• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jacek Droszcz: Za kilkadziesiąt lat będziemy chwalić się Gdynią

Łukasz Stafiej
24 sierpnia 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Droszcz: - Projektując miasto od strony wody, należy pamiętać, że ma ono prawo mieć inną strukturę niż śródmieście. Trzeba budować tętniącą życiem przestrzeń powszechnie dostępną, maksymalnie korzystającą z tego przywileju bycia nad wodą. Wizualizacja projektu zagospodarowania pirsu Dalmoru w Gdyni. Droszcz: - Projektując miasto od strony wody, należy pamiętać, że ma ono prawo mieć inną strukturę niż śródmieście. Trzeba budować tętniącą życiem przestrzeń powszechnie dostępną, maksymalnie korzystającą z tego przywileju bycia nad wodą. Wizualizacja projektu zagospodarowania pirsu Dalmoru w Gdyni.

- Chwalimy się modernistyczną Gdynią sprzed 80 lat i wszystko wskazuje na to, że za kilkadziesiąt lat również będziemy mogli się chwalić nowoczesnym miastem, które powstaje na naszych oczach - przekonuje Jacek Droszcz, architekt gdyńskiego Studia Kwadrat, wykładowca Politechniki Gdańskiej i jeden z gości Weekendu Architektury w Gdyni, w ramach którego od piątku do niedzieli odbywają się spotkania, projekcje filmowe i spacery tematyczne poświęcone architekturze Gdyni.



Łukasz Stafiej: Wjeżdża pan pociągiem do Gdyni, patrzy przez okno i co sobie myśli?

Jacek Droszcz: Czasami mi się to zdarza i wtedy jestem dumny ze swojego miasta. Bo Gdynia to jedno z niewielu polskich miast, które ma bardzo ładny widok od strony torów kolejowych. Praktycznie nie widzimy ruder, podwórek czy odrapanych ścian - jak to zwykle bywa - ale czujemy, że wjeżdżamy do nowoczesnego, zadbanego miasta. Najpierw podmiejskie Orłowo, potem biznesowe Redłowo, w tle miasto-ogród na Kamiennej Górze i w końcu Śródmieście, które za pomocą prostopadłych do torów ulic otwiera przed oczami uporządkowaną przestrzeń z modernistycznymi budynkami. Dobry plan miasta to podstawa do krystalizowania się dobrej architektury.

A co wyróżnia gdyńską architekturę?

Elegancka prostota i konsekwencja. Idąc ulicą Świętojańską, mijamy kamienice, które powstawały w różnych czasach. I wyjątkowe jest to, że tworzą niezwykle spójną przestrzeń opartą na czytelnym kanonie. Ten kanon został stworzony w 1926 roku na bazie planu architekta Romana Felińskiego i przez 80 lat został utrzymany.

Gdynia to nadal - jak mówiono w czasach jej rozkwitu - "białe miasto"?

Ta biel przyjmuje różne odcienie, ale w pewnym sensie - tak. Gdy myślę o architekturze Gdyni, widzę jasne miasto o prostych kształtach. To pierwsze skojarzenie, bo Gdynia ma oczywiście wiele twarzy. Charakter nadaje jednak Śródmieście, bo najbardziej kojarzy się z Gdynią - miastem o zwartej zabudowie jasnych, modernistycznych kamienic.

Gdzie można tę "gdyńskość" poczuć najbardziej?

Polecam skrzyżowanie Świętojańskiej i Piłsudskiego. Przy Świętojańskiej 122 jest piękna kamienica z 1936 roku zaprojektowana przez Stanisława Kozińskiego z wyjątkowymi półokrągłymi balkonami. Patrząc w stronę morza widzimy nowoczesny obiekt Uniwersytetu Gdańskiego z jednej strony, a z drugiej zielony, rekreacyjny skwer. To jakby miasto w pigułce - Gdynia oferuje bowiem swoim mieszkańcom wyjątkową dostępność do terenów rekreacyjnych. Z kolei patrząc w stronę Świętojańskiej dostajemy zaproszenie na reprezentacyjną, tętniącą życiem ulicę. Tą drogą możemy dojść do Skweru Kościuszki, który otwiera Gdynię na wodę.

Gdynia powinna się jeszcze bardziej otworzyć na morze?

Zdecydowanie tak i to się właśnie dzieje. Styk lądu i morza, obszar tzw. frontu wodnego to miejsce, które powoduje wyjątkowe napięcie w przestrzeni. Często wykorzystywane do realizacji śmiałych architektonicznie obiektów, które potem stają się niezwykle charakterystyczne czy wręcz symboliczne. Miasta są rozpoznawalne poprzez swoje ikony. Można by wymienić choćby operę w Sydney czy bardziej współczesną Filharmonię w Kopenhadze. Należy też pamiętać, że do Gdyni coraz więcej osób przypływa - widok miasta od strony morza jest pierwszym i często tym najważniejszym, który zapamiętają.

Architektura w Gdyni:

Można powiedzieć, że w Gdyni też już taki charakterystyczny budynek powstał - Sea Towers.

Gmach Sea Towers postawił silny akcent w nabrzeżnej przestrzeni Gdyni. Zaczyna się nawet mówić, ze coś się znajduje na północ lub na południe od niego. To znakomity punkt odniesienia do budowy gdyńskiego waterfrontu na terenach Dalmoru i Stoczni Nauta. Uważam, że tę wysoką zabudowę należałoby tutaj kontynuować.

Jak mogłaby wyglądać ta "nowa Gdynia" nad wodą?

Nie wyobrażam sobie budowania Gdyni, która nie byłaby wypełniona nowoczesną architekturą. To obowiązek architekta, żeby pozostawić ślad swoich czasów, a nie powielać tzw. nowe zabytki. Projektując miasto od strony wody, należy pamiętać, że ma ono prawo mieć inną strukturę niż śródmieście. Nie ma sensu budować kolejnej dzielnicy lub osiedla nad wodą, ale tętniącą życiem przestrzeń powszechnie dostępną, otwierającą się na wodę, a więc maksymalnie korzystająca z tego przywileju. Wiele miast portowych boryka się z tym problemem. Przykład Genui czy Nowego Jorku, które są w dużej części odcięte od wody arterią komunikacyjną, pokazuje jak wiele zależy od rozsądku projektantów. W Gdyni nam to na szczęście nie grozi, gdyż miasto od początku rozwijało się w oparciu o nabrzeże. Rozwiązanie problemów komunikacyjnych jest jednak istotą nowych planów rozwoju miasta.

W latach 20. i 30. Gdynia była wzorem nowoczesnego miasta, mówiono nawet o "gdyńskim tempie" rozwoju. Czy ten status Gdyni może być nadal aktualny?

Gdynia ma wyjątkową dobre warunki do nowoczesnego rozwoju. Wystarczy tak naprawdę kontynuować to, co zapoczątkowali nasi poprzednicy, że wspomnę tylko Mariana Lalewicza, Wacława Tomaszewskiego czy Romana Felińskiego. Dzięki temu, że Gdynia była budowana od podstaw, nie miała tych problemów, co miasta rozwijane po rewolucji przemysłowej. Od razu bazowała na nowoczesnej myśli urbanistycznej. W tej chwili chwalimy się modernistyczną Gdynią, która powstawała w latach 20. i 30. Wszystko wskazuje na to, że za kilkadziesiąt lat będziemy mogli się chwalić nowoczesnym miastem, które powstaje teraz. Szanse, żeby tak było są ogromne i nie możemy tego zmarnować.

Od piątku do niedzieli potrwa organizowany po raz drugi przez Agencję Rozwoju Gdyni Weekend Architektury, którego celem jest zapoznanie gdynian z architekturą miasta. W programie: projekcje filmowe, wykłady architektów, warsztaty oraz - co najciekawsze - spacery tematyczne prowadzonych przez ekspertów i miłośników architektury.

Mieszkańcy będą mogli m.in. obejrzeć modernistyczne Śródmieście, odwiedzić będący reliktem socrealizmu Hotel Gdynia czy schron pod jedną z kamienic, zobaczyć port od strony morza czy przespacerować się szlakiem nowoczesnych gdyńskich inwestycji. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, jednak na spacery obowiązuje mailowa rezerwacja miejsc. Zobacz szczegóły zapisów oraz dokładny harmonogram imprezy.

Wydarzenia

II Weekend Architektury

projekcje filmowe, wystawa, warsztaty

Zobacz także

Opinie (378) 7 zablokowanych

  • OOO ! moje okno widac w Sea Tower ! Super ! Co wy tak narzekacie ? Jestem zachwycona Gdynią . (3)

    Nawet nie wiecie jacy fantastyczni ludzie mieszkają w Sea Tower. Nieraz siedzimy sobie tam wszyscy i sie zastanawiamy skad tylu narzekaczy w tak pieknym miescie ? Tu jest full mozliwosci do rozwoju , pracy , wspanialych perspektyw , wszystko tetni zyciem , piekne osiedla sie buduja itp. a wam wiecznie zle. Czego by czlowiek wam nie zaproponowal to wszystko zle i zle. Macie teraz takie szanse i mozliwosci ktorych kiedys nie bylo . Sa nowe osiedla , mozna wziac kredyt i sobie kupic a nie kisic sie z rodzicami. Moja corka w banku juz po roku zarabia ponad 12 tysiecy i cieszy sie tym co ma ale tez mowi ze inni beda wiecznie narzekac na swoj los. Moze podejscie do Gdyni zmiencie bo macie w sobie zlą energie. Czlowiek sie musi usmiechac do zycia a nie narzekac.

    • 5 11

    • też mam dobrą energię..... -:)

      • 0 0

    • Ty jestes z apartamentu z czerwonymi zasłonami? Które to już mieszkanie przeznacozne na "usługi"?

      tzn apartament, sory hehehe. Biznes się kręci, coraz więcej reklam z ST jest....

      • 1 0

    • sprawdź czy to napewno bank, a nie www.bankok...pl ;P

      • 2 0

  • "Gdynia powinna się jeszcze bardziej otworzyć na morze" ale nie przez zabudowe PORTU

    tylko przez jego ożywienie .PORT jest ta osia wokół której "kreci się " Gdynia . nie będzie portu Gdynia stanie sie nic nie znaczącym ośrodkiem miejskim

    • 7 0

  • budy i garaze

    w Gdyni zbudowano setki a moze tysiace nielegalnych bud i garazy a nadzor budowlany udaje, ze nic nie widzi.

    • 7 0

  • Oficjalny komunikat! (1)

    Gdynia dyma gdańsk :)

    • 6 8

    • ale wy macie nas...ne w tych bańkach

      macie, macie

      • 4 0

  • (3)

    Kto wytłumaczy po co Gdynia stawia te kontenery w centrum miasta? Przecież to nie może chodzić o promocję miasta?

    A jak tam ogródki działkowe przy Zwycięstwa? Ostatnio goście z zagranicy nie mogli uwierzyć, że legalnie można mieszkać na działce.

    • 11 2

    • to cię zadziwię, u nich można mieszkac na barkach na nabrzeżu i w ziemiance, u nas nie :) (1)

      po co piszesz takie bzdety, skoro nie wiesz jak jest. Jedź do swoich znajomych i poproś o wycieczkę na obrzeża miasta... na 250% wylądujesz w jeszcze gorszych slumsach i w biedzie, u nas przynajmniej te chałupki są schludne i zadbane, nikt nie mieszka tam, bo chce ale zmuszony finansami a mimo to zadbane to jest. Byłeś kiedyś na takich działkach? pewne nie.

      • 1 1

      • działki przy Figurce w stronę Redłowa to nie obrzeża miasta, podobnie jak urokliwy bar Korab wraz z przyległym parkingiem (widoczne zresztą z okien pociągów)

        • 2 0

    • stawiają kontenery, żeby oswoić ciebie i twoich funfli, że przenosiny z zadłużonego mieszkania w centrum na obrzeża do

      nie jest koniec świata...

      • 2 1

  • Piękna Gdynia (1)

    pan architekt ma interes w tym aby o Gdyni mówić pięknie. To niestety tylko słowa. Piękna panna Świetojańska bez zębów ( ulice nieopodal, że o peryferiach nie wspomnę- XVII wiek) to nie obraz Gdyni. Starowiejska brudna i opustoszała, jedyni aktywni to parkingowi łapiący kierowców. Od tego nie przybywa komfortu. Centrum , gdzie ono jest. Po 18 pusto na Świetojańskiej, Starowiejskiej etc.Piękna Gdynia? Dla kogo?

    • 16 2

    • Gdynscy Architekci, chwala miasto, ...

      jasne ze chwala, ba chca na nim zarabiacm byc zapraszanymi do konkursow. Zreszta skoro sami tu buduja trudno, zeby twierdzili inaczej.
      Jednak przez takie chwalenie, nic sie nie bedzie zmienialo, skoro i tak jest juz mód, który pozostawia wiele do życzenia w swojej jakości. Ale przecież jest i chwalacy je 'autorytet z branży', który ma podbudowac morale podatka. Brawo Gdynia za 'ambicje'!

      • 7 0

  • Przydałby się deptak przez miasto, np. od dworca Starowiejską (1)

    Ale taki z prawdziwego zdarzenia, bez samochodów, z zielenią, ogródkami itd.

    • 6 0

    • I Świętojańską,

      z platanami po środku. Na pewno zaczęło by się jakieś życie. Niech ktoś będzie odważny i przyjmie, że obecny stan Świętojańskiej to porażka.

      • 5 0

  • o kolejna wizualizacja

    ilu jeszcze kolesi zrobi za grube tysiące wizualizacje wizualizacji

    • 3 0

  • Jezu jakie pierdoły pisane przez lizod.upa szczurowego

    nie widać ruder w gdyni??? wolne żarty

    • 9 1

  • Gdynia ... (1)

    Apogeum swej świetności ma już za sobą ! Miasto strukturalnie niszczone przez ostatnie ćwierćwiecze ! To co doprowadziło to Miasto do rozbudowy i błyskawicznego rozwoju zostało ,zniszczone, rozgrabione ,rozszabrowane i wyprzedane - stocznie , port , firmy armatorskie i cały przemysł związany z gospodarką morską itd. to do tego zjeżdżali tu ludzie z całej Polski ,dla nich Gdynia była tym przysłowiowym oknem na Świat -małą Ameryką ! Dzisiejsi włodarze bazują i szczycą się tamtymi osiągnięciami i sukcesami nie robiąc nic innego , przyczyniają się do uborzenia i degradacji miasta ! Wizualizacja jest - nie powiem , fajna , brakuje mi tylko na niej super wycieczkowca przy kei i w powietrzu nad miastem jakiegoś super hiperodrzutowca pasażerskiego i obok paru awionetek !

    • 12 1

    • mylisz sie o tyle

      ze ten proces ciagle trwa. Gdynia nie zostala jeszcze pozbawiona podstaw egzystencji, ale jest na najlepszej drodze. Czy mozna jeszczemiec nadzieje?

      • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane