• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Spór o Strzyżę przy Galerii Bałtyckiej

Krzysztof Koprowski
15 lutego 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
  • Rozbudowa Galerii Bałtyckiej zwiększy jej powierzchnię handlową z ok. 40 do 55 tys. m kw. i o 70-80 sklepów.
  • W tym miejscu pod chodnikiem i drogą rowerową znajduje się Potok Strzyża. Po lewej ściana Galerii Bałtyckiej, po prawej teren pod rozbudowę.
  • Teren nabyty przez Galerię Bałtycką i "opłacony" w formie lokali komunalnych.
  • Ulica Lendziona, w której ma się znaleźć przełożony Potok Strzyża.
  • Na zielono zaznaczono istniejący przebieg Potoku, na czerwono - planowany, który zastąpi odcinek wzdłuż południowej ściany GB.

Czy przełożenie Potoku Strzyży jest niezbędne dla rozbudowy Galerii Bałtyckiej oraz czy sama Strzyża jest ciekiem czy elementem infrastruktury technicznej? Planowana inwestycja we Wrzeszczu wciąż budzi obawy mieszkańców oraz lokalnych rad dzielnic.



O tym, że Galeria Bałtycka zobacz na mapie Gdańska stara się powiększyć, zajmując tereny bezpośrednio przyległe zobacz na mapie Gdańska, w tym biurowiec Hydrobudowy zobacz na mapie Gdańska, wiadomo już co najmniej od 2011 r. Wówczas to trwały prace nad kontrowersyjnym planem zagospodarowania, który to umożliwił.

Teraz okazuje się, że plan zagospodarowania zawiera sporo nieścisłości w zakresie przełożenia Potoku Strzyża, a konkretnie definicji, czym właściwie jest Strzyża i czy może ona być traktowana jako infrastruktura techniczna ul. Lendziona zobacz na mapie Gdańska, w której planuje się ją umieścić.

- Zgodnie ze stanowiskiem Biura Rozwoju Gdańska [BRG sporządza plany zagospodarowania w imieniu prezydenta miasta - dop. red.], instytucja ta uznaje wody płynące za infrastrukturę techniczną, która jest dopuszczona w ul. Lendziona. To jednak nie ma odzwierciedlenia w Ustawie o Gospodarce Nieruchomości, gdzie jako infrastrukturę techniczną wymienia się urządzenia wodociągowe, kanalizacyjne, ciepłownicze, elektryczne, gazowe i telekomunikacyjne - przekonuje Piotr Dwojacki, wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Wrzeszcz Dolny.

Rada Dzielnicy Wrzeszcz Dolny zwraca ponadto uwagę na przełożenie Potoku Strzyży poza granicami wspomnianego planu zagospodarowania, który wprawdzie dopuszczał zmianę przebiegu Strzyży, ale bez zdefiniowania miejsca nowej lokalizacji w granicach planu (ul. Lendziona znajduje się w granicach sąsiedniego planu z 2004 r.). Samo przełożenie, zdaniem rady, zwiększy też zagrożenie powodziowe ze względu na wydłużenie przebiegu Strzyży.

Czytaj też: Strzyża przeszkadza w rozbudowie Galerii Bałtyckiej



Wszystkie zarzuty dotyczą wydanej kilka tygodni temu tzw. decyzji środowiskowej, zezwalającej na likwidację Strzyży na terenie wzdłuż południowej ściany Galerii Bałtyckiej zobacz na mapie Gdańska (Strzyża jest schowana tutaj pod ziemią, a nad nią wytyczono chodnik i drogę rowerową) i przełożenia we wspomnianą ulicę Lendziona zobacz na mapie Gdańska.

- Wydanie tej decyzji poprzedzone było rozprawą administracyjną, która odbyła się na początku grudnia. Naprzeciwko siebie usiedli przedstawiciele inwestora z projektantem oraz strona społeczna - mieszkańcy ul. Lendziona, Polski Klub Ekologiczny i rady dzielnic Wrzeszcza Górnego oraz Dolnego. Ostatecznie wydano decyzję zgodną z wolą inwestora, przekonującego, że przełożenie Strzyży jest niezbędne i najbardziej korzystne finansowo dla rozbudowy obiektu handlowego. Nasze wnioski nie zyskały aprobaty u urzędników - mówi Lidia Makowska, przewodniczą Zarządu Rady Dzielnicy Wrzeszcz Górny.



Czy przełożenie Strzyży zwiększy zagrożenie powodziowe we Wrzeszczu?

Sprawa przełożenia Strzyży została skierowana do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Ze względów formalnych odrzucono wnioski Rady Dzielnicy Wrzeszcz Dolny, gdyż nie może być ona stroną w tej sprawie. Rada Wrzeszcz Górny popiera natomiast działania Polskiego Klubu Ekologicznego, który jest jedyną stroną społeczną, nie licząc mieszkańców, w postępowaniu.

Przełożenie Strzyży dla inwestora jest ważne nie tylko z powodu jej kolizji z układem pięter istniejącego obiektu handlowego, ale też własności gruntów.

- Zgodnie z ustawą "Prawa wodne" wszystkie wydzielone działki jako wody płynące z mocy prawa przechodzą na własność Skarbu Państwa i nie podlegają obrotowi cywilnoprawnemu. Nawet jeśli płyną rurą, a nad nimi jest chodnik. Jeżeli zmieni się bieg potoku, to ten nowy fragment stanie się własnością Skarbu Państwa, zaś dotychczasowy zostanie "uwolniony" - wyjaśnia Michał Piotrowski z biura prasowego gdańskiego magistratu.

Właściciel Galerii Bałtyckiej po przełożeniu Strzyży, ma zyskać pierwszeństwo przy nabyciu brakującego fragmentu wzdłuż istniejącej ściany budynku.

Pod koniec 2013 r. podpisano natomiast umowę na sprzedaż gruntów "na tyłach" kamienic przy ul. Lendziona zobacz na mapie Gdańska. Zapłatą było 30 mieszkań komunalnych dla miasta przy ul. Guderskiego 66 zobacz na mapie Gdańska oraz Dulina 1A zobacz na mapie Gdańska, sfinansowanych przez właściciela Galerii Bałtyckiej.

- W oparciu o kwotę wynikającą z wyceny [ok. 7 mln zł - dop. red.] przedłożona została oferta lokali mieszkalnych, proponowanych w ramach zamiany, spełniających standardy oczekiwane przez miasto - w tym wielkość, wykończenie "pod klucz", możliwość natychmiastowego zamieszkania. Przed zaakceptowaniem lokali, dokonano też oględzin stanu technicznego oraz ich wyposażenia - dodaje Piotrowski.

Czytaj też: Galeria Bałtycka będzie większa. Dostanie teren w zamian za 30 mieszkań

Miejsca

Opinie (273) ponad 10 zablokowanych

  • gdzie byli rodzice (1)

    sie pytam, jak tworzyli tą rzeczke. powinni ich teraz do odpowiedzialnosci wziac za rwąca rzeke niczym w sopockim aquaparku umiejscowiona w centrum galeri.
    No tak galerianki chca szybko spływać z kasa :)

    • 1 3

    • papa bucek z mamą maryjką byli zajęci w stajence ?

      • 1 2

  • W najbliższym czasie obie galerie zbankrutują :) (2)

    Rachunek jest prosty. Bratobójcza, konkurencyjna walka wykończy szybko dwie galerie od razu. Klientów już nie przybędzie ale rozłożą się równo po obu stronach torów we Wrzeszczu. I to doprowadzi do szybkiego upadku obu super galerii. a ja będę kupowała ciuchy w second handzie, bo nic innego w okolicach Wrzeszcza nie będzie :(. Ale urzędnicy cisną ile wlezie żeby zyskać coś dla siebie ...

    • 9 2

    • po cichu licze na bankructwo galeri

      to pociagnelo by za soba przegrana w wyborach aktualnego super urzednika -prezydenta i zmiane w RM

      • 2 2

    • Czemu ??

      Właścicielami sklepów nie są barany, a ludzie myślący. Więc nie będą żadne marki powtarzać. Do tego Metropolitarna będzie pewnie szukała swej niszy poprzez kino, browar itp.
      Z racji, że galerie są tak blisko siebie może efekt być zupełnie odwrotny i jedna może przyciągać gości do drugiej. Gdyby odległość była większa powiedzmy o 400m to pewnie byłaby rywalizacja, bo nikomu nie chciałby się chciało chodzić.

      Bardziej skupiłbym się, że ETC zacznie tracić na korzyść metro..., a Manchatan musi chyba jeszcze większą część sklepów przeznaczyć na biura, bo sprzedaż w tych sklepach zacznie sięgać dna. A szkoda, bo jest tam całkiem przytulnie ;).

      • 0 4

  • Strzyza (1)

    Nikt z Was nie patrzy na to ze powiekszony obiekt da zatrudnienie dla wielu ludzi. Jak ten kraj ma sie rozwijac skoro zawsze sie ktos znajdzie kto bedzie protestowal i komu nie beda sie podobaly plany rozbudowy i budowy nowych inwestycji. Poza tym Strzyza w tym miejscu od dawna jest skanalizowana. Uregulowanie Strzyzy jest bezpieczne tylko ze nikt z krytykujacych nie zapoznal sie z rozwiazaniem technicznym zaproponowanej zmiany. Tak wiec zanim sie wypowiecie to zapoznajcie sie z tematem a nie wyglaszajcie Swojego zdania na zasadzie " nie bo nie"

    • 4 12

    • o to za zatrudnienie ???? minimalna urzędowa ???? ktoś z potrzeby schwał Strzyże pod jezdnie i tory , a planowana watpliwa przebudowa wynika z chciwości -to sie zemsci

      • 4 0

  • Zostawić!

    W normalnych warunkach poświęcono by tych parę dodatkowych metrów powierzchni handlowej i zostawiono by pasaż z historycznym strumieniem wewnątrz.Po bokach kawiarnie i byłby element charakterystyczny dla tej części miasta! To by żyło o każdej porze roku.

    • 9 1

  • To można przełożyć rzekę??

    A czy ona przypadkiem będzie chciała wrócić do pierwotnego biegu po jakimś czasie? Hm....

    • 5 2

  • Zostawcie Strzyżę

    Może nadszedł czas zasypać .... Zatokę Bałtycką .... nazwa już gotowa, a ile miejsca zyskacie. Paskudne butiki i sklepiki z ciuchami. Proszę przypomnieć sobie powódź. Zalaną ul. Słowackiego, Al. Grunwaldzką i rwącą wodę. Przełożenie Strzyży już raz przełożonej to chyba coś nie tak .... w centrum miasta brak zieleni, ławeczek i.t.d. Strzyża może Wam jeszcze pokazać, że to nie taki zwykły ciek wodny.

    • 6 1

  • Piskorski nie rozumie, że w środowisku naturalnym woda nie płynie w rurach z kranami

    tylko rządzi sie swoimi prawami, których on nie umie ogarnąć. Nazywanie potoku ściekiem", czy "kanałem" niczego tu nie zmienia. Trzeba nie lada bezczelności (a może głupoty?), żeby ciek wodny nazywać "infrastrukturą techniczną".

    • 6 1

  • Galeria się sypie

    Monitoring nie działa

    • 3 3

  • galeria (1)

    To już jest przegięcie rodzimi handlowcy upadną i zagrożenie dla mieszkanców tylko dla tego by obcy kapital się bogacił .Gdzie my żyjemy ? niewolnictwo niby mineło a tu chory pomysł władzy i co cicho, ludzie to nasze miasto nie pozwólmy go rójnować .Nie dla deweloperów!

    • 2 3

    • A jaki inny ty chcesz?

      Tutaj nie warto w nic inwestować, bo zaraz jakiś ex-ubek/pzpr/wpisz gnidę tutaj zaraz zrobi, żeby prawo zadziałało wstecz i biznes upadnie. Nie raz i nie dwa już udupili tych, co chcieli tu inwestować i jedyne, co dostali, to bandytyzm "w ramach prawa". Zresztą widać, że ty nie rodzimy, bo od kiedy rójnować to słowo? Znam tylko rój i szarańczę gotową i czekającą tylko aż się potkniesz. To nie jest kraj przyjazny przedsiębiorcom i państwo samo ich morduje.

      • 0 0

  • Manewry BRG i Adamowicza

    i ich kombinacje formalne. Robią i piszą wszystko aby przychylić nieba inwestorom w nosie mając mieszkańców. Od czasu do czasu budzą się z łapami w nocniku jak tu, ale najczęściej robią to gdańszczanie.

    • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane