• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dlaczego nie osusza się zbiorników na wypadek powodzi?

Maciej Naskręt
7 sierpnia 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Jak doszło do zalania Wrzeszcza w miniony piątek?
Zbiornik retencyjny Srebrniki. W czasie opadów deszczu poziom wody podnosi się tutaj od 0,4 do 2,2 m. Powyżej dochodzi do przelania wody. Zbiornik retencyjny Srebrniki. W czasie opadów deszczu poziom wody podnosi się tutaj od 0,4 do 2,2 m. Powyżej dochodzi do przelania wody.

Po letnich ulewach zawsze wraca dyskusja o przygotowaniu Gdańska do największych opadów. Regularnie pojawia się pytanie, dlaczego nie osusza się zbiorników retencyjnych, by w razie ulewy mogły przyjąć więcej wody. Gdańscy melioranci tłumaczą na przykładzie zbiornika retencyjnego Srebrniki. zobacz na mapie Gdańska, dlaczego nie można tak zrobić.



Czy zbiorniki powinny być opróżniane przed ulewami?

Końcówka lipca obfitowała w intensywne opady deszczu. Z tego powodu przez dwa dni w Gdańsku istniało realne zagrożenie powodziowe. Największe ryzyko zalania jak zwykle dotyczyło Wrzeszcza, znajdującego się w zlewni Strzyży. Tym razem znajdujące się na niej zbiorniki retencyjne przyjęły całą wodę i nie wylały.

A gdyby padało intensywniej? Czy zbiorniki można opróżnić do "zera", przygotowując je na przyjęcie maksymalnej ilości wody?

Okazuje się, że nie. Powody są trzy: środowiskowe, proceduralne i techniczne.

Środowiskowe: martwe ryby, fetor, epidemia

Każdy zbiornik retencyjny (także zbiornik Srebrniki) jest jednym z elementów całego systemu. Osuszenie zbiornika spowodowałoby przerwanie ciągłości biologicznej w nim, a także w cieku poniżej niego.

- Najbardziej widocznym efektem takiego działania byłyby tysiące martwych ryb, zarówno w samym zbiorniku, jak i w cieku poniżej niego. Żeby napełnić opróżniony zbiornik, trzeba by zatrzymać bądź zmniejszyć przepływ poniżej gwarantowanego przepływu nienaruszalnego na cieku poniżej tego zbiornika. To spowodowałoby zamarcie życia biologicznego - mówi Agnieszka Kowalkiewicz ze spółki Gdańskie Wody.
Dodatkowym efektem takiego działania byłby długotrwały fetor z osuszonego koryta Strzyży, zagrożenie epidemiologiczne i  intensywne namnażanie się insektów. Z całą pewnością byłoby to znacznym obciążeniem dla mieszkańców.

Proceduralne: odpowiedzialność karna za opróżnienie zbiornika do "zera"

Poziomem "zero" dla zbiorników retencyjnych jest tzw. minimalny poziom piętrzenia. To jeden z  podstawowych parametrów zapisanych w dokumentacji dotyczącej zbiorników posiadających możliwość piętrzenia wody. Jest on określany w metrach nad poziomem morza (m n.p.m.) i podawany z dokładnością do 1 cm. Obowiązujące w tej chwili przepisy Ustawy prawo wodne oraz rozporządzenia branżowe nakazują utrzymywać poziomy piętrzenia zgodnie z obowiązującym dla danego zbiornika pozwoleniem wodnoprawnym przez cały okres jego eksploatacji.

Gdyby jednak melioranci zdecydowali się osuszyć zbiornik wbrew przepisom, ponieśliby za to odpowiedzialność karną.

Czytaj też: Gdańsk sprawnie walczył z lipcową z ulewą, ale potrzeba nowych zbiorników

Dla zbiornika Srebrniki minimalny poziom piętrzenia wynosi ok. 0,4 m. Z kolei maksymalny poziom piętrzenia to ok. 2,2 m. Pojemność retencyjna zbiornika mierzona jest od minimalnego poziomu piętrzenia do maksymalnego poziomu piętrzenia zbiornika.

W skrócie: na co dzień w zbiornikach utrzymywany jest poziom wymagany przez prawo, ale jednocześnie zapewniający maksymalną retencję w zbiorniku.
Poziom minimalny i maksymalny piętrzenia wody w zbiorniku Srebrniki. Poziom minimalny i maksymalny piętrzenia wody w zbiorniku Srebrniki.


Techniczne: da się, ale trzeba by przebudować zbiornik

A gdyby ktoś uznał, że nieważny jest fetor na ulicach i epidemia w mieście, a także gwizdałby na prawo, to czy udałoby się opróżnić zbiornik do zera?

- Istnieje możliwość całkowitego opróżnienia zbiornika. Wykorzystuje się ją w celu bagrowania [czyszczenia - dop. red] zbiornika. Zbiornik wodny wyposaża się w spusty umożliwiające całkowite jego opróżnienie; spusty można wykorzystać do przeprowadzenia wód wezbraniowych oraz wód budowlanych - tłumaczy Agnieszka Kowalkiewicz.
Każdorazowa zmiana charakteru zbiornika z "mokrego" na "suchy" (czyli osuszenie zbiornika) wymaga przebudowy konstrukcji zbiornika oraz uzyskania nowego, bądź zmiany istniejącego pozwolenia wodnoprawnego.

Ile trwałoby opróżnienie zbiornika Srebrniki?

Przy zamknięciu wszystkich dopływów wody: z potoku Strzyża, wylotów sieci kanalizacji deszczowej i opadów atmosferycznych, opróżnianie zbiornika Srebrniki trwałoby około 5 dni.

Trzeba też dodać, że nie ma pięciodniowych prognoz pogody, które w 100 proc. przewidziałyby bardzo intensywne opady, grożące przelaniem zbiorników.

To ostatecznie wyjaśnia, dlaczego nawet w przypadku zapowiedzi intensywnego, trwającego nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin deszczu, nie można przygotować się na przyjęcie wody poprzez osuszenie zbiornika do "zera".

Przeczytaj też: Czym trójmiejscy strażacy walczą z wielką wodą?


Pełen zbiornik Srebrniki podczas ostatniej lipcowej ulewy

Miejsca

Opinie (172) 2 zablokowane

  • Bajdurzenie.

    Nikt tymi sprawami się nie zajmuje. Dopiero jak zaczyna zalewać Wrzeszcz to zbierają się "mądre głowy" z ratusza i zaczynają coś robić aby nie trafić pod osąd prokuratora.

    • 1 3

  • Ignorancja czy głupota?

    Sama nazwa 'RETENCYJNY" determinuje przeznaczenie zbiornika. Przecież głównym celem tegoż nie było i nie jest hodowanie w nim ryb czy budowa idiotycznych i nikomu niepotrzebnych fontann. Nie przemawia do mnie tłumaczenie, że się nie da, że po spuszczeniu śmierdzi...W czasie posuchy powinna w zbiorniku minimalna ilość wody, albo wcale. Przy intensywnych opadach zamykamy śluzy i szlus! Czy do tego trzeba być takim Oberspezialist? Kogo rypią jakieś durne komary czy trochę fetoru, jak Wrzeszczowi grozi zalanie? Ludzie, gdzie my żyjemy? Nie róbcie nam wody z mózgu.

    • 3 1

  • Zbiornik bod Galerią Metropolia. Kiedyś w tym miejscu był Staw Browarny. (1)

    Ten zbiornik jest osuszany całkowicie? A może deweloper Górski hoduje w nim karpie ?
    Kanał ulgi Strzyży zbudowany w czasie rewitalizacji Wajdeloty działa ? Jeśli tak, to gdzie się kończy?
    Panowie urzędnicy z Gdańskich Wód czekam na odpowiedzi !!!

    • 3 2

    • Metropolia

      Metropolia akurat na to się zabezpieczyla
      Dostali pozwolenia na budowę pod warunkiem zapewnienia odpowiednich zbiorników retencyjnych na co jeszcze z Unii dostali dotacje i w ramach tej umowy wyremontowali drogi w około z usprawnionymi studzienkami i kanałami pod nimi

      • 1 0

  • Dawne czasy...

    Zanim zaczeli upiekszac te zbiorniki i 'usprawniac' infrastrukturę to sporadycznie zalewalo i od byle deszczyku powodzi nie było... Raz koło aldony rzeczka wylala bo sam kanał był powiedzmy stary i średnio drozny po czym przebudowali go i usprawnili. Przez lata nic... Później upiększające zabiegi zbiorników i nawet przebudowane koryto wylalo po pierwszym sprawdzajacym deszczu... I byle deszczyk obecnie ludzie się boją o mieszkania worki z piaskiem przed klatkami... Sam osobiście po kolana w wodzie rok temu szmatami drzwi od klatki latalem co by mi i sąsiadom nie zalalo piwnic po sufit... Bałtycka też d*py dała oszczędzając i nie myśląc o zbiorniku pod sobą... A później jej fundamenty podmywa i zalewa... Kpina

    • 1 1

  • Nie da się do sucha?

    A w Sopocie przy Okrzei jest taki zbiornik, który jest suchy. Płynie przez niego tylko rzeczka i w okresie bezdeszczowym pełni funkcję parku.
    Bardzo ciekawe rozwiązanie i ładne w dodatku.
    Polecam wybrać się na spacer celem oceny.

    • 1 1

  • zbiorniki powinny być przez 100% czasu puste i tylko podczas opadów powinny się zapełniać!!!

    • 0 1

  • Wyleje, bo musi

    A po jakiego diabła zaraz osuszać? Zaniedbane jest co innego - zbiorniki retencyjne są dosyć szybko zamulane. Podstawą skuteczności zbiorników powinno być stałe utrzymywanie niezbędnej pojemności, czyli bagrowanie. Płytka sadzawka nie jest zbiornikiem retencyjnym, jest katastrofą.

    • 0 0

  • Autor nie uważał na geografii w podstawówce

    Jeżeli minimalny i maksymalny poziom piętrzenia jest w metrach nad poziomem morza, to wartości dla Srebrnik 0,4 i 2,2 metra, oznaczają że ten zbiornik jest prawie nad poziomem morza!

    • 1 1

  • xxx

    czyli znowu rybki i roslinki wodne sa ważniejsze od życia ludzi i ich dobytku;)-gratulacje

    • 1 2

  • Niektorym sie chyba wydaje ze zbiornik retencyjny to taki betonowy basen.

    • 2 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane