• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

System Fala wystartuje w Trójmieście 15 grudnia

Maciej Korolczuk
27 lipca 2023, godz. 12:05 
Opinie (512)
Oficjalny start systemu Fala nastąpi 15 grudnia - poinformował w czwartek Radomir Matczak, prezes spółki InnoBaltica. Oficjalny start systemu Fala nastąpi 15 grudnia - poinformował w czwartek Radomir Matczak, prezes spółki InnoBaltica.

System Fala w Trójmieście ruszy w połowie grudnia - poinformowała w czwartek spółka InnoBaltica. Wcześniej, bo już we wrześniu, z pierwszych funkcji skorzystają pasażerowie w Lęborku, a następnie Pucku, Władysławowie, Chojnicach i Słupsku. - System będzie ruszać stopniowo począwszy od mniejszych ośrodków, byśmy mieli czas na naukę i wyciąganie wniosków - tłumaczy Radomir Matczak, prezes InnoBaltiki.Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone


Jak oceniasz wprowadzanie systemu Fala etapami?

Nie dekretem i na siłę, lecz z zachętą i otwartością - tak ma wyglądać inauguracja systemu Fala na Pomorzu. W czwartek harmonogram startu systemu, który ma rozkręcać się stopniowo przez kilka miesięcy, zaprezentowały nowe władze spółki InnoBaltica.

- Ruszamy we wrześniu w Lęborku, a potem stopniowo system będzie pojawiać się w kolejnych miastach - tłumaczy Radomir Matczak, nowy prezes spółki InnoBaltica. - To nie przypadek. Celowo wdrażamy system małymi krokami, by uczyć się, poprawiać i wyciągać wnioski, tak aby jak najlepiej przygotować się do najtrudniejszego zadania, a więc wdrożenia Fali w Trójmieście i na kolei, co ma nastąpić 15 grudnia.


Połowa grudnia to cel spółki i wykonawcy systemu, ale mówił w czwartek dziennikarzom prezes Matczak, wcale nie oznacza, że to termin ostateczny i pewny.

- Nadgoniliśmy pięć miesięcy, które nam uciekły na etapie przedłużającego się przetargu. Zostało nam pięć kolejnych. Testowałem system na żywym organizmie w Lęborku i wiem, że to działa. Wierzę, że nam się uda.
Jak przyznają przedstawiciele spółki InnoBaltica najtrudniejszym etapem będzie start systemu w Trójmieście i na kolei. Jak przyznają przedstawiciele spółki InnoBaltica najtrudniejszym etapem będzie start systemu w Trójmieście i na kolei.

W Trójmieście system ruszy 15 grudniaCo to oznacza dla pasażerów korzystających z transportu publicznego w Trójmieście?

Od 25 sierpnia będą oni mogli założyć konto w portalu Fali i zamówić specjalną kartę. Aplikacja i planer podróży ma ruszyć tak jak cały system w połowie grudnia. Od tego czasu mamy wybór - możemy odbijać kartę Fali, kartę płatniczą lub skanować kod QR w pojeździe, albo korzystać z komunikacji na dotychczasowych zasadach np. na podstawie karty miejskiej. W tym drugim przypadku musimy jednak uwzględnić fakt, że za podróż (bez odbijania karty) zapłacimy więcej.

Na razie szczegóły nowej przystankowej taryfy, przygotowanej i zaprezentowanej na początku roku nie są jednak znane. Po krytyce pomysłu władze Gdańska zawiesiły pomysł na kołku. Szczegółów nie zna też spółka InnoBaltica.- Jesteśmy gotowi za zaimplementowania dowolnej taryfy. Na razie nie ma o tym rozmów z organizatorami przewozów. Do stołu planujemy usiąść po 9 sierpnia - usłyszeliśmy na czwartkowej konferencji.
Już po spotkaniu z dziennikarzami Matczak doprecywał, że rozmowy z poszczególnymi organizatorami prowadzone są od dawna. Zarówno w kwestiach generalnych, jak i indywidualnych z danym organizatorem. W tym są zagadnienia taryfowe. Najwięksi z organizatorów są też w Komitecie Sterującym projektu.

- W dniu 9 sierpnia pogłębiamy jeszcze współpracę w trybie nowo powołanego Zespołu Koordynacyjnego z udziałem wszystkich organizatorów. Będzie to jego pierwsze posiedzenie - dodał.

Co się stanie, jeśli terminu nie uda się dotrzymać?Co się stanie, jeśli grudniowego terminu - podobnie jak wszystkich poprzednich - nie uda się utrzymać?

- To czarny sen - wskazuje Matczak. - Pewnie trafimy wówczas na listę trudnych projektów, ale ewentualny zwrot unijnej dotacji nam nie grozi - zapewnia.

Zanim ruszy wspólny bilet, kup sobie bilet do kina. Repertuar kin w Trójmieście

16:38 21 SIERPNIA

To kiedy będzie ta Fala? (18 opinii)

Jadę właśnie SKM i jakiś turysta w aplikacji stara się kupić bilet na całe trójmiasto kolej i komunikacja miejska. Kilka lokalsów próbuje mu w tym pomóc, ale nikt tych biletów nie rozumie.
Jadę właśnie SKM i jakiś turysta w aplikacji stara się kupić bilet na całe trójmiasto kolej i komunikacja miejska. Kilka lokalsów próbuje mu w tym pomóc, ale nikt tych biletów nie rozumie.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (512)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane