• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

400 zł dla policjanta za patrol. Będą chętni?

Michał Brancewicz
25 maja 2023, godz. 13:00 
Opinie (287)
Gdańsk, jak w poprzednich latach, planuje wydać latem 200 tys. zł na dodatkowe patrole policji w Śródmieściu. Na razie nie wiadomo, ilu znajdzie się chętnych. Gdańsk, jak w poprzednich latach, planuje wydać latem 200 tys. zł na dodatkowe patrole policji w Śródmieściu. Na razie nie wiadomo, ilu znajdzie się chętnych.

Gdańsk zwiększa stawkę za patrolowanie latem ulic w centrum. Każdy policjant otrzyma 400 zł brutto (czyli nie "na rękę") za 8-godzinny obchód. Miasto liczy, że przez wakacje uda się zorganizować 250 dodatkowych patroli, problem w tym, że w poprzednich latach nie było aż tylu chętnych.Miasto zapowiedziało niedawno, że dla podniesienia poczucia bezpieczeństwa latem w Śródmieściu pojawi się więcej policjantów. Dodatkowe patrole, poza tymi organizowanymi przez samą policję, dofinansuje też Gdańsk. Z resztą dzieje się tak co roku.

Więcej policji i słupki blokujące wjazd. Będzie bezpieczniej? Więcej policji i słupki blokujące wjazd. Będzie bezpieczniej?

Spacerując po centrum Gdańska, często spotykasz policjantów?

Ma się to udać dzięki podniesieniu stawki za pojedynczy patrol do 400 zł na każdego z dwóch funkcjonariuszy. Patroli ma być w sumie 250, co daje kwotę 200 tys. zł.

W zeszłym roku miejskie wynagrodzenie dla policjanta pracującego w porze nocnej wyniosło 350 zł, a w ciągu dnia 300 zł.

W zeszłym roku wykonano tylko 40 proc. patroliEfekt był dość mizerny. W sezonie zaplanowano 315 dwuosobowych patroli, które również miały kosztować 200 tys. zł. Wykonano tylko nieco ponad 40 proc. tego planu.

- Udało się zapewnić 55 policjantów pełniących służbę w godzinach nocnych i 106 dwuosobowych partoli w ciągu dnia za kwotę 82 850 zł - informuje Paulina Chełmińska z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Z kolei w 2021 r. budżet na 400 dwuosobowych patroli również wynosił 200 tys. zł. Policja uruchomiła 274 takie patrole za kwotę 137 tys. zł. Wówczas wynagrodzenie dla policjanta wyniosło 250 zł.

Patrole ruszają 1 czerwca, będą chętni?W tym sezonie dodatkowe patrole mają pojawić się na ulicach już od 1 czerwca, czyli za tydzień.

Zapytaliśmy gdańską policję, czy trwają już zapisy i czy są chętni oraz czy jest szansa, że tym razem uda się wypełnić wszystkie planowane patrole? Nie otrzymaliśmy konkretnej odpowiedzi.

- Podczas zbliżającego się sezonu letniego policjanci zadbają o  bezpieczeństwo mieszkańców oraz osób odwiedzających Gdańsk. Jak co roku, będzie to okres bardzo intensywnej pracy dla Funkcjonariuszy. O bezpieczeństwo będą dbali policjanci z komisariatu w Śródmieściu, dodatkowe siły Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, funkcjonariusze z Oddziału Prewencji Policji oraz policyjne patrole sfinansowane przez miasto - informuje asp. szt. Mariusz Chrzanowski, rzecznik KMP w Gdańsku. - W 2022 roku dodatkowe policyjne patrole dbały o bezpieczeństwo w miejscach o dużym nasileniu ruchem turystycznym m.in. w rejonie Śródmieścia, pasa nadmorskiego oraz Wyspy Sobieszewskiej.
Uchwała dotycząca wakacyjnych patroli będzie przedmiotem głosowania na czwartkowej sesji Rady Miasta Gdańska.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (287)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane