Alchemia, czyli siedem nowych biurowców w Gdańsku

Najnowszy artukuł na ten temat Biurowiec Neon sprzedany za 80 mln euro
Dwa biurowce już powstają (będą gotowe w trzecim kwartale 2013 r.) pięć kolejnych jest w planach. Wszystkie - w optymistycznej wersji - mają być gotowe ok. roku 2020.
Dwa biurowce już powstają (będą gotowe w trzecim kwartale 2013 r.) pięć kolejnych jest w planach. Wszystkie - w optymistycznej wersji - mają być gotowe ok. roku 2020. mat. inwestora

Po przeciwległej do Halii Olivia stronie skrzyżowania al. Grunwaldzkiej i ul. Kołobrzeskiej, rośnie kompleks biurowy Alchemia zobacz na mapie Gdańska. Na razie powstają dwa budynki, docelowo będzie ich siedem. Wraz z biurowcami Olivia Business Centre i Arkońsa Business Park stworzą biurowe zagłębie Trójmiasta.Sześć i osiem kondygnacji - tyle będą miały pierwsze biurowce powstające w ramach kompleksu Alchemia.
Sześć i osiem kondygnacji - tyle będą miały pierwsze biurowce powstające w ramach kompleksu Alchemia. mat.inwestora
25-metrowa pływalnia. Będą tu mogły odbywać się zawody pływackie.
25-metrowa pływalnia. Będą tu mogły odbywać się zawody pływackie. mat. inwestora
W zespole biurowców Olivia Business Centre będzie w sumie 120 tys. m.kw. Gotowy jest już budynek Olivia Gate (17 tys. m kw.), powstają dwa kolejne: Olivia Point i Olivia Tower o powierzchni 23,5 tys. m kw.
W zespole biurowców Olivia Business Centre będzie w sumie 120 tys. m.kw. Gotowy jest już budynek Olivia Gate (17 tys. m kw.), powstają dwa kolejne: Olivia Point i Olivia Tower o powierzchni 23,5 tys. m kw. mat. prasowe
- Tempo tej budowy jest niewiarygodne. Patrzę na dźwigi słuchając muzyki poważnej i wydaje mi się, że one tańczą - powiedziała w czasie oficjalnej premiery Alchemii w Fabryce Batycki Małgorzata Dobrowolska, właścicielka firmy Torus, która jest deweloperem kompleksu.

Dwa biurowce Alchemii - sześcio- i ośmiokondygnacyjny - połączone będą wspólną czterokondygnacyjną podstawą. Powierzchnia użytkowa przewidziana do wynajęcia to prawie 21,5 tys. m kw.

Ale nie znajdą się tu wyłącznie biura. Na powierzchni 4 tys. m kw. powstać ma także kompleks rekreacyjno-sportowy z 25 metrową pływalnią, salą sportową do gier zespołowych, 15-metrową ścianką wspinaczkową, a także fitnessem, siłownią, salą cardio oraz innymi atrakcjami.

- Pływalnia i sala sportowa będą miały takie wymiary i zostaną tak przygotowane, że odbywać się na nich będą mogły zawody sportowe. Na co dzień obiekty będą dostępne dla wszystkich: pracowników, dzieci, studentów - mówi Maciej Brożek, dyrektor ds. komercjalizacji w firmie Torus.

W Alchemii przewidywany jest także punkt przedszkolny dla 25 dzieci, 99 stojaków na rowery, 10 kabin prysznicowych i 98 szafek dla rowerzystów. Ponad 700 m  kw. przewidziano na oddział banku, restaurację lub kawiarnię. Dopełnieniem oferty będą 403 miejsca parkingowe zlokalizowane na czterech poziomach (309 dla najemców, 94 dla gości).

Projekt zespołu biurowców powstał w warszawskiej pracowni APA Wojciechowski (w Gdańsku także Arkońska Business Park i Inkubator Przedsiębiorczości przy ul. Lęborskiej), wykonawcą robót (do stanu surowego) jest sopocki Bauhaus, potem budowa nadzorowana będzie przez inżynierów Torusa.

Budowa ma się zakończyć planowo w trzecim kwartale przyszłego roku. Komercjalizacja trwa. Stawka wywoławcza czynszu wynosi 59 zł za m kw.

Docelowo (za 8-10 lat) Alchemia będzie zespołem siedmiu budynków o charakterze wielofunkcyjnym. Sześć z nich stanie na wspólnej, czterokondygnacyjnej bazie, w której znajdą się usługi towarzyszące, na której posadowione będą wielokondygnacyjne wieże biurowe. Siódmy budynek, który ma być zwieńczeniem całej inwestycji oraz dominantą, stanie tuż przy skrzyżowaniu al. Grunwaldzkiej i ul. Kołobrzeskiej.

Który segment działalności deweloperskiej w Trójmieście jest najbardziej obiecujący?

Zobacz wyniki (572)
Oznacza to wyburzenia: w czasie przygotowywania terenu pod kolejne etapy inwestycji znikną w pierwszej kolejności hale po prawej stronie prowadzonej właśnie budowy (dzisiaj m.in. Heban Meble). Potem powstać miałby wysoki na - być może - 90 m biurowiec z hotelem u zbiegu Kołobrzeskiej i Grunwaldzkiej. Wtedy zniknie budynek, w którym teraz mieści się restauracja Cztery Strony Świata. Na koniec powstanie część, gdzie teraz stoi biurowiec przy Grunwaldzkiej 413 (siedziba Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego) - prawdopodobnie zostanie po prostu nadbudowany.

Powstanie tak dużej inwestycji przy głównej arterii komunikacyjnej miasta budzi obawy o narastanie korków. Układ komunikacyjny Alchemii zakłada bezpośredni wjazd i wyjazd z al. Grunwaldzkiej, a także dodatkowy wyjazd, poprzez włączenie w ulicę Kołobrzeską. Ruch kołowy na terenie inwestycji będzie zorganizowany przy pomocy dwóch ulic serwisowych - jednej zlokalizowanej równolegle do alei Grunwaldzkiej od frontu, drugiej usytuowanej z tyłu, równolegle do torów kolejowych.

Deweloper Alchemii jest także właścicielem działki przy al. Grunwaldzkiej 195 (obok wiaduktu Braci Lewoniewskich, między Żakiem, a torami zobacz na mapie Gdańska). Plan zakłada tam wysoką zabudowę, ale firma nie określiła jeszcze swoich planów wobec tej działki.

Natomiast bardzo sprecyzowane plany ma firma TPS Otwarta Przestrzeń, która buduje kompleks biurowy Olivia Business Centre, znajdujący się po przeciwnej stronie skrzyżowania al. Grunwaldzkiej i ul. Kołobrzeskiej, tuż za Halą Olivia. Gotowy jest już budynek Olivia Gate z 17 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Trwa już budowa dwóch kolejnych biurowców - Olivia PointOlivia Tower, w których znajdzie się łącznie ok. 23,7 tys. m kw. powierzchni do wynajęcia. W całym kompleksie Olivia Business Centre będzie 120 tys. m kw. powierzchni biurowej.

Jeśli dodamy do tego 26,5 tys. m kw. nowoczesnych biur w kompleksie Arkońska Business Park znajdującym się po drugiej stronie torów kolejowych, można śmiało stwierdzić, że okolice Hali Olivia i kampusu Uniwersytetu Gdańskiego stają się biurowym zagłębiem całego Trójmiasta.

Zespół biurowy Alchemia

Materiał promujący kompleks biurowców, jaki powstaje u zbiegu al. Grunwaldzkiej i ul. Kołobrzeskiej w Gdańsku. Autor: NabuccoInteractiveRynek biurowy w Trójmieście

Doradcy z CB Richard Ellis (oficjalny doradca firmy Torus) i Jones Lang LaSalle (JLL) na podstawie analiz rynku wskazują Trójmiasto jako jeden z najmocniejszych rynków pod względem powierzchni biurowych. Według danych CBRE Trójmiasto jest na trzecim miejscu w Polsce - po Wrocławiu i Krakowie - pod względem nasycenia powierzchnią biurową (nie biorąc pod uwagę Warszawy). Spadki popytu nie były tu w ostatnich latach tak drastyczne jak w innych miastach.
Londyńscy analitycy z JLL tworząc analogiczną do pogodowej mapę rynku powierzchni biurowych nad Polską wymalowali pełne słońce. Tak nas widzą inwestorzy z Europy i większych kontynentów.
- Kryzys na runku inwestycyjnym w Polsce na razie nie jest odczuwalny. Polska bardzo mocno zaistniała w świadomości europejskiej, jest coraz bardziej popularna - mówi Tomasz Trzósło z JLL.


Opinie (240) ponad 10 zablokowanych

 • jeszcze tylko wywalić te blaszaki mediamarkt i castoramy postawić tam podobne budynki i będzie naprawdę zacnie;] (23)

  • 201 35

  • i gdzie wtedy kupisz puszkę farby, worek cementu albo drukarkę ? (9)

   • 20 26

   • W tych samych sklepach, ale przy odbowdnicy :P (7)

    Takie sklepy akurat w tych miejscach szpecą i nie są one potrzebne. Media Markt jest na Matarni. Castorama jest w Osowie. A zniknąć one znikną bo to tereny Uniwerku i gry resztę zabuduje to nie przedłuży umów najmu i zacznie wtedy wyprowadzać blaszaki o czym najemcy sami wiedzą i dlatego już się nie rozbudowują w tych miejscach.

    • 34 13

    • student nie będzie biegał w okolice obwodnicy :) (4)

     wiadomo, że te obiekty znikną, ale jak słusznie napisałeś teren należy do UG i po co na jego terenie podobne biurowce ? Tam lepiej postawić Domy Studenckie. Z resztą dyskusja jest akademicka, bo już wiadomo jak będzie wyglądać ten teren po zakończeniu dzierżawy i zrealizowaniu planów UG

     • 16 6

     • jasne, domy studenckie przy głownej arterii (3)

      to nie Pcim, tu jest koszmarny ruch uliczny

      • 11 1

      • (1)

       Pańska wypowiedź kaleczy moje oczy i mózg bo brakuje jej sensu

       • 3 6

       • a da się to jeszcze bardziej skaleczyć?

        a-ła!

        • 6 1

      • to nie bedzie

       hotel hilton tylko tani akademik wiec nie jak nie odpowiada akademik to na prywatna kwatere marsz.

       • 6 2

    • dds (1)

     To prawda, że to tereny uniwersytetu, ale z tego, co wiem umowy najmu są do około 2045 roku.

     • 1 2

     • Podobno

      ostanio przedłużyli do 2052, tak czytałęm w krzaczkach.

      • 1 2

   • a to nie można otworzyć Media Marktu i Castoramy w jakimś innym miejscu??

    • 1 1

  • to okolica z ogromnym potencjalem, ale martwa jak na razie (4)

   dookola same hale, warsztaty, stacje paliw i hurtownie, niczym na przedmiesciach a nie w centrum miasta. pracowalem nieopodal przez 2 lata (w dawnym biurowcu centrostalu), dookola nie ma nawet sklepu spozywczego, przystanku, a zeby przejsc na druga strone ulicy, trzeba zaginac pareset metrow do przejscia dla pieszych (to na wysokosci Abrahama puszcza pieszych raz na godzine chyba zburzyc blaszaki (zwlaszcza hale przy torach), hurtownie, przeniesc toto gdzies na przedmiescia, postawic dodatkowy przystanek autobusowy w strone Sopotu na wysokosci hurtowni wózków dzieciecych (ktorej to hurtowni do tego czasu juz nie bedzie), zbudowac mieszkania i sklepy sprzedajace cos innego niz panele podlogowe, ozywic teren zielenia i bedzie git :)

   • 25 3

   • (1)

    a jak to "centrum" jest skomunikowane z resztą miasta - zakorkowana Spacerowa i Slowackiego, SKM Przymorze Uniwersytet. Po wybudowaniu tej nadmiernej wg mnie powierzchni biurowej zabraknie miejsc parkingowych, pogorszy się drożność głównej arterii (Grunwaldzka)

    • 9 8

    • Masz trochę racji ale....

     Na ten typ inwestycji to akurat jest najlepsze miejsce. Ale trzeba było już zaplanować zmiany między innymi tunele dla pieszych na skrzyżowaniu Grunwaldzka- Kołobrzeska, aby nie musieli czekać na światła. Budowa drogi czerwonej, a nie tylko jej planowanie, bo Grunwaldzka i tak ma problem z przyrostem aut. Co do spacerowej to zablokowana jest, ale jak wreszcie ukończą słowackiego to ilość aut tam początkowo spadnie o połowę, co z kolei spowoduje dalszy rozrost Osowy i dojdzie do podobnego poziomu natężenia na spacerowej jaki mamy teraz. Słowackiego już zrobiono teraz jeszcze trzeba czekać na zmiany na wojska polskiego i Wita Stwosza. Przyspieszyć budowę KM, aby ułatwiła dojazd do biur mieszkańcom spoza Gdańska. Zmian trzeba jeszcze sporo, ale czasu jeszcze jest jeszcze trochę, a spora część inwestycji drogowych jest w dobrym czasie.

     • 11 3

   • Nie zgadzam się (1)

    Mieszkam w tej okolicy i uważam, że sklepy z artykułami budowlanymi są w tym miejscu potrzebne. Sklepów spożywczych jest natomiast pod dostatkiem, podobnie jak tych z tekstyliami.

    • 4 2

    • liroya nikt nie wywali

     ale kastorama ma krótką umowę (chyba max 2 lata)

     • 2 0

  • glupi jestes czy tylko udajesz?

   • 0 5

  • to teren UG (1)

   kiedyś w końcu wywalą, może jak będą budowali wydział "turystyki i krajoznawstwa" albo jakiś podobny.......

   • 6 0

   • Wydział turystyki i krajoznawstwa!?

    • 2 1

  • One stoją na terenie uniwersytetu. Tereny te są wydzierżawione na parę(naście?) lat. Dopóki UG z tego zarabia i ma jeszcze miejsca na nowe budynki, to niech korzysta. Ale jak już zabudują cały wolny teren, to może media i casto będą musiały oddać teren pod uniwersyteckie inwestycje.

   • 1 0

  • (3)

   Te "blaszaki" są mieszkańcom potrzebne, w przeciwieństwie do biurowców, do których większość z nich ani razu po nic nie pójdzie.

   • 10 4

   • przecież rzut beretem stamtąd jest Praktiker i Leroy Merlin... a co do biurowców to oczywiście, że są potrzebne, bo przecież jakoś trzeba zarobić na te panele podłogowe, czy puszkę farby

    • 6 3

   • blaszaki są potrzebne? (1)

    czy może sklepy które mają siedziby w tych blaszakach? to duża różnica, sklep można otworzyć w innym, bardziej eleganckim budynku, a blaszaki zburzyć!

    • 3 1

    • no wreszcie

     przeciez na parterze tego biurowca postawionego na miejscu blaszaka mozna miec i market budowlany, rtvagd i spozywczy. W czym problem?

     • 2 0

 • A co z Trytonem? Echo Investment (7)

  Powstanie wogle?

  • 22 7

  • już w tym roku budowa rusza (4)

   • 9 0

   • skąd ta informacja? Potwierdzona? (3)

    • 1 0

    • (1)

     budowa ruszy w II kwartale 2012;
     zmieniony plan miejscowy zatwierdzony;
     do wystąpienia o pozwolenia na budowę brakuje jeszcze uzgodnienia raportu o środowiskowych uwarunkowaniach;
     ostatnia prosta

     • 7 0

     • wiem że migają się w sprawie parkingu

      czyli liwikacji częściowej zajezdni autobusowej na JzK

      • 2 0

    • MPZP już uchwalony 29 września ub.r., ogłoszono już postępowanie dot. uwarunkowań środowiskowych

     • 2 0

  • wogle

   załóż gogle :)

   • 2 2

  • "wogle" ?!

   • 1 3

 • Arkońska (4)

  a przecież niedaleko stoją biurowce na Arkońskiej.

  • 16 47

  • nooooo.... i te też będą stać:)

   przynajmniej nie będzie im smutno:) a pani jak już do woli napatrzy się na tańczące dźwigi to też będzie miała gdzie potańczyć i nikt nie będzie jej się plątać pod nogami;))))

   • 18 2

  • Arkońską także zarządza Torus (2)

   Więc wie co robi budując sobie pod oknem kolejne

   • 20 0

   • (1)

    Logo przypomina symbol ILLUMINATI

    • 5 0

    • Torus

     Seniorita Dobrowolska tym zarządza a to podobno żydówka więc nie ma się co dziwić.

     • 0 0

 • (4)

  spoko, mi się podoba ;d

  • 48 13

  • co za polgłówek a co bedziesz tam mieszkał? (2)

   jakim trzeba być cymbałem by się zachwycać betonowymi biurowcami !!!

   • 2 17

   • a czym mam się zachwycać? Twoją głupotą?

    • 4 0

   • lepiej zachwycać się twoim wyborem? Już wolę jednak te "betonowe biurowce"

    • 0 0

  • I nawet polska nazwa

   nie wierzę

   • 4 0

 • : )

  A tombak też będą robić?: )

  • 7 9

 • Zadaję sobie pytanie, na które zapewne nie uzyskam odpowiedzi - kto te wszystkie biurowce zagospodaruje? (15)

  Co prawda inwestor musi mieć swoją kalkulację, bo to jego cyrk i jego małpy, ale wątpliwości pozostają

  • 40 83

  • Firm które te powierzchnie zagospodaruje jest sporo (2)

   Wiele firm wynajmowało pseudo biurowce o tragicznym standardzie tylko dlatego, że nic innego nie było do wyboru. Rozmawiając ostatnio z deweloperami otrzymałem odpowiedź, że większość nowo budowanych biurowców w tej chwili ma umowy na 75% swoich powierzchni. Oczywiście patrząc na co niektóre może mieć inne wrażenie. Tyle, że trzeba pamiętać, że firmy przechodzące muszą zakończyć umowy w obecnych biurowcach, a po drugie muszą mieć czas na dostosowanie powierzchni biurowej pod swoje potrzeby i przygotowanie firmy na przenosiny. Taki czas zazwyczaj trwa od 4 - 10 miesięcy w dużych korporacjach, a dla nich właśnie robi się tego typu biurowce. Wreszcie część firm wyniesie się z nor w normalne powierzchnie biurowe.

   • 19 2

   • Byłem ostatnio u księgowej w biurze mieszczącym się w barakach przy hotelu Dal (1)

    jeszcze w ubiegłym wieku, pod koniec lat 90-tych wszystkie baraki były zajęte. teraz może jeden na pięć pokoi. pod pojęciem "biura" można wiele zmieścić np. biuro projektowe. moim zdaniem przyrost powierzchni biurowych musi być proporcjonalny do wzrostu gospodarczego i rozwoju firm. a tu ludzie patrzą jak nie paść. ciekawostka: po czym poznać, że kontener na budowie dla pracowników jest kontenerem kierownictwa? po klimatyzacji:-)

    • 4 5

    • po czym poznać, że kontener na budowie dla pracowników jest kontenerem kierownictwa? po klimatyzacji:-)

     Prawda, kiedyś pracowałem na budowie, jak było +28 na zewnątrz to u nich w środku +18.

     • 0 0

  • Nie jesteś inwestorem (4)

   czyli nie twoje pieniądze i nie twój biznes. Skoro budują tzn. widzą dobrą perspektywę dla Gdańska. Jeśli się pomylą to nie będzie to twoja strata, a ich więc już tak się nie gorączkuj. A poza tym czarne chmury nad kołchozem to wsiały w Sowietach.

   • 17 8

   • Nie wiem skąd u ciebie wrażenie gorączki:-)

    Gdybyś przeczytał uważnie to co napisałem panie anonimowy, to nie pisałbyś tych bzdetów
    Skąd wiesz, że te "moje" chmury nie są sowieckie:-P

    • 3 9

   • Opinia została zablokowana przez moderatora

   • obawiam się że zapłacę (1)

    jak banki finansujące te zachcianki wyciągną łapki po nasze podatki

    • 0 12

    • nerwice lękowe można z powodzeniem leczyć.

     Wspieramy Cię.

     • 8 2

  • (1)

   Trójmiasto wyrasta na zagłębie centrów outsourcingowych, więc możemy zgadywać, że własnie one chętnie wykupią tam przestrzeń biurową :)

   • 9 0

   • nie wróży to dobrze

    takie usługi lokuje się tam, gdzie jest tania siła robocza :/

    • 7 7

  • Powierzchnie do wynajęcia od zaraz... (2)

   Coś mi się zdaje , rzekome duże zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe w Trójmieście to tylko fakt medialny. Przecież na prawie wszystkich wiszą banery "Do wynajęcia" . Wystarczy przejechać się np. do Gdyni na ul. Łużycką, by zobaczyć puste przestrzenie biurowców Łużycka Center. A swoją drogą, co się takiego stało, że ENERGA musi dla swoich urzędników wynając aż pół biurowca przy Oliwii?

   • 3 6

   • bercy, bo Gdynia to stagnacja

    pudrowana co rok piardem za kilkanaście milionów złotych

    • 9 1

   • może to, że Organika to wrak a nie biurowiec?

    • 2 0

  • Przykład: (1)

   Bank BPH zajmuje ogromny stary budynek na Marynarki Polskiej i ma zamiar się przenieść - maja tam chyba ok. 2000 pracowników

   • 7 1

   • To już w zasadzie nieaktualne :)

    Bank BPH zmyka na tańsze parcele - oszczędności, panie!

    • 4 1

 • Bardzo dobrze zagospodarowane będzie to miejsce, podoba mi się

  • 37 8

 • w 2020??? (4)

  Przecież w grudniu tego roku jest koniec świata....

  • 56 20

  • chyba dla Ryżego (2)

   • 11 6

   • tak nam dopomoż Swaróg :D

    • 2 0

   • chyba dla konusa szczerbatego!

    • 0 2

  • Doinformuj się, jak już to przepowiednia Majów coś mgliście mówi nt. końca historii, a nie świata.

   • 0 1

 • (4)

  Na co nam tyle biur? Już dziś jest nadpodaż miejsc biurowych do wynajęcia.

  • 36 64

  • masz fałszywe dane

   Firmy przenoszą się z kartonów na czarnym dworze, z zaszczanych kamienic do nowoczesnych biurowców.

   • 25 3

  • To nie do końca tak

   Ceny zaczynają być dość zaporowe, natomiast wiele firm woli nowoczesne budownictwo z pełnym zapeleczem oraz ochroną, niż stare biurowce.

   • 9 0

  • Napewno masz najaktualniejsze dane

   .

   • 1 0

  • biurwy i złodzieje-

   to polskie elity. Biedacy stukający 2 palcami w klawiaturę cieszcie się !

   • 0 4

 • nareszCie prawdziwa zabudowa

  tylko wywalić te blaszaki po stronie UG i będzie niezły kanion

  • 81 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.