Fakty i opinie

stat

Poznaj rybę, która kopie prądem

Najnowszy artukuł na ten temat

Gra internetowa pomoże w zwiedzaniu Akwarium GdyńskiegoPrzeważnie zabijają ryby, ale potrafią też zwalić z nóg konia. Strętwy, zwane potocznie węgorzami elektrycznymi, dzięki swoim umiejętnościom budzą postrach wśród mieszkańców południowoamerykańskich rzek. W gdyńskim Akwarium można posłuchać, na co je stać.Czy ciekawi cię życie zwierząt?

chętnie obejrzę jakiś dokument o nich albo pójdę do ZOO czy Akwarium, ale to tyle 57%
tak, podglądanie ich życia to moja największa pasja 20%
lubię zwierzęta, ale nie zgłębiam ich życia 15%
nie, w ogóle mnie to nie interesuje 8%
zakończona Łącznie głosów: 230
- Już 15-milimetrowe strętwy są w stanie wytwarzać napięcie elektryczne, a u dużych osobników może to być nawet i 600 woltów przy natężeniu około jednego ampera - wylicza Maciej Podgórski z Akwarium Gdyńskiego.

Dla porównania: 600 woltów to mniej więcej tyle, co 50 samochodowych akumulatorów. Strętwa potrafi wytwarzać napięcie elektryczne dzięki swoim narządom. Jak tłumaczy Podgórski, są to przekształcone mięśnie brzuszne, które stanowią 80 procent ciała ryby.

- Oprócz jamy brzusznej i części głowy, cała powierzchnia strętwy ma możliwość wytwarzania impulsów elektrycznych - tłumaczy pracownik gdyńskiego Akwarium.

Wysokość napięcia zależy od długości ryby, a także od okoliczności, w których korzysta z prądu elektrycznego. Najwyższe napięcie strętwa wytwarza, kiedy zmuszona jest do obrony. Za agresora może uznać większe drapieżniki, które podobnie jak ona zamieszkują rzeki Ameryki Południowej. Nieufna jest także wobec ludzi. Dlatego nie oszczędza na prądzie.

- 660 woltów to na pewno nie jest bezpieczne napięcie dla człowieka - komentuje Podgórski.

Mniejsze napięcia służą z kolei do polowania. Ryby, które są podstawowym pożywieniem strętwy, w momencie jej ataku są praktycznie bezbronne. - Niską oporność mają również konie. W literaturze podawane są przypadki, kiedy wierzchowce podchodzą do wodopoju i zostają porażone prądem - opowiada pracownik gdyńskiego Akwarium.

Strętwy, które wraz z upływem lat tracą wzrok, wykorzystują ponadto swoje elektryczne zdolności, aby sprawnie poruszać się w wodzie.

- Pole elektryczne przydaje się do lokalizacji organizmów w otoczeniu, do komunikowania się z innymi osobnikami. Warto zaznaczyć, że spolaryzowana budowa ciała pomaga strętwie funkcjonować w całym tym polu elektrycznym, które tworzy - wyjaśnia Weronika Podlesińska z Akwarium Gdyńskiego.

Aby bezpiecznie zaprezentować możliwości strętwy gościom, gdyńskie Akwarium korzysta z systemu audio. Jak tłumaczy jeden z pracowników, składa się on z dwóch elektrod, które rejestrują napięcie w zbiorniku, a także z dwóch małych głośników i subwoofera. Efekt dźwiękowy zależy od wysokości napięcia.

- To dobry sposób na pokazanie możliwości ryby, która tak naprawdę wymaga jeszcze poznania. Na przykład niewiele wiadomo o procesie rozmnażania się strętwy. W sumie powód jest prosty: raczej nikt z kamerą nie zdecyduje się zejść pod wodę i filmować elektryczne węgorze w takiej chwili - tłumaczy Podgórski.

Ryba-gitara króluje na dnie, a ryba-trąbka żeruje wyżej. Razem tworzą zespół, który w ciągu dnia rządzi w zbiorniku.

Ryba-gitara króluje na dnie, a ryba-trąbka żeruje wyżej. Razem tworzą zespół, który w ciągu dnia rządzi w zbiorniku.

Mają płetwy jak skrzydła i ogon niczym antena od CB radia. Zobacz w akcji kaliforniejskie orlenie.

Mają płetwy jak skrzydła i ogon niczym antena od CB radia. Zobacz w akcji kaliforniejskie orlenie.

Opinie (59) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.