• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowa Strefa Ograniczonej Dostępności - pomysły i wątpliwości naszego czytelnika

Michał Sadowski
5 czerwca 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Od 1 czerwca obowiązują nowe granice Strefy Ograniczonej Dostępności. Ze strefy wyłączone zostały ulice Słodowników i Ławnicza oraz ulice Zbytki i Pocztowa. W połowie czerwca do SOD włączone zostaną ulice Kotwiczników, Za Murami oraz Ogarna. Od 1 czerwca obowiązują nowe granice Strefy Ograniczonej Dostępności. Ze strefy wyłączone zostały ulice Słodowników i Ławnicza oraz ulice Zbytki i Pocztowa. W połowie czerwca do SOD włączone zostaną ulice Kotwiczników, Za Murami oraz Ogarna.

Od 1 czerwca obowiązują nowe zasady funkcjonowania Strefy Ograniczonej Dostępności na Głównym Mieście w Gdańsku. Wprowadzone zmiany nie wszystkim w centrum Gdańska przypadły do gustu. Swoimi wątpliwościami i pomysłami, które usprawniłyby poruszanie się po Głównym Mieście dzieli się nasz czytelnik, pan Michał Sadowski.



Jak oceniasz rozszerzenie Strefy Ograniczonej Dostępności?

Jestem mieszkańcem Wrzeszcza, jednak przynajmniej raz dziennie przebywam w obszarze Śródmieścia i chciałbym podzielić się swoimi uwagami i obserwacjami.

Strefa Ograniczonej Dostępności jest nią tylko z nazwy. Notorycznie jest zastawiana przez nieuprawnione do wjazdu pojazdy, sądząc po tablicach rejestracyjnych należą one do osób spoza Gdańska. W godzinach wieczornych, kiedy Straż Miejska nie pracuje, nie ma praktycznie żadnego narzędzia do dyscyplinowania kierowców łamiących zasady wjazdu do tej strefy.

Decyzja o "prywatyzacji", bo inaczej tego nazwać nie można, miejsc postojowych poprzez oddanie miejskich gruntów komercyjnym firmom pod budowę parkingów podziemnych to skandal, którego skutki będą odczuwalne dla mieszkańców i dla budżetu miasta przez kilkadziesiąt lat.

Tak od 1 czerwca wygląda Strefa Ograniczonej Dostępności. Tak od 1 czerwca wygląda Strefa Ograniczonej Dostępności.
Jak powszechnie wiadomo budowa parkingu podziemnego w okolicach Podwala Staromiejskiego zobacz na mapie Gdańska będzie się wiązała z wycinką drzew, których niestety za dużo nie ma w tym obszarze, nie wiadomo również jaki będzie faktyczny koszt tej inwestycji, ponieważ nie wiemy, co znajduje się pod ziemią. Inwestycja jest również kontrowersyjna z uwagi na poziom wód gruntowych i jego wpływ na okoliczne budowle w tym Kościół św. Mikołaja.

FRAG przeciwko parkingowi pod Podwalem Staromiejskim



Miasto nie będzie miało żadnego wpływu na wysokość opłat za parkowanie, a jednocześnie zobowiązuje się zlikwidować minimum 51 proc. publicznych miejsc postojowych w Strefie Płatnego Parkowania - aby biznes opłacał się inwestorowi. Osobiście uważam, że decyzje związane z budową tych parkingów powinny być dokładnie sprawdzone przez odpowiednie służby antykorupcyjne.

Ponadto w godzinach wieczornych - szczególnie w okolicach ulicy Długiej i Długiego Targu - nie ma absolutnie żadnych patroli Straży Miejskiej ani umundurowanych funkcjonariuszy policji. Wszechobecne kluby ze striptizem ze swoimi promotorami oraz pijani turyści sprawiają, że nie jest to miejsce bezpieczne i przyjemne do wieczornych weekendowych spacerów.

Zdaniem naszego czytelnika bezpieczeństwo na Długim Targu i Długiej zależy od większej obecności w tym miejscu policji i straży miejskiej. Zdaniem naszego czytelnika bezpieczeństwo na Długim Targu i Długiej zależy od większej obecności w tym miejscu policji i straży miejskiej.

W związku z powyższym chciałbym zaproponować następujące rozwiązania:

  • Strefa Ograniczonej Dostępności - Instalacja mechanicznych zdalnie sterowanych zapór. Takie zapory nie tylko ograniczą nielegalny wjazd do strefy, ale także dodatkowo zabezpieczą teren przed ewentualnymi działaniami przestępczymi. Mieszkańcy strefy, policja, straż pożarna czy pogotowie mogliby otwierać zapory pilotem zdalnego sterowania (koszt zakupu takiego pilota nie jest wysoki).
  • Rezygnacja z budowy przynajmniej tych parkingów, których koszty finansowe, jak i środowiskowe są nieuzasadnione i zbyt wysokie - w tym rezygnacja z budowy parkingu przy Podwalu Staromiejskim.
  • Zmiana w warunkach przetargu i ewentualnej umowie z inwestorem zobowiązania miasta do likwidacji minimum 51 proc. miejsc postojowych w Strefie Płatnego Parkowania. Jest to zbyt wygórowana liczba.
  • Liczba miejsc do likwidacji powinna zostać określona dopiero po zmianie polityki parkingowej w Śródmieściu.


Jednym z pomysłów na ograniczenie ruchu samochodowego jest instalacja w Śródmieściu pneumatycznych słupków. Warunkiem, by system okazał się skuteczny jest ich bezawaryjność. Jednym z pomysłów na ograniczenie ruchu samochodowego jest instalacja w Śródmieściu pneumatycznych słupków. Warunkiem, by system okazał się skuteczny jest ich bezawaryjność.


Swoją drogą, czy ktoś policzył, jaki procent aut parkujących w SOD należy do mieszkańców, bądź jest zarejestrowana w Gdańsku? Problem parkingowy w Śródmieściu można i należy rozwiązać w inny, mniej kosztowny i bardziej racjonalny sposób. Miasto powinno wspomóc i zachęcić śródmiejskie wspólnoty mieszkaniowe np. do wydzielenia miejsc postojowych dla swoich mieszkańców na wewnętrznym terenie wspólnoty.

Ponadto dwie propozycje które można zrealizować osobno lub łącznie.

Stworzenie dwóch Stref Ograniczonej Dostępności. Obecna strefa pozostałaby bez zmian, dodano by drugą strefę obejmującą obszar Głównego Miasta oraz ewentualnie Starego Miasta. Wjazd do tej dodatkowej strefy mógłby uzyskać każdy zameldowany (bądź płacący podatki w Gdańsku lub posiadacz Karty Mieszkańca) mieszkaniec, który wystąpiłby o takową do Zarządu Dróg i Zieleni.

Wprowadzenie limitu czasowego np. 2 godziny - postoju na terenie Głównego Miasta. Taki limit można by wprowadzić na wszystkich bądź wybranych miejscach.

Uzasadnienie: Możliwość dojazdu samochodem w takim stopniu jak obecnie na teren Głównego Miasta powinna zostać zachowana dla wszystkich mieszkańców Gdańska.

Główne Miasto nie jest jedynie atrakcją turystyczną, proszę pamiętać, że na tym terenie znajduje się wiele urzędów, instytucji m.in. całodobowa poczta oraz punkty usługowe, z których korzystają mieszkańcy Gdańska.

Różnica między nami mieszkańcami a turystami jest taka, iż my przyjeżdżamy tutaj w wyżej wymienionych celach, korzystamy z usług, jakie oferuje Główne Miasto, restauracje, kawiarnie, lokale usługowe, wizyta w urzędzie. Najczęściej wystarczą nam 2-3 godziny i nie blokujemy miejsca postojowego przez cały dzień. Turysta, jeśli przyjeżdża na Głównego Miasta, potrzebuje znacznie więcej czasu.

Wszyscy wiemy, ile może trwać przejście wokół największych tylko atrakcji, wizyta w jednym muzeum plus obiad w restauracji. Wielu turystów przyjeżdża na weekend bądź dłużej. Być może uzasadnionym było by rozbudowanie wielopoziomowej infrastruktury parkingowej wokół obiektów typu ECS czy Muzeum II Wojny Światowej. Są to obiekty, przy których można spokojnie rozpoczynać spacer i zwiedzanie Gdańska. Nie są bardzo oddalone od Głównego Miasta. Budowa w tych miejscach naziemnych parkingów wielopoziomowych będzie o wiele tańszym i prostszym rozwiązaniem, które mogłoby być sfinansowane ze środków miasta bez udziału prywatnego inwestora.

Obecne i planowane parkingi w Śródmieściu Gdańska. Obecne i planowane parkingi w Śródmieściu Gdańska.
Pojawią się pewnie argumenty, iż na terenie Głównego Miasta znajdują się obiekty noclegowe, hotele i apartamenty na wynajem. Sprawa hoteli jest prosta, wykupienie miejsca postojowego w hotelu powinno umożliwić legalny dojazd i tylko dojazd do hotelu. W przypadku apartamentów być może stworzenie wyznaczonych miejsc postojowych z limitem postoju do 15 minut pozwoli turystom wypakować bagaże i odstawić auto na parking poza strefą.

Ważnym argumentem za takim rozwiązaniem byłoby pozostawienie Strefy Płatnego Parkowania, z której dochód trafiałby do budżetu miasta. Jako mieszkaniec Gdańska wolę płacić za parkowanie miastu aniżeli prywatnemu przedsiębiorcy. Budowa prywatnych parkingów będzie się wiązać ze zbyt dużym kosztem parkowania dla mieszkańców Gdańska, na który władze miasta nie będą mieć wpływu. Prywatny przedsiębiorca nie działa non profit i będzie chciał maksymalizować swoje zyski kosztem mieszkańców.

Władze miasta muszą dbać w przynajmniej takim samym stopniu o mieszkańców, jak dbają o turystów.
Michał Sadowski

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie (161) 7 zablokowanych

  • Ulica Ławnicza dostępna dla wszystkich, kto na to wydał zgodę? (2)

    Przecież spowoduje to olbrzymie utrudnienia dla okolicznych mieszkańców.

    • 0 2

    • Armii Krajowej jest dostępna dla wszystkich co powoduje duże utrudnienia dla sąsiadujących mieszkańców, nie wspomnę już o biednych mieszkańcach Grunwaldzkiej. Kto na to wydał zgodę ?

      • 0 0

    • Wszystkie ulice są dostępne bo znaki mają wszyscy gdzieś.

      • 0 0

  • W całej rozciągłości podzielam opinię - żadnych dodatkowych parkingów w obrębie Głównego, Starego Miasta i obu Podwali.
    Parkingi są potrzebne wielopoziomowe, ale trzeba je zrobić poza tym obszarem.
    I zrobić je jak najszybciej zanim te tereny zajmą deweloperzy.
    W Centrum musi być dla ludzi, zieleni, a nie dla samochodów

    • 6 0

  • zgadzam się z punktem, że w hotelu powinna być opcja wykupienia

    TYLKo dojazdu do miejsca postojowego (gwarantowanego dla płacącego klienta) od hotelem. Spotkałem się z tkaim rozwiązaniem chociażby w miasteczkach włoskich - można auto zostawić niedrogo na obrzeżach starszej częsci miasta, można wynająć nocleg na mieście razem z zezwoleniem na wjazd i zaparkowanie pod nieruchomością noclegową.

    • 2 0

  • miejsca budują po to żeby likwidować inne.

    To jest skandal że miasto zmuszone zostało ( wg. umowy którą samo podpisało) do liwkidacji miejsc wskutek powstania nowych miejsc. To są absurdy liberalno-lewicowej władzy.

    • 5 1

  • Pełna zgoda z tezami w artykule

    Budowanie ogromnych parkingów w centrum miasta (przy Podwalu Staromiejskim) to zaproszenie do tego, aby do centrum zjeżdżało co raz więcej samochodów. Jak to się ma do wyprowadzania ruchu poza ulice Głównego i Starego Miasta? Poza tym wyciętych zostanie wiel drzew, a jak wiadomo zielenii w centrum nie ma zbyt wiele.
    Inna sprawa, że przyjezdni nie respektują zasad ruchu - nikt nie zwraca uwagi na to, że w na terenie Głównego Miasta są skrzyżowania równorzędne. Już kilka razy wyhamowałem w ostatnim momencie, bo przyjezdny nawet nie pomyślał, że musiał ustąpić pierwszeństwa.

    • 7 0

  • Bezwzględny zakaz wjazdu na teren starego miasta

    Wjazd na ten teren powinni mieć tylko mieszkańcy i dostawcy w porach nocnych. Miasto chce zrobić dobrze turystom, jest to totalnie bez sensu w innych miastach ruch w tego typu miejscach jest znikomy a u nas stoja ogródki piwne a obok jeżdżą samochody, moim zdaniem albo jedno albo drugie. Jak zwykle u nas oczy im się otworzą jak komuś w takim ogródku przez jakiegoś kierowcę się zamkną.

    • 8 2

  • (1)

    Samochody to samo zło. Trzeba to wytępić

    • 0 4

    • Cykliści

      Dobrze, że rowerzyści to lek na całe zło tego świata.

      • 0 0

  • Brawo

    Czytelnik idealnie wytknął wszystkie niedoskonałości obecnego stanu rzeczy,

    • 2 1

  • Marzenia ściętej głowy

    żadnych automatycznych zapór nie będzie a ustawianie znaków zwyczajnie nie działa, bo każdy łącznie z zagranicznymi turystami ma je w nosie.

    • 2 0

  • Likwidacja płatnych miejsc na korzyść inwestora ?

    Pomijając aspekt etyczny takiego działania proponuje zastanowić się jak tego dokonać ?
    Jeżeli ktoś myśli, że ustawienie znaków zakazu lub namalowanie powierzchni wyłączonych z ruchu coś da to niech się przejdzie na ul. Szeroką i sam oceni

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane