• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Technologie bezprzewodowe na UG

Michał Brancewicz
18 października 2008 (artykuł sprzed 15 lat) 
Na Wydziale Matematyczno-Fizycznym UG pojawią się nowoczesne komputery. Na Wydziale Matematyczno-Fizycznym UG pojawią się nowoczesne komputery.

Uniwersytet Gdański jest jedyną uczelnią wyższą w Polsce, która zdobyła warty 100 tys. dolarów grant od światowego potentata informatycznego Hewlett-Packard. Dzięki dotacji studenci zyskają zupełnie nowatorską pracownię informatyki



Na UG trafią m.in. tablety HP  Na UG trafią m.in. tablety HP
Uniwersytet Gdański rywalizował o dotacje w ramach programu "Technologie bezprzewodowe w nauczaniu" z blisko 70 uczelniami z Europy, ale też z Azji i Środkowego Wschodu. Polskę reprezentowały w sumie cztery uczelnie, ale grant zdobył tylko Uniwersytet Gdański. Oprócz naszego uniwersytetu grant przyznano jeszcze 15 uczelniom.

Projekt ma promować najbardziej nowatorskie rozwiązania studentów w dziedzinie nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii i matematyki. Polska była pierwszy raz zaproszona do udziału w projekcie.

- Wyróżnione prace w najciekawszy sposób pokazały jak dzięki technologii uatrakcyjnić zajęcia - mówi Ewa Lis - Jeżak, rzecznik prasowy HP Polska. - Gdański projekt jest przykładem tego, jak w bardzo innowacyjny sposób można wykorzystać technologię.

Dzięki tym pieniądzom studenci i pracownicy naukowo-dydaktyczni Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG zyskają nowoczesną pracownię informatyki, wyposażoną w mobilne technologie. 80 proc. środków przekazanych zostało w postaci sprzętu, reszta w formie pieniężnej. - Dostarczyliśmy sprzęt już na początku października, by studenci i pracownicy mogli go przetestować - wyjaśnia Ewa Lis - Jeżak.

Grant poza środkami pieniężnymi ma w swojej ofercie także rozwiązania mobilne - czyli 21 tabletów HP (urządzeń służących głównie do rysowania elementów graficznych na komputerze), a także komputery kieszonkowe HP (iPaq), bezprzewodowy punkt dostępowy HP Procurve z zainstalowanym programem Calssroom prezenter.

Program opracowany przez prof. Richarda Andersona z University of Washington we współpracy z firmą Microsoft, umożliwia pełną interakcję studentów z wykładowcą. Studenci widzą prezentacje wykładowcy oraz przygotowywane przez prowadzącego notatki na swoich tabletach i jednocześnie mogą wysyłać swoje uwagi i odpowiedzi na pytania wykładowcy.

Uroczyste otwarcie pracowni odbędzie się 21 października 2008 o godz.12.00 w Audytorium nr 3 Wydziału Matematyki Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego.

Miejsca

Opinie (91) 1 zablokowana

  • To bardzo pozytywne wydarzenie.

    Więcej takich akcji. Nie rozumiem skąd tyle nieprzyjaznych wypowiedzi...Należy się szacunek i podziękowania dla osób, które przyczyniły się do powstania tej nowoczesnej sali komputerowej.
    Opinie powyżej to prawie same narzekania...Jestem zaskoczona, bo według mnie to super, że taki sprzęt się pojawił.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane