• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Szczęśliwe Trójmiasto

Ilona Truszyńska
24 października 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Słodkiego, miłego życia... - śpiewał kilkanaście lat temu trójmiejski zespół Kombi. A więc: radość w Sopocie... Słodkiego, miłego życia... - śpiewał kilkanaście lat temu trójmiejski zespół Kombi. A więc: radość w Sopocie...

...szczęście w Gdańsku.... ...szczęście w Gdańsku....
...i szeroki uśmiech w Gdyni. ...i szeroki uśmiech w Gdyni.
Pomorze i Trójmiasto to najlepsze do zamieszkania miejsca w Polsce. Tak wynika z opublikowanego niedawno największego badania socjologicznego w kraju.

Chodzi o "Diagnozę Społeczną 2007 - Warunki i jakość życia Polaków" przeprowadzoną pod kierunkiem psychologa społecznego prof. Janusza Czapińskiego, według której najlepiej w naszym kraju żyje się mieszkańcom Pomorza. Wśród 19 zbadanych miast prym wiodą Gdynia i Gdańsk.

- Cieszę się, że w sposób obiektywny nasze miasto zostało uznane za biegun szczęścia - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - Diagnoza społeczna jest bardzo ciekawym badaniem, bo to analiza czynników, które nie zawsze uznajemy za istotne.

Wśród nich znajdują się m.in.: stopień zadowolenia ze swojego miasta, poczucie szczęścia ludzi, wzajemne więzi, zamiar emigracji zarobkowej, dochód na osobę w gospodarstwie domowym, przedsiębiorczość, wykształcenie, warunki mieszkaniowe czy mobilność zawodowa. Wyniki w postaci tabel i analiz zajmują ok. 500 stron.

- Urodziłam się w Gdańsku, a w Gdyni mieszkam od ślubu, czyli 17 lat i nie wyobrażam sobie, by gdzieś się przeprowadzić - mówi Lucyna Gawińska, mieszkanka Gdyni - Babich Dołów, nauczycielka muzyki. - Tu jest morze, świeże powietrze i wiele urokliwych miejsc. Miasto się rozwija, a ulice pięknieją.

Pani Lucyna nie jest odosobniona w swoim przekonaniu. Jej odczucia potwierdzają wyniki "Diagnozy Społecznej 2007 - Warunki jakości życia Polaków", w których największy procent bardzo zadowolonych ze swojego miasta jest właśnie w Gdyni.

Jak Ci się żyje w Trójmieście?

Oprócz stopnia zadowolenia z miasta, czy samego siebie, w tym gigantycznym badaniu socjologicznym pod kierownictwem profesorów Janusza Czapińskiego i Tomasza Panka zbadano także: więzi z ludźmi, zamiar emigracji zarobkowej, dochód na osobę w gospodarstwie domowym, przedsiębiorczość, wykształcenie czy warunki mieszkaniowe. I tak w Gdyni jest najniższy stopień natężenia symptomów depresji, a aż 49 procent Gdynian uważa swoje dotychczasowe życie za wspaniałe lub udane. Mieszkańcy potwierdzają, że po prostu im się tu dobrze mieszka.

- Tu się ciągle coś dzieje, miasto jest dynamiczne i bezpieczne - dodaje Lucyna Gawińska.

Zadowolenie gdynian ze swojego miasta związane pewnie jest także z ostatnimi danymi o niskim poziomie bezrobocia (poniżej 4 procent!). Potwierdzają to badania profesora Czapińskiego mówiące o wyjątkowo niskim odsetku mieszkańców zamierzających wyjechać do pracy za granicą. Gdynianie są także w czołówce miast, w których w ciągu ostatnich siedmiu lat mieszkańcy co najmniej raz zmieniali pracę.

Z kolei w Gdańsku zaraz za Warszawą jest największy procent mieszkańców z wyższym lub policealnym wykształceniem, a także tych najbardziej przedsiębiorczych.

Mieszkańcy Pomorza mają z czego być dumni, bo Gdańsk i Gdynia przodują w większości tabel i analiz. Zaraz za stolicą Gdańsk i Gdynia zostały uznane za te miasta, w których najlepiej się zarabia.

- Wśród 10 największych miast Polski najwyższą jakość życia prezentuje Gdańsk - mówi Joanna Grajter, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gdyni. - Gdynia jest zaś na pierwszym miejscu wśród przebadanych 19 polskich miast, tym samym prześcignęliśmy takie duże miasta jak Kraków, czy Warszawa.

Karol Polejowski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku wie, że wyniki dowodzą, że Gdańsk i Gdynia rozwijają się dynamicznie. - Cieszy nas, że Gdańsk doceniają naukowcy, ale jeszcze ważniejsze jest dla nas, że mieszkańcy dobrze się w Gdańsku czują, dobrze im się tu mieszka, żyje, pracuje i odpoczywa - dodaje.

Do przeprowadzenia badania w marcu br. posłużono się próbą 12641 osób z 5532 gospodarstw domowych (tych samych co podczas poprzednich czterech edycji badań). Projekt skupił się na badaniu podstawowych faktów, zachowań, postaw i przeżyć. Ankieterzy zadawali respondentom setki pytań. Wyniki opublikowane na stronie internetowej badania zajmują ok. 500 stron.
Echo MiastaIlona Truszyńska

Opinie (92) ponad 10 zablokowanych

  • to 3miasto nie przypomina miasta

    Wielka Wiocha, Krupówki-Sopot i Dynia - żenada ..żadnego centrum niczego.. wszędzie daleko..żenada..

    • 0 0

  • wśród 18tu miast..

    śmiech na sali..to ma być obiektywna opinia..a może tu ludzie są po prostu największymi hipokrytami wśród tych 18u miast ..i pierdoły opowiadają..żąl dupę ściska czym się zajmują socjologowie ..500 stron nic nieznaczących danych i nikomu do niczego niepotrzebnych..

    • 0 0

  • w sopocie najlepiej :-)

    • 0 0

  • ludzie ni chcą stąd wyjeżdżać, bo już wszyscy wyjechali...

    a pozostali są tak przytruci, że nie dadzą rady..

    • 0 0

  • wykształcenie w 3mieście..?

    śmiech na sali.. skończyć takie UG to już lepiej się od razu pochlastać..

    • 0 0

  • dlaczego 19 miast? Bo...

    Zawsze powtarzam, że warto mysleć, zwłaszcza jak sie zabiera publicznie głos...
    Dlaczego akurat 19 miast w Diagnozie 2007? Sa tez inne miary, ale akurat 19 miast liczy powyżej 200 tys. mieszkańców. No i wśród nich I miejsce zajeła Gdynia. Tu ludzie sa najbardziej zadowoleni z zycia. Najmniej marud. Zreszta mają powody do optymizmu:))))
    Pozdrawiam wszystkich, nawet tych z nosem na kwinte! Z Gdyni oczywiscie!!!

    • 0 0

  • 3 miasto

    Faktycznie w 3mieście mieszka się fantastycznie. Co do rynku pracy to faktycznie nie jest rózowo - handel, a oprócz tego syf i k*******a.To efekt braku dużych prężnych firm.Przyciąganie ich idziue nam jakoś ujemnie...

    Ale nie będę narzekał od tego jest cała chmara z tego portalu.Najlepeij jest zarabiać w warszawie a wydawać w 3miescie.

    A na koniec mała refleksja po pocztaniu tych postów - wszędzie dobrze gdzie nas nie ma...

    • 0 0

  • Kraków i Gdańsk, każde ma swoje plusy

    przeprowadziłem się do Gdańska z Krakowa 2 lata temu. bardzo mi się tu podoba, ale z 'gdańszczanką' muszę się zgodzić. nocne życie w Gdańsku w porównaniu do krakowskiego jest ubogie. ale to, jak wszystko, może się zmienić. Gdańsk ma też swoje zalety.

    pozdrawiam

    • 0 0

  • Diagnoza

    "Pojawienie się tanich linii lotniczych spowodowało nie tylko wzrost ruchu pasażerskiego w Gdańsku, ale także potrzebę uruchomienia innych lotnisk województwa dotychczas niewykorzystywanych przez lotnictwo cywilne np. Gdynia-Oksywie."
    Widać do szczęścia całkowitego Gdynian brakuje Terminala i odblokowania lotniska na cele cywilne.

    • 0 0

  • Lubię Wa-wę Kraków Wrocław i Poznań ale

    Trójmiasto kocham i nie ma miejsca dla mnie poza nim na dłużej.Tu jest Wolność i Przestrzeń i Przyszłość pełna blasków:)

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane