• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nauka zaczyna się po trzydziestce

ms
14 września 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Niesamowite kształty i wzory znajdujące się w sąsiedztwie mgławicy Stożek. W środku najjaśniej świecą gwiazdy gromady Płatek śniegu. Czy podobnie urokliwe zdjęcia będzie prezentował prof. Aleksander Wolszczan na wykładzie, jaki najprawdopodobniej wygłosi w ramach Akademii 30+? Niesamowite kształty i wzory znajdujące się w sąsiedztwie mgławicy Stożek. W środku najjaśniej świecą gwiazdy gromady Płatek śniegu. Czy podobnie urokliwe zdjęcia będzie prezentował prof. Aleksander Wolszczan na wykładzie, jaki najprawdopodobniej wygłosi w ramach Akademii 30+?
Studia i wiek młodzieńczy już dawno za tobą, ale wciąż masz ochotę na zdobywanie nowej wiedzy? W październiku ruszy w Trójmieście uczelnia, która powstała z myślą o osobach dojrzałych, ale wciąż szukających intelektualnych wyzwań.

Czy jesteś zadowolona(y) ze zdobytego wyształcenia?

Akademia 30+ to działająca non-profit, trochę wirtualna uczelnia, która w Trójmieście i Krakowie zorganizuje serię wykładów prowadzonych przez luminarzy polskiej nauki. Jest wspólnym pomysłem Fundacji dla Uniwersytetu Jagiellońskiego i Gdańskiej Fundacji Rozwoju im. Adama Mysiora.

Do Akademii nie ma egzaminów, lecz zwykłe zapisy. Nie ma też ćwiczeń, zaliczeń ani obowiązku chodzenia na wszystkie zajęcia. Jest za to szansa uczestniczenie w wykładach prowadzonych przez najciekawsze postaci polskiej kultury, sztuki i nauki.

Intelektualną przygodę rozpocznie 17 października prof. dr hab. Edmund Wnuk-Lipiński, rektor Collegium Civitas w Warszawie wykładem pt. Co zrobiliśmy z naszą wolnością. Do słuchaczy Akademii przyjadą także prof. Maria Poprzęcka, dyrektor Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Cezary Wodziński, filozof, tłumacz i eseista, pracownik Zakładu Filozofii Współczesnej w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, i prof. Maciej Żylicz, biolog, kierownik Zakładu Biologii Molekularnej w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. Prawdopodobnie w przyszłym semestrze jeden wykład dla słuchaczy Akademii zadeklarował również światowej sławy astronom prof. Aleksander Wolszczan.

Co zrobić by móc uczestniczyć w wykładach Akademii 30+? Wystarczy wpłacić wpisowe w wysokości 25 zł i przychodzić na wykłady - koszt uczestnictwa w każdym z nich nie przekroczy 20 zł. Wszystkie szczegóły na temat stronie rekrutacji można znaleźć na stronie Akademii 30+ .

Zajęcia będą się odbywać w Urzędzie Miasta Sopotu lub w siedzibie Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego (al. Grunwaldzka 413, niedaleko przystanku SKM Gdańsk Przymorze), głównego sponsora projektu.
ms

Opinie (54) ponad 50 zablokowanych

  • Józefa

    Takich ludzi jest więcej. Budzą się przeważnie między 40 a 50-tką, z myślą że coś im umknęło. Gnębią swoich pracowników, którzy ŚMIĄ mieć szczęśliwe rodziny, bo to dla nich drzazga w tyłku i żywy dowód na to że można inaczej.

    • 0 0

  • "Usprawiedliwia Cie jedno, jestes tylko kobieta."

    Buehehehehehehehe :)
    Waszka, kiedy ty jesteś w pracy, sąsiad posuwa twoją kobietę ;)
    Szczerze, bardzo sobie cenię ciężką pracę za dobre pieniądze, szanuję też ludzi, którzy są pracowici, ale to co wypisuje tu ten człowiek to jakiś żart.

    • 0 0

  • Waszka..

    Chyba dałeś sobie wmówić, że praca jest sensem życia?
    Ja znam całe mnóstwo innych powodów by żyć;)))
    Generalnie w to nie wierzę, bo jesteś tutaj, chcesz pogadać. Z kimś. Bo być może w domu masz osoby, które mniej znasz od nas?
    Jestem brutalna?
    Czy może my tu wszyscy jesteśmy tylko małym trybikiem w Twojej machinie samodoskonalenia? Wykorzystujesz nas czy dajesz też siebie? a skoro dajesz i nie bierzesz za to kasy to znaczy nie pracujesz:)))))
    I takim to sposobem dotarliśmy do sedna. Pogadać też jest fajnie:)

    • 0 0

  • Ta...tylko kobieta...

    Waszka nie zaczynaj. Wyjmuję spod stołu moje zaciścięte w pięści dłonie,opanowuję trzęsienie, otwieram, kładę je na biurku- w akcie szczerości i czystych intencji. Uśmiecham się zawodowo, czyli tak nie za mało i nie za dużo, przymykam oczy co oznacza wybitne skoncentrowanie uwagi na współrozmówcy i delikatnym głosem, pełnym ciepła i pokoju mówię...
    "-Mhmmm...wyobraźnię mężczyzn najlepiej widać w łóżku:))))))"

    • 0 0

  • Józefa

    Myślisz że Waszka serio wykłada na polibudzie? Chyba kafelki ;)

    • 0 0

  • CŻ...

    Si si si:)))
    jak mi się kiedyś nie chciało wracać do domu to mogłam kandydować na super szefa stulecia. He he;)

    • 0 0

  • Józefa, moja miła

    W Życie jest czas na; dzieci i wychowanie, nauke,...... nie są to oczzywiście okresy sztywno określone, ale
    Ja wiem, że wiekszość z Was dużą część dnia spędza „na automatycznym pilocie”. Automatycznie rano ubieramy się, parzymy herbatę. Bez refleksji pokonujemy drogę do pracy, ściągamy pocztę elektroniczną. Kupujemy w supermarkecie to, co zwykle. Popadamy w schematy myślenia i działania. Z jednej strony jest to dobre, bo trudno byłoby każdorazowo uczyć się na nowo tych czynności. Ale schematy i rutyna są pułapką dla naszej kreatywności. Z czasem rośnie nasze przekonanie, że każdy problem ma tylko jedno właściwe rozwiązanie. Dlatego ja do życia podchodze nikonwencjonalnie.
    Dziś gdy nawet Narodowy Plan Rozwoju stał się materiałem skomplikowanym, nieprzejrzystym i wewnętrznie niespójnym
    Gdzie istniejaca władza spowwodowała, że jest obecnie za dużo państwa w państwie, co widać nawet w spółkach skarbu państwa.
    Z drugiej strony tak sie zastanawiam jak można oddac inicjatywe w ręce tak leniwych obywateli, i czy państwo ograniczając zakres działań i celów w dzisiejszej sytuacji politycznej nie jest chwalebne. Do obywatelskości trzeba dorosnąć, a to co sie obecnie demonstruje to zgroza.
    To tak na koniec.
    I jak zawsze pozdrawiam Józefine b.pieknie i duzo niekłamanego usmiechu winszuje.

    • 0 0

  • józia
    ty brutalna? no nie, jakoś cie nie widzę jako brutalnej józi:-)
    w wieku lat 42 kupiłem sobie pierwszy komputer, po trzech latach miałem już stałe łącze internetowe, a po 50-tce korzystając z pomocy książek i materiałów zamieszczanych na CD, nauczyłem sie pracy w fotoszopie, corelu, golivie...
    najpietw była ciekawość, ale i trema, bo małolatom wszystko przychodzi łatwiej, a wiedza zdobyta za młodu jest bardziej utrwalona
    wystarczy, że miesiąć czy dwa nie otwieram programu i już muszę sobie "przypominać" niektóre rzeczy

    • 0 0

  • Hmm...a bo ja wiem..?

    Jest dobrym człowiekiem,chyba.. to bym poszła sprawdzić i posłuchać. Bez polemiki na pewno by się nie obeszło gdybym głos dostała. Ideałów ni ma...niestety. A błądzić rzecz ludzka:))))
    Ideał to człowiek, który radzi sobie jak nie na wszystkich to przynajmniej na 3 płaszczyznach życia;))))(praca, dom, zainteresowania)

    • 0 0

  • waszko

    Ja wiem, że wiekszość z Was dużą część dnia spędza „na automatycznym pilocie

    nie oceniaj kochany wszystkich po sobie.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane