• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdyńska strefa prestiżu od 2015 roku

Michał Sielski
16 września 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Hotel i siedziba nowego banku hipotecznego powstaną najwcześniej. Hotel i siedziba nowego banku hipotecznego powstaną najwcześniej.

Już za dwa lata gotowe będą pierwsze budynki, które mają sprawić, że nadmorska część Gdyni, która dotąd była głównie przemysłowa, nazywana będzie lansowanym przez urzędników terminem "Strefa Prestiżu". Choć część prac już się rozpoczęła, to na spełnienie wszystkich planów inwestycyjnych poczekamy wiele lat. Podsumowujemy etapy prac i planów na obszarach, które mają być wizytówką polskiego wybrzeża.



Najwcześniej zbudowane zostaną dwa gmachy zobacz na mapie Gdyni, które razem z Sea Towers tworzyć mają gdyński "Waterfront". Rozpoczęła się już budowa, która w 2015 roku ma być oddana do użytku i cieszyć nie tylko inwestorów.

Atrakcyjne przestrzenie dostępne dla wszystkich

- Gdynia Waterfront to przyszłe centrum biznesu, usług, rekreacji i spotkań mieszkańców miasta oraz licznie odwiedzających to miejsce turystów - zapewnia Roger Andersson, dyrektor zarządzający SwedeCenter. - Prestiżowa lokalizacja, nowoczesna architektura i dobrze rozplanowana przestrzeń publiczna stworzą niepowtarzalny klimat i sprawią, że kompleks stanie się wielobarwnym, tętniącym życiem sercem miasta z dostępem do nabrzeża - podkreśla.

To dobra informacja dla tych, którzy bali się, że budynki będą ogrodzone, a place je okalające dostępne tylko dla nielicznych. Nic bardziej mylnego - przestrzeń ma być publiczna i ogólnodostępna, a ludzi przyciągać mają tam restauracje oraz nowoczesna mała architektura.

W nowych budynkach miała się mieścić główna siedziba Nordea Bank Polska, ale po wchłonięciu banku przez PKO BP najprawdopodobniej znajdzie się tam jedna ze spółek, które mają zostać wydzielone z nowego podmiotu. Według naszych informacji będzie to nowy bank hipoteczny. Na pewno będzie też hotel Marriott Courtyard z centrum konferencyjnym. Kompleks będzie miał powierzchnię 90 tys. m kw. 11-piętrowy gmach banku sięgnie 54 m wysokości, stając się najwyższym, oprócz Sea Towers, budynkiem Śródmieścia. Nieco niższy będzie dziewięciokondygnacyjny hotel.

Po Dalmorze już zgliszcza, inwestora jeszcze nie ma

To pierwsza część zabudowy gdyńskiego nabrzeża, ale na kolejną na pewno poczekamy dłużej. 20 ha atrakcyjnych gruntów zobacz na mapie Gdyni należących do Dalmoru, przejętego później przez Polski Holding Nieruchomości, na razie jest porządkowanych. Trwają rozbiórki budynków, które zakończą się jeszcze w tym roku. Czy to oznacza, że szybko zacznie się zabudowa? Nic z tego.

- Cały czas poszukujemy partnera do zabudowy tego fragmentu Gdyni. Firma, która wejdzie z nami w spółkę zajmie się głównie budową, a my wniesiemy do niej m.in. wartościowe grunty - mówi Wojciech Papierak, prezes Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Plany są bowiem tworzone z wielkim rozmachem. - To nie ma być wizytówka Gdyni, ale całego Wybrzeża - podkreśla Wojciech Papierak. Na razie jednak nie znalazła się spółka, która skłonna byłaby zainwestować miliony złotych w zabudowę nadmorskich terenów, za to PHN podpisał umowę z miastem i podzieli się z Gdynią kosztami stworzenia nowego układu drogowego, który - podobnie jak wyburzenia - ma być argumentem dla inwestorów.

Na 20 ha nadmorskiego terenu powstać mają głównie mieszkania z punktami usługowymi na parterach. Budynki mają "rosnąć" wraz z oddalaniem się od linii brzegowej. Nie zabraknie również platform widokowych. Gęstsza zabudowa pozwoli sprzedać działki drożej, a ich cenę podnosi możliwość cumowania statków pasażerskich przy Molo Rybackim.

Dawne tereny Stoczni Nauta: najpierw drogi, potem budynki

W lipcu 2013 roku Gdynia porozumiała się ze Stocznią Nauta w sprawie zamiany terenów. Nauta "wycofała się na tereny postoczniowe usytuowane dalej od Śródmieścia, a zajmowane do tej pory zobacz na mapie Gdyni przeznaczone zostaną na inwestycje miastotwórcze. Przebudowa układu drogowego przy Molo Rybackim zobacz na mapie Gdyni w Gdyni ma pozwolić na przekształcenie przemysłowych terenów należących do stoczni Nauta w osiedle mieszkaniowe z obiektami handlowymi. Kiedy? To już melodia przyszłości, której na razie nikt nie chce nawet z dużą ostrożnością określić.

Nieruchomości Mapa inwestycji

Mapa inwestycji

Zależy ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.

Miejsca

Opinie (391) 5 zablokowanych

  • "Papier wszystko przyjmie". Na razie jest tam tylko dziura w ziemi jak na Polance Redłowskiej a analiza poprzednich zapowiedzi Śzczurka pokazuje, że niewiele z jego gadania wychodzi "w realu" (przynajmniej z tego co miało służyć dobru ogólnemu). Weźmy dla przykładu przywołane w artykule SeaTowers: miał być taras widokowy a nie ma, albo śzczurodrom w Kosakowie: miało być lotnisko a jest siedlisko dla zarządu jaki trzeba opłacać z publicznych środków (żeby polecieć samolotem trzeba jechać do Gdańska bo najbliżej). Śzczurek to wydmuszka - na wierzchu piękne kolory a w środku pustka. Czas wymienić w najbliższych wyborach na kogoś skutecznego a nie elokwentnego jak on!

    • 2 0

  • Weżcie się za wielkopolską !!!

    Zjazd w dół od karwin do aleji to masakra !!!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane