• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Polityczne podsumowanie roku w Trójmieście

Ewelina Oleksy
30 grudnia 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
2021 r. pełen był ciekawych wydarzeń na lokalnym podwórku politycznym. 2021 r. pełen był ciekawych wydarzeń na lokalnym podwórku politycznym.

Powrót Donalda Tuska do krajowej polityki, a niedługo po tym odebranie mu prawa jazdy. Foch Joanny Senyszyn na Lewicę, rozwód Natalii Nitek-Płażyńskiej z Prawem i Sprawiedliwością, awans radnego tej partii do ministerstwa i kilka innych "smaczków". W mijającym 2021 r. na polityczną nudę narzekać nie mogliśmy, dlatego przygotowaliśmy subiektywny przegląd wydarzeń, o których było w Trójmieście głośno.Najciekawsze wydarzenie z wymienionych poniżej to:

Tournee roku: prezydenci z Trójmiasta na politycznych wycieczkach2021 r. kończy się dla prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz pechowo, bo niedawno złamała nogę. Wcześniej jednak sporo jeździła po Polsce, angażując się w ogólnopolskie inicjatywy polityczne.

W marcu Dulkiewicz została pełnomocniczką ruchu "Wspólna Polska", założonego przez Rafała Trzaskowskiego. Wizyt m.in. w stolicy, było więcej. Kroku w tym dotrzymywał jej prezydent Sopotu, Jacek Karnowski, ale nie zabrakło też prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka.

W październiku prezydenci Trójmiasta połączyli siły i po wspólnym proteście w Warszawie powołali stowarzyszenie "Samorządy dla Pomorza". Ostatnio prezydenci Gdańska i Sopotu pojechali do Poznania, gdzie ogłosili powstanie kolejnego nowego stowarzyszenia: "Ruch Samorządowy - Tak dla Polski!".

Rajdowiec roku: Donald Tusk traci prawo jazdy107 km/h w terenie zabudowanym - tyle na liczniku miał Donald Tusk, gdy w listopadzie do kontroli zatrzymała go policja. Efekt? Tusk na trzy miesiące stracił prawo jazdy.

Donald Tusk w listopadzie stracił prawo jazdy na trzy miesiące i przesiadł się na hulajnogę elektryczną. Donald Tusk w listopadzie stracił prawo jazdy na trzy miesiące i przesiadł się na hulajnogę elektryczną.
- Jest przekroczenie przepisu drogowego, jest kara zatrzymania prawa jazdy na trzy miesiące plus 10 punktów i mandat. Adekwatna. Przyjąłem ją bez dyskusji - skomentował ten fakt.
I zza kółka przesiadł się m.in. na elektryczną hulajnogę, co w Sopocie uwiecznili na zdjęciach paparazzi brukowców.

Przypomnijmy, że w lipcu tego roku Donald Tusk wrócił do polskiej polityki i znowu objął stery w PO, co było wydarzeniem równie głośnym, jak to, że stracił prawo jazdy.

Celebryta roku: poseł Artur Dziambor z KonfederacjiGdyński poseł Artur Dziambor to niewątpliwie tegoroczny lokalny rekordzista, jeśli chodzi o występy medialne. Wypowiada się często i praktycznie na każdy temat z czego stacje telewizyjne i radiowe chętnie korzystają.

Poseł Dziambor często udziela wywiadów w towarzystwie pluszaków. Poseł Dziambor często udziela wywiadów w towarzystwie pluszaków.
Nie bez powodu nazywany jest przez niektórych: "zwierzę medialne" - wie jak przykuć uwagę widza. I robi to zarówno swoimi wypowiedziami - bo często mówi z humorem lub bardzo dosadnie, jak i tłem, na którym występuje. Regularnie udzielał wywiadów z maskotkami za plecami - np. z pluszowym Ciasteczkowym Potworem, Elmo czy Minionkiem.

Ostatnio głośno zrobiło się o nim za sprawą nagrania, na którym przyznaje, że nie jest antyszczepionkowcem.

Rozwód roku: Natalia Płażyńska odchodzi z PiS. Będzie startować na prezydenta Gdańska?Na lokalnym podwórku to był najgłośniejszy polityczny rozwód roku. Natalia Nitek-Płażyńska, żona posła PiS Kacpra Płażyńskiego, ale też aktywna działaczka tej partii, uznawana swego czasu za jej medialną twarz, wystąpiła z szeregów PiS.

- Ale nadal popieram politykę tej partii i wszystkie zmiany społeczne, które PiS wprowadza - podkreślała.
Natalia Nitek-Płażyńska odeszła z PiS. Pojawiają się plotki, że będzie chciała kandydować na prezydenta Gdańska. Natalia Nitek-Płażyńska odeszła z PiS. Pojawiają się plotki, że będzie chciała kandydować na prezydenta Gdańska.
Oficjalnie podawanym powodem była chęć skupienia się na rodzinie oraz pracy w fundacji, którą założyła w 2021 r.

Tajemnicą nie jest jednak to, że Nitek-Płażyńskiej nie po drodze było z częścią lokalnych działaczy PiS. Efektem jednego z konfliktów był wniosek o wykluczenie jej z partii, który w 2019 r. złożył Henryk Hałas, obecnie gdański radny. Wtedy nic z tego nie wyszło, teraz Nitek-Płażyńska zapewniała, że jej decyzja o odejściu była samodzielna.

W kuluarach krążą tymczasem słuchy, że żona posła PiS może mieć chęć wystartowania w kolejnych wyborach na prezydenta Gdańska. Jeśli tak się stanie, Aleksandrę Dulkiewicz, która taki start już otwarcie zadeklarowała, czeka ciekawy pojedynek. Natalia Nitek-Płażyńska cieszy się bowiem sporą popularnością wśród zwolenników prawicy.

Foch roku: Joanna Senyszyn obraża się na LewicęW połowie grudnia charakterystyczna posłanka z okręgu gdyńsko-słupskiego, Joanna Senyszyn obraziła się na partyjnych kolegów. Ogłosiła, że wraz z czwórką innych parlamentarzystów odchodzi z klubu Lewicy i zakłada własne koło Polskiej Partii Socjalistycznej.

Joanna Senyszyn, charakterystyczna posłanka z okręgu gdyńsko-słupskiego odeszła z Lewicy. Joanna Senyszyn, charakterystyczna posłanka z okręgu gdyńsko-słupskiego odeszła z Lewicy.
- Muszę odejść z Nowej Lewicy, bo nie mogę dłużej firmować niedemokratycznych działań, seksizmu, nie mogę się tłumaczyć z tego, co robią władze - zwłaszcza frakcji SLD w Nowej Lewicy - argumentowała Senyszyn.
Nie spodobało jej się też to, że najważniejsze stanowiska w partii obsadzone są tylko mężczyznami.

Awans roku: od radnego do wiceministra w resorcie Jacka SasinaKarol Rabenda, gdański radny PiS, odebrał na początku września - z rąk Jacka Sasina - powołanie na wiceministra aktywów państwowych. Nową funkcję w rządzie łączy z pracą w Radzie Miasta, bo prawo tego nie zabrania.

Gdański radny PiS, Karol Rabenda (z lewej) został wiceministrem w resorcie kierowanym przez Jacka Sasina. Gdański radny PiS, Karol Rabenda (z lewej) został wiceministrem w resorcie kierowanym przez Jacka Sasina.
Można więc powiedzieć, że konflikt z Jarosławem Gowinem i odejście z Porozumienia, którego Rabenda był wiceprezesem, politycznie mu się opłaciło.

Walka roku: o przywództwo w regionalnej POW październiku Platforma Obywatelska wybierała nowe władze - także na szczeblach lokalnych. Posłanka Agnieszka Pomaska, dotychczas szefowa gdańskiej PO postanowiła zawalczyć o władzę w pomorskiej PO. Odbiło się to jej jednak czkawką, gdy okazało się, że rządzić regionalnym oddziałem partii chce też marszałek województwa Mieczysław Struk.

Agnieszka Pomaska przegrała walkę o przywództwo w pomorskiej PO z marszałkiem Mieczysławem Strukiem (na środku). Agnieszka Pomaska przegrała walkę o przywództwo w pomorskiej PO z marszałkiem Mieczysławem Strukiem (na środku).
Walka między nimi była zacięta i wyrównana, co pokazały wyniki wyborów. Ostatecznie wygrał Struk - poparły go 473 osoby, a Pomaską 347 osób. Posłanka musiała zadowolić się stanowiskiem wiceprzewodniczącej pomorskiej PO.

Mandat roku: ten złożony przez radą PiS. W tle akt oskarżeniaPod koniec kwietnia gdańska radna PiS Joanna Cabaj, znana z mocno konserwatywnych poglądów, niespodziewanie złożyła mandat i odeszła z Rady Miasta. O swojej decyzji poinformowała na dzień przed ostatecznym terminem złożenia oświadczeń majątkowych, z którymi w poprzednich latach miała problemy, bo zataiła w nich długi. Dzięki temu nie musiała składać oświadczenia w tym roku. Zaprzeczała jednak, by odejście miało z tym coś wspólnego.

Joanna Cabaj zrezygnowała z bycia radną PiS. Tłem tej decyzji była afera z oświadczeniami majątkowymi. Joanna Cabaj zrezygnowała z bycia radną PiS. Tłem tej decyzji była afera z oświadczeniami majątkowymi.
Jako oficjalny powód zrezygnowania z bycia radną, Cabaj podawała obciążenie pracą w szpitalu covidowym. Szybko się jednak okazało, że ta wersja się nie broni, bo za jej odejściem faktycznie stoi skierowanie przez prokuraturę do sądu aktu oskarżenia dotyczącego podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych.

Ostatnio została skazana przez sąd prawomocnym wyrokiem.

Happening roku: Konfederacja wystawia mandaty dla PiSW lutym członkowie trójmiejskiej Konfederacji, z posłem Michałem Urbaniakiem na czele, postanowili wystawić symboliczny mandat karny posłom PiS. Jak tłumaczyli, to za "próbę likwidacji zasady domniemania niewinności".

Członkowie lokalnej Konfederacji wystawili posłom PiS symboliczny mandat.
Członkowie lokalnej Konfederacji wystawili posłom PiS symboliczny mandat.
Happening był reakcją na projekt ustawy, która uniemożliwia odmowę przyjęcia mandatu od policjantów. Przy okazji "oberwało się" też rządowemu pomysłowi, by wprowadzić podatek od reklam w mediach.

Podwyżki roku: dla trójmiejskich prezydentów i radnych- Nie chcemy, ale musimy - tak, z przymrużeniem oka, można by podsumować temat podwyżek, jakie przyznali sobie pod koniec tego roku prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz tamtejsi radni. Podwyżki dla samorządowców były bowiem efektem wejścia w życie nowelizacji przepisów o wynagrodzeniach osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, którą na początku października podpisał prezydent Andrzej Duda.

Trójmiejscy prezydenci i radni zarabiają sporo więcej. Trójmiejscy prezydenci i radni zarabiają sporo więcej.
W czasie zaciskania pasa w miejskich budżetach, pensje rządzących wzrosły, i to znacznie. W Gdańsku prezydent zarabia o ok. 8 tys. zł brutto więcej, a radni o ok. 1,5 tys. zł brutto więcej. W Sopocie kwoty podwyżek były podobne.

Nieco mniejsze były podwyżki w Gdyni. Tam prezydent po ich wprowadzeniu zarabia o ok. 7 tys. zł brutto więcej, a radni o 400 zł więcej.

Quiz Politycy z Trójmiasta. Co o nich wiesz? Średni wynik 75%

Politycy z Trójmiasta. Co o nich wiesz?

Rozpocznij quiz

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (349)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane