• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

UNICEF puka do drzwi mieszkań w Trójmieście

Arnold Szymczewski
29 maja 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Fundraiserzy to osoby odpowiedzialne za pozyskiwanie funduszy. Obecnie fundraiserzy UNICEF-u pracują na terenie Trójmiasta, Rzeszowa, Olsztyna, Krakowa i Warszawy. Fundraiserzy to osoby odpowiedzialne za pozyskiwanie funduszy. Obecnie fundraiserzy UNICEF-u pracują na terenie Trójmiasta, Rzeszowa, Olsztyna, Krakowa i Warszawy.

Chodzą od mieszkania do mieszkania i zachęcają do wypełnienia formularza polecenia zapłaty, na którego podstawie co miesiąc pobierana będzie darowizna na rzecz UNICEF-u. Tym razem mowa nie o oszustach, a fundraiserach, którzy niedawno pojawili się w Trójmieście.



Do twoich drzwi dzwoni nieznajomy. Co robisz?

"65-latka oddała "prokuratorowi" 18 tys. zł", "Fałszywe urzędniczki ukradły 30 tys. zł", "Uwaga na podszywających się pod pracowników Energi" - takie tytuły często pojawiają się w portalu Trojmiasto.pl I nie ma się co dziwić, bo oszuści co rusz wymyślają kolejne sposoby na wyciągnięcie pieniędzy.

Do redakcji zgłosił się nasz czytelnik pan Adam, który do swojego domu wpuścił fundraisera (specjalista do spraw pozyskiwania funduszy). Pracownik fundacji zachęcał do złożenia deklaracji polecenia comiesięcznej zapłaty na rzecz UNICEF-u - organizacji, która od 1946 roku przeznacza środki na ratowanie zdrowia i życia najbardziej potrzebujących dzieci na świecie.

- Kilka dni temu był u mnie w domu chłopak z UNICEF-u. Nie zbierał żadnych pieniędzy (nawet zaczął od tego, że nie zbiera pieniędzy), tylko deklaracje, że będzie się co miesiąc wpłacać na UNICEF określoną kwotę pieniędzy (np. 40 zł). Rozmawiałem z nim, pokazał nawet paszport i kartę pobytu (chłopak był Ukraińcem) oraz legitymację z UNICEF-u. Zanim zaczął cokolwiek opowiadać, to poprosił, żebym sprawdził jego dane na stronie UNICEF-u, żebym miał pewność, że to nie oszust. Wyjaśnił, o co chodzi, że zbierają pieniądze na głodujące dzieci w Afryce - mówi pan Adam.
W związku z dość nietypową wizytą osoby z fundacji postanowiliśmy zapytać w centrali UNICEF-u o wizyty takich osób na terenie Trójmiasta.

Darowizna pobierana z polecenia zapłaty



- Obecnie nasi fundraiserzy pracują na terenie Trójmiasta, Rzeszowa, Olsztyna, Krakowa i Warszawy. Mieszkańcy tych miast mogą się spodziewać, że do ich domów zapuka młody człowiek w błękitnej kamizelce UNICEF-u - mówi dr Monika Kacprzak, rzecznik prasowy UNICEF-u. - Wiele osób nie zdecydowałoby się na wsparcie naszych działań, gdyby nie możliwość osobistej rozmowy z naszym przedstawicielem. Nasi fundraiserzy nigdy nie zbierają darowizn w gotówce, tylko zachęcają do wypełnienia formularza zgody na polecenie zapłaty. Nie proszą też o podanie ani numeru PESEL, ani NIP (nie ma nawet takich rubryk na formularzu), a jedynie o dane kontaktowe i bankowe, które są niezbędne dla banku do ustanowienia polecenia zapłaty.
Osoba, która decyduje się zostać stałym darczyńcą UNICEF-u, wypełnia specjalny formularz polecenia zapłaty i na jego podstawie co miesiąc pobierana jest darowizna, dzięki której fundacja pomaga dzieciom na całym świecie.

Polecenie zapłaty jest bezpieczną i wygodną formą wsparcia. Korzystają z niej wszystkie największe organizacje charytatywne, m.in. WWF, Greenpeace, SOS Wioski Dziecięce, Amnesty International, Polska Akcja Humanitarna.

- Z tych środków finansujemy działania humanitarne, jeśli w danym miejscu na świecie wydarzy się np. katastrofa naturalna. Wówczas możemy natychmiast uruchomić środki i od razu nieść pomoc dzieciom. Środki przekazane przez stałych darczyńców są również przeznaczane na pomoc dzieciom w miejscach, o których nie mówią już media, a gdzie potrzeby są wciąż ogromne - kończy dr Kacprzak.

Zawsze sprawdzajmy tożsamość i powód wizyty domokrążców



W przypadku fundraiserów z UNICEF-u dane takich osób możemy sprawdzić i potwierdzić na stronie internetowej fundacji. W każdym innym przypadku policja apeluje, aby zgłaszać, gdy ktoś próbuje wyłudzić nasze dane.

- Pamiętajmy o tym, aby chronić nasze dane. Dla przestępców oraz nieuczciwych akwizytorów mogą być one bardzo cenne. Dane zdobyte w nieuczciwy sposób mogą posłużyć np. do zawarcia umowy na szkodę ich właściciela. Nieuczciwi przedstawiciele, oferując pozornie korzystną umowę, mogą zdobyć dane osobowe, a następnie narazić ich właściciela na stratę finansową - komentuje asp. szt. Mariusz Chrzanowski z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. - W przypadku wątpliwości należy zweryfikować taką ofertę, kontaktując się np. z numerem infolinii danej firmy lub instytucji. Warto wiedzieć, że od zawartej umowy można odstąpić. Więcej przydatnych informacji na ten temat można znaleźć na stronie prawakonsumenta.uokik.gov.pl.

Opinie (238) ponad 20 zablokowanych

  • Abonament na telefon, abonament za tv, abonament na mieszkanie czy samochód

    a teraz jeszcze abonament na pomaganie. Tak se wymyślili!

    • 11 0

  • Przeczytalam wiele tutaj zamieszczonych opinii... i zgadzam sie z nimi.

    Takie namawianie do zawieszenia sobie jeszcze jednego zobowiazania na karku - przy i tak juz rozplanowanych wydatkach - to zwykle hamstwo i brak wyobrazni, brak znajomosci codziennego zycia przecietnych Polakow. Jezeli ktos chce pomoc, ktos chce dac jakies pieniadze na ten cel - pomoze bez przypominania I bez wyciagnietej reki po to. Nie zycze sobie pukania do moich drzwi I stawiania mnie w niezrecznej sytuacji - bo odmowie pomocy potrzebujacym dzieciom, nie zycze sobie aby mi robiono poczucie winy...

    • 17 0

  • Niech s..ą

    Pozdrawiam

    • 6 0

  • (1)

    Jakiś czas temu, przejęta apelem aktora, zadzwoniłam. Oddzwoniła pani wmawiając mi, że nie mogę zrobić pojedyńczej wpłaty, że powinnam zadeklarować płatność stałą. Z trudem wyzwoliłam się z tej kategorycznej propozycji. Znalazłam nr konta i wpłaciłam ile uważałam. Powtórzyłam to jeszcze kilka razy. Teraz co jakiś czas dostaję ogromne koperty z przekazami itp. Nie czytam, wyrzucam. Uważam, że to marnotrawstwo pieniędzy. Poczta, papier, osoba zatrudniona do przygotowania korespondencji. Nie twierdzę, że już nigdy nie wpłacę. Wpłacę, ale na własnych warunkach.

    • 8 0

    • Daj im znać, że tego nie chcesz - szkoda środowiska...

      • 0 0

  • Jak oni mnie wk....

    Za każdym razem ta sama wyuczona regułka.
    U każdego sąsiada.
    Poza tym pandemia trwa... od paru miesięcy byli u mnie kilkakrotnie.

    • 7 0

  • Od ponad 40 lat w Pomoc afryce wpompowano miliardy i kompletnie nic sie nie zmieniło!

    Bo oni tych zmian nie chcą ! Z afryki już ociekła do europy gromada około kilku set tysiecy tys ludzi nawet więcej!Dlaczego ci ludzie nie chcą przejąc władzy we własnym kraju i walczyć o wolność!!
    Bo im tak wygodnie!!! Afryka powinna zostać podzielona na strefy zarządzane przez państwa europejskie.Ale wtedy ci emigracji z afryki w europie wyszli by na ulice protestować a raczej robić burdy ,że ktoś chce zniewolić ich ojczyznę!!!
    Powinno sie deportować wszystkich emigrantów z afryki i całkowicie sie od niej odciąc.

    • 6 1

  • A ro nie unicef był umaczany w pedofilie na Bałkanach?! (1)

    • 3 1

    • Jak oni wszyscy. WWF niech wytłumaczy się z zabijania ludzi, WHO też coś nie może dokończyć śledztwa odnośnie wykorzystywania seksualnego za orace

      • 3 0

  • Niech zaczną od milionerów . Do grobu nie zabiorą pieniędzy.

    • 4 0

  • Kosze pełne dłoni

    Niech zbierają w bogatej Belgii. Bogatej bo gdy miała kolonie to ich król Leopold kazał obcinać dłonie Afrykanom i zbierać kosze pełne obciętych dłoni. Wymordowali około 8 milionów ludzi jeszcze przed adolfem

    • 7 0

  • Kosze pełne łapek niech wspiera bruksela

    Belgowie przed 1 ww zmasakrowali od 5 do 15 milionów osób w kongo. Podaje liczby za wikipedią która podaje że szacunki te są zaniżone. Król Leopold kazał obcinać dłonie i przynosić kosze pełne dłoni jako dowód wykonania rozkazu. Jest zakaz publicznego głoszenia tej prawdy. A wszystko było na krótko przed Adolfem. W kongo zanim weszli Belgowie żyło się dostatnio. Niestety lokalsi nie mieli armat. Niech teraz Bruksela poomaga. My w Afryce nie mordowaliśmt

    • 8 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane