• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak powinien wyglądać pas nadmorski Gdańska?

Krzysztof Koprowski
3 kwietnia 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Pas nadmorski zdominowany jest - poza Brzeźnem i Jelitkowem  - przez zieleń, ale pojawiają się też nowe, zamknięte osiedla, jak widocznie na zdjęciu osiedle Nadmorski Dwór. Pas nadmorski zdominowany jest - poza Brzeźnem i Jelitkowem  - przez zieleń, ale pojawiają się też nowe, zamknięte osiedla, jak widocznie na zdjęciu osiedle Nadmorski Dwór.

Czy gdański pas nadmorski potrzebuje przekształceń i w jakim kierunku? O tym głównie dyskutowano podczas środowego spotkania dotyczącego tego obszaru Gdańska.



Jaka nowa zabudowa powinna być dopuszczona w pasie nadmorskim?

Przyczynkiem do spotkania była niedawna setna rocznica przyłączenia Brzeźna do Gdańska, co nastąpiło dokładnie 1 kwietnia 1914 r. Jednak na spotkaniu nie wznoszono z tego powodu toastów, a wręcz przeciwnie - uczestnicy zastanawiali się głównie nad problemami, z którymi zmierzyć się musi Brzeźno oraz cały pas nadmorski.

Czytaj też: Brzeźno w granicach Gdańska, czyli kąpielisko od 1914 roku

- Pomysł spotkania wziął się z przekonania wielu osób, że w chwili obecnej nie ma urzędowej i spójnej wizji zagospodarowania pasa nadmorskiego od Jelitkowa zobacz na mapie Gdańska do Nowego Portu zobacz na mapie Gdańska. Nikt tak naprawdę nie ma ochoty słuchać mieszkańców, którzy mają swoje wizje, w tym społecznego projektu zagospodarowania tego obszaru - mówi Piotr Dwojacki, jeden z inicjatorów środowego spotkania w NOT, zorganizowanego przez "Gdańsk Obywatelski" - grupę społeczników, wywodzących się głównie z rad osiedli i dzielnic, którzy nie ukrywają, że myślą także o starcie w najbliższych wyborach samorządowych.

Zdaniem uczestników w Gdańsku o pasie nadmorskim myśli się jak o przestrzeni stricte inwestycyjnej, którą coraz bardziej się szatkuje, poprzez wciskanie w ten rejon zamkniętych osiedli, niewnoszących nic do przestrzeni miasta poza jednorazowym zastrzykiem pieniędzy do budżetu.

Czytaj też: Pas nadmorski w Gdańsku: ile życia jest w osiedlach za płotem

- Istnieją dwie strategie myślenia o mieście - wyprzedaży przestrzeni, zwiększając tym samym budżet miasta, co umożliwia podnoszenie jakości życia mieszkańców oraz sytuacji odwrotnej - podnoszenia jakości życia mieszkańców, co zwiększa atrakcyjność miasta i jego budżet - mówi Andrzej Baranowski z Katedry Projektowania Środowiskowego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, wskazując, że ten pierwszy sposób myślenia obecny jest w Gdańsku, zaś drugi to domena miast pokroju Kopenhagi.

Czym skutkuje myślenie krótkowzroczne? Brakiem dalekosiężnej wizji rozwoju dla niektórych dzielnic. Przykładem tego może być pomysł utworzenia tzw. dominant przestrzennych o funkcji mieszkaniowej w Brzeźnie, które jednak niekoniecznie zapełnią się stałymi mieszkańcami, a mogą stanowić lokatę kapitału osób spoza Trójmiasta.

Czytaj też: Nie będzie wieżowców w Brzeźnie (na razie). Prezydent wycofał plan

- Nie powinno się tego niezwykle cennego miejsca lekką ręką oddać na funkcje mieszkaniowe, bo uniemożliwiłoby to w tym miejscu odtworzenie funkcji kurortowych. Obecnie Brzeźno mogłoby posiadać status uzdrowiska, ale brakuje odpowiedniej bazy noclegowej oraz zdrowotno-leczniczej - zwraca uwagę Bogusława Beneda z Towarzystwa Przyjaciół Brzeźna.

Jednak nie wszyscy tak bardzo sprzeciwiają się wysokiej zabudowie w Brzeźnie - zarówno przy ul. Krasickiego zobacz na mapie Gdańska, jak i na końcu al. Hallera zobacz na mapie Gdańska, gdzie planowano niegdyś zespół wieżowców.

- Jestem zwolennikiem zabudowy wysokiej w Brzeźnie. W Gdańsku, choć jest miastem leżącym nad Zatoką Gdańską, zdecydowanie łatwiej kupić mieszkanie przy wysypisku, niż z widokiem na morze. W Parku Reagana nie powinna istnieć zabudowa, a szczególnie taka, jak zamknięte osiedle Neptun Park zobacz na mapie Gdańska, bo jest ona nieporozumieniem. Natomiast nie mam nic przeciwko, by na terenach między deptakiem na molo zobacz na mapie Gdańskaal. Hallera zobacz na mapie Gdańska lokalizować nowe budynki, ale w formie ogólnodostępnej, bez ogrodzeń - mówi Karol Spieglanin, prezes Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej.

O tym, by Park Reagana był przestrzenią niezabudowaną apelują także twórcy społecznej koncepcji zagospodarowania pasa nadmorskiego, autorstwa Forum Dobrego Rozwoju i Polskiego Klubu Ekologicznego.

- Nie jestem przeciwnikiem wieżowców, ale nie powinny powstawać kosztem terenów zieleni i cennych biologicznie. Jestem zwolennikiem wyznaczenia ostrej granicy dla zabudowy, która byłaby nieprzekraczalna dla wszystkich inwestorów. Obecnie mamy niestety do czynienia z erozją tego typu przestrzeni, nawet na poziomie studium miasta - zauważa Bartosz Macikowski, wskazując m.in. na to, że nawet w Nowym Jorku, mieście pełnym wieżowców, jasno określono granicę Central Parku, stanowiącego wyłącznie oazę zieleni.

Grupa "Gdańsk Obywatelski" planuje kontynuować spotkania poświęcone pasowi nadmorskiemu (także w kontekście kontrowersyjnej Drogi Zielonej, łączącej tunel pod Martwą Wisłą z tunelem pod Pachołkiem wzdłuż ulic m.in. Czarny Dwór zobacz na mapie GdańskaDąbrowszczaków zobacz na mapie Gdańska) oraz innym zagadnieniom przestrzennym oraz społecznym, obejmującym swym zasięgiem całe miasto.

Wydarzenia

Porozmawiajmy o Pasie Nadmorskim

Miejsca

Opinie (213) 7 zablokowanych

  • Poco komu obiecany park wodny skoro mieszkańcy moga sobie popatrzec z zewnatrz (1)

    na stadion piłkarski !1Fakt ze kosztował 100razy więcej i straty 40 milionów rocznie bo jest zamknięty dla mieszkańców i żadnych imprez na nim niema!! Ale możemy sobie popatrzeć Park wodny byłby atrakcja turystyczna i korzystali by z niego wszyscy mieszkańcy trójmiasta !!! Ale chodzi oto ze w kolejnych wyborach nie miał by co obiecać!!! no i za to teren sprzeda pod hoteliki i zamknięte osiedla dla nowobogackich buraków!!

    • 23 5

    • Wyobrażasz sobie Budynia w slipkach jak przemawia do mas nad basenem? Nie? On też, ale na stadionie siebie wyobraził więc zbudował.

      • 0 0

  • Nie dajmy się zwieść dzielnicowym szarlatanom (3)

    którzy pod pretekstem robienia wszystkim dobrze chcą dorwać się do koryta i zrobić z tego miasta wieś.

    • 13 18

    • poco sie dziecko wypowiadasz jak masz dziure ale zamiast mózgu!!:) (2)

      Godżilla ???Dziecko lekcje się skończyły?

      • 4 5

      • bul, bul

        • 1 3

      • zaprawde kulturalny komentarz...

        • 0 3

  • Budyń by to najchętniej sprzedał

    w zamian za jakieś mieszkanka jakiemuś deweloperowi, ale niestety wybory idą i musi udawać, że słucha ludzi.
    Zaraz jak go znowu oszołomy wybiorą to jak zwykle oleje ludzi i powstaną tam grodzone osiedla, w których nikt nie mieszka na stałe bo ceny będą przystępne dla Warsiawiaków. A w koło nadal będzie burdel.

    • 32 3

  • ożywić Park Regana i Pas nadmorski

    1. zezwoilić na budowę i caloroczą działalnośc kilku ESTETYCZNYCH (nie budy) punktów gastronomicznych w Parku Reagana ( np. w typie restauracji Barracuda w Gdyni)
    2. wybudować park zabawy typu wesołe miasteczko jak ma Kopenhaga czy Sztokholm blisko morza - nie musi być aż tak duże ale rollecoaster by się przydał - lokalizacja na końcu ul. Hallera idealna - komunikacja i parkingi
    3. zezwolić na budowę w pasie, nie martwych i ogrodzonych apartamentowców ale kilku hotelików i pensjonatów - o wysokości max. 3-4 kondygnacje - przykład Lival w Brzeźnie

    • 17 15

  • Fajnie by było, gdyby w Parku Reagana postał jakiś maleńki punkt gastronomiczny.

    Nic dużego, ot taki, gdzie można by kupić wodę albo lody (ale tak jak napisał Fox powyżej, NIE budy), bo czasami się o tym idąc na spacer zapomina. Sam pas nadmorski jest przepiękny i duża ingerencja mogłaby go zwyczajnie zepsuć.

    • 18 4

  • Bogusława Beneda

    Proszę przekazać pieniążki na budowę uzdrowiska w odpowiedniej kwocie, albo proszę nie blokować rozwoju miasta. Ponieważ jak sądzę pieniądze się nie znajdą proszę nie szkodzić miastu. To, co jest w Brzeźnie, to ruina. Nikt i nic tego nie zmieni, więc rozwój jest lepszy!

    • 11 4

  • okradli nas (1)

    Miasto inwestując w pracę nad mpzp, który zarzuciło że strachu przed grupą ludzi, ktorzy działają wbrew prawu, którym jest SLOW okradło podatników, albo wyrzuciła pieniądze w błoto. Może niech magdy redaktor zapyta p. Piskorskiego ile zmarnował na pracę nad mpzp dla Brzezna i wcześniej na SLOW dla tego regionu. A później niech tymi pieniędzmi zajmie się prokurator!

    A może pani Będą wraz że swoją grupa odda podatnikom te pieniądze?

    • 4 5

    • Beneda oczywiście!

      podżeganie do mianowania publicznych pieniędzy!
      protestować trzeba było na etapie slow.

      • 3 0

  • Adamowicz i wybory. (1)

    Wieżowce w Brzeznie i zmarnowane pieniędzy publicznych na projekt, podawanie się wpływom wbrew ustanowionym aktom są najlepszym dowodem na konieczność wymiany ekipy rządzącej na świeżą. Taka, która pójdzie do przodu, a nie dawać będzie przyzwolenie na skansen. Mało interesujący skansen!

    • 12 8

    • do przodu

      To chyba nie z ta Obywatelska ekipa hamulcowych z Brzezna i Dolnego Wrzeszcza.
      Wspolczuc miastu jesli ten zestaw "aktywistow miejskich", radnych dzielnicowych, eko -nawiedzencow dojdzie do wladzy.
      Wtedy nici z jakiegokolwiek rozwoju, szczegolnie ze nie rozumieja oni podstawowych praw ekonomii a w dzialaniu kieruja sie resentymentami i strachem...

      • 0 8

  • "Czym skutkuje myślenie krótkowzroczne? Brakiem dalekosiężnej wizji rozwoju"

    maslo maslane

    • 7 0

  • Zakazać czasu letniego

    Przez niego robi się globalne ocieplenie bo słońce dłużej świeci!

    • 12 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane