• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Będzie ponowna zgoda na wieżowiec na Żabiance?

Krzysztof Koprowski
7 października 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Wizja zabudowy terenu u zbiegu ul. Pomorskiej i Gospody z ok. 55-metrowym wieżowcem mieszkalnym (plan dopuszczał zabudowę do 60 m wysokości). Wizja zabudowy terenu u zbiegu ul. Pomorskiej i Gospody z ok. 55-metrowym wieżowcem mieszkalnym (plan dopuszczał zabudowę do 60 m wysokości).

Wraca pomysł budowy wysokiego, 55-metrowego budynku na Żabiance. Rada Miasta Gdańska na ostatniej sesji zdecydowała o sporządzeniu nowego planu zagospodarowania dla terenu u zbiegu ul. Gospody i Pomorskiej zobacz na mapie Gdańska, w którym miałby stanąć ten budynek.



Jakiej wysokości zabudowa powinna być dopuszczona w rejonie ul. Pomorskiej i Gospody?

Sprawa budowy ok. 55-metrowego wieżowca mieszkalnego z lokalami handlowymi i usługowymi w najniższych kondygnacjach ciągnie się od 2009 r. Wstępne prace koncepcyjno-architektoniczne zaczęły się jeszcze wcześniej, bo w 2007 r.

Czytaj też: Siedemnaście pięter. Dlaczego nie więcej?

W 2012 r. uchwalono plan zagospodarowania przestrzennego, który dopuszczał obiekt o wysokości do 60 m. Było to zgodne z wizją inwestora, czyli firmy Zatoka. Dokument zaskarżyła jednak Spółdzielnia Mieszkaniowa Żabianka.

Ostatecznie, po sądowym ping-pongu między Naczelnym a Wojewódzkim Sądem Administracyjnym, cały plan zagospodarowania został unieważniony w 2015 r.

Powodem unieważnienia było ustalenie w planie zerowej stawki opłaty planistycznej. To opłata, która jest odprowadzana przez właściciela działki na rzecz gminy, gdy ten sprzeda ją w ciągu pięciu lat od dokonania zmiany planu, zwiększającego jej wartość. Może być ona ustalona na poziomie nie wyższym niż 30 proc. i jest liczona w stosunku do wzrostu wartości gruntu.

Dotychczasowy plan zagospodarowania dopuszczał wysoką zabudowę w miejscu, gdzie działał sklep Zatoka, a obecnie funkcjonuje Biedronka. Dotychczasowy plan zagospodarowania dopuszczał wysoką zabudowę w miejscu, gdzie działał sklep Zatoka, a obecnie funkcjonuje Biedronka.
Po unieważnienia planu na terenie u zbiegu ulic Pomorskiej i Gospody nadal można stawiać nowe budynki, tyle że w oparciu o tzw. warunki zabudowy.

- Właściciele działek mogą dzisiaj wnioskować o warunki zabudowy i gdyby to zrobili, otrzymaliby je na budynek 11-kondygnacyjny [tuż obok istnieje bowiem blok o takiej wysokości - dop. red.]. Każda nowa zabudowa przesłoni zatem widok mieszkańcom z okna - wyjaśniała podczas ostatniej sesji Rady Miasta Gdańska Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska, jednostki odpowiedzialnej za przygotowywanie planów zagospodarowania.
Czytaj też: Jak planowane są polskie miasta?

Jednocześnie zarówno dyrektor BRG, jak i radni z Platformy Obywatelskiej zapewniali, że żadnej ostatecznej decyzji w zakresie wysokości nie ma.

- Uchwała jest o przystąpieniu do sporządzania planu. Nie mamy koncepcji, więc merytoryczną dyskusję, co do wysokości zostawmy na etap późniejszy. Klub PO będzie głosował za przystąpieniem do sporządzania planu, bo nie zgadzamy się na ten bałagan i brzydotę, które tam dziś panują - argumentowała podczas sesji Aleksandra Dulkiewicz, radna PO i przewodnicząca Komisji Zagospodarowania Przestrzennego Rady Miasta Gdańska.
- Mieszkamy w dużym mieście i Żabianka jest dużą dzielnicą, składającą się głównie z wieżowców i bloków, a nie zabudowy willowej. Dlatego argument o przesłonięciu widoku z okna części mieszkańców jednego budynku nie może mieć wpływu na inwestycję ważną dla całego osiedla - wtórowała jej Żaneta Geryk, radna PO. - Mam dużo sygnałów od mieszkańców osiedla, którzy chcieliby, by to miejsce zmieniło swoje oblicze. Mimo że jest to mój okręg wyborczy i mogę spotkać się z krytyką, będę głosowała za tym projektem. Mieszkańców, którzy są temu przeciwni, zapraszamy do dyskusji i przedstawienia projektów, które również i ich mogą zadowolić.
Teren, dla którego zostanie sporządzony nowy plan. Teren, dla którego zostanie sporządzony nowy plan.
Przeciwni przystąpieniu do sporządzania planu byli radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy nie zgadzają się na dopuszczenie realizacji tak wysokiej zabudowy w tym miejscu.

- Usługi zróbmy w niższych budynkach, ale nie zgadzajmy się na tak wysoki - proponował Jacek Teodorczyk z PiS. - Jego wysokość utrudni funkcjonowanie ul. Gospody, niektórym zasłoni widok z okna, zmieni całkowicie atrakcyjność tego terenu. Apeluję, by radni nie zgadzali się na procedowanie tego w takim wydaniu. Jeżeli zmieni się wysokość na niższą, to będziemy głosowali "za". Zabudowa 60-metrowa jest nie do zaakceptowania.
Ostatecznie uchwała o przystąpieniu do sporządzania planu została zaakceptowana 19 głosami "za" przy 8 głosach sprzeciwu (nikt nie wstrzymał się od głosu).

Czym będzie różnić się nowy plan, od tego sprzed czterech lat, który został unieważniony?

- Zmieniony będzie zapis ustalający wysokość stawki procentowej opłaty planistycznej, zgodnie z wyrokiem WSA. Dodatkowe zmiany będą wynikały ze zmiany ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz ewentualnie ze zmiany uwarunkowań, które zaistniały na tym obszarze. Będzie to wypracowane na etapie koncepcji planu - zapowiada Dariusz Wołodźko z Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Narożnik ul. Pomorskiej i Gospody - stan obecny. Narożnik ul. Pomorskiej i Gospody - stan obecny.
Urzędnicy potwierdzają, że zabudową terenu wciąż zainteresowana jest firma Zatoka, która wraz z deweloperem Margo planowała zbudować tu wieżowiec. Po stwierdzeniu przez sąd nieważności planu zagospodarowania, Zatoka nie wycofała się ze swoich zamierzeń i jej wniosek o takie parametry zabudowy nadal uznaje się za aktualny.

Z walki o niższą zabudowę nie wycofuje się również Spółdzielnia Mieszkaniowa Żabianka.

- Na tym etapie postępowania nie można jeszcze przesądzać ostatecznego kształtu planu. SM Żabianka zamierza brać aktywny udział w procesie planistycznym i dążyć do wskazania gminie alternatywnych zapisów planu, które będą uwzględniały również interes i uzasadnione potrzeby mieszkańców okolicznych nieruchomości - mówi Bartłomiej Owczarek, adwokat reprezentujący spółdzielnię Żabianka.
Plan zagospodarowania dla fragmentu VII Dworu a ochrona ropuchy szarej

Teren, dla którego trwa sporządzanie nowego planu na VII Dworze. Teren, dla którego trwa sporządzanie nowego planu na VII Dworze.
Zupełnie innego rodzaju uwagi mieszkańców pojawiają się w procedowanym właśnie planie zagospodarowania dla rejonu ul. Orłowskiego zobacz na mapie Gdańska na VII Dworze.

Projekt planu dopuszcza tutaj niewielką nową zabudowę mieszkaniową, która w opinii rady dzielnicy, rady lokalnej spółdzielni oraz Stowarzyszenia Obserwatorów Ptaków Wędrownych Drapolicz, będzie szkodliwa dla chronionego gatunku ropuchy szarej.

Mieszkańcy zapowiadają, że będą zbierali podpisy pod petycją przeciwko ustaleniom projektu planu zagospodarowania.

Dyskusja publiczna nad tym projektem dokumentu odbędzie się 24 października o godz. 17 w siedzibie Biura Rozwoju Gdańska (ul. Wały Piastowskie 24 zobacz na mapie Gdańska). Rysunek oraz projekt uchwały dostępne są na stronach internetowych BRG.

Miejsca

Opinie (231) 6 zablokowanych

  • czy będzie promocja na mieszkania w dwupiętrowej suterenie ? czy pomyślano o tunelu do garażu podziemnego ?

    • 2 2

  • Budować, (1)

    ale Biedronka ma zostać w parterze wieżowca.

    • 8 2

    • ...nie Biedronka a GALERIA ŻABIANKA

      • 2 0

  • fawele :D

    • 2 3

  • Czas na zmiany (4)

    Żabianka odrzucając wszelkie inwestycje skazuje się sama na porażkę. Wychowałam się na tym osiedlu i w sumie mieszkałam 30 lat. Teraz widzę, że jest to osiedle emerytów. Brak nowych budynków powoduje, że nie ma tam wymiany pokoleń. Młodzi ludzie mają obecnie inne oczekiwania co do standardów mieszkań. Ogromnym atutem Żabianki jest jej lokalizacja, ale bez rozwoju czeka to osiedle zapaść.

    • 14 12

    • i...tka 1 blok to zaden rozwój

      Potrzeba zieleni, terenów zagospodarowanych, basenów, klubów,etc.

      • 6 1

    • To dotyczy wszystkich dzielnic, ludzie uciekli na Szadołki ale będą do tych dzielnic wracać

      i to właśnie na Szadółkach będzie kongo, już niebawem.

      Także nowa zabudowa nie jest potrzebna, potrzebne są inwestycje w teren i infrastrukturę

      • 3 1

    • Ja (1)

      Trzeba przyjechać i popatrzeć. Młodych ludzi jest sporo. Zburzyć jeden kościół i postawić w końcu coś do użytku mieszkańców. Lepszy plac zabaw, zrobić wydarzenia dla dzieci, etc. Ale mamy wszystko: szkoły, basem, fitness, boiska, i świetna komunikację, dużo zieleni, porządek. Po co ktoś, kto tu nie mieszka się miesza. U siebie postawie!!

      • 3 1

      • ... to nie jest kościół a hala sportowa dla Osiedla Młodych użyczona kościołowi na czas wybudowania tego co już dawno postawiono ze składek parafian całego wówczas OSIEDLA MŁODYCH.

        • 2 0

  • BUDOWAĆ (1)

    Budować i nie słuchać mieszkańców ,zawsze znajdą się tacy co im coś nie pasuje- to całkowicie zablokuje rozwój miasta. Architekci krajobrazu powinni decydować a nie mieszkańcy nie pytać się, tylko budować nawet wyższy np 100m.

    • 5 11

    • Ile bierzesz?

      Szukam trolli

      • 2 1

  • pytanie brzmi : czemu nie wybrano na super wysokie budynki takich dzielniac jak

    Mackowy , Ujescisko , Stogi ,Przerobka ,Kokoszki ,Matarnia .Rudniki , Olszynka ?? tylko z uporem maniaka ktoś sie uparł wyciąć drzewa ,wyburzyć , i postawic KLOCA

    • 9 4

  • taki wysokościowiec jest fajny do 15-20 lat

    Potem to bedzie slams, remonty pewnie nie do wykonania

    • 8 3

  • Miasto slumsów

    Adamowicz nastawia w najbardziej atrakcyjnych rejonach kloce, które za 5 lat będą się rozpadać i wtedy będzie miał w d, kto to wyremontuje. W efekcie powstają przyszłe slumsy, szare, smutne, bez zieleni. Dzieciaki będą biegać po klatkach, bo nawet nie będą miały przyzwoitego podwórka z drzewem i huśtawką. NIech ktoś pomyśli, jak zagospodarować przyjazne ludziom tereny między bloczurami, zamiast wklejać tam kolejne bloczury. Adamowicz funduje nam chów klatkowy. Kury w takich warunkach robią się agresywne, ludzi też to czeka.

    • 11 4

  • Nie mogę się doczekać wyborów

    Budyń, pal gumy!

    • 4 5

  • Mieszkancy Żabianki wielokrotnie dlai sie zrobic w balona,ochydne panele zielone z betonową rynna przy ergo arenie

    kolejny przykład wpompowali im ruch na gospody spowodowali korki właśnie dlatego by sami teraz głosowali za droga zieloną!!Identycznie chcą zrobic z innymi dzielnicami!!Władze miasta obiecuja bajki zielone bulwary nieprawdziwe wizualizacje a potem robia dokladnie co chca i zupełnie co innego gdy tylko dostana zgodę od mieszkańców!!Nawet oszukują z planami z BO

    • 8 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane