• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Botanik uspokaja w sprawie roślin z oliwskiej palmiarni

Ewelina Oleksy
6 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Zdjęcie naszego Czytelnika z wnętrza palmiarni wywołało sporą dyskusję na naszym portalu i w mediach społecznościowych. Urzędnicy zapewniają, że widoczne rośliny mają się dobrze. Zdjęcie naszego Czytelnika z wnętrza palmiarni wywołało sporą dyskusję na naszym portalu i w mediach społecznościowych. Urzędnicy zapewniają, że widoczne rośliny mają się dobrze.

Nie tylko daktylowiec w oliwskiej palmiarniMapka jest w kiepskim stanie? Takie opinie pojawiły się po publikacji fotografii w Raporcie z Trójmiasta. Pracujący dla miasta botanik zapewnia jednak, że rośliny ze zdjęcia mają się dobrze.



Czy hodujesz w domu rośliny?

O 180-letnim daktylowcu w oliwskiej palmiarni zrobiło się głośno w połowie marca. Wtedy gdańscy urzędnicy poinformowali, że trwa walka o przeżycie drzewa , które przechyliło się, zaczęło tracić liście i obumierać.

Wpływ na to prawdopodobnie miały warunki, w jakich palma była przechowywana podczas ciągnącej się od trzech lat budowy palmiarni i oranżerii.

Inwestycja pochłonęła ok. 28,5 mln zł - to koszt budowy rotundy, oranżerii i planowanej części gastronomicznej.

Władze Gdańska przekonują, że nawet jeśli palmy nie uda się uratować, to nowa palmiarnia i tak jest potrzebna, bo żyją w niej także inne rośliny.

- Palmiarnia i ogród botaniczny to nie tylko ten daktylowiec. Nowa palmiarnia ma służyć, tak jak w historii tego miejsca, różnej roślinności przez dziesięciolecia - podkreślał kilka tygodni temu Alan Aleksandrowicz, wiceprezydent Gdańska.
  • Aktualne zdjęcia palmiarni.
  • Aktualne zdjęcia palmiarni.


Nie tylko palma jest w kiepskim stanie?



I właśnie stan tej pozostałej "różnej roślinności" zaniepokoił ostatnio naszego czytelnika, który przesłał zgłoszenie do Raportu z Trójmiasta.

Na zdjęciu z wnętrza palmiarni widać podwiędnięte i miejscami pożółkłe rośliny w doniczkach.

13:01 2 KWIETNIA 21

Zwiędłe rośliny w palmiarni w parku Oliwskim (32 opinie)

Wszystkie rośliny poschnięte i zniszczone w palmiarni w parku Oliwskim. Już nie wspomnę o palmie, ale wszystkie rośliny doprowadzić do takiego stanu?! Tragedia.
Wszystkie rośliny poschnięte i zniszczone w palmiarni w parku Oliwskim. Już nie wspomnę o palmie, ale wszystkie rośliny doprowadzić do takiego stanu?! Tragedia.


Zdjęcie z naszego Raportu stało się też przedmiotem dyskusji w mediach społecznościowych, gdzie zostało udostępnione m.in. przez miejskiego radnego Przemysława Majewskiego (PiS).

- To niekoniecznie jest "zwyczajne" usychanie. Bardzo możliwe, że to susza fizjologiczna po przemarznięciu. Niestety, tegoroczna wiosna jest bardzo niebezpieczna dla roślin i zdradliwa, bo kilka ciepłych dni na początku lutego pobudziło rośliny do obiegu soków, a potem przyszła kolejna fala mrozów i silne wiatry. Jeśli palmiarnia jest nie w pełni ukończona albo systemy uprawy roślin działają w trybie tymczasowym, przy takich warunkach łatwo o zabicie roślin - skomentował Roger Jackowski z Zielonej Fali Trójmiasto.

Wszystko o Oliwie. Nasz dzielnicowy serwis



"Rośliny w palmiarni są pod kontrolą, a stan tych ze zdjęcia - dobry"



O komentarz do sprawy poprosiliśmy miejskich urzędników. Zapytaliśmy o stan roślin w palmiarni widocznych na zdjęciu naszego czytelnika oraz o "samopoczucie" samej palmy.

W połowie marca informowano bowiem, że została podjęta akcja ratunkowa z wykorzystaniem specjalnych preparatów odżywczych, które mają pomóc w zatrzymaniu procesu obumierania daktylowca.

  • W połowie marca poinformowano, że daktylowiec z Parku Oliwskiego obumiera. Nadal trwa walka o uratowanie drzewa.
  • W połowie marca poinformowano, że daktylowiec z Parku Oliwskiego obumiera. Nadal trwa walka o uratowanie drzewa.
  • W połowie marca poinformowano, że daktylowiec z Parku Oliwskiego obumiera. Nadal trwa walka o uratowanie drzewa.
W odpowiedzi miejscy urzędnicy zapewnili, że "rośliny w palmiarni parku Oliwskiego są pod kontrolą". I przekazali nam komentarz dr hab. Piotra Rutkowskiego, kierownika Pracowni Geobotaniki i Ochrony Przyrody z Uniwersytetu Gdańskiego, który czuwa nad zapewnieniem roślinom w palmiarni właściwych warunków.

Wszystko, co potrzebne do pięknego ogrodu



- Należy podkreślić, że rośliny w palmiarni są regularnie podlewane i wszystkie palmy oraz araukarie są w dobrym stanie, a część z nich kwitnie. Akurat w miejscu, które widać na zdjęciu, zgromadzono egzemplarze wymagające większej opieki i być może nie prezentują się zbyt okazale, ale ich stan jest dobry - podkreślił dr Rutkowski. - Przede wszystkim te rośliny nie są zwiędnięte. Patrząc od lewej mamy figowca pospolitego ficus carica - jest to roślina zrzucająca liście na zimę i już wypuszcza nowe. Następnie kliwia (clivia) i juka (yucca), to rośliny, których liście są naturalnie skierowane w dół. A na końcu bananowiec musa paradisiaca, gdzie widać wyraźnie, że roślina wypuszcza kolejne nowe liście - wskazał.
Dr hab. Piotr Rutkowski, botanik, który czuwa nad zapewnieniem właściwych warunków roślinności znajdującej się w rotundzie. Dr hab. Piotr Rutkowski, botanik, który czuwa nad zapewnieniem właściwych warunków roślinności znajdującej się w rotundzie.

Co z palmą? Na efekty trzeba poczekać



Dalsze losy palmy nadal stoją pod znakiem zapytania. Jak informuje dr Rutkowski podjęte zostały już trzy próby pionizowania daktylowca.

- I cały czas jest on wzmacniany nawozem dolistnym. Proces jest długotrwały i na efekty trzeba poczekać - zaznacza.

Film z grudnia ubiegłego roku



Miejsca

Opinie (191) ponad 20 zablokowanych

  • Moje rośliny ...

    ... też tak wyglądają. Szkoda będzie daktylowca. Takie figowce, jak na zdjęciu u mnie w domu stoją łyse całą zimę, a potem gęstwina. Ale daktylowca szkoda ... zimę 1945 przetrwał.

    • 12 0

  • Botanik

    Nagłośnić sprawę na cały kraj !Niech wiedzą co robią z pieniędzmi podatników na szemrane interesy ! Wszyscy urzędnicy z Gdańska na taczki , mamy Dosyć Kłamstw i Zachłanności obecnie rządzących Gdańskiem !

    • 18 1

  • W Gdańsku cała zieleń jest w opłakanym stanie

    wykroty po wyrżniętych drzewach, jak jest lepiej to puste miejsca, cała Wielka Aleja i parki po dwóch stronach przykładnie obciągnięte jemiołą

    • 16 0

  • Ta palma symbolizuje upadek

    A ja napisze - jestem często w gdańsku i wszystko tu jest w opłakanym stanie od wielu, wielu lat

    • 13 0

  • W Gdańsku

    Jak zwykle wszystko pod kontrolą.

    • 8 0

  • Palmiarnia

    28mln,3 lata budowy i jeszcze nie skończona.Brawo urzędnicy,rozumiem że będą tam złote klamki.

    • 14 0

  • Pracuję w pewnej państwowej instytucji od kilkunastu lat. Zawsze problemem byli niekompetentni przełożeni, którzy za nic mają pracowników niższego szczebla, otaczają się lizusami, a tych, którzy mają pomysły i chęci, zwalczają na każdym kroku. Wszystko dlatego, ze złapali stołek, nie chce im się już nic robić, a każda nowa osoba może być zagrożeniem dla cieplej posadki. Od początku pandemii, choć to aż wydaje mi się niemożliwe, rozp***dol jest jeszcze większy niż zwykle. Prawie nikogo nie ma stacjonarnie w pracy, bo rzekomo pracują zdalnie. No i sęk w tym, ze nie. Projekty niedokończone, na maile brak odpowiedzi, telefonów nikt nie odbiera. I myślę, ze drużyna zarządzająca tą inwestycją niestety postępuje tak samo. Brak osób wyznaczonych do opiekowania się roślinami, ewentualnie brak nadzoru personelu (niestety, przetargi wygrywają firmy oferujące najniższa krajową, wiec poziom usług jest dość marny). Powinien być ktoś, kto codziennie sprawdza, czy zlecone zadania zostały wykonane zgodnie z zaleceniami. Ewidentne osoby za to odpowiedzialne dały ciała i na 100% mam przekonanie, ze nie poniosą konsekwencji. O samej budowie się nie wypowiadam, bo to jakaś żenada na wyższym szczeblu. Skończy się pewnie na tym, ze na otwarcie obiektu zostaną zakupione nowe rośliny, a oni będą liczyć na to, ze nikt się nie zorientuje.

    • 20 0

  • Daktylowiec przeżył wojny bombardowania Gdanśka. Przeżył nawet komune, ale nie dał rady rządom peło. O czymś to musi świadczyć.

    • 18 1

  • Tak tak

    Wszystko dla Gdańska,mówi wam to coś????

    • 15 0

  • Cudowne. Domek dla 180 letniej usychającej palmy za 28,5 mln złotych...

    Dlaczego żaden dziennikarz nie zapyta jaki jest okres życia palmy daktylowca? Przyjmuje się, ze to 100 lat. Ta w w Oliwie ma już 180 wiec chyba pora przestać się łudzić....

    • 1 8

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane