• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nie potrafią zapamiętać pięciu kolorów śmietników. Kary płacą później wszyscy

Ewelina Oleksy
20 listopada 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (575)
  • Pojemnik na szkło zasypany papierem. Za to może być kara dla wszystkich użytkowników śmietnika.
  • Pojemnik na szkło zasypany papierem. Za to może być kara dla wszystkich użytkowników śmietnika.

Zielony, niebieski, żółty, brązowy i czarny. Zapamiętanie, co te pięć kolorów oznaczają w śmietniku, zdawałoby się dziecinnie proste. Po raz kolejny przekonałam się jednak, że wcale tak nie jest i opanowanie tej teorii niektórych przerasta. Do wszystkich tych mam prośbę: jeśli nie odróżniacie kolorów pojemników, to przynajmniej nie narażajcie innych na płacenie kar i swoje śmieci wrzucajcie do pojemnika czarnego. Może chociaż ten jeden kolor uda się zapamiętać.



Wiesz, co oznaczają kolory pojemników na śmieci?

Pojemnik zielony - szkło, pojemnik niebieski - papier, pojemnik żółty - plastik i metale, pojemnik brązowy - odpady bio, a pojemnik czarny - odpady resztkowe/zmieszane. Śmieci segreguję od lat, dlatego z wyrecytowaniem tej listy nie miałabym problemu obudzona nawet w środku nocy.

Zdaję sobie jednak sprawę, że nie wszyscy tak mają i nie wszyscy do segregacji się przykładają. Są oczywiście też tacy, którzy nie segregują w ogóle, czego nie rozumiem, ale ten tekst nie jest o tym.

Nie narażaj sąsiadów na kary finansowe



Ten tekst jest o tym, by ci, którzy nie odróżniają kolorów pojemników, przynajmniej nie narażali tych, którzy to robią, na kary finansowe. Bo za stwierdzenie braku odpowiedniej segregacji śmieci są kary, a odpowiedzialność jest zbiorowa. Upraszczając: jeśli firma odbierająca śmieci stwierdzi, że np. w pojemniku na plastik zalega szkło, powiadamia o tym miasto, a to nakłada na wszystkich mieszkańców danego bloku podwójną opłatę za wywóz śmieci.

"Sąsiadka segreguje moje śmieci"

Załóżmy więc, że za wywóz śmieci płacisz 50 zł i posegregowane śmieci wyrzucasz do odpowiednich pojemników. Ale już twój sąsiad notorycznie myli przeznaczenie pojemników, więc ostatecznie jego śmieci trafiają do nieodpowiedniego kontenera. Przez jego zachowanie, po nałożeniu kary, zapłacisz za śmieci już 100 zł mimo, że nie zawiniłeś. Niesprawiedliwe? Takie są przepisy.

Takich kar (decyzji o podwyższeniu opłaty) w Gdańsku od sierpnia tego roku nałożono 200. Upomnień w tym samym czasie aż 465.

  • Warto zapamiętać te zasady.

Nie wiesz, gdzie coś wyrzucić? Wyrzuć do czarnego pojemnika



Jeśli więc przerasta cię umiejętność zapamiętania pięciu kolorów, zapamiętaj jeden: czarny. I tam wyrzucaj swoje śmieci, bo to mniejsze zło.

Nie rób kłopotu sąsiadom, dlatego, że nie chce ci się opanować pięciu oznaczeń. Dużo mniejsze prawdopodobieństwo nałożenia kary (praktycznie zerowe) na całą wspólnotę jest wtedy, gdy torbę pełną papieru wrzucisz do odpadów resztkowych, a nie do pojemnika na szkło.

Segregujcie śmieci, to naprawdę nie boli Segregujcie śmieci, to naprawdę nie boli

Ten przykład podaję nie bez powodu. Akurat w wiacie śmietnikowej mojego bloku pojawił się ostatnio taki problem. Zielony pojemnik na szkło został zasypany sporą ilością ścinków papieru, ktoś dorzucił później też kartony.

Inna sprawa jest taka, że z tego samego śmietnika korzystają nie tylko mieszkańcy, ale też lokale usługowe - wśród nich poczta, której pracownicy już kilka razy udowodnili, że kolorów pojemników na śmieci nie odróżniają. Podobnie jak pracownicy sklepu w bloku obok, którzy też - brzydko mówiąc - "mają wywalone" w to do jakiego pojemnika wywalają swoje śmieci.

Wyniki badań nt. segregacji śmieci przeprowadzonych w Gdańsku.
Wyniki badań nt. segregacji śmieci przeprowadzonych w Gdańsku.
Na koniec ciekawostka: na początku tego roku miasto opublikowało wyniki badań nt. segregacji śmieci przeprowadzonych na zlecenie urzędu przez Uniwersytet Gdański. Przepytano nie tylko dorosłych, ale też dzieci. Okazało się, że dzieci wiele rzeczy wiedzą lepiej, jak np. to, gdzie wyrzucić karton po mleku.

Skoro więc dzieci potrafią opanować zasady segregacji śmieci, najwyższa pora, żeby nauczyli się tego też dorośli.

Kiedy dostaniesz karę za nieprawidłową segregację śmieci?

W przypadku niedopełnienia przez właściciela nieruchomości obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych, podmiot odbierający odpady komunalne przyjmuje je jako nieposegregowane odpady komunalne i powiadamia o tym urząd oraz właściciela nieruchomości.

Jeżeli taka sytuacja ma miejsce pierwszy raz lub występuje nie częściej niż raz na 6 miesięcy, wysyłane jest upomnienie. W piśmie jest informacja kiedy doszło do naruszenia zasad prawidłowej segregacji odpadów, jakiej frakcji dotyczyło naruszenie oraz kiedy odpady zostały odebrane jako zmieszane.

Jest również pouczenie, że kolejne naruszenie zasad prawidłowej segregacji w okresie 6 miesięcy skutkować będzie wszczęciem postępowania i naliczeniem opłaty wg podwyższonych stawek.

Właściciele nieruchomości o nieprawidłowej segregacji powiadamiani są czerwonymi kartkami naklejanymi na pojemnikach, w których doszło do naruszenia zasad segregacji.

Przy kolejnym naruszeniu zasad prawidłowej segregacji w ciągu 6 miesięcy wszczyna się postępowanie w sprawie określenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Następnie określona jest wysokość opłaty za miesiąc lub miesiące, w których nie dopełniono obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych. W takim przypadku stosuje się wysokość stawki opłaty podwyższonej.

Opinie (575) ponad 20 zablokowanych

  • nigdy nie segregowałem ani nie zamierzam segregować śmieci

    ani nie będę rozbijał szafek w kuchni ani wykonywał pracy za ludzi, którym płacę.
    10 lat temu śmieci kosztowały mnie 8 pln miesięcznie, obecnie ok 80. I co za to mam ? Wykonywanie cudzej pracy ?

    • 5 0

  • skoro chca, by segregowac smieci, to powinni je odpowiednio oznaczac! u nas w wiacie często śmietniki są ustawione bokiem, albo

    skoro chca, by segregowac smieci, to powinni je odpowiednio oznaczac! u nas w wiacie często śmietniki są ustawione bokiem, albo dojście do nich jest utrudnione i trzeba z daleka śmieci wrzucać. Miasto chcąc, by mieszkańcy segregowali śmieci, powinno odpowiednio pojemniki znakować, a nie liczyć, że spiesząc się -wyrzucając śmieci- będę się zastanawiał nad ich przeznaczeniem. Co za problem oznaczyć dużymi literami, też po angielsku, pojemniki z każdej strony, a nie tylko z jednej?! chcecie zmian, to zacznijcie od siebie!

    • 2 0

  • To nie chodzi o to ze ludzie nie odróżniają kolorów pojemników tylko o to ze nie chce im się wrzucać konkretnych odpadów do konkretnych pojemników . Lenistwo
    Ale tez zeby segregować wszystko tak jak jest napisane co gdzie do jakiego to chyba trzeba by było chodxic z 10-cioma workami . Komu się chce a tutaj niby każdy taki segregujący , jasne a idąc do śmietnika pewnie wrzucają gdzie die da

    • 1 0

  • Ludzie dali na siebie zrzucić obowiązek

    Który powinny wykonać firmy zajmujące się utylizacją i składowaniem śmieci. To że zaoszczędzili na maszynach i systemach w sumie nie powinno nas obchodzić ale to że każa za friko wykonywać robotę która nalezy do nich już jak najbardziej

    • 3 0

  • Od 10 lat obiecują, że nie będzie smrodu z szadółek, ja też wam obiecuję już od 10 lat, że będę segregował> Więc tak, smród nie zniknął, a ja nie zacząłem segregować.

    • 2 0

  • Po pierwsze i najważniejsze -

    rewizja systemu opłat. Nie może być sytuacji, że metry produkują śmieci! W ten sposób od lat samotna osoba w wieku emerytalnym produkująca śmieci tyle, co kot napłakał, płaci tyle samo, co 5 osobowa rodzina z 3 dzieci!

    • 3 0

  • kij i marchewa

    Tylko tyle masz, samorzadzie, do zaoferowania mieszkancom??!

    • 3 0

  • Czyli wystarczy wszystko walić do czarnego

    Nie sortujesz a płacisz stawkę jakbyś sortował. Bardzo dobra rada. Dzięki!

    • 4 0

  • Po co

    I tak w piątek przyjedzie traktor z przyczepą i wszystkie śmieci walną na jedną przyczepę. I mają gdzieś, czy są, czy nie są posortowane.

    • 3 0

  • Segregacja jest prosta

    Jest pojemnik nazwany odpady zmieszane, i on załatwia wszelkie problemy. Przez pewien czas staraliśmy się segregować, ale ostatnio dowiedzieliśmy się ze segregujemy zle i należy się nam kara, w pojemniku na karton były kartony ze śladami tłuszczu, a w pojemniku na tworzywa sztuczne znaleziono plastikowa butelkę po oleju kuchennym. Bo dłuższym namyśle, doszliśmy do wniosku ze wszystko może być zmieszane, butelka po coli może być tłusta od oleju, karton po przesyłce może być tłusty od oleju itd. Czas chyba żeby ktoś ten system przemyślał, bo obecnie dostaliśmy fuchę w segregacji odpadów na 1/4 etatu, i jeszcze mamy za ta przyjemność płacić.

    • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane