- 1 Kilkanaście tys. kwiatów do rozdania (24 opinie)
- 2 Kradli w Rivierze. Kojarzysz ich? (49 opinii)
- 3 Dwukrotnie przeszła każdą ulicę w mieście (125 opinii)
- 4 Utonięcie 28-latka w jez. Otomińskim (243 opinie)
- 5 Kotlet schabowy a sąsiedzkie relacje (293 opinie)
- 6 W niedzielę kolarze na ulicach Gdyni (125 opinii)
Rząd: zwiększamy obostrzenia od 27 marca
W czwartek, 25.03.2021, premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili zaostrzenie zasad obowiązującego w Polsce lockdownu. Od soboty 27.03, zamknięte zostaną żłobki i przedszkola, sklepy budowlane i meblowe oraz salony fryzjerskie i urody. Otwarte pozostaną natomiast kościoły, ale limit wynosił będzie: 1 osoba na 20 m kw., tak samo będzie w placówkach handlowych powyżej 100 m kw. Obostrzenia mają być utrzymane do 9 kwietnia.
- Polska znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy. Napór trzeciej fali koronawirusa jest bardzo silny. Na tę chwilę mamy zajętych 75 proc. łóżek i respiratorów. Jesteśmy o krok od przekroczenia granicy, poza którą nie będziemy mogli leczyć pacjentów we właściwy sposób - przyznaje premier Mateusz Morawiecki. - Sytuacja epidemiczna nie pozostawia nam żadnego marginesu swobody, dlatego jesteśmy zmuszeni zaostrzyć obostrzenia, żeby przerwać łańcuch zakażeń.
Premier zaapelował, by święta wielkanocne spędzić w wąskim gronie najbliższej rodziny.
- Nie ma już żadnych wątpliwości, że trzecia fala przewyższy to, z czym mieliśmy do czynienia jesienią. Będzie większa liczba zachorowań i hospitalizacji - mówi Adam Niedzielski, minister zdrowia. - W tej chwili mamy 27 tys. osób w szpitalach, a podczas drugiej fali było ich maksymalnie 23 tys. Średnia zachorowań wynosi obecnie 24 tys. W kulminacyjnym momencie drugiej fali było ich 26 tys., ale będziemy obserwować dalsze wzrosty.
Minister zdrowia przyznaje, że jesteśmy w sytuacji kryzysowej i ciężkiej.
Nowe zasady bezpieczeństwa od 27 marca do 9 kwietnia 2021 r.
Handel
- Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 tys. m kw. zostaną zamknięte.
- Centra i galerie handlowe - tak jak obecnie - pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
W placówkach handlowych, na targu lub na poczcie będą obowiązywały nowe limity osób:
- 1 osoba na 15 m kw. - w sklepach do 100 m kw.,
- 1 osoba na 20 m kw. - w sklepach powyżej 100 m kw.
Kult religijny
Od 27 marca w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób - na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m kw. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.
Salony fryzjerskie i kosmetyczne
Od 27 marca zakaz działalności obejmie także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce.
Żłobki i przedszkola tylko dla medyków
Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców zamknięte zostaną żłobki i przedszkola. Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).
Czytaj też: Przedszkola i żłobki zamknięte na 2 tygodnie
Sport - tylko zawodowy
Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.
Pozostałe zasady bezpieczeństwa nadal obowiązują:
- Edukacja - uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.
- Hotele - obiekty pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy - katalog wszystkich wyjątków znajduje się w rozporządzeniu).
- Kultura - wciąż zamknięte będą teatry, kina, muzea i galerie sztuki.
- Sport - zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.
- Z raportów sanepidu z ostatnich dni wynika, że połowa ognisk zakażeń tworzy się w zakładach pracy - mówił w środę minister Niedzielski i zaapelował, by w miarę możliwości firmy przechodziły na tryb pracy zdalnej.
7 mln dawek w ciągu 5 tygodni
- W ciągu najbliższych pięciu tygodni przybędzie do Polski ponad 7 mln dawek szczepionki - zapowiada premier Morawiecki. - Walczymy o to, żeby Narodowy Program Szczepień był prowadzony jak najszybciej, stąd bardzo częste moje interwencje na forum europejskim.
Opinie wybrane
-
2021-03-25 12:28
Sklepy otwarte (2)
A co z pracownikami sklepów którzy od początku pandemii są narażeni na utratę zdrowia i życia. A teraz pozbawiacie ich opieki nad dziećmi zamykając przedszkola które są tylko dostępne dla elity. Każdy pracownik sklepu jest jak lekarz i powinien być stawiamy na równi ludzie tak jak bez leków nie przeżyją bez jedzenia. Paranoja i wybiórcze traktowanie.
- 28 3
-
2021-03-25 15:48
Dziel i zwyciezaj w praktyce. Skloca nas z lekarzami i policjantami to bedzie latwiej rozstawiac po katach i nas i lekarzy i policje.
- 1 0
-
2021-03-25 16:54
a co
z bibliotekami?
- 0 0
-
2021-03-25 16:07
przysylali chore dzieciaki do przedszkoli i szkol
A teraz płaczą ze placówki zamkniete:D personel to nie cyborgi, przypominam, gdyby ktoś za dużo filmów s-f sie naogladal. Co roku jest grypa ale co roku po tygodniu wracali do pracy, teraz ludzie po covidzie mają zniszczone zdrowie.
- 7 4
-
2021-03-25 11:56
(1)
Ludzie nie pracują zdalnie i nie chcą pracować zdalnie. Korki w Gdyni takie same jak były, a nawet większe, bo drogowcy ciągle coś robią. Taki szczegół. Cieszę się, że chociaż lasów i plaż tym razem nie zamykają i w Święta będzie można rozchodzić serniczek ;)
- 14 4
-
2021-03-25 15:33
Pracuje zdalnie i chce pracowac zdalnie.
- 4 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.