• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Miasta szykują się na zaciskanie pasa. Koszt energii wyższy nawet o 700 proc.?

Szymon Zięba
13 września 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Gdynia szykuje się na zaciskanie pasa. Gdynia szykuje się na zaciskanie pasa.

Zawieszone nowe inwestycje, niewykluczone podwyżki cen biletów w komunikacji miejskiej, poszukiwanie rozwiązań, które mają pomóc w ograniczeniu zużycia energii - urzędnicy z Gdyni przygotowują się do tego, że w związku z nadchodzącym kryzysem w miejskim budżecie trzeba będzie zacisnąć pasa. W kolejnych artykułach opiszemy, jakie działania oszczędnościowe zamierzają podjąć władze Gdańska i Sopotu.



Czy musiałe(a)ś ograniczyć wydatki w domowym budżecie?

Wysoka inflacja i rosnące ceny energii dają się we znaki nie tylko domowym budżetom. Na chude lata przygotowują się również samorządy.

- Z niepokojem oczekujemy na rozstrzygnięcie przetargu na zakup energii elektrycznej, do którego przystąpiliśmy w ramach grupy zakupowej Norda. Pewne jest, że czeka nas podwyżka cen energii elektrycznej, jednak nasze obawy budzi jej skala. Obserwując rozstrzygnięcia w innych samorządach, zastanawiamy się, czy będzie to wzrost o 500 proc., czy może 700 proc. Przy takim wzroście kosztów, trudne może się okazać realizowanie niektórych usług publicznych na obecnym poziomie - mówi dr Aleksandra Mendryk, skarbniczka miasta Gdyni.
Obciążeniem dla miejskich finansów jest także inflacja (obecnie na poziomie ponad 16 proc.) oraz podwyżki stóp procentowych, które mają wpływ na wymiar odsetek, jakie spłaca miasto od zaciągniętych pożyczek.

- Wszystko to łącznie doprowadza budżety samorządów do ruiny, przy czym należy pamiętać, że skutki podwyżki cen energii elektrycznej odczuwalne będą w budżecie kolejnego roku - podkreśla nasza rozmówczyni.
Skoro więc szykuje się drożyzna, potrzebne będą oszczędności. Zapytaliśmy więc miejskich urzędników, czy są inwestycje, które - w związku z inflacją oraz cenami energii - mogą zostać przełożone, zawieszone albo zlikwidowane.

Decyzji o nowych inwestycjach na razie nie ma



W gdyńskim magistracie usłyszeliśmy, że na tę chwilę wszystkie rozpoczęte i zaplanowane w budżecie inwestycje są realizowane. To dobra wiadomość.

Niestety jest jednak i druga strona medalu.

- Wiele z tych inwestycji, ze względu na obecny poziom inflacji, wymaga zwiększenia budżetu na ich realizację czy poziomu wkładu własnego w przypadku Programu Inwestycji Strategicznych. Dzisiaj, w przeddzień rozstrzygnięcia postępowania na zakup energii elektrycznej ze względów ostrożnościowych nie podejmujemy decyzji w zakresie nowych inwestycji. Mając na uwadze toczące się prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o dochodach Jednostek Samorządu Terytorialnego, która zakłada wsparcie inwestycji związanych z poprawą efektywności energetycznej i rozwój odnawialnych źródeł energii, właśnie takim chcemy nadać priorytet - mówi dr Aleksandra Mendryk.
Stopy procentowe znów wyższe. Stopa referencyjna 6,75 proc. Stopy procentowe znów wyższe. Stopa referencyjna 6,75 proc.

Podwyżka cen biletów na komunikację w Gdyni? Niewykluczone



Niewykluczone też, że rosnące koszty po raz kolejny na swoich portfelach odczują pasażerowie: w formie jeszcze wyższych cen za bilety. Choć - co należy zaznaczyć - tu jeszcze nic nie jest przesądzone.

Co nam odpowiedzieli urzędnicy pytani o droższe korzystanie z usług komunikacji miejskiej?

- Trudno jednoznacznie wykluczyć takie ryzyko, szczególnie że czeka nas rozstrzygnięcie postępowania na zakup energii elektrycznej prowadzonego we wspólnej grupie zakupowej, do której należą również komunalne spółki przewozowe. Tylko jedna ze spółek - Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej - oszacowała wydatki na przyszły rok o 31 mln zł wyższe niż w roku bieżącym, przy założeniu czterokrotnego wzrostu cen energii elektrycznej. Dzisiaj ta kwota, obserwując poziom cen oferowanych w kolejnych postępowaniach rozstrzyganych przez samorządy w Polsce, wydaje się mocno niedoszacowana - mówi dr Mendryk.
Podwyżka cen biletów w Trójmieście Podwyżka cen biletów w Trójmieście

Przypomina przy tym, że są miasta w Polsce, które pomimo jednej podwyżki cen w tym roku zapowiadają już kolejną. Z kolei tam, gdzie takich podwyżek jeszcze nie było, można się ich spodziewać. Jedyną alternatywą jest ograniczanie oferty przewozowej.

- W przypadku Gdyni, która należy do Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej, podwyżka została wprowadzona od czerwca tego roku. Decyzje w zakresie ewentualnych podwyżek zawsze zapadają na poziomie Związku i dzisiaj nie toczą się rozmowy na ten temat. Z pewnością determinantą dla ewentualnych decyzji będą rozstrzygnięcia postępowań na zakup energii elektrycznej, które są prowadzone przez Gdynię, ale również przez Gdańsk. Dużo więcej będzie można szacować po zakończeniu tych postępowań - podkreśla nasza rozmówczyni.

Trzeba będzie oszczędzać energię



W Urzędzie Miasta w Gdyni usłyszeliśmy też, że w obliczu kryzysu energetycznego szukanie i wdrażanie rozwiązań, które poprawią efektywność energetyczną i w efekcie umożliwią pomniejszenie ponoszonych wydatków, jest pożądane i niezbędne.

Urzędnicy tłumaczą, że koniecznością ograniczania zużycia energii i zwiększenia wykorzystania jej odnawialnych źródeł powinny być zainteresowane nie tylko samorządy, ale również gospodarstwa domowe.

Mniej wystawek starych mebli. Liczba pieców oficjalnie wzrosła Mniej wystawek starych mebli. Liczba pieców oficjalnie wzrosła

Działania, jakie niektóre kraje europejskie zapowiadają, by zmniejszyć zużycie energii w nadchodzącym sezonie grzewczym. Działania, jakie niektóre kraje europejskie zapowiadają, by zmniejszyć zużycie energii w nadchodzącym sezonie grzewczym.
- Proces ten od wielu lat ma miejsce w naszym mieście, jednak skala i zakres tych zmian nie objęły w pełni wszystkich obszarów funkcjonowania miasta. Dzisiaj w związku z podwyżkami cen energii elektrycznej priorytetem stają się inwestycje w odnawialne źródła energii, dające możliwości obniżenia wydatków związanych z bieżącym funkcjonowaniem miasta, jak np. transport publiczny czy oświetlenie miasta - mówi.
Na czym polegają te działania?

Fotowoltaika zasili trolejbusy, a lampy będą LED-owe



Skarbnik Gdyni zapowiada, że w najbliższym czasie trolejbusowa spółka komunalna PKT, przy współpracy Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, przystąpi do realizacji inwestycji dofinansowanej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Pomorza.

Chodzi o instalację paneli fotowoltaicznych umożliwiających odprowadzanie wyprodukowanej energii do sieci trakcyjnej do zasilania trolejbusów.

W Gdyni oświetlenie wymieniane jest na LED-owe, energooszczędne. W Gdyni oświetlenie wymieniane jest na LED-owe, energooszczędne.
- Sukcesywnie wymieniane są oprawy oświetlenia ulicznego na LED-owe, co przyniesie oszczędności nie tylko w bieżącym zużyciu energii, ale również w zakresie kosztów serwisowania - mówi dr Aleksandra Mendryk.
Dodaje, że poza inwestycjami w infrastrukturę bardzo ważne są również działania miękkie, w zakresie kształtowania postaw ekologicznych wśród dzieci i młodzieży oraz dążenie do realizacji przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej i ochronie klimatu.

- Priorytetem polityki budżetowej na najbliższe lata będzie racjonalizacja wydatków bieżących i stworzenie warunków dla optymalnego wykorzystania środków z Unii Europejskiej w ramach kolejnej perspektywy finansowej - podsumowuje skarbniczka Gdyni.

Zadłużenie miasta. Jak bardzo zadłużona jest Gdynia?



Zadłużenie miasta na 31 grudnia 2021 r. wynosiło dokładnie 925 mln 806 tys. 543,90 zł.

Miejscy urzędnicy nie widzą konieczności zwiększenia zadłużenia powyżej poziomu planowanego w projekcie budżetu na rok 2022 (tj. 193 mln zł).

Miejsca

Opinie (321) ponad 20 zablokowanych

  • Powinno się wyłączyć oświetlenie ulic w nocy (18)

    Niby mówi się o oszczędzaniu, a ulicy, po których prawie nikt w nocy nie chodzi są oświetlone. Rozumiem, że zapala się latarnie wieczorem, ale od 23-ciej powinno być oświetlenie wyłączone. Zimą ewentualnie można by tylko włączyć jeszcze latarnie między 5 rano a 7 i na tym koniec.

    • 46 120

    • albo przynajmniej ograniczyć oświetlenie do 50% (2)

      ale to zbyt proste

      • 23 5

      • To tak nie działa (1)

        • 10 2

        • tak działa i tak kiedyś działało

          • 7 7

    • Mózg jak widać już wyłączyłeś. (1)

      • 12 8

      • przecież ma rację

        • 6 8

    • (1)

      Jak się wywalisz na nierównym chodniku inaczej zaśpiewasz.

      • 16 3

      • dobre - chodniki w Gdyni, nawet te nowe, są z założenia nierówne i nawet w słoneczny dzień, można się potknąć

        nie wiem czy te oczywistości musze tłumaczyć?

        • 4 2

    • Głupie rozwiązanie (4)

      Wyłączyć to można podświetlenie budynków, a nie ulic. Oświetlenie uliczne służy bezpieczeństwu, głównie w ruchu drogowym, ale ciekawe co powiesz jak w grudniu dzieci ci wrócą do domu bez telefonu i pieniędzy, bo ktoś je capnie w ciemnym zaułku, a kamery nic nie zobaczą bo ktoś oszczędza prąd.

      • 32 4

      • tym bardziej ze zimą i o 16 jest już ciemno, tak jak i o 7 rano

        • 3 1

      • (2)

        A co dzieci same po 23:00 miałyby robić na ulicy ? Może warto czytać ze zrozumieniem. Nie chodzi o to, aby na stałe wyłączyć oświetlenie, tylko nocą, kiedy i tak mało kto porusza się po mieście.

        • 2 4

        • (1)

          Bardzo glupi pomysl. Nie dosc, ze jest niebezpiecznie, bo malo ludzi, to jeszcze ma byc ciemno?! A miesci ci sie w rozumie, ze nie kazdy pracuje 9-17? Nie mowiac o innych przyczynach poznego powrotu do domu.

          • 3 2

          • bardzo dobry pomysł, w nocy mało kto chodzi i jest to typowe marnotrawstwo energii (to samo z samochodami)

            ale tu nawet nie chodzi o całkowite wyłączenie świateł, ale o ich ograniczenie )albo jasności, albo liczby włączonych)

            przecież nikt nie powiedział, ze w nocy ma być tak samo jasno jak w dzień, kiedyś tak nie było

            • 0 5

    • I wydawać mieszkańcom

      Którzy muszą się przemieszczać w tych godzinach bezpłatny zestaw survivalowy?
      Ps..niektórzy jak autor postu o wygaszaniu zapasowe głowy.

      • 2 2

    • (1)

      Ulice, ktorymi chodza ludzie, musza byc oswietlone. Zaciemnienie ulic zwieksza przestepczosc. Po 23 na ulicach takze sa ludzie, choc w malej skali. Komunikacja nocna takze jezdza ludzie. Nie mozna tak po prostu zamknac miasta po 23.

      • 3 1

      • Najpierw rozwalają gospodarkę przez 500 + a później chcą gasić światło o 23

        • 0 0

    • Powinno się wyłączyć oświetlenie ulic w nocy

      fachowcy się odezwali, zapotrzebowanie w nocy jest minimalne,

      • 2 1

    • (1)

      Nie bądż egoista ,pomyśl o tych co mają fajne bryki pod blokami.Jak byś się czuł jak rano wychodzisz do pracy a w samochodzie nie ma kół.Ty na pewno nie masz tego problemu ,bo nie dorobileś sie nawet samochodu o wartości chociaż 30 tys.

      • 1 2

      • A czy zakup samochodu jest jakimś wyznacznikiem?

        Osobiście teraz nie kupiłbym samochocu nawet gdybym miał kilkanaście baniek na koncie. Nie jest mi do niczego potrzebny. Zresztą im masz więcej pieniędzy tym coraz mniej go potrzebujesz bo stać cię od czasu do czasu na jakąś alternatywę typu daleki przejazd taxi, uberem itp.

        • 0 0

  • Trzeba zredukować ilość urzędników ! (1)

    • 13 6

    • liczbę jak już

      • 1 1

  • Zdalne w umg

    Chcemy. Bedziemy pracowac w pobliskiej galerii

    • 7 0

  • (1)

    Znowu droższe bilety ? Kupujcie więcej elektrycznych autobusów. Ta komunikacja niedługo przestanie być opłacalna, by z niej korzystać.

    • 14 0

    • Ponoć pkm starał się o dofinansowanie na elektryki do obsługi 147 i 152...

      • 1 0

  • podwyżki cen gazu odbyły się już w styczniu i nikt się tym nie martwi, jak ludzie i firmy mają sobie radzić

    teraz dojdzie podwyżka cen energii, paliwa już są drastycznie drogie.Czy nikt nie widzi, że sankcje to dotyczą tylko nas, a Rosja ma się dobrze?

    • 12 4

  • Polska w ruinie!!!!

    Gnom dotrzymał słowa!!!!!

    • 10 7

  • Pieniędzmi powinno się dobrze gospodarować cały czas (3)

    a nie tylko jak jest drogo. Ostatni przykład z przetargiem z owocami pokazuje jak działają gdańskie finanse.

    • 14 1

    • owocowe owce :O) (2)

      • 1 2

      • Słownik lubi płatać figle :) (1)

        • 1 1

        • przynajmniej tym razem zabawne :O)

          • 0 0

  • Może trzeba zrezygnować w mieście z czegoś... kosztem zakupu energii

    Włodarze miasta powinni w czasach kryzysu ograniczyć wydatki na promocję Miasta np. zrezygnować z produkcji plakatów czy oklejania autobusów itp. Myślę, że w czasach kryzysu trzeba ciąć koszty w sektorach w których na ten czas nie trzeba rozwijać, a dać mieszkańcom normalnie funkcjonować chociażby poprzez nie podwyższanie cen biletów w komunikacji miejskiej.

    • 21 1

  • Mniej festiwalów krzyku, tęczowego podświetlania zabytków, może zrezygnować z hamaków za dziesiątki tysiecy złotych? ...

    Nie, będą wyłączać światło na ulicach, zaprzestaną odśnieżania chodników i koszenia traw!

    • 23 3

  • Wyłączenie oświetlenia nocą to byłby dramat (4)

    Ulice znowu zrobiłyby się niebezpieczne, przestępczość by wzrosła, strach wychodzić nocą nawet jeśli była by wyraźna potrzeba, zima nie szykuje się wesoło...

    • 18 3

    • A nie wydaje Ci się, że ktoś za Tobą chodzi? (3)

      Jaką paranoję trzeba mieć, żeby wierzyć, że niska przestępczość to skutek oświetlenia ulic.

      • 1 6

      • To nie paranoja tylko wyniki badań z całego świata

        Statystycznie na oświetlonych ulicach jest mniej przestępstw niż na nieoświetlonych

        • 6 2

      • To nie jest równoznaczne (1)

        Ale jak wyłączysz światło, to znajdziesz więcej amatorów gta w rzeczywistości. Bez światła ty nie widzisz i kamery też nie widzą.

        • 7 1

        • Dużo ludzi młodych komentuje, nie pamiętają

          albo nie wiedzą bo jeszcze wtedy w trójmieście nie mieszkali, jak można było oklep dostać w wielu miejscach, dzisiaj ludzie nie boją się np do parku regana iść nocą, bo jest oświetlone i są kamery, a jak nie będzie? dzicz wróci

          • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane