• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowa wizja hotelu na Wyspie Spichrzów

Michał Stąporek
17 sierpnia 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Nowy hotel w spichlerzach Wyspy Spichrzów
Przesuń aby
porównać

Architekci z pracowni RKW pracują nad bryłą hotelu Holiday Inn, który powstanie na Wyspie Spichrzów. Wciąż nie jest to jednak projekt ostateczny. Wiadomo natomiast, że operatorem hotelu, w którym znajdzie się 236 pokojów, będzie firma InterContinental Hotels Group, zarządzająca w Europie ponad 650 hotelami różnych marek.



Czy podobają ci się pomysły architektów na Wyspę Spichrzów?

W czerwcu zaprezentowano pierwsze szczegóły hotelu, który stanie na zwieńczeniu północnego cypla Wyspy Spichrzów. Obiekt zajmie cztery budynki: dwa pierwsze to zrekonstruowane spichlerze Daleka Droga 1 i 2, trzeci to nowoczesny obiekt o bryle prostopadłościanu, a czwarty kształtem będzie nawiązywać do spichlerzy, których kiedyś było wiele w tej okolicy.

W zrekonstruowanych budynkach spichlerzy znajdą się sklepy i restauracje, a w nowych obiektach - pokoje dla gości, sale konferencyjne, część rekreacyjna i bar.

Architekci z pracowni RKW, projektujący zabudowę na zlecenie spółki Granaria (tworzą ją firmy Immobel, Multibud i miasto Gdańsk w formule partnerstwa publiczno-prywatnego), cały czas modyfikują swoją wizję. Najnowsze zmiany (wciąż nie ostateczne) dotyczą budynku, który stanie w najbardziej wyeksponowanym narożniku wyspy.

Nowa wizja hotelu na północnym cyplu Wyspy Spichrzów. Fasada widoczna od mariny jachtowej przy ul. Szafarnia. Nowa wizja hotelu na północnym cyplu Wyspy Spichrzów. Fasada widoczna od mariny jachtowej przy ul. Szafarnia.
W projekcie, zaprezentowanym w czerwcu, bryła budynku była podzielona. Jego fasada od strony Ołowianki pochylała się w kierunku wody, sąsiednia część była zwieńczona szklaną nadbudową. Wysokość gmachu schodkowo rosła w kierunku ul. Stągiewnej.

Teraz zaprezentowano nową wizję tego budynku, którego bryła ma kształt prostopadłościanu o wąskiej i długiej podstawie i jednakowej wysokości. Fasada od strony Ołowianki została wyprostowana, a jedyną jej ozdobą pozostało obszerne przeszklenie. Od strony mariny architekci zaproponowali wcięcie w fasadzie, dzięki któremu wnętrze obiektu będzie lepiej doświetlone. Z kolei wąskie okna zdobią ścianę widoczną od strony Długiego Pobrzeża, nad zrekonstruowanymi spichlerzami Daleka Droga 1 i 2.

- Ten projekt wciąż nie jest jednak ostateczny i jest obiektem konsultacji między miastem i partnerem prywatnym - zastrzega zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki przestrzennej, Wiesław Bielawski.
Inwestycje realizowane lub planowane na północnym cyplu Wyspy Spichrzów w Gdańsku. Inwestycje realizowane lub planowane na północnym cyplu Wyspy Spichrzów w Gdańsku.
Deweloperem hotelu będzie firma UBM Development, natomiast jego zarządcą InterContinental Hotels Group. Otwarcie hotelu Holiday Inn Gdańsk City Centre, w którym znajdzie się 236 pokojów, zaplanowano na 2019 rok. Nowy hotel będzie oferował gościom także przestrzeń konferencyjną, siłownię i parking.

- Dzięki lokalizacji w centrum Gdańska, nowy hotel będzie atrakcyjny zarówno dla turystów, jak i gości biznesowych. Obie te grupy skorzystają na łatwym dostępie do lotniska i innych udogodnieniach zawsze potrzebnych w podróży - uważa Martin Löcker z UBM Development.
- Polska szybko staje się centrum dla podróży biznesowych i turystycznych. Dzieje się tak m.in. ze względu na rozwój ekonomiczny kraju w ostatnich latach. Staramy się dostosowywać lokalizacje i marki naszych hoteli do potrzeb i oczekiwań klientów. Jesteśmy niezwykle podekscytowani tym, że rozszerzamy portfolio IHG w Polsce o kolejny Holiday Inn razem z naszym wieloletnim partnerem UBM - powiedział odpowiedzialny za rozwój IHG w Europie Miguel Martins.
Obecnie w Polsce działa sześć hoteli IHG, a kolejne sześć jest w trakcie budowy. Firma niedawno ogłosiła, że w pierwszym półroczu podpisała kontrakty na budowę 4 tys. pokojów hotelowych w 24 obiektach.

  • Mieszkaniowa część inwestycji Deo Plaza została zaprojektowana przez Studio Kwadrat z Gdyni.
  • Mieszkaniowa część inwestycji Granaria została zaprojektowana przez Studio Kwadrat z Gdyni.
  • Mieszkaniowa część inwestycji Granaria została zaprojektowana przez Studio Kwadrat z Gdyni.
  • Mieszkaniowa część inwestycji Granaria została zaprojektowana przez Studio Kwadrat z Gdyni.
Hotel to tylko jeden z obiektów, które powstaną na Wyspie Spichrzów w ramach inwestycji Granaria. Pozwolenie na budowę mają już trzy kamienice o wysokości 25 m. Nad parterami (lokale usługowe) i pierwszym piętrem (biura) znajdzie się ok. 100 mieszkań, z których największe będą mieć powierzchnię 110 m kw.

Czytaj też: Studio Kwadrat zaprojektuje kwartał kamienic na Wyspie Spichrzów

Poza hotelem i kwartałem kamienic, na działce o powierzchni 18,3 tys. m kw., w ciągu ośmiu lat powstanie w sumie 560 mieszkań, parking podziemny na 700 aut, restauracje, punkty handlowe, biura i plac miejski.

Powstanie też kładka przez Motławę, która połączy Wyspę Spichrzów z Długim Pobrzeżem na wysokości ul. Świętego Ducha zobacz na mapie Gdańska. Nastąpi też przebudowa mostu Stągiewnego, rozbudowana będzie marina w kierunku południowym. Zmodernizowane będzie Długie Pobrzeże. Przebudowana zostanie też ul. Chmielna i jej połączenie z Podwalem Przedmiejskim. Poprawi to układ komunikacyjny i unowocześni infrastrukturę.

Granaria ma pochłonąć 400 mln zł. Ale to tylko jedno z przedsięwzięć, realizowanych obecnie na północnym cyplu Wyspy Spichrzów.

  • Takie budynki powstaną w ramach inwestycji Deo Plaza, która powstaje przy nabrzeżu Motławy, tuż za Zielonym Mostem, na północnym cyplu Wyspy Spichrzów.
  • Takie budynki powstaną w ramach inwestycji Deo Plaza, która powstaje przy nabrzeżu Motławy, tuż za Zielonym Mostem, na północnym cyplu Wyspy Spichrzów.
  • Takie budynki powstaną w ramach inwestycji Deo Plaza, która powstaje przy nabrzeżu Motławy, tuż za Zielonym Mostem, na północnym cyplu Wyspy Spichrzów.
Na działce, tuż za Zielonym Mostem, powstaje kompleks Deo Plaza, na który składa się czterogwiazdkowy hotel z 374 pokojami, mieszkania, biura i lokale usługowe. Hotel ma być gotowy w połowie 2018 r. Prace ruszyły wiosną, inwestycja prowadzona jest przez spółkę Spichlerz Ognisty Wóz, powiązaną ze znanym trójmiejskim biznesmenem, Zbigniewem Nowakiem.

Tak będzie wyglądał hotel Puro po rozbudowie. Obecnie istnieje tylko jedna część obiektu (pierwsza z lewej). Tak będzie wyglądał hotel Puro po rozbudowie. Obecnie istnieje tylko jedna część obiektu (pierwsza z lewej).
Rozbudowuje się także czterogwiazdkowy hotel Puro, stojący przy ul. Stągiewnej. Przy istniejącym budynku powstaje nowy, o tej samej wysokości i estetyce. Dzięki niemu łączna liczba pokojów w hotelu wzrośnie z 92 do 211, zmieści się tu także strefa fitness i spa, restauracja oraz bar z tarasem na dachu oraz centrum konferencyjne z sześcioma salami. Pod ziemią zaplanowano niewielką halę garażową na 25 samochodów.

Inwestycje

Deo Plaza Wyspa Spichrzów

Deo Plaza Wyspa Spichrzów

Spichlerz Ognisty Wóz Apartementy 10 sp. z o.o.

Gdańsk Śródmieście, ul. Chmielna 10-22 Mapa

zakończona
Realizacja
Granaria

Granaria

Granaria Gdańsk

Gdańsk Śródmieście, ul.Chmielna Mapa

25 do 161 m2
Powierzchnia
w budowie
Realizacja

Miejsca

Opinie (205) 1 zablokowana

  • Rozpisac Konkurs! (1)

    Mi podobaloby sie cos w stylu krzywego domku w Sopocie. Dalo by to klimat i jednoczesnie bylo atrakcja dla turystow. Przeciez architektora nie musi straszyc... Czemu miasto nie rozpisze konkursu na projekt?

    • 5 4

    • Bo jeszcze by ktoś wygrał kto nie daje rabatów na mieszkania

      • 6 1

  • Moja dzisiejsza kupa jest ciekawsza.

    • 8 3

  • Poprzedni projekt był ok.

    Pierwszy taki od lat, gdy wymyślano różne koncepcje na Wyspę Spichrzów. A teraz to powrót do tej nowoczesnej żenady sprzed lat. Skandaliczna zmiana.

    • 5 1

  • To na serio jest "nowy" projekt?

    Przecież to jest dokładnie ten sam projekt, jaki pokazywano z jakiś rok temu przy prezentacji koncepcji zagospodarowania wyspy. Nic się nie zmienił, więc nad czym ci architekci niby pracują? Wygląda jakby ktoś go wyciągnął z szafy.

    pierw był ten projekt (szklany kloc) - niedawno ten projekt z "dziobem" i cegłą na elewacji - teraz znowu ten sam szklany kloc. To jest na pewno aktualna wizja czy może trójmiasto. Pl robi burzę w szklance wody?

    • 10 1

  • Czyli tradycyjnie projekt ewoluuje w stronę prostego klocka,

    który w drugim etapie po licznych konsultacjach, zwiększy dwukrotnie swoje gabaryty

    • 14 1

  • Architektura

    Mam nadzieję, że proponowana architektura nie "przejdzie", jest po prostu nie do zaakceptowania. Powyższego - moim zdaniem - nie projektowali fachowcy, a partacze. Bo co powiedzieć o architektach, którzy nie uwzględniają spójności z sąsiadującą zabudową?, którzy nie "czują" kilkusetletniej historii tego miejsca?, posługujących się wyłącznie "obowiązującymi" materiałami: szkłem i aluminium? Nie tędy droga! My mieszkańcy tego pięknego Miasta chcemy i żądamy architektury spójnej do tej, jaka istniała tu przez setki lat. Wyspa Spichrzów ma stać się wizytówką, a nie pośmiewiskiem! Moja opinia - jak widać z wypowiedzi pod artykułem nie jest odosobniona i mam nadzieję, że odpowiednie czynniki zarządzające wezmą je wszystkie pod uwagę. W przeciwnym wypadku my - mieszkańcy uwzględnimy to przy najbliższych wyborach.

    • 17 2

  • Obiecywali otwarty taras widokowy...

    A skończy się jak w Sea Tower w Gdyni...
    Boję się, że zabudowa Wyspy Spichrzów hotelami (nie tanimi), wyłączy tę część miasta z dostępu dla mieszkańców, bo najważniejsza będzie kasa, kasa i tylko kasa.

    • 14 1

  • Nie uważam PRL za raj, było szaro i buro.... (2)

    Ale to w tamtych czasach odbudowano gdańską starówkę. Kraj po wojnie był biedny. Jednak architekci i budowlańcy mieli wysokie kwalifikacje. I wiedzieli jak zniszczone w ponad 70 % Główne Miasto odbudować, a częściowo zbudować od nowa. Szkoda, że wtedy zabrakło pieniędzy na Wyspę Spichrzów.
    Dzisiejsze władze miasta powinny zadbać o to by nowa zabudowa wyspy nie stanowiła kontrastu dla starówki. Na wyspie stanęły spichlerze w których mieści się Muzeum Morskie, stoją spichlerze w których mieści się ZUS, Zbudowano od podstaw kompleks kamieniczek na Stągiewnej, a samą uliczkę zamieniono na deptak. Filharmonia Bałtycka to jedna z wizytówek wyspy.
    Włodarze Miasta Gdańska, apeluję do was nie zniszczcie szkłem i aluminium Wyspy Spichrzów.

    • 17 2

    • Nie popieram tamtego systemu, ale wcale nie bylo tak buro, przestrzen publiczna byla bardziej harmonijna, wolna od szmat i stojakow reklamowych, chodniki byly dla pieszych a nie samochodow, balagan przestrzenny zaczal sie w latach 90, robta co chceta, i trwa do dzis. Co jakis czas jest zryw na dorazna akcje, typu remont jednej zabytkowej uliczki i nazywa sie to wielka rewitalizacja, brak kompleksowych dalekosieznych planow, wolnoamerykanka deweloperow i wmawianie mieszkancom, ze pieknie jest; byle przetrwac kadencje...

      • 5 0

    • Przede wszystkim, co często zupełnie pomijają krytykanci głównie związani np. z portalem skyscrapercity (FRAG), odbudowa zasadzała się na używaniu tradycyjnych materiałów z jedną tylko zmianą, że stosowano stropy żelbetowe zamiast drewnianych, które tak przyczyniły się do wielkich spustoszeń w marcu 1945.
      Elewacje pokrywane były tynkiem na bazie wapna lasowanego, w dodatku barwionego w masie a więc niepotrzebne było jej malowanie czy często z użyciem techniki zwanej sgraffito. Tak po prawdzie nawet zakładając, bo tak było, pewne uproszczenia projektowe, wybudowano miejsce nawiązujące wprost do swego historycznego pochodzenia.
      W tej chwli nie ma na to szans i wynika nie tylko z powodu innych technologii ale głównie z lenistwa już w fazie projektowym. Zasadza się ona głównie na szybkości budowy, co też wcale tak jednoznaczne nie jest, gdy trzeba później budynek dodatkowo docieplić, pokryć elewacją z dodatkiem styropianu pokrytą sztuycznymi tynkami, któe po czasie gniją pokrywają się grzybem itd. Szkło z kolei stwarza późniejsze kłopoty związane z utrzymaniem pewnego ładu, czystości i innymi.
      Ogólnie wytwarza się atmosferę, że nowocześnie znaczy dobrze.
      Późnbiej kiedy ludzie szukają czegoś naturalnego, ciepłego, czegoś co daje im uspokojenie i chwilę miłego, to się okazuje, że najlepiej jest im przebywać w tej komunistycznej makiecie Głównego Miasta.
      Zatem ta nowocześnośc może jest krokiem w przód w pewnym układzie architektonicznym ale dla ludzi jest to już krok wstecz.
      Czytając na różnych portalach uzasadnienia dla zabudowy WS w stylu jak ww artykule, można stwierdzić, że to styl dla osób pokroju Natalii Siwiec, Mucha, Cichopek itp
      Inaczej mówiąc, cały projekt Wyspy sprowadza się do jednego, po Nas choćby Potop.

      • 4 0

  • Wyspa Spichrzów

    musi po odbudowie komponować się ze starówką.
    Nie pomogą w tym budowle, takie ja ta pokazana w artykule.
    Nowocześnie powinno być we wnętrzach.
    Ale na zewnątrz budynki powinny mieć wygląd podobny do tych które stały tu do 1945 roku.
    Panowie i panie architekci zanim coś zaprojektujecie obejrzyjcie zdjęcia Wyspy Spichrzów sprzed II wojny. Czerpcie z tych zdjęć inspirację!
    Takich zdjęć w internecie, albumach i książkach jest cała masa.

    • 17 3

  • kasa moze wszystko

    prawdopodobnie sprzedaz dzialki i pozwolenie na budowe oraz projekt przy Grodzkiej 10 jest jednym wielkim przewalem

    • 12 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane