Fakty i opinie

stat

Miejska działka na ogród arcybiskupa

Miejska działka stanie się teraz arcybiskupim ogrodem. Parafia św. Ignacego Loyoli (nz.) otrzymała ją za 1 proc. wartości, czyli ok 4,5 tys. zł.
Miejska działka stanie się teraz arcybiskupim ogrodem. Parafia św. Ignacego Loyoli (nz.) otrzymała ją za 1 proc. wartości, czyli ok 4,5 tys. zł. fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

Oddanie parafii na Oruni terenu wartego prawie 0,5 mln zł za niespełna 5 tys. zł było ostatnią samodzielną decyzją Pawła Adamowicza w relacjach finansowych miasto-kościół. Po kilku kontrowersyjnych decyzjach prezydenta radni powiedzieli "dość" i teraz oni będą współdecydować o ewentualnym oddawania kościołowi działek za ułamek ich wartości.Kościół przy ul. Wawelskiej w Gdańsku powstaje na działce kupionej od miasta z 98-procentową bonifikatą. Proboszcz sprzedał jednak część tej działki na wolnym rynku i teraz stoi na niej supermarket.
Kościół przy ul. Wawelskiej w Gdańsku powstaje na działce kupionej od miasta z 98-procentową bonifikatą. Proboszcz sprzedał jednak część tej działki na wolnym rynku i teraz stoi na niej supermarket. fot. Anna Szczodrowska/trojmiasto.pl
Działka przy parafii św. Ignacego Loyoli na Oruni zobacz na mapie Gdańska ma 3300 m kw. powierzchni i szacunkową wartość 457 tys. zł. Prezydent oddał ją kościołowi bez przetargu, za jeden procent wartości, czyli 4573 zł. W uzasadnieniu swojej decyzji napisał, że działka jest "na cele działalności sakralnej, z przeznaczeniem do łącznego zagospodarowania z obecnym terenem parafii".

Tyle tylko, że żadnej działalności sakralnej tam nie będzie. Teren powiększy znajdującą się przy kościele rezydencję abp. Sławoja Leszka Głodzia, a konkretnie jej ogród.

Miasto nie dostanie jednak od kościoła 1 proc. wartości działki, a nawet będzie musiało kurii dopłacić - informuje "Gazeta Wyborcza". Jak to możliwe? Przy parafii św. Loyoli znajduje się cmentarz, do którego dojście przebiega przez kościelny teren. Za udostępnienie przejścia, czyli ustanowienie tzw. służebności, kościół zażądał opłaty w wysokości 5175 zł. Ustalono więc, że obie należności się skompensują, a miasto dopłaci kurii brakujące do równego rachunku 600 zł.

Jak oceniasz relacje na linii Gdańsk-kuria metropolitalna?

są normalne i wzajemnie równoprawne

2%

kościół jest w nich poszkodowany, każda umowa jest opisywana przez media, które szukają sensacji

4%

miasto jest przesadnie uległe, źle dba o swoje interesy

94%
Dlaczego miasto zgodziło się oddać za darmo teren warty prawie pół miliona złotych? Bo liczy, że dzięki temu abp Głódź zgodzi się odstąpić od swoich żądań wydania mu tej części Parku Oliwskiego, której jest prawnym właścicielem. Pewności jednak, czy kościół się na taką zamianę zdecyduje, nie ma.

- Wierzę, że się dogadamy, jestem gotowy roszczeń do parku się zrzec - powiedział "Gazecie" abp Sławoj Leszek Głódź. - Należy jednak uszanować własność, jak w państwie prawa przystoi, i ja się o moją [kurii - red.] własność upomnę. Ja z miarką nie chodziłem i gruntów nie mierzyłem, więc nie wiem, czy akurat w takiej formie to porozumienie zostanie zawarte, czy będziemy szukali innych sposobów.

Relacje finansowe miasta z kościołem budzą jednak coraz większe kontrowersje i niezadowolenie mieszkańców Gdańska. W kwietniu protestowali oni przeciwko przekazaniu kurii za 28 tys. zł hektarowej działki przy ul. Ofiar Grudnia na Łostowicach, wartej 2,8 mln zł.

W maju z kolei wyszło na jaw, że proboszcz parafii na Ujeścisku sprzedał na wolnym rynku działkę, którą kupił od miasta z 98-procentową bonifikatą, wynoszącą ok. 1,7 mln zł. Gdy miasto chciało ją odzyskać, proboszcz poprosił o umorzenie części należności. Choć prezydent zgodził się zmniejszyć dług o 1,3 mln zł, to parafia i tak nie regulowała długu wynoszącego 400 tys. zł.

Ta swoboda w obdarowywaniu kościoła miejskimi działkami zaczęła też przeszkadzać gdańskim radnym. Na ostatniej sesji rady miasta odebrali oni prezydentowi możliwość samodzielnego przekazywania Kościołom (nie tylko rzymsko-katolickiemu) działek za 1 proc. wartości. Teraz o dokonaniu takiej transakcji będą decydowali radni.

Opinie (414) 24 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.