• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy Gdańsk Południe zyska własne centrum?

Krzysztof Koprowski
20 lutego 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Jak zaprojektować centrum dzielnicowe Południa?
Jako główny element projektu przewiduje się deptak na osi północ - południe. Jako główny element projektu przewiduje się deptak na osi północ - południe.

Urzędnicy chcą, by nowe dzielnice południowe zyskały swoje lokalne centrum usługowo-biurowo-handlowe. Ma ono zająć obszar położony u zbiegu ulic Nowej Warszawskiej, Nowej Jabłoniowej i Nowej Bulońskiej. Podobnie jak te ulice, również i ta koncepcja to bardzo przyszłościowy projekt.



Jaka funkcja powinna być dominująca w nowym centrum Południa?

Projekt utworzenia "centrum dzielnicowego Gdańska Południe" jest na bardzo wczesnym etapie planistycznym. Zgodnie z wizją, przy nowej pętli tramwajowej na przedłużeniu ul. Bulońskiej zobacz na mapie Gdańska powstać ma zespół budynków skupionych wokół deptaka o funkcjach takich, jak: centrum handlowe, przychodnia, dom towarowy, centrum kultury, targ lub/i hala targowa, zespół biurowców, hotel, kościół, a nawet policja i straż pożarna. Ta ostatnia zresztą już wkrótce stanie się faktem, ale w nieco innym miejscu.

Na razie gotowy jest dokument studialny, który ma służyć docelowo pozyskaniu inwestora.
- Realizacja założeń studium wymaga zmian w planach zagospodarowania, a wcześniej także studium uwarunkowań i kierunków zagosp. przestrzennego [plan musi być zgodny ze studium, a obecne studium pochodzi z 2007 r. - dop. red.] - mówi Agnieszka Ostrzycka, kierownik Zespołu Urbanistycznego Południe w Biurze Rozwoju Gdańska.

Jednocześnie też dodaje - ponieważ prace nad zmianą studium się nie rozpoczęły, decyzja co do sprzedaży gruntów w części południowej centrum dzielnicowego zostanie podjęta na etapie późniejszym.

Wspomniana południowa część, a więc tereny zlokalizowane na południe od ul. (Nowej) Warszawskiej, należą przede wszystkim do miasta. W tym przypadku możliwe jest więc nie tylko przygotowanie atrakcyjnego planu zagospodarowania, ale także podjęcie decyzji, czy jego ustalenia będą realizowane przy współpracy z jednym lub kilkoma inwestorami.

- Inwestycja mogłaby być realizowana przy współpracy publiczno-prywatnej. Z racji zadania interdyscyplinarnego, angażującego wiele podmiotów, któremu towarzyszy szeroka debata publiczna, powinna być przewidziana na lata - uzupełnia Ostrzycka.

Pod względem komunikacyjnym nowe centrum byłoby obsługiwane przez szereg arterii komunikacyjnych. Już dzisiaj istnieje Trasa W-Z wraz z dwupoziomowym węzłem zobacz na mapie Gdańska (na północ i północny zachód od terenów inwestycyjnych), a wkrótce w rejon ten dotrze tramwaj z osiedla Morena. W bardziej odległych planach jest budowa ul. Nowej Warszawskiej (przez środkową część centrum Południa), wzdłuż której ułożone będą tory w kierunku al. Havla zobacz na mapie Gdańska.

Docelowo powstać ma także przedłużenie czteropasmowej ulicy Nowej Warszawskiej (być może również z tramwajem) w stronę obwodnicy (poprzez poszerzenie ul. Jabłoniowej zobacz na mapie Gdańska). W kierunku południowym przewiduje się budowę przedłużenia ul. Nowej Bulońskiej (po zachodniej stronie centrum) oraz tzw. ul. Nowej Unruga, zwanej też Nową Zakoniczyńską (po wschodniej stronie).

Czytaj też: Plany rozbudowy układu komunikacyjnego. Dokąd mogą pojechać tramwaje?

Póki jednak nie uda się znaleźć inwestora lub inwestorów, projekt nowego centrum Południa pozostaje taką wizją, jak większość z wymienionych dróg. Przygotowana przez miejskich urbanistów koncepcja jest tylko przykładem, jak może wyglądać nowa zabudowa.

Jakie funkcje ma pełnić Targ Węglowy?

Targ Węglowy pełni obecnie funkcję parkingu naziemnego. Targ Węglowy pełni obecnie funkcję parkingu naziemnego.
Nie tylko dzielnice południowe czekają na nową, atrakcyjną przestrzeń spotkań, ale takiej potrzebuje również Śródmieście Gdańska. Czy mógłby być nią Targ Węglowy zobacz na mapie Gdańska?

Na głosy i opinie w tej sprawie do 6 marca czeka Instytut Kultury Miejskiej, który zaprasza do wzięcia udziału w internetowej ankiecie. Będzie ona również dostępna w wersji papierowej w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej, Urzędzie Miasta, bibliotekach, instytucjach i lokalach skupionych wokół Targu Węglowego i na Głównym Mieście.

Wyniki ankiety zostaną przedstawione na spotkaniu podsumowującym proces konsultacyjny, 18 marca o godz. 17 w Instytucie Kultury Miejskiej (ul. Długi Targ 39/40 zobacz na mapie Gdańska).

Miejsca

Opinie (188) ponad 10 zablokowanych

  • Wielkiego centrum

    się zachciało to będzie szpecić okolice kolejny kościół tu jest od groma kościołów ( nie mam nic do religii ) tu się przyda PARK a nie CH wielki jak riviera

    • 4 0

  • Szadolki na tory za miasto na pola!!!:)

    Wysypisko smieci na tory w kontenerach wykorzystac torowiska lub obwodnice i po klopocie nastepnie przekazac inwestorom ziemie za 1% pod warunkiem wybudowania BASENU zamiast Kosciola na tym polega moje rozwiazanie genialne w swej prostocie i skutecznosci a teraz mozecie krytykowac he staram sie rozwiazac ten problem tak wole niz narzekac

    • 2 1

  • Powinien !!!

    • 0 1

  • Będzie tak - zbudują na początku market, jakieś tam salony usługowe, a pozniej moze cala reszte

    to jest jeden wielki wałek jak zawsze

    • 5 0

  • I po co?

    Mało tego wszystkiego?Większość stoi pusta przykład Tesco.Widać korki są małe.

    • 5 0

  • Nie jest potrzebne kolejne centrum handlowe. Zobaczcie jakie puste jest centrum handlowe na chełmie z tesco. Po co budować kilka km dalej kolejne? Niedaleko też jest fashion house przecież.

    Według mnie powinni postawić na infrastrukturę drogową przede wszystkim, bo póki co to powstaje tam coraz więcej osiedli, a dojazd i przepustowość dróg są bardzo kiepskie. Na pewno przydałyby się szkoły, przedszkola, fitness kluby, basen - dwa ostatnie są ostatnio w modzie.
    Jak myślicie?

    • 5 0

  • a przez Długą czy Pobrzeże idzie się jak w 3-świecie, nie wspomnę o dziurach wstydu na Głównym Mieście. No ale fantaści jak zwykle za coś pieniążki muszą wziąść. Przykre.

    • 3 0

  • (1)

    Moze wreszcie ktos postawi jakis bankomat na ul Srebrnej i otworzy Apteke i oddzial poczty bo my tu zyjemy jak zapomniany lud ktory musi podstawowe sprawy w centrum zalatwiac nie mowiac juz o jakims lidlu Tylko jeden sklep spozywczy na Kampinowskiej czynny a reszta lokali pustych stoi a i fryzjer by sie przydal zapomnialem

    • 1 2

    • drugi sklep to Fresh na rogu Srebrnej i Niepołomickiej, ale apteka faktycznie by się przydała i np jakaś drogeria. może coś powstanie w tym samym budynku co Fresh, ale kiedy...

      • 1 0

  • Uwaga niebezpiecznie !!!!!!!!! (1)

    A ul. Niepołomicka jest ciemna i dziurawa. Powstają nowe osiedla (np. Vivaldiego) i właściwie ani dojść ani dojechać. Podobno deweloper z miastem dogadują sie w sprawie zmiany planu zagospodarowania po to aby nic nie robić. Boję się, że oczy władzom miasta się otworzą, kiedy na tej ulicy dojdzie do tragedii. Piesi chodzą po bardzo dziurawej ulicy (chodnika nie ma) do odległego kilkaset metrów przystanku a kierowcy wyczyniają różne ekwilibrystyczne manewry, aby nie połamać resorów i kół. To nie jest sprawa za ...... ileś lat ale na dzisiaj. Pomyślcie i zróbcie coś zanim stanie się tragedia.

    • 3 0

    • popieram

      zgadzam się w pełni. codziennie jeżdżę tamtędy do pracy. ta droga to jakiś horror. mam wrażenie że każdego dnia pojawia się tam nowa dziura.

      • 0 0

  • w tym centrum...

    to normalnie Point na Point-cie. Jakby już polskiego języka w gębie zapomnieli

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane