Fakty i opinie

stat

Miłość w zoo. Lamy chętnie się rozmnażają

Najnowszy artukuł na ten temat

Co robią żyrafy zimą w zoo?


Tak dobrze się rozmnażały, że trzeba było oddzielić samce od samic i umieścić na osobnych wybiegach. Zazwyczaj w gdańskim zoo mieszka bowiem kilkanaście lam, ale w pewnym momencie ich liczba wzrosła do 35.Chodzisz zimą do zoo?

tak, bo jest wtedy mniej ludzi 18%
nie, bo nie można zobaczyć zbyt wielu zwierząt 82%
zakończona Łącznie głosów: 330
- Wstrzymaliśmy rozród, bo stado bardzo nam się powiększyło. W pewnym momencie liczyło 35 lam, a w tak licznej grupie zwierzęta zaczynają mocno rywalizować ze sobą o pozycję w hierarchii - opowiada Andrzej Gutowski, asystent hodowlany w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym.
Zoo postanowiło więc półtora roku temu oddzielić samce od samic. Każda z płci zajęła osobny wybieg. Na trasie zwiedzania można zobaczyć ten, gdzie znajdują się samice.

Przewodzi im doświadczona, bo 20-letnia lama Beata. Rozpoznać można ją po tym, że wysuwa się naprzód, kiedy ktoś zbliża się w kierunku stada i po kolorze futra, które jest czekoladowe. Zresztą każda z samic posiada swoje ubarwienie. Są białe, brązowe, a do tego niejedna ma plamy.

Poduszeczki i przeciwdeszczowa kurtkaZwiedzających gdańskie zoo lamy obserwują z ziemi bądź ze skał, które mają na wybiegu. W końcu to zwierzęta, których naturalnym środowiskiem są góry Ameryki Południowej.

- Lamy przystosowane są do chodzenia po górach. Nie posiadają typowych racic, ale takie w kształcie zbliżonym do pazurów i z poduszeczkami pod spodem. Dzięki temu zwierzęta mają dobrą przyczepność na śliskich i mokrych skałach - wyjaśnia asystent hodowlany.
Jak dodaje Gutowski, lamy są odporne na deszcz i chłód dzięki futru.

- Tworzy ono pewnego rodzaju kurtkę przeciwdeszczową, po której spływa woda.
W naturze lamy mogą ważyć ponad 200 kilogramów i mierzyć ponad metr wysokości w kłębie. Są udomowionymi zwierzętami, które w Ameryce Południowej hoduje się dla wełny, mięsa i jako zwierzęta juczne, czyli takie, które mogą transportować na swoim grzbiecie różne ładunki.

W przyszłości do samic dołączy nowy samiecNa co dzień lamy to spokojne, roślinożerne zwierzęta, jednak kiedy się kłócą bądź bronią siebie lub swoich młodych, potrafią pluć i gryźć. Obecnie w gdańskim zoo na różnych wybiegach mieszkają łącznie 22 lamy. W porównaniu do okresu sprzed półtora roku, liczba zwierząt zmalała, ponieważ część lam trafiła do innych ośrodków. Natomiast do tutejszego ogrodu w przyszłości ma przyjechać nowy samiec i dołączyć do samic.

- Mieszkanie na osobnych wybiegach może potrwać jeszcze od roku do dwóch lat. Po czym zamierzamy ściągnąć nowego, niespokrewnionego samca. Wtedy najprawdopodobniej pojawią się nowe przychówki - kończy Andrzej Gutowski.

Dzioborożce kafryjskie mają się czym pochwalić

Opinie (62) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.