Fakty i opinie

Rowerzyści pojadą pod prąd całą ul. Starowiejską


Wbrew wcześniejszym zapowiedziom na ul. Starowiejskiej zobacz na mapie Gdyni w Gdyni zostanie dopuszczony ruch rowerowy w obu kierunkach. Samochody będą mogły poruszać się tak jak do tej pory, a do tego wprowadzona zostanie Strefa Tempo 30. To tylko początek zmian.Czy ruch samochodowy w centrum Gdyni powinien zostać ograniczony?

zdecydowanie tak, i to radykalnie 33%
trochę tak, bo niektórzy kierowcy najchętniej wjechaliby samochodami do sklepu 26%
raczej nie, przecież łatwy dojazd wszystkim ułatwia życie 9%
nie, powinno być wręcz więcej dróg i bezpłatnych parkingów 32%
zakończona Łącznie głosów: 584
- Starowiejska mogłaby się stać pasażem Gdyni, ale nikt nie inwestuje, wszyscy czekają na remont ulicy. W efekcie wszyscy nie szanujemy tej przestrzeni, bo jest zapuszczona. Przedsiębiorcy uderzają nas reklamami, wystawiają totemy, potykacze, zamiast inwestować w podniesienie standardu swoich lokali. Kierowcy parkują jak chcą, więc nie widać ulicy i chodników, tylko jeden wielki, dziki parking. Potrzeba nam nowego myślenia i świeżego spojrzenia na problemy ulicy, potrzeby i oczekiwania - przekonuje Jacek Piątek, miejski plastyk, odpowiedzialny m.in. za wygląd przestrzeni publicznej w mieście.
Komu zależy na robieniu dzikiego parkingu ze Starowiejskiej?

Zmiany postępują jednak powoli, bo przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka. A na Starowiejskiej wszyscy są przyzwyczajeni, że samochodem można podjechać pod drzwi sklepu. Czasem trzeba pokonać krawężnik, czasem zablokować chodnik, albo przejście dla pieszych. Strażnicy miejscy przejeżdżają tamtędy kilka razy dziennie, ale interweniują tylko wtedy, gdy się do nich zadzwoni.

Efekty łatwo sobie wyobrazić. Coraz więcej samochodów na chodnikach, bo nawet niedawne wymalowanie miejsc parkingowych niewiele zmieniło. Niektórzy kierowcy nadal parkują jak chcą, bo mandat za parkowanie np. na przejściu dla pieszych to rzadkość. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy skuteczne interwencje strażników można było policzyć na palcach jednej ręki.

- Od Los Angeles po Władywostok nikomu nie udało się zapewnić wystarczającego miejsca dla samochodów. Właśnie dlatego chcemy nakłaniać mieszkańców, by próbowali alternatywnych sposobów poruszania się. Dlatego chcemy poprawy dostępności Śródmieścia dla rowerzystów, która w tym pomoże. Ponadto: stojaki rowerowe powinny być na jezdni - by ściągać rowerzystów z chodników. Idealny byłby też legalny kontraruch pomiędzy ul. 10 Lutego a Starowiejską - mówi Kajetan Lewandowski ze Stowarzyszenia Rowerowa Gdynia.
Policja: nie ma wypadków? To i tak niebezpieczne

Warto zauważyć, że kontrapas na Starowiejskiej już jest. Na odcinku od ul. 3 Maja zobacz na mapie Gdyni do ul. Dworcowej zobacz na mapie Gdyni można jechać w przeciwnym kierunku niż samochody. Od czasu otwarcia nie doszło tam do żadnego wypadku ani nawet stłuczki. Przez dwa lata funkcjonowania podobnych rozwiązań na kilkudziesięciu ulicach Gdańska, także nie doszło do żadnego wypadku z udziałem rowerzystów. Mimo to policja z Gdyni wprowadzenia kontraruchu nie chce, argumentując że jest to... niebezpieczne. Taką opinię otrzymali urzędnicy podczas analiz nad wprowadzeniem kontraruchu na ul. Starowiejskiej.

Urzędnicy jednak się tym nie przejęli i podjęli decyzję o wprowadzeniu możliwości łatwiejszego przejazdu rowerzystów do centrum.

- Zostanie wprowadzony kontraruch na całej długości ul. Starowiejskiej. Ze względu na szerokość ulicy, jest to możliwe bez wyznaczania osobnego pasa dla rowerów - mówi Jakub Furkal z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.
Nie ma konfliktu rowerzystów z kierowcami

Co ciekawe, nie budzi to oporu praktycznie żadnej grupy, która wzięła udział w ubiegłotygodniowej debacie na temat przyszłości ul. Starowiejskiej.

- Nie ma konfliktu pomiędzy rowerzystami i właścicielami samochodów. Ja mogę parkować sobie 500 metrów od domu, ale niektórzy z różnych względów muszą podjechać jak najbliżej. Tymczasem my nie mamy garaży ani podwórka. Trzeba więc dopasować się do oczekiwań różnych grup - podkreśla Anna Grabowska ze wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Zygmunta Augusta, zwracając uwagę na to, że nie można zlikwidować wszystkich miejsc parkingowych przy ul. Starowiejskiej.
To odpowiedź na sugestie niektórych osób, które oczekiwały zmian radykalnych i utworzenia ze Starowiejskiej deptaka. Takiego pomysłu już jednak od dawna nie ma. Na razie - oprócz Strefy Tempo 30 oraz zapowiedzi montażu ławek - nie są planowane żadne większe zmiany.

- Każdy musi troszeczkę ustąpić, by nie było konfliktów, a zmiany będziemy wprowadzali stopniowo - zapewnia przygotowujący m.in. analizy ruchu pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego oraz radny Gdyni Marcin Wołek.

Opinie (265) 5 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.