• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kontrola NIK: plaga bezmyślnych robót drogowych

km
4 lipca 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 
Drogowcy na drogach to nasza codzienność. Drogowcy na drogach to nasza codzienność.

Gdańskie drogi należą do jednych z najgorszych w kraju - to już nie tylko opinia kierowców, ale też Najwyższej Izby Kontroli. Z właśnie opublikowanego raportu wynika, że 53 proc. dróg w Gdańsku jest w złym lub bardzo złym stanie.



Pocieszeniem w tej sytuacji może być fakt, że w tym niechlubnym rankingu wyprzedzają nas Warszawa i Kraków. W stolicy naprawy wymaga aż 71 proc. nawierzchni dróg, w Krakowie - 60 proc. W Gdańsku - 53 proc. Tylko, czy aż?

Jak podkreśla w swoim raporcie NIK, stan jezdni w polskich miastach jest fatalny, mimo że na ich utrzymanie, przeznacza się spore kwoty. Kontrolowane miasta - od początku 2006 r. do I półrocza 2008 r. - wydały w sumie 4,021 mld zł na modernizację, przebudowy i remonty dróg. W Gdańsku w tym okresie wydano 398.164,1 tys zł i przeprowadzono przebudowę, modernizację bądź remont 37 odcinków dróg o łącznej długości 30 km (3,9 proc. ogólnej długości dróg).

Pełny raport NIK (w wersji pdf)


Dlaczego, mimo tak dużych wydatków, jest aż tak źle? Zdaniem NIK, wszystko przez brak planowania i koordynowania prac remontowych, które trwają zbyt długo i są uciążliwe dla kierowców. W swoim raporcie najwięcej takich sytuacji NIK pokazał w Gdańsku.

Bardzo często dochodziło u nas do tego, że zarządca drogi i gestorzy sieci podziemnych nie posiadali pełnej informacji o wzajemnych zamierzeniach, co uniemożliwiało im racjonalne planowanie działań.
I tak w Gdańsku po pięciu miesiącach od wyremontowania ulic Mickiewicza i Hallera, rozpoczęto roboty sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, niszcząc nowo położoną nawierzchnię.

Kolejnym przykładem była przebudowa ul. Marynarki Polskiej (odcinek ul. Reja - ul. Wyzwolenia). Skrócono okres przebudowy z 26 do 22 tygodniu z powodu konieczności dostosowania czasu inwestycji do czasu, określonego w umowie o dofinansowanie projektu, zawartej z Ministerstwem Infrastruktury. W efekcie wadliwie wykonano warstwę ścieralną na wszystkich przejazdach tramwajowych, a usterki usuwane były przez następne dwa miesiące.

Doszło też do opóźnienia zakończenia przebudowy ul. Świętokrzyskiej (od ul. Wielkopolskiej do ul. Białostockiej) o ponad pięć miesięcy z powodu kolizji istniejącego gazociągu z projektowaną kanalizacją deszczową.

Kontrolerzy podkreślają, że żaden z właścicieli urządzeń infrastrukturalnych nie informował zarządcy drogi z wyprzedzeniem o swoich planach inwestycyjnych i remontowych. Dowiadywał się on o tym dopiero na etapie uzgodnień gotowej dokumentacji projektowej. Natomiast właściciel urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych często dowiadywał się o planach remontowych zarządcy drogi na etapie uzyskiwania warunków na przebudowę.

Tymczasem według dyrektora zarządu dróg i zieleni w Gdańsku Mieczysława Kotłowskiego raport NIK w gruncie rzeczy jest dla Gdanska pozytywny. - Przykłady błędów to tylko niewielkie uchybienia - powiedział dyrektor Radiu Gdańsk.
km

Opinie (193) 5 zablokowanych

  • znam już większosc dziur i wgłębień na pamięć, ale czasem

    pojawia się nowa dziura i nie da rady jej ominąć....bo 3 inne to uniemożliwiają... wtedy trzeba wybrać najpłytsze dziury! proponuję porzesiąść się na jednoślady, łatwiej będzie omijać niedociągnięcia ......

    • 1 0

  • zal patrzec

    niestety taka jest nasza polska rzeczywistosc! wypowiedz sie na www.jednymglosem.pl

    • 0 0

  • Jabłoniowa krzywa i dziurawa (1)

    Świętokrzyska jest dziurawa, a na dodatek zabrakło planistom rozumu, aby w Kowalach zamiaast świateł zbudować rondo. Teraz niech ci mądrale wyjadą z bocznych dróg około godziny 7.00 rano. Trudno, bardzo trudno. Światła rozwiązały problem tylko w części. Tak u nas ze wszystkim, najpierw się robi cokolwiek, a potem zobaczymy. Budowane są osiedla, a gdzie drogi. Nawet rowerem nie można dojechać, bo brak ścieżek rowerowych.
    Na Platynowej/Świętokrzyska/Wawelska rondo sprawdza się znakomicie.

    • 1 0

    • mieszkam w gdańsku

      nie odpuszczaj przeprowadź się do gdańska, mieszkanie na wsi to nie tylko spokój i obcowanie z przyrodą ale również korki i denerwujące dojazdy

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane