Fakty i opinie

Jak wpływa na nas izolacja? Największe takie badanie w Polsce

Najnowszy artukuł na ten temat

Sylwester w Trójmieście bez miejskich imprez pod chmurką

Gdańscy naukowcy chcą zbadać, jak wpływa na nas samoizolacja w okresie pandemii koronawirusa SASR-Cov-2.
Gdańscy naukowcy chcą zbadać, jak wpływa na nas samoizolacja w okresie pandemii koronawirusa SASR-Cov-2. fot.123rf/Igor Stevanovic

Jak przebiega życie w izolacji wynikającej z epidemii koronawirusa? Czy akceptujemy jej zasady? Czy izolacja zwiększa czy zmniejsza nasze poczucie bezpieczeństwa - to wszystko chcą zbadać naukowcyUniwersytetu Gdańskiego oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.Użytkownicy naszej aplikacji wiedzą o tym od dawna!

Pobierz aplikację: Android | iPhone


Czy izolacja wpłynęła na twoje samopoczucie?

sądzę, że tak 68%
wydaje mi się, że nie 20%
moja praca nie pozwala mi się izolować, mam podobny kontakt z ludźmi jak dotąd 12%
zakończona Łącznie głosów: 1755
Naukowcy tym różnią się od zwykłych ludzi, że zastanawiają ich sprawy, nad którymi inni przechodzą do porządku dziennego.

Nie inaczej jest w przypadku trwającej epidemii koronawirusa. Większość z nas zmaga się od trzech-czterech tygodni z mniej lub bardziej restrykcyjną izolacją: od znajomych, krewnych, przyjaciół, osób postronnych i kolegów z pracy. Znosimy to lepiej lub gorzej, ale znosimy to, bo nie mamy wyjścia.

Dr Joanna Stępień z Zakładu Geografii Społeczno Ekonomicznej oraz dr hab. Tomasz Michalski z Zakładu Rozwoju Regionalnego Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego poszli o krok dalej i postanowili zbadać, jakie uczucia i emocje towarzyszą nam w związku z tym wyjątkowym doświadczeniem, z którym znakomita większość Polaków ma do czynienia po raz pierwszy w życiu.

Badanie nt. postrzegania izolacji domowej/społecznej w okresie epidemii COVID-19. Wypełnienie ankiety zajmuje mniej niż 10 minutOpustoszały gdyński bulwar podczas pandemii koronawirusa


Dr Joanna Stępień na co dzień zajmuje się badaniami zdrowia mieszkańców miast. Uznała, że warto zbadać, jak obecna izolacja wpływa na zdrowie i samopoczucie Polaków. I choć badania na temat zachowań w izolacji były już wcześniej prowadzone, to nie w takim charakterze i nie w takiej skali.

- Przede wszystkim nie chodziło o samoizolację, czyli sytuację w której samodzielnie i dobrowolnie decydujemy się na separację od innych. Badano sytuacje separacji przymusowej i albo w mikroskali, albo w odniesieniu do małych grup społecznych, np. pacjentów - tłumaczy dr Joanna Stępień. - Teraz mamy do czynienia z niemal całym społeczeństwem.
Badaczka zauważa, że podobne badania prowadzone są obecnie m.in. w Wielkiej Brytanii i USA, gdzie zaczęły się ok. dwóch tygodni temu.

- Skoro w krajach, w których prowadzi się znacznie więcej podobnych badań niż w Polsce uznano, że kolejne będą potrzebne i przydatne, to tym bardziej są one uzasadnione w naszym przypadku - przekonuje Joanna Stępień. - Tym bardziej że to pierwsza taka sytuacja w naszej historii. Epidemia z lat 60. miała zupełnie inny wymiar oraz skalę i nie można było jej badać w ten sposób, jak chcemy zrobić to teraz.

Google zbadało, jak izolacja wpłynęła na nasze zachowanieNocne życie w Sopocie zamarło na skutek "społecznego dystansowania się".


Ile ankietowanych trzeba, by badanie było rzetelne z punktu widzenia metodologii? Absolutne minimum to 1,5 tys. osób w skali całego kraju i ten próg udało się już osiągnąć. Jednak - co oczywiste - im więcej respondentów, tym lepiej dla reprezentatywności badania. Badacze chcieliby zebrać dane od kilkunastu tysięcy osób.

Ważna jest także druga kategoria: odpowiednie proporcje między badanymi mieszkańcami różnych części kraju. Dziś nieproporcjonalnie dużo jest respondentów z Pomorza, ale ta liczba ma się zmienić.

Badanie prowadzi zespół, w skład którego wchodzą dr Joanna Stępień i dr hab. Tomasz Michalski z Uniwersytetu Gdańskiego oraz dr n. med. Przemysław Waszak i dr n. med. Jakub Grabowski z Gdańskiego Uniwersytetu Medyczny

Naukowcy zapewniają, że udzielone przez uczestników badania odpowiedzi zostaną wykorzystane tylko do celów naukowych oraz będą analizowane i prezentowane jedynie w postaci zbiorczych zestawień statystycznych, w żaden sposób nie będą łączone z konkretną osobą.

Udział w badaniu jest całkowicie dobrowolny i przeznaczony dla osób pełnoletnich.

Puste ulice Gdańska podczas izolacji wywołanej pandemią koronawirusa

Opinie (143) 7 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Jak dla mnie jest fajnie. (32)

  Praca zdalna wraz z drugą połówką, mało kontaktu z ludźmi z biura, mniej nic nie wnoszącego small talku. Paradoksalnie dużo lepsza wydajność pracy mimo, że faktycznie pracuję z 2-3h mniej. Z racji, że nie trzeba nigdzie dojeżdzać to zyskujemy dodatkowe 3h doby, które można poświęcić na sen.

  Oglądanie filmów i seriali, seks, nadrabianie zaległych lektur, gotowanie dobrego jedzonka. Do tego teraz jest ciepło, więc po pracy można wypić piwko na balkonie.

  Najgorzej mają ludzie w niedopasowanych związkach i z dziećmi. Wtedy to pewnie wygląda jak piekło.

  • 166 26

  • (5)

   Pieklo? Z dziecmi? Pieklo to chyba ciebie jak maz..

   • 3 36

   • Znajomi z dziećmi często opisują kwarantannę z dziećmi jako piekło. (4)

    Co kto lubi. My dzieci nie lubimy i nie dlatego nie chcemy ich mieć. Życzę Ci by Twoje dzieci nie przyjęły od Ciebie braku kultury. Może dzięki temu wyrosną na kulturalnych ludzi.

    Pozdrawiam!

    • 45 9

    • (3)

     Opisuja bo sa zapatrzona wylacznie na siebie parka jak wy. Nie poswiecaja im czasu to maja to wasze "pieklo". Nowoczesne parki.

     • 8 31

     • Parki są zamknięte.

      Tak jak pewne umysły.

      • 28 2

     • Zamiast na nich wylewać swoje frustracje spójrz na siebie i swoje życie. Czy czasami im nie zadzroscisz.

      Ludzie często bezmyślnie decydują się na dzieci, bo tak inni robią i tak trzeba, często według innych. Podczas gdy tak naprawdę w całe nie chcą mieć dzieci. I potem wszyscy cierpią, także te dzieci. Ludzie nie są maszynkami do rozmnazania, tylko trzeba uruchomić mózg i postępować czasem wbrew innym. Dla mnie posiadanie dziecka byłoby to piekło.

      • 36 3

     • Niewątpliwie lepiej być parą nowoczesną niż starodawno-zabobonną. Dzieci są rózne, niektóre bardzo energiczne albo z ADHD. Dzieciom jest trudniej niż nam, dlatego dla wielu rodziców małych dzieci, szczególnie kilku i szczególnie rodziców faktycznie pracujących z domu, jest to bardzo trudny czas. Też słyszałam określenia "piekło" od znajomych.

      • 26 1

  • Nie ma to (1)

   Jak życie w terarium i kontrolowanych warunkach. Zadaj sobie pytanie czy bez obecnej sytuacji nie możesz tak kontrolować swojego życia

   • 3 15

   • sporo czasu tracę w drodze do/z pracy oraz w biurze

    teraz w południe, kiedy świeci słońce mogę wyjść na spacer, wcześniej było to niemożliwe

    • 11 1

  • najgorsze przed nami

   dla ciebie jest fajnie, bo masz pracę

   • 16 1

  • (5)

   Mam dokładnie takie same odczucia. W końcu mogę spędzać więcej czasu z narzeczonym, nie chodzę ciągle niewyspana jak zombie, nie marnuje czasu na korki, wykonuję pracę dużo szybciej. A w czasie wolnym czytam książki, ucze sie nowego języka i rozmawiam z przyjaciółmi i rodzina przez telefon, na co wcześniej nikt z nas nie mial czasu. Póki co widzę same plusy.
   Myślę, że narzekają głównie te osoby, co mają nieudane związki lub nie mają pomyslu jak zagospodarowac sobie czas..

   • 24 10

   • (4)

    Nie każdy pracuje z domu, to raz. Niektórzy z nas nie ograniczają się do narzeczonych, ale intensywnie działają w wolontariacie. Nie narzekam, ale zajęć mam multum. Wczoraj pół nocy szyłam maseczki dla potrzebujących i tak, jestem niewyspana :)

    • 22 2

    • Też dlugi czas nie pracowalam z domu, więc świetnie to rozumiem ;) O wolontariacie też co nieco wiem, moje życie nie ogranicza się do narzeczonego, oboje stawiamy na rozwój siebie co nie stoi na przeszkodzie, żeby wieczorem obejrzeć coś razem czy porozmawiać, na co wcześniej nie było czasu lub byliśmy zbyt zmęczeni.

     • 5 9

    • (2)

     Kontynuując, nie rozumiem celu Pani wypowiedzi. Mam się czuć źle z tym, że cudem udało mi się przejść na pracę zdalna? Mam czuć się źle bo jest Pani niewyspana z powodu Własnej decyzji o pomocy innym? Ja Pani oceniać nie będę bo Pani nie znam. Pani też nie zna mnie i nie widzi co robię każdego dnia. Życzę Pani więcej uśmiechu i zauważania pozytywów w tej ciężkiej sytuacji :)

     • 9 11

     • (1)

      No faktycznie nie rozumiesz, a szkoda, bo tekst jest prosty :) Stawiasz tezę, że narzekają tylko ci, co są w pewien sposób ułomni, podając dwa przykłady takiej - w cudzysłów - ułomności. Tymczasem jest wiele osób, które mają ciężko, widza głównie minusy i nie są osobami w nieudanych związkach czy bez pomysłu na zagospodarowanie czasu. Chyba nie trzeba ich wymieniać expressis verbis? :)

      • 13 3

      • Napisałam, że myślę a chyba mam prawo do własnego zdania. Nie napisałam też, że ktokolwiek jest ułomny, więc skoro przeszlysmy na ty, nie wkładaj mi słów w usta.
       Świetnie rozumiem, że dla innych jest to czas trudny, dla mnie też bo kryzys bardzo wpłynął na moja firme, mogłam się zwolnic lub zgodzic się na pensje grubo poniżej 2 tys, kiedy place tyle za wynajem mieszkania. Myślisz, że jest mi łatwo? Nie jest, ale nie zamierzam siedzieć i narzekać.
       Podsumowując wyraziłam swoje zdanie jak widzę ten czas izolacji, mam prawo do własnego zdania, ty masz prawo do własnego. To że innym jest ciężko i mi jest ciężko nie zmienia mojego zdania, że trzeba dostrzegac choć niewielkie pozytywy i nie sprawi, że usiade i będę się użalać tak jak takie osoby jak ty by tego chcialy.

       • 1 0

  • (7)

   Piwo? ;) Rzecznik Komendanta Głównego zapowiadał mandaty dla chodzących do sklepu po alkohol ;)

   • 3 5

   • Nie można ukarać kogoś mandatem za kupno piwa. (3)

    Brakuje podstawy prawnej.

    • 10 0

    • Do wszystkich aktualnych mandatów koronawirusowych brakuje podstawy prawnej :)))

     • 17 0

    • (1)

     Bez trybu nie można?

     • 9 0

     • Jak jesteś szeregowym posłem to można bez żadnego trybu :)

      • 9 0

   • Zgadzam się (1)

    Za alkohol bez zagrychy powinien być mandat

    • 13 0

    • Absolutnie! I jeszcze jak ktoś niesie wódkę plus sok albo whisky plus colę! Pińcet bym dała za zły gust ;)

     • 9 0

   • wystarczy, że kupisz też chleb i z głowy.

    • 3 0

  • Częściowo prawdziwe stwierdzenie.

   Mam dziecko i jestem w kompletnie niedopasowanym związku... Ten czas to tragedia, ale nie ze względu na dziecko, a właśnie ten związek...

   • 15 1

  • Duzo lepsza wydajnosc pracy...No ja to jakos inaczej dostrzegam

   • 1 3

  • (2)

   Piszesz tak, bo nie jesteś w 20 letnim związku, 20 lat temu też bym się cieszyła izolacją z narzeczonym

   • 4 0

   • Bullshit. (1)

    Mój związek ma 27 lat i jakoś się cieszymy oboje, bo mamy dla siebie zdecydowanie więcej czasu. Jak się wybrało partnera/kę mądrze, to się ludzie nie będą nudzić aż do końca swoich dni. Narzekają ci, którzy nie potrafią sobie radzić z trudnościami niezależnymi od nich samych.

    • 6 1

    • Z treści opinii (związek ma 27 lat) wnioskuję, że pierwszej młodości pan/pani

     nie jest, a jednak taka/taki naiwna(y).

     • 1 5

  • Jaka to praca

   • 1 0

  • Fajnie ze możesz sobie pracować z połówką i nie sprawdza cie alkomatem

   • 1 0

  • fajnie,tylko..jedno ale (1)

   bezdzietni na staroć do dopiero odczują co to izolacja i to w czasach normalności,owszem gromadka naładowanych dzieci jest dosyć niekomfortowa,ale jak pisałem role się odwrócą

   • 0 3

   • Jest taki model życia w Polsce, który opiera się na braku przyjaciół i maniu tylko rodziny. A czy wiesz, że jest typowy jedynie dla dołów społecznych?

    • 0 1

 • Gdyby pozwolić ludziom na swobodne spacery na terenach zielonych nie byłoby tak źle (3)

  Inne zakazy są łatwiejsze do zrozumienia

  • 79 9

  • (2)

   Wiele jest racjonalnych ale las, nękanie nordic walkerów czy specjalne traktowanie kościołów to jest skandal.

   • 14 2

   • A te wiele racjonalnych to? (1)

    Racjonalne podejście do chorób to diagnostyka, leczenie, profilaktyka, zapobieganie panice, edukacja, analiza i zbieranie danych - a co tu zostało zrobione? Nic lub prawie nic.
    Z racjonalnych zakazów broni się chyba tylko zakaz imprez masowych. A w ramach profilaktyki można nakazać dodatkowe środki bezpieczeństwa w miejscach pracy czy transportu - tam gdzie jest lub przewija się dużo ludzi.

    • 7 1

    • Trzymanie dystansu do innych w miejscach publicznych. Propagowanie higieny rąk. Czekam na nakaz masek.

     • 1 0

 • (1)

  izolacja od rodziny wpłynęłaby na mnie bardzo źle. Izolacja od reszty życia społecznego (poza rodzinnymi spacerami) mi nie przeszkadza. Zyskuję czas dla rodziny, którego nie marnuję w korkach i dojazdach. Nie plotkuję o pierdołach, więc wydajność wzrasta, no i w końcu wysypiam się jak człowiek przez co pod koniec tygodnia funkcjonuję normalnie, a nie jak zombie. Jedynie co mnie teraz denerwuje, to zakaz wychodzenia do parku, lasu, plaży. Czyli durne zakazy nie wpływające na epidemię, a mające na celu zaszczuć społeczeństwo.

  • 56 13

  • Totalnie w punkt

   Obraz apokalipsy z zamkniętymi plażami, parkami, lasami itd...jakos nigdy tak długo jak żyję nie ocierał się o mnie w lesie, na plażę chodziłam o takiej porze że co najmniej 10 metrów miałam do najbliższego człowieka. Rozumiem sytuację, siedzę w domu, ale chociaż dwa razy w tygodniu wychodzę z domu. Raz na zakupy, raz zwyczajnie pochodzić na powietrzu, bo inaczej zwariować można. Nie przesadzam z wyjściami i skazana jestem na chodzenie po mieście w spalinach... fantastycznie. W porównaniu do innych krajów nasze społeczeństwo bardzo poważnie traktuje zalecenia by zostać w domu, zachowywać dystans, higienę itp. i po co uciskają ludzi i straszą??? Co będzie jak przedłużą o miesiąc??? Każdemu odbije!!! Cała moja rodzina i znajomi już miesiąc w domu siedzimy, wszyscy zdrowi, qrcze ludzie nie bądźmy jeden dla drugiego wilkiem. Przechodzimy teraz sprawdzian z człowieczeństwa.

   • 7 1

 • Nastał czas (1)

  Na to aby kazdy zastanowił sie o co w tym wszystkim chodzi.. Powinnismy wyciszyc sie i przeanalizowac zycie nie te medialne nie wirtualne ale to co umyka nam codziennie przed nosem. Te tzw. Szczegoly male rzeczy.

  • 49 0

  • umyka nam na przykład - gdzie spędzimy wieczność?

   więc jest to dobry czas na Biblię

   • 6 6

 • Chodze z zona do pracy tydzien na tydzien. Mamy dwoje dzieci. Jezdze po zone do pracy i jak wracamy to ok 20 min pod blokiem dzieciaki biegaja i do domu. Jakos znosimy to siedzenie na przemian,ale siedziec nonstop w domu np przez trzy miesiace...noo nie wyibrazam sobie.

  • 20 4

 • Brakuje mi sportu, aktywności fizycznej i demokratycznych wyborów. (4)

  Tak to jest ok.

  • 77 9

  • Idź na drabinki zrób nietoperza (3)

   • 3 0

   • Nie mogę, zewnętrzne siłownie są zamknięte ;/ (2)

    • 0 1

    • W Gdańsku nie są

     W Sopocie i w Gdyni tak

     • 0 2

    • A ja mam starą, amatroską siłownię w piwnicy i jest obecnej sytuacji na wagę złota:)

     • 9 0

 • Teraz to jeszcze nic. (3)

  Jak pandemia minie i trzeba bedzie sie pozbierac to dopiero bedzie wysyp depresji i nerwic.
  Teraz to pikus.

  • 66 2

  • przebywanie w domu długo falowo obniża (1)

   Odpornosc to się dopiero zaczną chorubska a senirzy w tych maskach pełno zarazków bo cały czas w tej samej chrońmy seniorów

   • 6 0

   • Czyli więźniowie z zakładów są bez odporności?

    Wychodzą i umierają... Przykre....

    • 2 0

  • no szczególnie jak nie będzie dokąd wracać

   • 4 0

 • (2)

  Izolację mają ci co są na kwarantannie. Reszta może wychodzić. Przestańcie robić ludziom wodę z mózgu. Ten Pan ze zdjęcia to musi być jakiś rentier, co to do pracy wychodzić nie musi. Pewnie koleś ministra u żłoba.

  • 46 12

  • (1)

   Nie możesz iść do lasu ani na jogging ,nie narażając się na szykany ze strony państwa.

   • 8 1

   • Idz na spacer, nie musisz od razu biegac.

    Albo ubierz się w normalne ciuchy A nie elastyczne i biegnij do sklepu. Nikt Ci mandatu za to nie wlepi.

    • 3 2

 • Kara więzienia to izolacja (2)

  jak się czują tam ludzie ?
  Chyba niewesoło.

  • 22 3

  • (1)

   Ta sytuacja pokazuje jak wielu mamy Januszy byznesu, żyją od pierwszego do pierwszego, kupują drogie auta w leasingu, 65 calowe telewizory, a teraz nie mają kilkudziesięciu złotych na maseczki i jest płacz.

   • 8 2

   • Na maseczki??? Serio bardziej martwię się o prąd, gaz, czynsz i jedzenie. Nie wszyscy mają własnościowe m i jeszcze po 2000 płacą za wynajem. Pracy nie ma, wypłat nie ma, a za przedszkole i tak płacisz.

    • 4 0

 • Kto się izoluje, ten izoluje... (3)

  ...ja chodzę do pracy do portu w Gdańsku i pracuję przy rozładunku towarów z kontenerów i statków. Potem wracam do domu, obiad i obowiązkowy wieczorny spacer po uliczkach Starego Miasta w Gdańsku. Pięknie pusto, bardzo bezpiecznie. W moim przypadku ta epidemia właściwie nic nie zmienia. Tyle, że nie mogę do pubu pójść wieczorem.

  • 40 9

  • I chwała Ci za to. Dzięki Tobie świat się toczy.

   Z drugiej strony to też jest Tobie na rękę, że ludzie którzy nie muszą być na zewnątrz siedzą w domu. Mniejsza szansa zarażenia. Zdrowia!

   • 19 0

  • Ja tak samo

   Rano zakupy małe, wieczorem duże, poza tym praca, spacer z dzieciakami. Przeszkadza zakaz na skwerach, parkach czy lasach - ciężko się przepchać z wózkiem między autami i innymi ludźmi no i te wdychanie spalin też średnie.

   • 5 0

  • Pięknie pusto, bardzo bezpiecznie..... . bo wszyscy siedzą w domu. Więc też powinieneś. Jakby wszyscy pomyśleli jak Ty już nie byłoby pusto i bezpiecznie.

   • 3 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.