• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kontrowersyjny plan dla Brzeźna wstrzymany. Nowa zabudowa i tak może powstać

Krzysztof Koprowski
10 lipca 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
Obecnie wstrzymane są ustalenia planu z lutego 2021 r. z wysokością zabudowy do 19 m, a to oznacza, że obowiązuje plan z 2006 r. pozwalający na niższą zabudowę do 16 m i niższą intensywność zabudowy. Obecnie wstrzymane są ustalenia planu z lutego 2021 r. z wysokością zabudowy do 19 m, a to oznacza, że obowiązuje plan z 2006 r. pozwalający na niższą zabudowę do 16 m i niższą intensywność zabudowy.

Wejście w życie postanowień kontrowersyjnego planu zagospodarowania przestrzennego dla pasa nadmorskiego w BrzeźnieMapka zostało wstrzymane przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. To efekt działań wojewody pomorskiego, Dariusza Drelicha. To oznacza, że do czasu rozpatrzenia skargi na plan zabudowa i wycinka drzew nadal są możliwe, ale w oparciu o plan zagospodarowania z 2006 r.Czy miasto powinno odkupić grunt prywatny od deweloperów?

Przypomnijmy, plan zagospodarowania obejmuje swoim obszarem grunty pomiędzy deptakiem prowadzącym do molo w Brzeźnie a al. Hallera.

Niemal cały obszar w granicach planu jest własnością miasta, a jedynym prywatnym gruntem jest działka w północno-wschodniej częściMapka należąca do spółki celowej Sea Bay lokalnych deweloperów RWS Investment Group i Przedsiębiorstwa Budowlanego Górski.

Zawiązana przez nich spółka zamierza zrealizować w tym miejscu obiekt hotelowy o podwyższonym standardzie z centrum spa oraz terenem rekreacyjnym (plan nie zabrania jego grodzenia, uchwała krajobrazowa nie reguluje sytuowania płotów w obrębie obiektów usługowych).

Szczegółowe omówienie ustaleń planu zagospodarowania dla Brzeźna1
  • Decyzja o wstrzymaniu wykonania planu, którą w sobotę opublikowali m.in. politycy PiS oraz działacze Zielonej Fali Trójmiasto.

Wojewoda pomorski akceptuje i zarazem zaskarża uchwałęPrzyjęcie w lutym przez Radę Miasta (głosami Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska) planu zagospodarowania, które daje zielone światło deweloperom, a jednocześnie reguluje możliwości zabudowy na terenach gminnych po ich ewentualnej sprzedaży przez miasto, budowę parkingu naziemnego oraz utworzenia parku leśnego, wywołało falę krytyki.

Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, który z urzędu weryfikuje pod kątem zgodności z prawem wszystkie uchwały Rady Miasta, nie dopatrzył się wprawdzie naruszenia prawa w jej przyjęciu, ale jednocześnie zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku zapisy dotyczące wysokości budynków.

W jego opinii nie gwarantują one nieprzekroczenia nową zabudową wysokości koron drzew, co było argumentem za ustaleniem wysokości zabudowy na poziomie 19 m. Ponadto jego zdaniem w planie w sposób niedostateczny chroniony jest istniejący drzewostan. Pełną treść skargi wojewody publikujemy pod artykułem.

Struktura własności gruntów w granicach planu. Struktura własności gruntów w granicach planu.

WSA wstrzymuje uchwałę, miasto odwołuje się od decyzji sąduWSA w Gdańsku, po rozpatrzeniu skargi wojewody, postanowił w ostatnich dniach wstrzymać wykonanie uchwały - planu zagospodarowania przestrzennego, a więc tym samym uniemożliwić realizację nowej zabudowy w oparciu o jej zapisy.

- Ta decyzja nie odnosi się do merytorycznej zawartości planu. Ma na celu dać czas sądowi na odniesienie się do zarzutów skarżącego. Jest to standardowe działanie, które można było zauważyć już w podobnych postępowaniach. Jednak z uwagi na formalny charakter postanowienia nie zgadzamy się z jego treścią i zaskarżyliśmy je do Naczelnego Sądu Administracyjnego - mówi Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska.
Czytaj też:

Plan zagospodarowania dla rejonu ul. Krasickiego w Brzeźnie


Planowana zabudowa na terenach po oczyszczalni w Brzeźnie  • Wstępna koncepcja zabudowy terenu należącego do PB Górski - RWS.
  • Wstępna koncepcja zabudowy terenu należącego do PB Górski - RWS.
  • Wstępna koncepcja zabudowy terenu należącego do PB Górski - RWS.
  • Wstępna koncepcja zabudowy terenu należącego do PB Górski - RWS.

Działania WSA nie wstrzymują możliwości zabudowyJak zauważają urzędnicy, działania Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego nie wstrzymują całkowicie możliwości realizacji zabudowy na tym terenie. Do czasu rozstrzygnięcia obowiązuje dotychczasowy plan zagospodarowania z 2006 r.

Zezwala on również na realizację zabudowy na gruncie prywatnym, do czego przymierzał się już wcześniej właściciel - spółka CF Jantarowa powiązana z deweloperem Soft Elektronik ze Szczecina.

W 2014 r. spółka ta uzyskała od Gdańska zgodę na "wycinkę sanitarną" 285 drzew. Był to element prac przygotowawczych do budowy hotelu o wysokości 16 metrów w standardzie czterech lub pięciu gwiazdek z basenem i strefą fitness. Do realizacji inwestycji nigdy jednak nie doszło. Grunt został sprzedany wspomnianej spółce celowej deweloperów RWS oraz PB Górski.

Inwestycja nie do zatrzymania? Prawo po stronie deweloperówBiorąc pod uwagę polski system planowania przestrzennego, jedyną możliwością niedopuszczenia do zabudowy na gruncie prywatnym jest odkupienie przez miasto gruntu należącego do deweloperów lub przyjęcie niekorzystnego dla inwestorów planu z jednoczesną wypłatą odszkodowania.

Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nie przewiduje rewizji ustaleń planistycznych po upływie kilku-kilkudziesięciu lat, gdy nie doszło do realizacji żadnej zabudowy w oparciu o plan. Ustalenia planu zagospodarowania ważne są bezterminowo - aż do przyjęcia nowego dokumentu, który nie powinien wpływać negatywne na wartość gruntów prywatnych.

Próby zmiany takiej sytuacji prawnej nie podjął się dotychczas żaden rząd, a wręcz przeciwnie - wciąż dokonywane są poprawki w systemie planowania przestrzennego na korzyść deweloperów.

Nowe plany zagospodarowania w Gdańsku, Sopocie, Gdyni


Wycinka drzew prowadzona na działce prywatnej w 2014 r.Skarga wojewody pomorskiego na MPZP w Brzeźnie from Trojmiasto.pl


Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (334)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane