• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W Gdańsku powstanie elektrownia węglowa

Michał Sielski
23 lipca 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Największą elektrownią cieplną (kondensacyjną) w Europie jest elektrownia w Bełchatowie. Największą elektrownią cieplną (kondensacyjną) w Europie jest elektrownia w Bełchatowie.
Władze Gdańska już rozmawiały z inwestorami. Miasto może zarabiać z podatków miliony złotych rocznie. Powstanie także co najmniej 200 nowych miejsc pracy. Wątpliwości? Jak zakład wpłynie na środowisko

Elektrownia ma powstać na ziemiach należących do Zarządu Portu Morskiego Gdańsk.

- W grę wchodzą tereny dawnego Siarkopolu, który właśnie teraz jest przejmowany przez Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych Przyjaźń. PERN rozważa możliwość udostępnienia części terenów, ale ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły. Mamy jednak oferty trzech poważnych inwestorów, a że port także na tym może sporo zarobić, bo trzeba będzie przecież importować wysokokaloryczny węgiel czy biomasę, to co najmniej temu przedsięwzięciu kibicujemy - mówi Marian Świtek, wiceprezes Zarządu Portu.

"Gazecie" udało się ustalić, że dwóch potencjalnych inwestorów to EDF - właściciel EC Wybrzeże, i Electrabel - właściciel Elektrowni Połaniec.

Elektrownia ma ruszyć w latach 2012-2013. Początkowo osiągnie 500 MW mocy, docelowo ma to być nawet 1200 MW. Koszt wybudowania pierwszego bloku wycenia się na około miliard euro. Z tej kwoty 2 proc. trafiłoby do budżetu miasta.

- Możemy więc pozyskiwać dodatkowe kilkadziesiąt milionów złotych rocznie do budżetu miasta - cieszy się prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Ponadto powstanie około 200 nowych miejsc pracy, i to świetnie opłacanych, bo w nowej elektrowni znajdą zajęcie przede wszystkim dobrze wykształceni specjaliści z Politechniki Gdańskiej. Cała armia ludzi będzie także uczestniczyć przy budowie obiektu.

Zyskać mają także gdańszczanie, bo po lipcowym uwolnieniu rynku energii, prąd można kupować taniej. Do tej pory w Gdańsku była niewielka alternatywa, bo większość firm musiała go sprowadzać z odległych ośrodków, co powodowało duże straty. Teraz ich nie będzie i cena może spaść.

Elektrownia zaczyna jednak także budzić kontrowersje.

- Nie da się zbudować takiego obiektu bez szkody dla środowiska. Są oczywiście nowoczesne filtry i inne zabezpieczenia, ale powinniśmy jednak skupić się na ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych. Trudno mi jednak tę kwestię jednoznacznie rozstrzygać, bo o planach budowy nowej elektrowni na razie nic nie wiem - mówi wojewódzki inspektor ochrony środowiska Halina Czarnecka.

- Elektrownia będzie spełniała wszystkie normy UE. To absolutna podstawa do rozmowy o jej powstaniu - zaznacza jednak Adamowicz.

Przed kilkoma miesiącami elektrownia węglowa miała powstać w Żarnowcu. Okazało się jednak, że firma, która miała zrealizować ten projekt, jest niezbyt wiarygodna. Teresa Kamińska z Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, na terenie której miała stanąć elektrownia, poinformowała, że władze strefy uznały, iż tamten inwestor nie gwarantował powodzenia tak gigantycznej inwestycji. Firma, której kapitał należał w 100 proc. do spółki zarejestrowanej w Luksemburgu, nie dostarczyła dokumentów gwarantujących finansowe, czy technologiczne bezpieczeństwo planowanej elektrowni. Ponadto okazało się, że budowa zakładu w Żarnowcu byłaby w ogóle pierwszą inwestycją tego niedoszłego inwestora.

Opinie (112) 5 zablokowanych

  • ja

    spojrzcie gdzie to ma byc?? przecież caly gdansk, czyli my bedziemy pod polem magnetycznym , a to za dobrze na umysl nie wplywa, ciekawe jak to sie na naworodkach odbije????:)

    • 0 0

  • Adamowicza pop........lo (jak cale PO)

    Teraz kiedy wykorzystuje sie naturalne zasoby energii (wiatraki i elektrownie wodne) oraz ew. inwestuje sie w elektrownie jadrowe patalachy chca dotruc jeszcze bardziej nasz region!!!
    Fosfory, Rafineria, Siarkopol, elektro cieplownia, co jeszcze?

    • 0 0

  • Bez sensu, bedziemy transportowac wegiel

    az ze Slaska, tylko elektrowna atomowa, taka elektrownia weglowa emituje wielokrotnie wiecej promieniotworczych zwiazkow do atmosfery niz elektrownia atomowa, wszedzie w kolo polski sa elektrownie atomowe, jesli radio Maryja powie ze nie chcemy atomu to ciemnogrod i mohery zaglosuje przeciwko, ja wole mieszkac w sasiedzwte elektrowni atomowej niz weglowej.

    • 0 0

  • Ci, co tak dosadnie choć mało kulturalnie oceniają p. Adamowicza mają rację

    Budowa elektrowni w bliskości tak dużego miasta to błąd.
    I tak powietrze w Gdańsku jest mocno zanieczyszczone.Główne źródła emisji zanieczyszczeń w Gdańsku prócz samochodów (Mg=tona):
    1) Elektrociepłownie Wybrzeże SA: SO2 - 6 648,3 Mg/ rok, NO2 - 2 803,2 Mg/rok, pył 475,4 Mg/rok,
    2) Rafineria Gdańska SA: SO2 _ 5 687,3 Mg/rok, NO2 - 1 403,2 Mg/rok, pył - 110,6 Mg/rok,
    3) GZNF \"Fosfory\" Sp. z o o: SO2 - 727,3 Mg/rok, NO2 - 67,2 Mg/rok, pył - 71,7 Mg/rok,
    4) GPEC Sp, z (),(): SO2 - 276,3 Mg/rok, NO, - 133,86 Mg/rok, pył - 273,21 Mg/rok.
    Źródło: http://www.infoeko.pomorskie. pl/powiaty / gdansk.htm

    Czy dziwicie się Państwo, że w Gdańsku tak wiele ludzi choruje na alergię i choroby nowotworowe?

    • 0 0

  • Tylko Energia atomowa

    Tylko energia atomowa (obecnie w 100% bezpieczna dla środowiska), a moce elektrowni atomowej zaspokoja potrzebę 3-ch województw (co najważniejsze prąd byłby tańszy o conajmniej 50%-obecie główne koszty prądu na pomorzu to jego transport ze śląska na północ)...

    !!!

    • 0 0

  • Dodatkowea informacja

    Szacuje się, że w wyniku działalności człowieka emitowanych jest na całym świecie 50-70 mln ton siarki rocznie. Udział samochodów w zatruwaniu atmosfery wynosi ok. 30%, a w przypadku dużych miast aż 70%-90%.

    • 0 0

  • pogięło ich

    szkoda, że na starówce tego nie wybudują ... Nie dość że w naszym regionie choruje mnóstwo chorób na raka to jeszcze bardziej chcą nam zasmrodzić powietrze

    • 0 0

  • ..."Cała armia ludzi będzie także uczestniczyć przy budowie obiektu"...
    Oczywiście ale z Ukrainy albo Ruminii przecierz swoim nie dadza wiecej zarobic

    • 0 0

  • inspektor ochrony srodowiska nic nie wie, ale prezydent miasta wie, że wszystko będzie jak nalezy?

    • 0 0

  • Niech żyje władza i jej super pomysły

    Rafineria blisko Gdańska, potem Terminal kontenerowy zabiera część najszerszej plazy w Gdańsku no i teraz obok elektrownia. Poprostu świetny pomysł.Ciekawe o ile wzrośnie zachorowalność ludzi w Gdańsku jak też wpływ elektrowni na pobliska starówkę. Normy normamy ale i tak syf idzie przez kominy. Zamiast iśc do przodu i uruchomic elektrownie atomową gdzieś za dala od misata to najlepiej postawić elektrownie na węgiel w centrum Gdańska.
    Proponuje postawić elektrownie może koło Baltic Areny o ile powstanie to będzie lepiej oswietlona no i jak to mawiają wizytówka Gdańska.

    Kto to wszystko wymyśla. Chore to wszytko.

    Pozdrawiam

    Pozdrawiam

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane