• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak powinien wyglądać pas nadmorski Gdańska?

Krzysztof Koprowski
3 kwietnia 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Pas nadmorski zdominowany jest - poza Brzeźnem i Jelitkowem  - przez zieleń, ale pojawiają się też nowe, zamknięte osiedla, jak widocznie na zdjęciu osiedle Nadmorski Dwór. Pas nadmorski zdominowany jest - poza Brzeźnem i Jelitkowem  - przez zieleń, ale pojawiają się też nowe, zamknięte osiedla, jak widocznie na zdjęciu osiedle Nadmorski Dwór.

Czy gdański pas nadmorski potrzebuje przekształceń i w jakim kierunku? O tym głównie dyskutowano podczas środowego spotkania dotyczącego tego obszaru Gdańska.



Jaka nowa zabudowa powinna być dopuszczona w pasie nadmorskim?

Przyczynkiem do spotkania była niedawna setna rocznica przyłączenia Brzeźna do Gdańska, co nastąpiło dokładnie 1 kwietnia 1914 r. Jednak na spotkaniu nie wznoszono z tego powodu toastów, a wręcz przeciwnie - uczestnicy zastanawiali się głównie nad problemami, z którymi zmierzyć się musi Brzeźno oraz cały pas nadmorski.

Czytaj też: Brzeźno w granicach Gdańska, czyli kąpielisko od 1914 roku

- Pomysł spotkania wziął się z przekonania wielu osób, że w chwili obecnej nie ma urzędowej i spójnej wizji zagospodarowania pasa nadmorskiego od Jelitkowa zobacz na mapie Gdańska do Nowego Portu zobacz na mapie Gdańska. Nikt tak naprawdę nie ma ochoty słuchać mieszkańców, którzy mają swoje wizje, w tym społecznego projektu zagospodarowania tego obszaru - mówi Piotr Dwojacki, jeden z inicjatorów środowego spotkania w NOT, zorganizowanego przez "Gdańsk Obywatelski" - grupę społeczników, wywodzących się głównie z rad osiedli i dzielnic, którzy nie ukrywają, że myślą także o starcie w najbliższych wyborach samorządowych.

Zdaniem uczestników w Gdańsku o pasie nadmorskim myśli się jak o przestrzeni stricte inwestycyjnej, którą coraz bardziej się szatkuje, poprzez wciskanie w ten rejon zamkniętych osiedli, niewnoszących nic do przestrzeni miasta poza jednorazowym zastrzykiem pieniędzy do budżetu.

Czytaj też: Pas nadmorski w Gdańsku: ile życia jest w osiedlach za płotem

- Istnieją dwie strategie myślenia o mieście - wyprzedaży przestrzeni, zwiększając tym samym budżet miasta, co umożliwia podnoszenie jakości życia mieszkańców oraz sytuacji odwrotnej - podnoszenia jakości życia mieszkańców, co zwiększa atrakcyjność miasta i jego budżet - mówi Andrzej Baranowski z Katedry Projektowania Środowiskowego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, wskazując, że ten pierwszy sposób myślenia obecny jest w Gdańsku, zaś drugi to domena miast pokroju Kopenhagi.

Czym skutkuje myślenie krótkowzroczne? Brakiem dalekosiężnej wizji rozwoju dla niektórych dzielnic. Przykładem tego może być pomysł utworzenia tzw. dominant przestrzennych o funkcji mieszkaniowej w Brzeźnie, które jednak niekoniecznie zapełnią się stałymi mieszkańcami, a mogą stanowić lokatę kapitału osób spoza Trójmiasta.

Czytaj też: Nie będzie wieżowców w Brzeźnie (na razie). Prezydent wycofał plan

- Nie powinno się tego niezwykle cennego miejsca lekką ręką oddać na funkcje mieszkaniowe, bo uniemożliwiłoby to w tym miejscu odtworzenie funkcji kurortowych. Obecnie Brzeźno mogłoby posiadać status uzdrowiska, ale brakuje odpowiedniej bazy noclegowej oraz zdrowotno-leczniczej - zwraca uwagę Bogusława Beneda z Towarzystwa Przyjaciół Brzeźna.

Jednak nie wszyscy tak bardzo sprzeciwiają się wysokiej zabudowie w Brzeźnie - zarówno przy ul. Krasickiego zobacz na mapie Gdańska, jak i na końcu al. Hallera zobacz na mapie Gdańska, gdzie planowano niegdyś zespół wieżowców.

- Jestem zwolennikiem zabudowy wysokiej w Brzeźnie. W Gdańsku, choć jest miastem leżącym nad Zatoką Gdańską, zdecydowanie łatwiej kupić mieszkanie przy wysypisku, niż z widokiem na morze. W Parku Reagana nie powinna istnieć zabudowa, a szczególnie taka, jak zamknięte osiedle Neptun Park zobacz na mapie Gdańska, bo jest ona nieporozumieniem. Natomiast nie mam nic przeciwko, by na terenach między deptakiem na molo zobacz na mapie Gdańskaal. Hallera zobacz na mapie Gdańska lokalizować nowe budynki, ale w formie ogólnodostępnej, bez ogrodzeń - mówi Karol Spieglanin, prezes Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej.

O tym, by Park Reagana był przestrzenią niezabudowaną apelują także twórcy społecznej koncepcji zagospodarowania pasa nadmorskiego, autorstwa Forum Dobrego Rozwoju i Polskiego Klubu Ekologicznego.

- Nie jestem przeciwnikiem wieżowców, ale nie powinny powstawać kosztem terenów zieleni i cennych biologicznie. Jestem zwolennikiem wyznaczenia ostrej granicy dla zabudowy, która byłaby nieprzekraczalna dla wszystkich inwestorów. Obecnie mamy niestety do czynienia z erozją tego typu przestrzeni, nawet na poziomie studium miasta - zauważa Bartosz Macikowski, wskazując m.in. na to, że nawet w Nowym Jorku, mieście pełnym wieżowców, jasno określono granicę Central Parku, stanowiącego wyłącznie oazę zieleni.

Grupa "Gdańsk Obywatelski" planuje kontynuować spotkania poświęcone pasowi nadmorskiemu (także w kontekście kontrowersyjnej Drogi Zielonej, łączącej tunel pod Martwą Wisłą z tunelem pod Pachołkiem wzdłuż ulic m.in. Czarny Dwór zobacz na mapie GdańskaDąbrowszczaków zobacz na mapie Gdańska) oraz innym zagadnieniom przestrzennym oraz społecznym, obejmującym swym zasięgiem całe miasto.

Wydarzenia

Porozmawiajmy o Pasie Nadmorskim

Miejsca

Opinie (213) 7 zablokowanych

  • Aqapark (1)

    Aqlapark bo tylko jeden w całym trójmiejskie

    • 10 4

    • ten w Sopocie to tylko namiastka parku wodnego taki jest mały

      prędzej sie doczekamy kolejnego stadionu niz parku wodnego :) Niestety ale budyń jest przeciwny...

      • 2 0

  • Zamiast żartować m.in. z niejakiego Budynia (sorry Panie Prezydencie) (1)

    warto poczytać opracowania profesora Baranowskiego z Politechniki Gdańskiej. Widać, że jest on fachowcem i wie jakie błędy popełniono na Zachodzie. Czy my musimy brnąć tą samą drogą, czy nie możemy uczyć się na błędach innych!? Ten obśmiewany przez BRG plan społeczny ma rację bytu i uwzględnia wszystkie nowoczesne trendy w planowaniu przestrzennym. A że kasa nie skapnie niektórym, to inna sprawa.

    • 16 5

    • nowoczesne "tredy"

      Czy raczej socjalno-hipsterskie utopie...?

      • 4 3

  • Do redakcji: prosze o sprostowanie

    Tereny juz zostaly sprzedane i wynajete na czas nieokreslony = z mozliwoscia wykupu pierwotnego bezprzetargowego. Czyli co sie dalo juz sprzedano, czego nie to sie wynajelo i w gora 2 lata sprzeda. Warto przejsc sie na ul 3maja i zapytac w geodezji nt wlascicieli dzialek brzezno/zaspa. Pozdrowienia na umg.

    • 18 0

  • na pasie nadmorskim

    Powinien powstac aquapark

    • 12 7

  • Za mało bankomatów

    na kartę nic w budkach ani mini-barach nie kupisz...

    • 9 3

  • zostawcie plaże w spokoju

    tą gastronomie z plaż tez powyrzucac i place zabaw plaża ma byc plażą a nie jarmarkiem

    • 24 2

  • wartość dodana miasta

    Ludzie przyjeżdżają do Gdańska, Sopotu, Gdyni, żeby skorzystać z terenów nadmorskich, a przy okazji zobaczyć coś w Trójmieście. Jeśli teren nad morzem nie będzie się nadawał do spaceru i rekreacji, to kto tu przyjedzie? Hotel, fryty i piwo można sobie zapewnić wszędzie, ale kontakt z morzem i jednocześnie tak ciekawym miejscem, jak Trójmiasto, jest dostępny tylko tu. Poza tym mieszkańcy Trójmiasta też potrzebują przestrzeni rekreacyjnej.

    W sezonie wakacyjnym wyraźnie widać, że plaża i pas nadmorski pękają w szwach. Zabudowa tego terenu dodatkowo pogorszy sytuację.

    Uważam, że jeśli już chcemy zainwestować w turystykę, to wysokie hotele, po 50 pięter i więcej, powinny powstać w kwadracie Uczniowska, Gdańska, Łozy, Letnicka. Z takich hoteli byłby świetny widok na morze i okolice, a jednocześnie dobry punkt wypadowy. Do tego bliskość stadionu mogłaby hotelom zapewnić gości poza sezonem, o ile się zadba o jakieś super ciekawe wydarzenia. Pas powinien mieć charakter ogólnodostępnego paku. Na razie w terenie o wielkim potencjale turystycznym są firmy złomiarskie, warsztaty itp. które z powodzeniem mogłyby funkcjonować na południe od Uczniowskiej, albo (po wybudowaniu) tunelu na terenie przyległym do Portu Północnego.

    • 27 5

  • Po pierwsze

    powinny pojawić się WC, żeby nie sikali po wydmach i krzakach. Podstawa cywilizacji. Potem można gdybać dalej.

    • 40 0

  • Pas nadmorski ale na Stogach także przyłączonych od 1.04.1914...

    Dobry temst także dla Wyspy Portowej...

    • 5 0

  • A (1)

    W ogole to tereny zielone sa fuj fuj ...

    • 3 3

    • dokladnie wszystko zabetonowac !!A trawe i kwiaty mozna namalowac :)

      • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane