• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Greenpeace: hałda to cichy zabójca

Jacek Stańczyk, Magdalena Szałachowska
26 kwietnia 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Hałda fosfogipsów w Wiślince od lat jest przedmiotem ostrych sporów. Hałda fosfogipsów w Wiślince od lat jest przedmiotem ostrych sporów.
Greenpeace żąda od Gdańskich Zakładów Nawozów Fosforowych Fosfory-Ciech natychmiastowego zamknięcia hałdy w Wiślince.

Ekolodzy ogłosili wczoraj raport omawiający toksyczne oddziaływanie hałdy fosoforów w Wiślince. Powołując się m.in. na dane Pomorskiego Centrum Zdrowia Publicznego Greenpeace podaje, że zachorowalność na nowotwory w Trójmieście przewyższa średnią krajową dwukrotnie, a w gminie, gdzie znajduje się hałda - nawet trzykrotnie. Badania dowodzą również szkodliwości hałdy dla Wisły oraz Bałtyku.

Przyczyną są obecne w niej metale ciężkie oraz pierwiastki promieniotwórcze, takie jak rad, stront czy uran.

- Od 35 lat hałda w Wiślince i same Zakłady zatruwają ludzi i środowisko. Do tej pory dyrekcja Fosforów i lokalne władze nie podjęły zdecydowanych działań, by to się skończyło. Dalsze lekceważenie tego problemu i zdrowia mieszkańców jest niedopuszczalne - twierdzi Łukasz Supergan, koordynator Greenpeace ds. kampanii przeciwko toksycznej hałdzie.

Największy problem ekologiczny Trójmiasta to

Obrońcy przyrody żądają zaprzestania emisji do powietrza trujących substancji i zamknięcia hałdy. Chcą, aby do końca 2010 r. obiekt był tak zabezpieczony, aby nie stwarzał więcej zagrożenia dla okolicznych mieszkańców. Zapłacić miałby za to właściciel zakładów, czyli firma Ciech. Greenpeace oczekuje, że sprawy dopilnuje wojewoda pomorski.

Na temat szkodliwości hałdy w Wiślince wielokrotnie wypowiadali się specjaliści. Sęk w tym, że ich opinie były podzielone. W kwietniu ubiegłego roku na łamach Gazety Wyborczej dr Piotr Biesiada z Instytutu Medycyny Pracy w Sosnowcu nie miał wątpliwości, że "hałda zagraża mieszkańcom". Z drugiej strony naukowcy z Politechniki Gdańskiej w sporządzonej na prośbę marszałka województwa ekspertyzie stwierdzili, że standardy jakości środowiska wokół składowiska nie odbiegają od norm.

Wątpliwości nie mają za to okoliczni mieszkańcy, którzy z Fosforami sądzą się od wielu lat.

Tymczasem władze Fosforów po spotkaniu z wicewojewodą gdańskim zapowiedziały, że zwożenie fosfogipsów do Wiślinki zakończy się w 2009 r. Wówczas to, ma dojść do "zazielenienia" hałdy, czyli jej całkowitego porośnięcia roślinnością.

- Zależy nam, żeby hałda została zamknięta, zadrzewiona i zabezpieczona do 2009 r. - mówi Piotr Karczewski, wicewojewoda pomorski. - Zamiast zintegrowanego pozwolenia, firma otrzymała od nas częściowe. Dzięki temu może uzupełniać fosfogipsami jedynie szczeliny hałdy, przez co zwiększy się jej stabilność. Nie możemy doprowadzić do takiej sytuacji, że Fosfory padną, bo mający w firmie 80 proc. udziałów Ciech się wycofa i zostaniemy z hałdą sami. Nie chcemy walczyć z tą firmą, lecz podejmować działania pozwalające jej normalnie funkcjonować.

Greenpeace wystosował do zarządu Fosforów i Ciechu list otwarty, w którym domaga się przedstawienia konkretnych kroków prowadzących do zamknięcia hałdy. Na odpowiedź dano firmie dwa tygodnie, po których ekolodzy rozpoczną inne działania. Jakie? Na razie nie wiadomo.
Manifestacja przeciwko dalszej rozbudowie hałdy fosfogipsów w Wiślince rozpocznie się w niedzielę 29 kwietnia o godz. 12 przy ul. Długiej w Gdańsku.

Opinie (96) 4 zablokowane

  • Rekompensata dla mieszkanców za utrate zdrowia i

    ogromna kara za odtrucie środowiska.Nalezy zmienic ustawy w Polsce- kary sa za niskie.Zamiast lustracji pora wziąć się za ochrone srodowiska.

    • 0 0

  • Problem ekspertyz

    Nie dziwi mnie zupełnie dualizm wypowiedzi "ekspertów" na ten sam temat.Reprezentuję Stowarzyszenie Gliwiczanie dla Gliwic, ktore działa od 5 lat, usiłując wpłynąć na zmianę Drogowej Trasy Średnicowej przez centrum miasta.Właśnie Instytut Pracy z Sosnowca przygotował Raport oddziaływania na środowisko,w którym zawarte są same pozytywne opinie(oczywiście dla inwestora)dla planowanej inwestycji.A może, jesli prokuratura szuka eksperta spoza Polski do sprawy kardiochirurga Miroslawa G.,bojąc sie o brak obiektywizmu polskich bieglych,nalezy problemy rozwiązywać poza Polską?

    • 0 0

  • odszkodowania

    myślę, że jest to lekką besczelnością twierdzenie, że hałda nie jest szkodliwa. Może mieć to na celu zabezpieczenie się przed ewentualnym poniesieniem dodatkowych kosztów (np. na odszkodowania dla mieszkańców, których truli przez tyle lat) po zamknięciu już hałdy. Wmomencie bowiem gdy ją zamkną, będzie to dla nich jednoznaczne, że truli. więc gadają, że nie zamkną bo nie trują. A co biedaki mają innego powiedzieć...

    • 0 0

  • HAHAHAHA

    To jest taki FAKE....

    To nie jest Chernobyl.

    To nie zagraza nam,,,,,,..............

    • 0 0

  • to straszne - właśnie w Gdańsku zamieszkały moje dzieci!

    jak można tolerować coś takiego! Obudzcie się Gdańszczanie! Nie pozwólcie zabijać was! !!!

    • 0 0

  • Bęcwały

    Bez pojęcia usypano hałdę, która jest źródłem potężnych ilości zanieczyszczeń. W miarę upływu lat emisje będą coraz mniejsze na skutek sukcesji roślinnosci jak tam wejdzie. Uwalnianie fluoru, kadmu i fosforanów do wód powierzchniowych i podziemnych na skutek infiltracji tak szybko się jednak nie zatrzyma. Odzysk metali wiąże się z ponownym naruszeniem w miarą ustabilizowanej hałdy, co spowoduje ponowny wtórny wzrost zanieczyszczenia środowiska. Bęcwały zdecydowały o lokalizacji hałdy, bęcwały zgodziły się na tą lokalizację (no cóż, pwenie były to decyzje polityczne PRL-owskie) a teraz w pełni "świadome" bęcwały chcą ponownie ten kurz w niebo wzbijać trując ludzi, którzy i tak 2x częściej na tym terenie umierają na raka niż ich koledzy średnio w Polsce. M Y Ś L C I E L U D Z I E to ponoć nie boli.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane