• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Spalarnia śmieci: mieszkańcy chcą rzetelnych informacji

Kamil
12 października 2008 (artykuł sprzed 15 lat) 

Nieopodal Wyspy Sobieszewskiej ma powstać spalarnia śmieci. Rozumiem potrzebę jej wybudowania, ale władze fatalnie komunikują się na ten temat z mieszkańcami. Skoro spalarnia ma spełniać wszystkie wymogi unijne i ma być przenowoczesna, to niech informacja o niej też będzie na tym poziomie - uważa nasz czytelnik, pan Kamil.



W ostatni czwartek na konsultacjach społecznych w radzie miasta gdańska dowiedziałem się, że spalarnię planuje się zlokalizować we wschodniej części Gdańska, przy oczyszczalni Wschód, pomiędzy rafinerią a Wiślinką. Projekt ten uzyskał największe poparcie ze względów nie tylko ekonomicznych (takich jak bliska lokalizacja odbiorcy energii i ciepła - Grupa Lotos).

Według specjalistów przeważyły przede wszystkim względy lokalizacyjne. Jeśli spalarnia zostałaby wybudowana na Szadółkach, spotkałoby się to z licznymi protestami mieszkańców. Jakże wielkie jest moje oburzenie takim podejściem! Mieszkańcy wschodnich terenów Gdańska i okolic zostali potraktowani w bardzo niewłaściwy sposób, praktycznie jakby ich nie było. A przecież na samej zielonej wyspie mieszka 3,5 tys mieszkańców; dodajmy, że znajduje się ona 2 km od planowanej inwestycji. Nie wspominając już o bezpośrednich sąsiadach z Płoni i Wiślinki, którzy będą mieszkać niespełna kilkaset metrów od spalarni. Czy tu problem akceptacji społecznej nie istnieje?

Władze zachowują się jakby nikt tu nie mieszkał! Nie chodzi już o to, czy jest zgoda społeczna na tę inwestycję czy nie, tylko o sposób traktowania mieszkańców. Jeśli mówi się, że względy społecznościowe przeważyły to ja mówię, że mieszkam w okolicy Gdańsk-Wschód i też mam prawo głosu!

My mieszkańcy mamy dość już istniejących trucicieli. Składowana od lat 60. tych hałda fosfogipsów (do dziś nie dotrzymano obietnicy o jej zamknięciu), Rafineria Gdańska, Oczyszczalnia Wschód. To nie MY przyszliśmy w ten smród, syf, dym. To on przyszedł do nas za czasów PRL-u, gdy człowiek się nie liczył. Dziś, w XXI wieku jest tak samo? Tymczasem w przypadku Szadółek było odwrotnie: to mieszkańcy okolicznych osiedli, deweloperzy i centra handlowe przyszły w ten śmietnik. Widziały gały, co brały!

My nie zgadzamy się na kolejnego truciciela. Nie ważne jest czy w okolicy mieszka 5 tys. czy 50 osób. Każdy człowiek się liczy.

Władze miasta organizują konsultacje społeczne, lecz nie dbają o informację o nich. Nie informują rzetelnie i przystępnie o ewentualnych korzyściach i stratach. Nie każdemu wyrwane z kontekstu liczby mówią wszystko. To jest powodem niezadowolenia, niesmaku i w rezultacie sprzeciwu mieszkańców. Nierzetelna, niepowszechna informacja o szczegółach inwestycji, w szczególności o jej szkodliwości. Nie każdemu unijne normy wszystko mówią. Po za tym nie każdy ma czas przyjść na konsultacje (oczywiście, o ile w jakiś sposób się o nich dowie!) o - uwaga - godzinie 13.00 w czwartek! Czy to specjalnie ustalana jest taka pora?

Na spotkaniu, w którym uczestniczyłem sprawę przedstawiono tak, jakby taka inwestycja była w zupełności nieszkodliwa dla środowiska (cytat pana Tomasza Nowackiego:"spalarnia nie zatruwa śrdodowiska" (bez komentarza!)

Tymczasem według Wikipedii: "W Unii Europejskiej dopuszczalne jest budowanie spalarni śmieci po przeprowadzeniu szczegółowej analizy wielokryteriowej porównującej m.in. różne technologie utylizacyjne oraz możliwe lokalizacje. Nie "zalecane", jak było to przedstawione nam, mieszkańcom. Ponadto "najważniejszym elementem analizy jest zgoda społeczna". Ja bym jeszcze dodał "rzetelna i powszechna wśród okolicznych mieszkańców informacja o inwestycji".

Jestem przeciwny spalarni, bo jestem niedoinformowany. Przydałaby się np. jakaś strona internetowa poświęcona inwestycji, więcej spotkań w przyjaznych godzinach, jakaś linia telefoniczna, gdzie każdy mógłby się na ten temat czegoś dowiedzieć czy informacje pocztą. Skoro spalarnia ma spełniać wszystkie wymogi unijne i ma być przenowoczesna to niech informacja i stosunek do mieszkańców też będzie na tym poziomie, a zapewniam, że współpraca z mieszkańcami się poprawi.

Może inwestorzy zaproponowaliby jakieś korzyści dla okolicznych mieszkańców np. zniżki w opłatach za prąd, za wywóz śmieci czy odszkodowania. A może remont okropnych okolicznych dróg (ul. Benzynowa) lub budowa nowych, bo inaczej utoniemy w korkach w tym rejonie, które na drodze nr 7 już dziś są wielkim problemem.

Podsumowując jestem wielce zniesmaczony zachowaniem władz Gdańska,zachowujących się jakby problem akceptacji społecznej dla takiej inwestycji nie istniał. Nie jesteśmy oszołomami, ale nie jesteśmy również wszechwiedzący. Jesteśmy zwykłymi ludźmi. Pragniemy tylko rzetelnej i powszechnej informacji, przystępnie przedstawionej, prawdziwych wad i zalet. Chcemy wiedzieć jaki wpływ na nasze zdrowie i życie oraz jego jakość będzie miała spalarnia. Nam obywatelom każe się patrzeć na nasze prawa przez pryzmat obowiązków. Dlaczego tych obowiązków i podstawowego szacunku w stosunku do człowieka nie mają urzędnicy. Nie raczą nawet poinformować przedstawicieli mieszkańców i lokalnych władz o planach konsultacji czy chociażby inwestycji ,o której wiele osób do dziś nie wie. W dobie internetu, tv, gazet, radia, poczty, ulotek... działa poczta pantoflowa! Tak poważna inwestycja wymaga przemyślanych rozwiązań, dyskusji, informacji rzetelnej i zrozumiałej dla wszystkich.
Kamil

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie (104) 7 zablokowanych

  • kolejny sukces prez, Adamowicza to psucie (9)

    niesamowitego miejsca jakim jest Wyspa Sobieszewska!

    A polityka informacyjna i dialog miasta z mieszkancami to fikcja i nic sie nie zmienia od lat.
    Miasto odtrabia sukces otwierajac strone internetowa, ktora jest tylko kiepska forma slupa ogloszeniowego- i pelna satysfakcja-mozna zorganizowac raucik i uczcic jakim sie jest cudownym.

    A gdzie miejsce na opinie, rzetelna dyskusje?

    Chcialbym widziec forum na stronie miejskiej!

    Jedyna platforma wymiany "pogladow"to chyba ten portal...

    • 1 0

    • jesteś pewien? (7)

      Czy tak ci sie tylko wydaje? Bo organizatorem konsultacji społecznych nie jest Urząd Miasta ale Urząd Marszałkowski, ponieważ dofinansowana w 85% przez UE inwestycja ma obsługiwać całe trójmiasto i Tczew. Jezeli tego nie wiesz to nie zabieraj glosu w dyskusji bo swoja niewiedzą sie kompromitujesz.
      A autorowi tekstu zanim kolejny raz napisze "cokolwiek" żeby zaistnieć, należy podpowiedzieć, żeby szperając po wilkipedii poczytał o nowoczesnych zakładach termicznego unieszkodliwiania odpadów. Niestety, niewiedza Polaków na ten temat jest porażająca.

      • 0 0

      • ale wiesz o tym, że (2)

        śmieci przed spaleniem powinny być sortowane? A widziałeś gdzieś u nas sortowanie śmieci? A wiesz co się dzieje ze składem spalin, gdy do spalarni trafiają śmieci nieposortowane? A to Polska właśnie...

        • 0 0

        • ameryki to ty nie odkryłeś (1)

          budowa spalarni obejmuje też sortownię gdzie śmieci będą segregowane aby je utylizować w odpowiednich frakcjach

          • 0 0

          • sortownia jest w łężycach k.Gdyni. Ekodolina

            • 0 0

      • niestety! tak dużo mamy ultranowoczesnych spalarni i tak rzetelnie prowadzone konsultacje społeczne, a niewiedza wciąż

        porażająca!!!

        • 0 0

      • Jak taka ta spalarnia nowoczesna i nieszkodliwa, to czemu jednak nie zbudować jej na Szadółkach? Albo dajmy na to na Zaspie lub w Oliwie, co? O wszystkowiedzący?

        • 0 0

      • na TAK

        "...przeważyły przede wszystkim względy lokalizacyjne. Jeśli spalarnia zostałaby wybudowana na Szadółkach, spotkałoby się to z licznymi protestami mieszkańców...Mieszkańcy wschodnich terenów Gdańska i okolic zostali potraktowani w bardzo niewłaściwy sposób....
        Władze zachowują się jakby nikt tu nie mieszkał! ..."

        czy olanie mieszklancow tych okolic zasluguje na mino konsultacji spolecznych?
        Czy to, ze inwestycja bedzie obslugiwala cale 3m i Tczew tlumaczy dlaczego spalarnie zbuduje sie 20 km od wysypiska smieci w Szadolkach?
        Czy umiejscowanienie spalarni w tych okolicach oznacza, ze miasto wyznaczylo te strefe miasta na inwestycje uciazliwe nie liczac sie z potecjalnymi mozliwoscioami rozwoju Wyspy Sobieszewskiej?

        • 0 0

      • a Ty jesteś pewien?

        matołku beneficjentem jest miasto gdańsk to oni sa odpowiedzialni za ta inwestycje, marszalek ich tylko moze wspierac.

        • 0 0

    • Jak byłem ostatnio w rezerwacie n wyspie sobieszewskiej widziałem 2 zdechłe ptaki, fajny rezerwat w okolicy same fabryki to jest smieszne, niech wywala ta spalarnie za lotnisko moze tam jest przeciez miejsce na wielkie fabryki dawniej byly to zaklady budownictwa czy cos w tym stylu

      • 0 0

  • głupi ludzie (2)

    wszyscy chcą nowoczesnej spalarni, ale broń Boże nie koło mnie. W ten sposób każda lokalizacja będzie zła. Polactwo, kołtuneria, warcholstwo.

    • 0 0

    • głupi?

      A Ty byś chciał żeby wybudowano obok Twojego domu coś o czym inwestor (miasto) boi się mówić i unika tematu? Głupi jest ten kto domaga się informacji na temat inwestycji, która jest opłacana z jego podatków? Moim zdaniem nie ma większej różnicy między niedouczonym zwolennikiem a niedouczonym przeciwnikiem. Jeden i drugi jest niewiele warty i można nimi dowolnie manipulować. Tak właśnie postępują urzędnicy. Nie udzielają informacji, mówią tylko że ich decyzja jest słuszna.

      • 0 0

    • chyba mieszkaniec Szadółek pisze te mądre słowa

      • 0 0

  • BUhaha wikipedia :D (1)

    rozbawiło mnie że swoje pretensje opierasz o artykuł z wikipedii, każda spalarnia jest inna, są rózne zabezpieczenia przed zatruwaniem, swoją wiedzę może buduj o jakies obserwacje naukowe, rzeczywiste pomiary dowiadując sie najpierw jaka ma być technologia użyta w tej konkretnej gdańskiej

    • 0 1

    • Autor właśnie chce się dowiedziec, o jaka technologię, o jaką spalarnie chodzi. Czytaj ze zrozumieniem. BUhahah

      • 0 0

  • Do P. (4)

    "o ile wiem to są tylko konsultacje... " i właśnie dlatego władze mają obowiązek m.in.:1. poinformować zainteresowaną społeczność. - odpowiednio poprzez publiczne ogłoszenia, bądź indywidualnie, na wczesnym etapie procedury podejmowania decyzji o planowanym przedsięwzięciu i treści wniosku, na podstawie którego decyzja ma być podjęta.- o przewidywanej procedurze- o czasie i miejscu przewidywanej rozprawy publicznej- określenia organu publicznego do którego można składać uwagi i zapytania- określania terminów składania uwag i zapytań- określenia, jakie informacje dotyczące ochrony środowiska odnoszące się do planowanego przedsięwzięcia są dostępne.2.Prowadzenia procedury umożliwiającej udział społeczeństwa w ramach czasowych które zapewnią dostępny okres czasu na poformowanie społeczeństwa oraz na jego przygotowanie się umożliwiające efektywne uczestnictwo w postępowaniu.3.Udostępnienia informacji dotyczącej:- opisu miejsca oraz fizycznej i technicznej charakterystyki planowanego przedsięwzięcia, wliczając to oszacowanie spodziewanych opadów i emisji- opis znaczących oddziaływań planowanego przedsięwzięcia na środowisko- opis przewidywanych środków zamierzających do zapobiegania lub do redukcji tych oddziaływań, emisji - streszczenie w języku nietechnicznym- zarys ważniejszych wariantów alternatywnychPolska kilka lat temu ratyfikowała międzynarodową Konwencję z Aarhus. Obowiązkiem władz jest zapewnienie społeczeństwu właściwego dostępu do informacji, udziału w podejmowanych decyzjach oraz dostępu do sprawiedliwości.Poziom i sposób prowadzenia konsultacji, które odbyły się w czwartek w Radzie Miasta (o których nie poinformowano zainteresowanych mieszkańców) był żenujący.

    • 0 0

    • brawo Fosfinka! (1)

      • 0 0

      • rejon Wiślinka - Sobieszewo

        to chyba łącznie z Olszynką rejon zaplanowany na wymarcie.
        Działki tam są tanie rzeczywiście. Ale czy kupujący po okazyjnej cenie nie powinni się wcześniej zaineresować dlaczego tam jest tak tanio?

        • 0 0

    • fosfinka (1)

      dobrze prawisz, ale chyba za duzo w tym wszystkim lania wody i farmazonów. Dać Polakom decydować samemu osobie - to nigdy NIC nie powstanie bo zawsze znajdzie sie protestujący, ktory mysli że wie lepiej

      • 0 0

      • Dać decydować Władzom bez udziału społeczeństwa - z tego również nic dobrego nie wyniknie. Zgadzam się z tym, że wielu ludzi nie interesuje udział w postępowaniach dotyczących środowiska albo protestują aby protestować ale są i tacy którzy mają coś sensownego do powiedzenia i zarówno jedni jaki drudzy powinni mieć prawo wypowiedzenia się w sprawie. Prawda jest taka, że konsultacje społeczne w tym mieście to fikcja władze robią co chcą np. w sprawie hałdy fosfogipsów. Pomorski Urząd Wojewódzki ogłosił w październiku zeszłego roku 14-dniowe konsultacje dotyczące projektu zamknięcia składowiska, którego nie posiadał aby móc go udostępnić zainteresowanym. GZNF odmówiły udostępnienia projektu ,który miały obowiązek złożenia do końca grudnia. Jak można było zatem prowadzić konsultacje bez możliwości wglądu do projektu na którego temat trzeba było się wypowiedzieć. Smaczku tej spawie dodaje fakt ,iż na konsultacje ogłoszone i prowadzone przez Urząd dostaliśmy obraźliwa odpowiedz od prywatnej firmy - GZNF "Fosfory". Do tej pory nie otrzymaliśmy od PUW odpowiedzi na zadane pytania, uwagi oraz wnioski. A przykładów nieprawidłowości mogłam bym napisać ogromną ilość.

        Podejście władz do konsultacji w sprawie spalarni odpadów już na samym początku jest niepokojące, jako główną lokalizacje podają oś. "Wschód" a nie przewidzieli konsultacji z mieszkańcami tego regionu.Został złożony wniosek o zorganizowanie tam konsultacji, co na to władze nie mają czasu bo terminy są zajęte bo są konsultacje jeszcze w Gdyni i Tczewie, zastanowią się. To, że lokalna społeczność nie została poinformowana o propozycji budowy spalarni i konsultacjach w tej sprawie stawia władze w nie najlepszym świetle.

        • 0 0

  • spalarnia śmieci nie będzie oddziaływała na środowisko, co za bzdury (1)

    W czwartek na konsultacjach od prelegentów można było dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy tj. że spalarnia nie będzie oddziaływać na środowisko, a jeśli ma się wątpliwości to na własny koszt należy zlecić profesowi ekspertyzę która niedowiarkowi wyjaśni co i jak i na jakiej zasadzie działa, bo jak zapłacisz to się dowiesz, nie to żeby ci władze wyjaśniały o co chodzi bo po co, jeszcze zaczniesz protestować.

    • 1 0

    • Również obecny

      to chyba byliśmy na innych konsultacjach.

      • 0 0

  • Bla bla bla

    Bla bla bla...po pierwszym akapicie odechciało mi się czytać. Gorzkie żale to w kościele sobie rób koleś. Kolejny nudny temat na 3miasto.pl

    • 0 1

  • (2)

    Taa typowo polskie podejście. Mają budowac autostrade to wszędzie byle minimum 100km od mojego domu, droga do hali sportowej też nie 'bo nie', nowoczesna spalarnia śmieci, która sprawi, że może przestanie wreszcie śmierdzieć w Gdańsku też jest be. Takich ludzi trzeba wysłać na księżyc.

    • 0 0

    • lokalizacja

      Cieszę się, że jesteś ZA. Zdradź gdzie mieszkasz!

      • 0 0

    • śmiało entuzjasto

      gdzie mieszkasz już mają lokalizacje

      • 0 0

  • Jeśli to taka ekologiczna spalarnia czemu nie postawią jej w innym miejscu tylko wszystko buduja w poblizu wyspy sobieszewskiej, stogow, przerobki, olszynki i rudników? Nam juz starczy tu fabryk, wszedzie tylko dym, w nocy jak sie idzie to az w oczy gryzie ten smrod, nigdzie nie czulem sie tak zle jak w domu, jak stad wyjezdzam ciesze sie ze moge w koncu oddychac, juz nawet na dolnym slasku mniej cuchnie. Tragedia ten Gdansk o nikogo sie tu nie dba takie odczuwam coraz czesciej wrazenie, czemu wszystko skupia sie w naszym miescie to elektrownia, to rafineria, to fosfory, to siarkopol, to spalarnia smieci. Na zachodzie buduja wszystko dalej od miasta, a u nas wszystko w centrum. Bo co dostep jest do wody?? A budujcie przy wisle tam tez jest woda i nawet czesciowo do gdanska to nalezy, a wisla i tak jest jednym wielkim syfem, to co mniejsza szkoda dla mieszkancow. Gdansk przez swoje fabryki zatruwa przynajmniej 60tys. mieszkancow. Zal wogole o tym pisac bo i tak nieczego nie zmienimy. Ale widac ze ludzie przegladaja na oczy i wynosza sie stad w inne rejony kraju.

    • 0 0

  • nie protestujemy ... a kilka zdań później stanowcze nie (1)

    Teren okolicy rafinerii i oczyszczalni idealnie się nadaję pod tego typu inwestycje.
    Autor prezentuje typowa postawę "not in my backyard". Mieszkając w tej okolicy musicie się spodziewać inwestycji przemysłowych a wikipedia ... cóż, ja bym się na nią nie powoływał :].

    przenowocześnie pozdrawiam

    • 0 0

    • budujac sie w tej okolicy w latach 60-tych nie mielismy pojecia ze tak bedziemy traktowani i ze zrobia z nas ludzi ktorzy moga wdychac kazdy zwiazki a poaniej leczyc sie onkologocznie

      • 0 0

  • jestem z szadółek (2)

    tekst"widzialy galy co braly" jest nie na miejscu!!!! kazdy chce oddychać zdrowym powietrzem, u nas strasznie smierdzi w szadólkach, ledwo daje sie wytrzymac, ratunku, Panie perezydencie!!!!! my tez czekamy na PANA POMOC!!!!

    • 0 0

    • juz jadę Ci pomóc

      juz jadęęęęę !!

      • 0 0

    • no tak

      duzo ludzi mieszka na szadolkach nie z wyboru tylko z przymusu, niestety nie stac mnie na kupno mieszkania wiec mieszkanie na szadolkach dostalam od miasta. nie mialam wybrou dzielnicy i tego czy jestem blisko wysypiska smieci. lecz oczywscie nie sprzeciwiam sie powstania spalarni. wszystko tylko zeby nie smierdzialo. pozdrawiam

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane