• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Skarb Państwa przejmuje miejski teren na Westerplatte

Ewelina Oleksy
7 sierpnia 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Na mocy dzisiejszej decyzji wojewody pomorskiego Pole Bitwy na Westerplatte staje się własnością Muzeum II Wojny Światowej, które reprezentuje Skarb Państwa. Na mocy dzisiejszej decyzji wojewody pomorskiego Pole Bitwy na Westerplatte staje się własnością Muzeum II Wojny Światowej, które reprezentuje Skarb Państwa.

Wojewoda pomorski wydał w piątek, 7 sierpnia, decyzję zezwalającą Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na rozpoczęcie prac przygotowawczych do budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Decyzja ta ma rygor natychmiastowej wykonalności. To oznacza, że zarządcą terenu Pola Bitwy nie jest już miasto, a muzeum, w imieniu Skarbu Państwa.



Do kogo powinien należeć teren na Westerplatte?

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku weszło w posiadanie nieruchomości położonej na terenie Pola Bitwy na Westerplatte. O decyzji wojewody pomorskiego, dającej jednocześnie zielone światło na budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, poinformował w piątek Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

Dyrektor muzeum: "To ważny dzień w historii Westerplatte"



- Dzisiejszy dzień we współczesnej historii Westerplatte jest bardzo ważny. Decyzją wojewody Dariusza Drelicha i w związku z zaakceptowaniem wniosku muzeum, działka na terenie Pola Bitwy będzie w stanie posiadania Muzeum II Wojny Światowej. Jesteśmy zarządcą i gospodarzem tej działki w imieniu Skarbu Państwa - powiedział Nawrocki - To dla nas wielki zaszczyt i radość, że wojewoda zaakceptował nasz wniosek. To oznacza, że będziemy mogli rozpocząć prace przygotowawcze do całego procesu inwestycyjnego - dodał.

Decyzja wojewody zezwala na:

  • oczyszczenie działki z materiałów niebezpiecznych i wybuchowych pochodzenia wojskowego
  • wykonanie badań geofizycznych całego obszaru działki
  • badania archeologiczne
  • badania geologiczne
  • budowę postumentu z tablicą informacyjną wraz z oświetleniem i utwardzeniem terenu wokół obiektu - realizacja działań statutowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w zakresie wystaw czasowych i plenerowych działań edukacyjnych


Jak poinformował Nawrocki, na Westerplatte działają już saperzy, muzeum współpracuje też z wojskiem przy oczyszczaniu terenu.

O decyzji wojewody pomorskiego poinformował w piątek, na Westerplatte, dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. O decyzji wojewody pomorskiego poinformował w piątek, na Westerplatte, dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.
- Dziś, stając się zarządcą działki, chcemy zadbać o bezpieczeństwo osób, które tu przychodzą. Wiemy, że mogą być tu niewybuchy, które są zagrożeniem dla odwiedzających. Dla nas ta decyzja jest bardzo ważna w procesie inwestycyjnym. Jednym z pierwszych budynków, gdzie będziemy prowadzić inwestycję, jest budynek Elektrowni - mówił Nawrocki - Pomnik jest trwałym elementem półwyspu. Nasze plany inwestycyjne nie obejmują pomnika. Przychodzimy tu, żeby budować, a nie burzyć - podkreślił.
Zobacz też: Nowa wizja zagospodarowania Westerplatte

Szczegółowe plany inwestycji w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - mają zostać podane do publicznej wiadomości przed 1 września 2020 r.


Co z obchodami 1 września?



Nawrocki pytany o organizację obchodów 1 września na Westerplatte odpowiedział: "Odbędą się w niezaburzony sposób. Powinno je zorganizować Ministerstwo Obrony Narodowej".

Między muzeum a władzami Gdańska trwa spór o obchody 1 września na Westerplatte.

Minister obrony narodowej zapowiedział, że tegoroczne obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte zorganizuje Wojsko Polskie, władze Gdańska protestują.

Kwestią sporną od dawna jest też to, kto powinien zarządzać terenem.

Czytaj też: Sejm przyjął specustawę ws. Westerplatte

W piątek prezydent Gdańska poinformowała, że napisała list do ministra obrony narodowej i zaprosiła go do kolejnego, wspólnego zorganizowania uroczystości 1 września.

Władze Gdańska piszą do ministra



- W celu uniknięcia dalszych nieporozumień i wprowadzenia Państwa w organizację tegorocznego wydarzenia proponuję nawiązanie roboczego kontaktu pana przedstawicieli z moimi współpracownikami odpowiedzialnymi za wydarzenie na Westerplatte - napisała do szefa MON Aleksandra Dulkiewicz.

Muzea w Trójmieście



Zdaniem władz Gdańska uprawnienia związane z tym, co inwestor może robić na terenie Westerplatte, określiła ustawa.

- Ustawodawca postanowił, że inwestor może wykorzystywać ten teren wyłącznie na cele budowlane. Z całą pewnością w zakresie tych uprawnień nie mieści się organizowanie jakichkolwiek obchodów - wskazuje mec. Marek Szóstakowski, szef zespołu radców prawnych w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

Miejsca

Opinie (1089) ponad 200 zablokowanych

  • Gdańsk i Westerplatte

    Wpisy opinii są różne , dwa rodzaje pierwsze od normalnych obywateli adrugie od trolli, najprawdopodobniej opłacanych z podatków obywateli Polski.Wpisy trolli są kłamliwe i nieprawdziwe. Ludzie ci nie mają pojęcia ani wiedzy o historii Polski i Gdańska. W skrócie w 1308 roku wojska krzyżackie i pruskie razem ok. 400 rycerzy pomagały Królowi Łokietkowi bronić Gdańsk przed brandenburczykami. Jeżeli chodzi o Wolne Miasto Gdańsk - to Gdańsk dwukrotnie był takim
    Ville libre de Dantzig1807r.-1814 r.,Wolne Miasto Gdańsk zostało utworzone 15 listopada 1920, jako wykonanie postanowień art. 100108 traktatu wersalskiego, Wolne Miasto Gdańsk Freie Stadt Danzig zostało utworzone 15 listopada 1920, jako wykonanie postanowień art. 100108 traktatu wersalskiegoj,10 stycznia 1920, po uprawomocnieniu się postanowień traktatu wersalskiego (kończącego I wojnę światową), Gdańsk został odłączony od Rzeszy Niemieckiej.

    • 4 0

  • Gdańsk i Westerplatte cd.2 (1)

    Gdańsk jako miasto portowe był i jest miastem wielokulturowym. Mieszkańcy pochodzą z różnych państw, miast itd. Mógłbym napisać o setkach mieszkańców zarówno ze średniowiecza jak i innych lat istnienia miasta. A co do Westerplatte to trolle nie znają historii a jest ona bardzo ciekawa i niezwykła
    np. historia kontaktów dowódcy obrony Westerplatte mjr Henryka Sucharskiego z księżniczką z Inguszetii, muzułmanką, członkinią Przysposobienia Wojskowego Kobiet, która brała udział w 1939 r. w obronie Gdyni a później musiała opuścić tak jak wielu mieszkańców Gdynię i trafiła do Syrii gdzie została żołnierzem polskiej armii gen. Andersa, brała udział w bitwie pod Monte Cassino a po wojnie ponownie kontaktowała się w Neapolu z majorem Henrykiem Sucharskim, który zmarł dn. 30 sierpnia 1946 roku i na pogrzebie umieściła garstkę ziemi z miejsca zamieszkania ojca mjr Sucharskiego ( którą dostała wcześniej od niego). Uważam, że pomysł przejęcia terenu Westerplatte przez Skarb Państwa jest zły bo nie wiadomo w jakim celu...

    • 1 7

    • w celu ogarnięcia syfu i nadaniu temu miejscu odpowiedniej, godnej rangi.

      • 1 2

  • A kolejny etap to komisarz w gdańskim ratuszu

    Czas najwyższy! Odebranie układowi gdańskiemu Westerplatte wynika bezpośrednio z narracji Gdańska jakoby to Polacy rozpętali drugą wojnę światową. Za takie słowa dyndało się na gałęzi w czasach Piłsudskiego. Każda korupcja urzędnicza lub działanie wbrew polskiej racji stanu było karane śmiercią. Bo tak właśnie postępuje się ze zdrajcami.

    • 10 0

  • (1)

    Jak przejmie to PIS to będzie taka ruina jak ze Stadniną w Janowie .

    • 5 10

    • Do tej pory mieli ci którym połowa kóz w ekohodowli w Warszawie zdechła

      • 3 1

  • I wszystko jasne !!!!

    Wyszła prawda na jaw dlaczego są takie opóżnienia w budowie promu a stoczni szczecińskiej - czekają na odbudowę przystani promowej na Westerplatte!!!

    • 1 0

  • pol

    to był przed wojną teren państwa polskiego a nie niemieckiego gdanska

    • 0 0

  • Kto teraz odda deveoperce "zaliczki"....

    No i nici z doprowadzenia do zgnicia i sprzedaży developerce terenu. Współczuję tym którzy skasowali za plan dewastacji i nie zdążyli do końca go zrealizować. Wizyta w lesie ich wkrótce czeka. Nie dziwię się ,że taka panika i awantura o teren była z konkretnej strony. Niegodziwcy w końcu jednak dostaną to na co zasłużyli ... :-)

    • 0 0

  • Kto teraz odda "zaliczki" developerce ?

    No i plan dalszej dewastacji finalnie padł... Współczuje tym co za niego skasowali i się nie wywiązali. Wizyta w lesie parę osób czeka. Rozumiem teraz, dlaczego tak się niektórzy rzucali, by WST zostało uratowane od dalszego gnicia i wreszcie godnie doinwestowane po tylu latach. Niegodziwcy dostaną wkrótce też to, na co z nawiązką zasłużyli.. :-)

    • 0 0

  • prezydentka Gdańska

    a ta szwagierka Adamowiczowej, co jej gębę nieżyjący prezydent musiał gazetą zasłaniać co ma do gadania w temacie Westerplatte ?? Ona by tam zrobila muzeum ku czci swoich rodaków - Szwabów!
    Niedoczekanie, szwabska mendo!

    • 0 0

  • ityle

    dulkiewicz niech się zajmie szukaniem męża, to będzie miała zajęcie , bo do rządzenia nadaje się jak świnia do baletu

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane