• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zielony pomnik Jana Pawła II na Zaspie

Mikołaj Chrzan
27 marca 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Gdańscy urzędnicy w tajemnicy pracują nad budową kolejnego pomnika Jana Pawła II. Będzie miał formę parku, powstanie na Zaspie, a zapłaci za niego gminny fundusz ochrony środowiska.

Na pomysł budowy Zielonego Pomnika - jak nazwano projekt parku - wpadł Maciej Lorek, dyrektor wydziału środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Pracował nad nim od ubiegłego roku. Teraz wszystko jest już gotowe - miasto tydzień temu ogłosiło przetarg na budowę parku.

Ile będzie kosztował? - Nie mogę powiedzieć. Na razie to tajemnica - twierdzi Lorek. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że chodzi o kwotę około pół miliona złotych. Pieniądze mają pochodzić z zarządzanego przez gminę funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Fundusz powstaje m.in. z kar od trucicieli czy opłaty za wycięcie drzew.

Powinno się uwiecznić dzieło Jana Pawła II poprzez:

- Wszystko się zgadza, bo z tego funduszu inwestujemy m.in. w tworzenie terenów zielonych w mieście - mówi Lorek.

Zielony Pomnik powstanie przy ul. Meissnera, w północnej części istniejącego już na Zaspie parku Jana Pawła II. W pobliżu, bo niecałe trzysta metrów dalej, tuż przy al. Jana Pawła II jest już jeden pomnik Papieża.

Ten nowy ma być uroczyście otwarty 12 czerwca 2007 r. - w 20. rocznicę odprawienia przez Jana Pawła II mszy na Zaspie.

Na zlecenie miasta koncepcję Zielonego Pomnika przygotowała dr Katarzyna Rozmarynowska z Politechniki Gdańskiej. Projekt przewiduje, że wszystkie elementy parku będą miały znaczenie symboliczne. Centralnie posadzony dąb będzie symbolizował spotkanie z Bogiem. Krzewy (m.in. 4 tys. sztuk bukszpanu) uformowane w labirynt mają przypominać spacerowiczom pielgrzymkę. 27 zasadzonych w parku lip odpowiadać ma 27 latom pontyfikatu Jana Pawła II. Żółty kolor kwiatów pięciornika (696 sztuk) będzie symbolizował wieczność, a kwadrat, w który uformowany mają być przez drzewa i krzewy - cztery cnoty kardynalne.

Projekt zaspiańskiego parku przygotowywany był w całkowitej tajemnicy. Nie wiedzieli o nim nawet radni. Dopiero gdy miasto rozpoczęło poszukiwania wykonawcy, informacja o tym pojawiła się na stronie internetowej, wśród innych przetargów organizowanych przez miasto.

Nie podoba się to opozycji. - Nie będziemy kłócić się z Platformą Obywatelską, narażając autorytet Jana Pawła II - mówi Kazimierz Koralewski, szef klubu radnych PiS w gdańskiej radzie miasta. - Tak ważnych spraw nie załatwia się jednak w taki sposób. O planach budowy dowiadujemy się z mediów, a przecież na to idą miejskie, a nie czyjeś prywatne pieniądze. Zanim ogłoszony zostanie przetarg, powinna być na ten temat publiczna dyskusja.

Księża unikają na razie komentarzy.

- Nie widziałem tego projektu, nie znam jego szczegółów. Za wcześnie, by to komentować - ocenia ks. Witold Bock, sekretarz prasowy arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego.
Gazeta WyborczaMikołaj Chrzan

Opinie (62) 2 zablokowane

  • wqrwiony HA HA

    Nie udało ci się !
    Na poczatku lat 90-tych z Wrzeszcza przeprowadziliśmy się do Złotej Karczmy, mamy ładny dom w zabudowie szeregowej ,
    ale jestem "Z Zaspy" , gdyż pracuję tam od 20 -stu lat

    • 0 0

  • Moja propozycja

    zlikwidować w polskim słowniku słowo "ulica" i zastapić je słowem "jotpedwa"!!!
    "Ulica Długa" -> "Jotpedwa Długa"

    Szybko i tanio mamy kilkaset tysięcy "miejsc pamięci" w Polsce.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane