• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ustawa śmieciowa niezgodna z Konstytucją RP?

Donat Paliszewski, adwokat
6 marca 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 

Zgodnie z Konstytucją RP wysokość wszystkich podatków i opłat musi być określona w ustawie. Gdy Trybunał Konstytucyjny stwierdzi niekonstytucyjność artykułów ustawy "śmieciowej", stracą moc wszystkie podjęte na jej podstawie uchwały rad gmin, a mieszkańcy będą mogli domagać się zwrotu dotychczas uiszczonych opłat - przestrzega gdański adwokat, Donat Paliszewski.



Gdański adwokat Donat Paliszewski podkreśla, że ustawa śmieciowa powinna określać stawki podatku. Gdański adwokat Donat Paliszewski podkreśla, że ustawa śmieciowa powinna określać stawki podatku.
Jak już wiadomo, z dniem 1 stycznia 2012 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (...) reformująca od 1 lipca 2013 roku dotychczasowy model gospodarki odpadami na terenie gminy oraz wprowadzająca nową daninę publiczną w postaci opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Danina ta ma wszelkie prawne cechy opłaty lokalnej, co potwierdził ustawodawca (...), z tym że uprawnienia organów podatkowych przysługują wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta. Na podstawie art. 6k ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, sposób ustalenia wysokości opłaty został delegowany na radę gminy, która winna podjąć w tej materii stosowną uchwałę. I tak też uczyniła Rada Miasta Gdańska.

Czytaj też: Podatek za śmieci w Gdańsku: 66 gr za m kw.

Natomiast debatującym w sprawie wysokości opłat umknął fakt, iż w zakresie czynników branych pod uwagę przy ustalaniu wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz wskazania kompetencji rady gminy do określenia uchwałą jej wysokości, niektóre artykuły ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach mogą być uznane za niezgodne z Konstytucją RP.

Powodów do takiego stwierdzenia jest kilka. Przede wszystkim zgodnie z art. 84 Konstytucji RP każdy obywatel jest zobowiązany do ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznych, w tym podatków, określonych w ustawie, a nie jak w tym wypadku dowolnie kształtowanych przez radę danej jednostki samorządu terytorialnego.

Czy Trybunał Konstytucyjny powinien zająć się ustawą śmieciową?

Po drugie, zgodnie z art. 217 Konstytucji RP wszystkie elementy konstrukcyjne danin publicznych tj. np. przedmiot opodatkowania, wysokość stawki opłaty lub zwolnienia, muszą być określone w ustawie. Tymczasem przepisy ustawy pozostawiły organom stanowiącym i wykonawczym jednostki samorządu terytorialnego dowolność w kształtowaniu wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami.

W szczególności to od niczym nie skrępowanej decyzji rady gminy zależy wysokość comiesięcznej opłaty ponoszonej przez mieszkańców. Ustawodawca nie wskazał przy tym, tak jak jest np. przy podatku od nieruchomości czy przy opłacie targowej, maksymalnych stawek za choćby 1 m kw. czy 1 m sześc. zużytej wody. Jednocześnie pozostawiono radzie gminy swobodę w wyborze jednej z kilku, wskazanych w ustawie, metod ustalenia jej wysokości, nie wskazując jednak przesłanek dokonania takiego wyboru. W tym zakresie decyduje tylko i wyłącznie, a zatem swobodnie rada gminy, co powoduje niepewność mieszkańców co do zasadności wysokości płaconych przez nich opłat, a dla wszystkich może przynieść niekorzystne konsekwencje w przyszłości.

Otóż przedmiotem uchwał rady gminy może być tylko i wyłącznie sprecyzowanie wysokości opłaty lokalnej, ale winno to być dokonane w oparciu o ściśle przez ustawodawcę określone czynniki ustalenia jej wysokości ze wskazaniem maksymalnej jej wysokości. Pozostałe kwestie, o czym niżej, winny być określone w akcie rangi ustawowej.

Obecnie mamy do czynienia z sytuacją, gdy rada gminy może nałożyć opłatę za gospodarowanie odpadami w wysokości choćby 100 zł za m kw. powierzchni mieszkalnej, a następnie, np. w kolejnym miesiącu, podwyższyć do 200 zł. Taka sytuacja z punktu widzenia wskazanych powyżej przepisów Konstytucji RP wydaje się być niedopuszczalna, choć ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach na ten temat milczy.

Bezsporne jest, że tego rodzaju obciążenia w państwie demokratycznym mogą być nakładane tylko w drodze ustawy. Wielokrotnie Trybunał Konstytucyjny podkreślał, że nakładanie podatków, innych danin publicznych, określanie podatników, przedmiotu opodatkowania i wysokość stawek podatkowych, a także zasad przyznawania ulg, umorzeń i zwolnień nastąpić może wyłącznie w drodze ustawy. Jednocześnie, elementy te powinny być w akcie rangi ustawowej w sposób bardzo precyzyjny, przejrzysty i jasny uregulowane. Natomiast do unormowania w drodze uchwały mogą zostać przekazane tylko te sprawy, które nie mają istotnego znaczenia dla konstrukcji danej daniny, w tym przypadku opłaty lokalnej za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

W sytuacji uznania, na ewentualny wniosek uprawnionych, przez Trybunał Konstytucyjny niekonstytucyjności niektórych artykułów ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w zakresie ustalenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami, stracą moc wszystkie podjęte na jej podstawie uchwały rad gmin, a mieszkańcy będą mogli skutecznie domagać się zwrotu dotychczas uiszczonych opłat od jednostek samorządu terytorialnego. To dopiero będzie przedsięwzięcie.

Odnosząc się do poprzedniego mojego artykułu i podjętej przez Radę Miasta Gdańska uchwały o przyjęciu wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, pragnę zauważyć, iż również Prezydent Miasta Gdańska zasadnie dostrzegł podniesiony problem i w drodze autopoprawki poprawił wzór deklaracji, wykreślając jako właściwy w sprawie organ - Dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni - i stanowiąc go tylko adresatem. Ta istotna zmiana jest jak najbardziej właściwa, gdyż tylko wójt, burmistrz lub prezydent może być właściwym organem administracji w tych sprawach.

Po publikacji artykułu dr. Łukasza Karczyńskiego otrzymaliśmy od przedstawicieli gdańskiego magistratu opinię prawną sporządzoną przez legislatorów Biura Analiz Sejmowych. Dotyczy ona znowelizowanych przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

- Nie budzą [one] wątpliwości, jeśli chodzi o ustalenie kręgu podmiotów, na których ciąży obowiązek uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi - przekonują sejmowi prawnicy.

Z całą treścią opinii możesz zapoznać się tutaj: Biuro Analiz Sejmowych w sprawie Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (PDF)
Donat Paliszewski, adwokat

Opinie (206) ponad 10 zablokowanych

  • ci dalej o tych smieciach

    Tyle PO-datków wzrosło a ci dalej o śmieciach, chociaż nie powinienem sie dziwić to tzw wolne media jak z kabaretu kmn

    • 4 12

  • proszę się jeszcze wypowiedzieć na temat odpowidzialności zbiorowej!!! (1)

    • 15 1

    • Tu nie ma co się wypowiadać.

      Jest oczywiste, że prawnie tego obronić się nie da.

      • 5 0

  • Nie tylko z Konstytucja ale rownież z Dyrektywą UE (16)

    Dyrektywa parlamentu europejskiego i rady 2008/98/we
    z dnia 19 listopada 2008 r.
    artykuł 14
    koszty
    1. Zgodnie z zasadą zanieczyszczający płaci koszty gospodarowania
    odpadami muszą być ponoszone przez pierwotnego
    wytwórcę odpadów lub przez obecnego lub poprzednich posiadaczy
    odpadów.
    2. Państwa członkowskie mogą postanowić, że koszty
    gospodarowania odpadami będą ponoszone częściowo lub
    w całości przez producenta produktu, z którego odpady
    powstaną oraz że dystrybutorzy tych produktów mogą częściowo
    ponosić te koszty.

    od razu tłumacze jej związek z dyskutowaną ustawa z 2011 o prządku w gminie.
    koszty gospodarowania odpadami musi ponieść właściciel , poprzedni właściciel lub producent.
    czyli za moje śmieci nie może zapłacić mój sąsiad bo nigdy nie był ich właścicielem ani producentem podobnie ja nie mogę płacić za śmieci sąsiada.Zatem proponowany u nas sposób ściągania opłaty śmieciowej jest całkowicie nie do przyjęcia w myśl tej dyrektywy.To aż nadto ,żeby stwierdzić,że polska ustawa nadaje się tylko do kosza.
    podjęcie uchwały przez rade miasta wbrew tej dyrektywie może być podstawa zaskarżenia całej uchwały do SA.

    • 29 0

    • pytam poważnie-kto jest upoważniony do zaskarżenia uchwały? (14)

      czy zwykly obywatel ma na to jakiś wpływ? jeśli tak, to jaki? proszę o poważne odpowiedzi!

      • 7 1

      • Uchwałę może zaskażyć do Sądu administracyjnego każdy (13)

        kogo interes prawny został naruszony. Czyli Pani może zaskarżyć uchwałę Rady miasta podając ,za powód niezgodne z konstytucją naliczenie pani opłaty za śmieci . Niezgodnośc z dyrektywą UE jest też niezgodnościa z konstytucją art.87. Żeby złozyc pozew do Sądu najpierw musi Pani wezwac RM do zmiany uchwały. Jak RM odmówi lub się nieodezwie to wtedy do Sądu. natomiast niemoże Pani zaskazyc ustawy Sejmowej do TK. Dopiero jak wyczerpie Pani 'drogę słuzbową" tzn najpierw zaskażenie uchwały do SA do NSA i dopiero TK

        • 4 1

        • dziękuję za wyczerpującą odpowiedź

          • 3 1

        • Do zmiany uchwały = do usunięcia naruszeń prawa w uchwale. (11)

          Żebyśmy się dobrze zrozumieli. Trzeba te naruszenia wskazać i uzasadnić.

          Z tym TK, też nie jest tak jak piszesz. W tej chwili można zaskarżać ustawę za pośrednictwem RPO lub grupy posłów (opozycja chyba powinna współpracować w tym przypadku z mieszkańcami). Napisz do radnych i posłów z regionu w tej sprawie i dowiedz się, czy wezmą się wreszcie do sensownej roboty. Nie ma co płakać nad uchwałą skoro PO ma większość, trzeba zniszczyć ustawę w TK, który chociaż trochę jest jeszcze apolityczny.

          • 6 1

          • Pisałem i do radnych i do posłow z pomorza. (10)

            Nikt nie chce się wziąć do roboty. Radni nie są zainteresowani skarżeniem do TK. Jak się któryś wychyli to go partia nie wystawi na listach na następną kadencję . Z posłów odpowiedział tylko poseł Aziewicz w stylu co ja się go czepiam ,przecież on jako jeden z 2 posłów głosował w 2011 przeciw ustawie. Nikt nawet nie próbował się odnieść do kwestii niezgodności z dyrektywą UE.

            • 6 0

            • wrzuć tu listę, do kogo pisałeś (9)

              nie potrzebujemy automatów do przegłosowywania ustaw, potrzebni myślący posłowie i radni.

              • 3 0

              • prosze bardzo 1 . lista radnych ( obejmuje wszystkich radnych)

                Temat: W sprawie podwyżek za śmieci
                Data: 2012-12-12 15:45

                Do:
                Kopia: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

                Pan Przewodniczący Rady Miasta Gdańsk
                Bogdan Oleszek
                Radni Miasta Gdańsk

                Uprzejmie proszę o niewykopywanie ustaw rewolucji śmieciowej , a zamiast tego zaskarżenie tych ustaw do TK, rewolucja śmieciowa narusza podstawowe prawa mieszkańców Gdańska i RP.
                Uzasadnienie skrócone:
                1.Dlaczego rewolucja śmieciowa uderza w niewłaściwą grupę mieszkańców?
                Ponad połowa mieszkańców Polski żyje w domach wielorodzinnych. Mieszkańcy blokowisk od lat płacą w systemie który zamierza upowszechnić rewolucja. Płacą za swoje śmieci i te które im podrzucają z domków obok. Zarabia na tym firma przewozowa i wysypisko otrzymuje swoją należność. Nikt się nie skarży. Podnoszenie tym mieszkańcom ceny za wywóz o 400%-1000% w imię walki z patologią, której źródła znajdują się gdzie indziej to jakiś niesmaczny dowcip władz. Czy władze mogą to jakoś wyjaśnić mieszkańcom???

                2.Dlaczego śmieci mają być droższe od węgla?.
                Cena odbioru tony śmieci w wielu miejscach kraju przekroczy cenę jaką trzeba zapłacić za tonę węgla. Cała rewolucja w gruncie rzeczy sprowadza się do podwyżek 200%-400% średnio za kg śmieci z tym ,ze w zależności od przyjętej metody nakładania opłaty śmieciowej dla niektórych rodzin wzrost będzie przekraczał 1000%

                3.Przybędzie nowych urzędników.
                W całym kraju rewolucja da prace około 4000 nowych urzędników, co będzie kosztować ok. 270 mln zł rocznie. Ci urzędnicy będą walczyć z nielegalnym podrzucaniem śmieci do lasu. Nielegalne podrzucanie śmieci kosztowało nas do twej pory 16 mln rocznie . Żeby więc załatwić problem za 16mln będziemy wydawać rocznie 17 razy więcej na sam nadzór urzędniczy.
                4.Co z sortowaniem?
                Do tej pory w wielu miastach za odbiór posortowanych śmieci mieszkańcy nie płacili nic. Po rewolucji za śmieci posortowane mieszkańcy zapłacą więcej niż przed rewolucją za nieposortowane. Nieposortowane będą droższe od węgla ,a to dopiero początek. Rewolucja wprowadzi monopol w gospodarce i co roku wzrost cen. W niektórych miastach np. Gdańsk mieszkańcy będą mieli zachęty jedynie do sortowania dualnego zamiast na 6 frakcji.

                5. Sprzeczność rewolucji śmieciowej
                Podstawowa sprzeczność rewolucji : ma być jednakowa stała opłata dla wszystkich niezależna od ilości śmieci i jednocześnie opłaty mają być zróżnicowane ze względu na segregację?
                To tak jakbyśmy chcieli rozliczać zużycie całości wody ryczałtem ale za wodę zimną pobierać mniejsze opłaty.
                6. Czy rewolucja zapobiegnie wywozowi śmieci do lasu?
                Za śmieci zmieszane trzeba będzie zapłacić dwa razy więcej niż za posegregowane wobec tego nadal będzie zachęta do podrzucania zmieszanych śmieci . Gruz i odpady pobudowlane nie będą odbierane w ramach opłaty śmieciowej i po staremu część będzie lądować w lesie. W końcu nikt nie zmusi właścicieli domków letniskowych do płacenia podatku śmieciowego w dwu gminach i nie ustanie zagrożenie zaśmiecania lasu odpadami weekendowymi. W końcu rewolucja nie będzie miała żadnego wpływu na torebki, papierki, opakowania po batonikach i cukierkach rozrzucane w głębi lasu , czy parkach krajobrazowych. To jest kwestia naszej kultury.
                7. Czy rewolucja zapobiegnie spalaniu śmieci w piecach.?
                W piecach spala się głównie makulaturę i butelki plastikowe czyli coś co można za darmo oddać do punktu segregacji (na razie) . Jeżeli ktoś to spala to nie dla uniknięcia opłaty śmieciowej ale dlatego ,że nie ma na opał. Po rewolucji przybędzie ludzi których nie stać na opał bo podwyżki opłat będą drastyczne (w jednostkowych wypadkach mogą przekraczać 1000%. ).
                8.Czy jest choć jedna sprawiedliwa metoda podatku??

                Ustawa wprowadza 4 metody obliczania opłaty śmieciowej. wszystkie oderwane od ilości produkowanych śmieci Już nikt chyba nie ma wątpliwości ,że wszystkie z nich są niesprawiedliwe bo od pewnego czasu mówi się o tym głośno w mediach. Prezydent Gdańska na swoich stronach (wuwuwu.gdansk.pl/flippingbook/Odpady_debata_spoleczna/Odpady_debata_spoleczna.html)
                udowadnia ,że metoda od gospodarstwa jest najmniej niesprawiedliwa , a akurat tę metodę premier rządu nazwał oderwana od życia. Sposób nakładania podatku śmieciowego narusza art.2 Konstytucji RP.
                9.Czy ustawy śmieciowe są zgodne z konstytucją.?
                Ustawy nie rozwiążą żadnych patologii związanych z podrzucaniem śmieci, a ustanawiając monopol gminy , odetną na lata możliwości innowacyjne gospodarki odpadami, ze szkoda dla środowiska. Narusza to art. 5,68,74,86 konstytucji RP.
                Sposób nakładania podatku śmieciowego narusza art. 2 konstytucji RP. Także mamy sprzeczność z artykułami 20,22,31,32, mówiącymi o wolnościach gospodarczych , równości traktowania, i zasad ograniczania wolności. Ustawa wprowadza nieuczciwą konkurencje na rynku wywozu śmieci. Po pierwszym przetargu konkurencja będzie fikcją to będzie monopol.

                W przypadku odmówienia mojej prośbie o zaskarżeniu do TK proszę o odpowiedź na powyżej zadane pytania. Jako mieszkaniec i obywatel mam prawo do uzyskania takiej odpowiedzi zwłaszcza ,że na realizacji zapisów ustaw może ucierpieć środowisko naturalne.
                Dokładne uzasadnienie mojej prośby znajdą państwo w załączniku.
                Z poważaniem

                • 3 0

              • a co z posłami opozycji? (1)

                bo rozumiem, że posłowie PO nie rozumieją problemu?

                • 1 0

              • Gdyby opozycja była silna to koalicja nigdyby takiego bubla

                nie uchwaliła.

                • 1 0

              • 2. Lista posłow z pomorza ( zew szystkich partii)

                , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
                Data 2013-02-04 11:53
                Panie i Panowie Posłowie
                Proszę ,się nie obrażać ,na moje zniecierpliwienie. Jako obywatel odkryłem ,że regulacje sejmowe naruszają moje konstytucyjne prawa ( patrz załącznik),a co więcej naruszają zapisy dyrektyw unijnych."DYREKTYWA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY 2008/98/WE z dnia 19 listopada 2008 r. Artykuł 14 Koszty
                1. Zgodnie z zasadą zanieczyszczający płaci koszty gospodarowania
                odpadami muszą być ponoszone przez pierwotnego
                wytwórcę odpadów lub przez obecnego lub poprzednich posiadaczy
                odpadów."
                Proszę mi tylko wytłumaczyć dlaczego ja mam płacić za śmieci sąsiada skoro dyrektywa unijna mówi wyraźnie ,że to sąsiad ma zapłacić za swoje smieci ,ewentualnie producent wyrobów , które sąsiad kupił ( czyli w sumie też sąsiad bo oplata producenta będzie i tak w cenie produktu.) Dlaczego ktoś upiera się ,żeby w kraju były dwa systemy opłaty za śmieci inny dla elektro śmieci ( ten jest zgodny z dyrektywą i konstytucją) i inny dla innych śmieci niezgodny z niczym??
                Jestem tylko obywatelem ,który chce ,aby wyższe regulacje prawne konstytucja i dyrektywy były przez Sejm respektowane. Jestem z Pomorza , a państwo są posłami z Pomorza. Co w tym dziwnego ,że zwracam się do Państwa i domagam przynajmniej odpowiedzi ,a najlepiej szybkiego działania w tej sprawie.
                Jeżeli nie chcecie sie Państwo tym tematem zajmować proszę o skierowanie mnie i moich pism do właściwych osób organów czy organizacji.
                Pozdrawiam

                • 5 0

              • i jeszcze dwa nazwiska najbardziej odpowiedzialne za bałagan (4)

                bo z odpowiednich komisji.
                Data: 2013-01-16 21:48

                Do: Tadeusz Arkit

                Szanowny Panie Pośle
                Dziękuje za udzielenie odpowiedzi w dwu zdaniach na moje uwagi o ustawie "śmieciowej"
                zawarte na kilkunastu stronach. Zakładam ,że przeczytał Pan moje uwagi i nie ma zastrzeżeń co do logiki wywodów ,o
                niezgodności ustawy z konstytucja w wielu punktach i łamanie dyrektywy unijnej.
                Tym bardziej dziwi mnie pański upór trwania przy rozwiązaniach błędnych, szkodliwych dla środowiska i gospodarki RP.
                Widocznie ma Pan inne racje mi nie znane i pewnie nie przeznaczone dla uszu ogółu.
                Błądzić jest ponoć rzeczą ludzką natomiast prawdziwym grzechem jest trwanie w błędzie.
                Na zakończenie przypomnę tylko że :
                DYREKTYWA RADY
                z dnia 15 lipca 1975 r.
                w sprawie odpadów
                (75/442/EWG)
                Artykuł 11
                Zgodnie z zasadą zanieczyszczający płaci koszty unieszkodliwiania
                odpadów, pomniejszone o wszelkie przychody uzyskane
                z przetwarzania odpadów, są ponoszone przez:
                posiadacza, którego odpadami zajmuje się podmiot zbierający
                odpady lub przedsiębiorstwo określone w art. 8,
                lub poprzednich posiadaczy lub producentów produktu, z
                którego odpady pochodzą.

                Z tej dyrektywy bezsprzecznie wynika ,że parlamentarzyści dokonując nowelizacji w 2011 roku ustawy o porządku i czystości w gminie złamali tą podstawową zasadę, albowiem rozliczanie śmieci od osoby ,m2,m3 wody, gospodarstwa, zawsze doprowadzi do sytuacji w której albo pan będzie płacił za śmieci sąsiada, albo sąsiad za pańskie.
                Jestem przekonany,ze prędzej czy później musimy nasze ustawy doprowadzić do zgodności z tą mądrą zasadą unijna. Pan z sobie wiadomych powodów zdaje sie wybierać ocpcje później.
                Życzę miłych obrad w Sejmie

                W dniu 2013-01-14 15:20, Tadeusz Arkit napisał(a):

                Witam Pana, Dziękuję za przesłane przemyślenia. Uważam że na obecnym etapie należy wdrożyć uchwaloną ponad 1,5 roku temu ustawę. Pozdrawiam Tadeusz Arkit

                • 2 0

              • coś nie pokazuje adresów mailowych (2)

                spróbuje jeszcze raz.
                Do:
                Kopia: ,
                ,
                ,
                ,
                ,
                ,
                ,
                ,
                ,
                ,
                ,
                ,
                ,
                ,
                ,
                ,
                ,
                ,
                ,
                ,
                ,
                ,
                ,
                ,
                ,
                ,
                ,
                ,
                ,
                ,
                ,
                ,

                • 0 0

              • Niestety niemozna podac listy . (1)

                Podaj maila to prześlę na priva.

                • 0 0

              • chodziło o ogólne "ku pamięci" ;-)

                osobiście mam wrażenie, że tylko Radna Banach cokolwiek interesuje się tematem

                • 2 0

              • ale wiesz, że większość posłów ma problem z czytaniem ze zrozumieniem?

                a Ty Im teksty po kilkanaście stron ślesz...
                Za samo przyjmowanie tak długich tekstów na skrzynkę należy się nagroda ;-)

                • 3 0

    • Dyrektywy UE nie maja mocy stanowienia prawa

      Są to tylko zalecenie do których można ala nie trzeba się stosować. Nie mniej jednak ustawa "smieciowa" to bubel. Problemem jest to że do weryfikacji zatrudnia się kolejne tysiące biurokratów w całej Polsce przez co ceny podatku śmieciowego zostaną podniesione w przyszłym roku.Po kilku latach w każdej gminie będzie działał monopolista na rynku wywozu śmieci. Też będzie mógł dyktować ceny.

      • 0 0

  • Ustawa śmieciowa niezgodna z Konstytucją RP ? (3)

    Od kiedy martwa rzecz - powierzchnia mieszkania wytwarza śmieci ? Jak można ustalić opłatę od powierzchni lokalu a nie od ilości zamieszkałych osób. P.Lisicki i Adamowicz mają w nosie mieszkańców. W tym kraju żyć się nie da. Ludzie wyjdą na ulice, pogonią to towarzystwo i na tym się skończy.

    • 26 3

    • (2)

      Można, np. w Paryżu tak się płaci za śmieci.

      • 1 7

      • a w Hondurasie dają mieszkańcom zniżki do agencji towarzyskich (1)

        • 4 0

        • a w Chinach skutecznie walczą z korupcją

          • 1 1

  • ŚMIECI

    Mam już dosyć tego tematu śmieci, buntujemy się jak możemy przed tą ustawą, ale nasz rząd jest głuchy na sowich wyborców!!!

    • 21 1

  • JAK KTOS NA FORUM PISZE O '' USTAWIE UCZCIWEJ '' to zauwazcie ze ktos daje minus ! (3)

    Zauwazyliscie ze ktos daje MINUS przy wpisach ze my chcemy ustawy prostej i uczciwej w rozliczaniu ?????. Czyli jest jakis cwaniaczek ktoremu uczciwosc nie jest na reke a moze juz sobie firme ukrecil pod przekret i super zyski !

    • 26 1

    • naiwny jestes (1)

      Wierzysz w wolny internet? Są całe grupy wynajęte i opłacane by na forum pisały pochwały lub krytykę. Tyczy sie to normalnych komercyjnych produktów ale też i POlityki. A ustawę smieciowa przegłosowała konkretna partia, jedyną forma zmiany są uczciwe wybory

      • 5 1

      • Dokadnie, a tu na forum szczególnie wyróżnia się jeden koleś pod różnymi nickami

        DArek,ja,Rafał, itd.

        • 3 1

    • Ponoć minus daje jakiś budyń czy kisiel?

      Tak mówią

      • 3 1

  • ta cala konstytucja to taki sam szit jak biblia (1)

    • 3 10

    • Już dzisiaj nie pij !

      połóż sie spać

      • 5 0

  • Czasem KROL musi przebrac sie w lachy i isc do ludu BUDYNIU przyda ci sie to (1)

    Dzis slyszalem Budynia w radiu ze PIS do tej pory byl w spoczynku i cieszy sie z tego ze teraz sie uaktywnil.Budyn po co tak gadasz... tylko prostak nie bedzie wiedzial o co chodzi. Za ta ustawe smieciowa polecisz razem z Lisem nie bede na was juz glosowal... cwaniaki.

    • 19 2

    • kurde, tu nie o PIS chodzi

      w Gdyni PO głosowało przeciwko metodzie od powierzchni, a argumentowało za metodą od osób!!!!!!!!!!!!!!
      Metoda od powierzchni jest skrajnie niesprawiedliwa i w żaden sposób nie powiązana ze wytwarzaniem śmieci!!!
      Mnóstwo oburzonych to wyborcy PO, ale czas powiedzieć stop głupocie i absolutnemu oderwaniu gdańskich władz PO od mieszkańców.
      Cóż, szkoda, bo właśnie ci mieszkańcy Was wybrali!!!

      • 9 0

  • wszyscy nieźle udają,

    że mamy w Polsce jakieś normalne prawo. Kupmy licencję na wszystkie ustawy regulujące życie w kraju od jakiegoś NORMALNEGO państwa i przestańmy się bawić tym, co nas przerasta.

    proste?

    • 15 1

  • Problem w tym, że nie wierzę ani władzy ani adwokatom.

    • 11 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane