• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co zamiast LOT-u? Praca dyplomowa młodego architekta

Marcin Szneider
18 marca 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Marcin Szneider w swojej pracy dyplomowej proponuje, aby budynek, który powstanie na miejscu obecnego LOT-u, gabarytami nawiązywał do siedziby NBP. Marcin Szneider w swojej pracy dyplomowej proponuje, aby budynek, który powstanie na miejscu obecnego LOT-u, gabarytami nawiązywał do siedziby NBP.

W miejscu budynku LOT-u mogłoby powstać Informatorium Miejskie. Tu wycieczkę zaczynaliby goście, chcący poznać w pigułce historię i przeobrażenia Gdańska na przestrzeni wieków. Z dachu nowej zabudowy rozciągałaby się panorama na wieże kościołów i dachy pobliskich kamienic - pisze Marcin Szneider, który obronił pracę dyplomową z zagospodarowania działki, na której dziś stoi budynek LOT-u.



Kilka dni temu napisaliśmy, że Polskie Linie Lotnicze LOT chcą sprzedać budynek przy Wałach Jagiellońskich wraz z otaczającym go gruntem. Być może niebawem pojawi się inwestor, który zmieni oblicze tego miejsca. Czas zacząć zastanawiać się nad przyszłością działki, na której dziś stoi LOT, tym bardziej, że 60 proc. czytelników Trojmiasto.pl uważa, że budynek powinien zostać rozebrany.

Dzisiaj prezentujemy głos absolwenta Politechniki Gdańskiej, który pomysł na zagospodarowanie obszaru wokół LOT-u zawarł w swojej pracy dyplomowej.

***


Spod kolumn nowego budynku (od strony Targu) oraz z jego dachu podziwiać można by wieże kościołów Głównego Miasta. Spod kolumn nowego budynku (od strony Targu) oraz z jego dachu podziwiać można by wieże kościołów Głównego Miasta.
Obecny budynek LOT-u pierwotnie pełnił funkcję pawilonu meblowego, zresztą bardzo potrzebnego w czasach, kiedy wszystkiego brakowało. Powstał w roku 1958 wedle projektu Lecha Kadłubowskiego i Jana Niedostatkiewicza. Pierwszy z nich był również projektantem pobliskiego budynku Teatru Wybrzeże.

Na owe czasy była to architektura bardzo śmiała, nowoczesna. Do tej pory, gdy patrzymy na archiwalne zdjęcia z lat 60. elegancja - wówczas białego pawilonu meblowego - zaskakuje nas swoim wyrafinowaniem. W zamyśle projektantów wysokość budynku miała być zbliżona do przebiegającego w tym miejscu wału ziemnego, będącego częścią nowożytnych umocnień fortyfikacyjnych Gdańska z XVI-XIX wieku. Dzięki skromnej wysokości, wciąż możliwy był wgląd w przestrzeń Targu Węglowego dla kierowców przejeżdżających Wałami Jagiellońskimi, jak i dla pieszych znajdujących się po drugiej stronie ulicy; dostrzegalna była wieża Kościoła Mariackiego, jak również bogato zdobiona fasada Zbrojowni.

Budynek szybko wpisał się w świadomość gdańszczan, którzy większość wizyt na Głównym Mieście do dziś rozpoczynają od umówionego spotkania "pod LOT-em".

Pomimo niezłej architektury (obecnie zdegradowanej), budynek LOT-u nigdy nie powinien powstać w tym miejscu. Po splantowaniu nowożytnych fortyfikacji na przełomie XIX i XX wieku, otoczenie Bramy Wyżynnej znalazło się w miejscu intensywnych prac budowlanych. W miejscu wału ziemnego broniącego wjazdu do miasta powstały pierzeje eklektycznych kamienic, zaś w bezpośrednim sąsiedztwie Bramy zbudowano Bank Rzeszy i hotel Danziger Hof.

Jaki obiekt powinien powstać na działce, gdzie dzis stoi budynek LOT-u?

Takie rozwiązanie otoczenia cennego zabytku, jakim niewątpliwie jest Brama Wyżynna, było często krytykowane. Zarzut dotyczył głównie zdominowania Bramy przez ogromne gmachy, których architektura przypominała skrzyżowanie budynku pruskich koszar z gdańską kamienicą. Po II wojnie światowej budynek hotelu należało rozebrać, gdyż groził zawaleniem, podczas gdy budynek banku zachował się w niezłym stanie, tracąc jedynie dach, trójkątne szczyty i zwieńczenia wieżyczek. Dawne założenie podkreślające punkt centralny kompozycji, którym była Brama Wyżynna, zostało zniszczone poprzez postawienie w miejscu hotelu niskiego pawilonu meblowego.

Do tej pory w miejscu tym stoją trzy zupełnie różne budynki, w żaden sposób nie tworzące spójnej koncepcji. Niski budynek LOT-u z połowy XX w., wyższy budynek Bramy z XVI w. oraz monumentalny gmach banku z początku XX w. Obecny bank NBP jest zabytkiem, więc jedynym rozwiązaniem dla tego miejsca jest przywrócenie po stronie nieistniejącego hotelu Danziger Hof bryły zbliżonej wysokościowo do banku, tak aby kompozycja stała się na powrót równoważna, z punktem centralnym - Bramą Wyżynną.

Niezwykle ważną sprawą jest funkcja budynku, który miałby zastąpić słynny LOT. Powinien być to budynek użyteczności publicznej, czynny jak najdłużej i dający każdemu możliwość zajrzenia do jego wnętrza. Tak wyjątkowe miejsce nie powinno zostać zawłaszczone przez kolejny hotel lub biurowiec.

W swoim obronionym w tym miesiącu projekcie dyplomowym proponuję w tym miejscu budynek Informatorium Miejskiego, miejsca do dyskusji o rozwoju miasta, jego historii, architekturze i przyszłości. Budynek byłby siedzibą dla Biura Rozwoju Gdańska, jak również wydziałów Urzędu Miejskiego, odpowiedzialnych za promocję miasta i jego rozwój.

W jego przestrzeń proponuję wprowadzić również gości miasta Gdańska, tak aby wycieczkę po historycznym śródmieściu mogli rozpocząć od poznania historii miasta, jego przeobrażeń na przestrzeni wieków oraz planów rozbudowy na przyszłość. Na dachu budynku powstało miejsce na ogólnodostępny taras, z którego rozciągać się będzie wspaniały widok na wieże kościołów i dachy kamienic Głównego Miasta.

Architektura budynku Informatorium od strony Targu Węglowego odnosi się do istniejącej w tym miejscu w pierwszej połowie XIX wieku kolumnady harmonijnie uzupełniającej budynek klasycystycznego teatru z 1801 r. Obecny budynek teatru z roku 1967 prezentuje architekturę bezkompromisowo współczesną, jednocześnie nawiązując gabarytami do wcześniejszych budynków w tym miejscu. Stąd pomysł uzupełnienia teatru o współczesną w formie kolumnadę dopełniającą założenie przestrzeni Targu Węglowego jak przed laty.

Bardzo dziwi mnie, że podczas gdy Targ Węglowy wciąż czeka na zagospodarowanie godne architektury na miarę XXI wieku, władze miasta dyskutują przede wszystkim o przyszłości Targów Siennego i Rakowego. Planowana przez inwestora zabudowa tego terenu jest niezwykle intensywna, zabiera dystans do budynku Bramy Wyżynnej, który przez setki lat był przecież początkiem właściwego miasta...

  • Wnętrze budynku ze współczesnym modelem śródmieścia Gdańska i kładką umożliwiającą wędrówkę na wyższe kondygnacje.
  • Za pionowymi lamelami schowany ogród zimowy, służący odpoczynkowi pracowników Informatorium.
  • Widok od strony Targu Węglowego w kierunku Wieży Więziennej.
  • Widok od strony Targu Węglowego w kierunku Teatru Wybrzeże.
  • Targ Węglowy stałby się nową, zamkniętą przestrzenią.
  • Pasaż pieszy przebiegający przez budynek, łączący Targ Węglowy z ulicą Wały Jagiellońskie.
  • Ogród zimowy zlokalizowany od strony Bramy Wyżynnej.
  • Schemat zabudowy sprzed wojny i proponowany - widok od strony Wałów Jagiellońskich.
  • Schemat zabudowy - widok od strony Targu Węglowego.
Marcin Szneider

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie (288) ponad 10 zablokowanych

  • co za wielki

    paskudny kloc.
    może idźmy dalej, walnijmy tam po prostu jakiś 12piętrowy schron z betonu, tak by w końcu zlikwidować tą przytłaczającą przestrzeń placu, niech całkiem zasłoni starówkę, a może i brama zmieści się w środku i w końcu nikt nie będzie lał w przejściu.
    masakra :/

    • 28 6

  • MASAKRA

    MOŻE ZABUDUJMY CAŁE MIASTO! A PO CO MA BYĆ PRZESTRZEŃ... Nie ma to jak postawić brązowy klocek w centrum miasta. Brak jakiegokolwiek nawiązania do historii i stylu miasta.

    • 17 11

  • architekt popisał się polotem,nie ma co...ciekawo ile zgarnie za to arcydzieło..może tam w urzędzie rozdaje sie nagrody metoda na kajsrfera?ten kraj mnie osłabia każdego ranka..

    • 6 3

  • STOP STOP STOP (1)

    Macie stare zdjęcia tego miejsca (przedwojenne) więc proszę o odtworzenie tamtego starego budynku który był. Z tego co pamiętam to był piękny

    • 23 3

    • Danziger Hof - tak się nazywał tamten budynek

      • 4 1

  • Koledze absolwentowi nie brakuje tupetu (1)

    Po pierwsze - w skali tego projektu (w stosunku do otaczającej zabudowy), po drugie - że sam się lansuje tutaj ze swoimi pomysłami. Wydaje mi się, ze warto by było zachować trochę umiaru, w obu kwestiach :) O estetyce nie dyskutuję, wyrażę tylko moje zdanie: koszmar, hybryda architektury III Rzeszy i socrealizamu, zero detalu...

    • 29 4

    • brawo!

      • 3 0

  • tak...

    budowla ta powinna absolutnie bć wkomponowana w historyczne sąsiedztwo...bramy,katowni...architektonicznie również..ażeby nie gryły się style[jeśli można nazwac jakimkolwiek stylem..lastadie,szafrnię itp...bardzo ładnie moim zdaniem wkmponowane zostały spichlerze na ul.toruńskiej..jaet to zabudowa nowa,która komponuje sie i z dzielnicą..starego,dolnego miasta jak i z achtekturą Gdańska-gratuluje pomysłodawcom..chciałoby się ażeby wszystko tak grało..

    • 5 2

  • monstrualne

    za duże, zdominuje cały plac, przytłoczy nie tylko bramę wyżynną. Ogród zimowy -świetna myśl ale dlaczego tylko dla pracowników - urzędników

    • 10 2

  • Czy my jesteśmy aż tacy głupi i brak nam estetyki ?????

    Czy my gdańszczanie nie możemy uszanować piekna starego miasta i chociaż w części odbudować je tak jak było kiedyś przed wojną. Stał tam kiedyś piękny hotel Danzinger Hof i powinien być odbudowany, bo choćby wizualnie pasuje do banku który stoi po drugiej stronie, Po co wymyślać jakieś głupoty nie pasujące do otoczenia. Tak samo jak powinno się odbudować zwodzony Most Zielony, i kanał Na Stępce. Mówimy już o tym od lat 80-tych. Ile to konferencji było na ten temat i nic tylko glupie gadanie do niczego nie pasujące. Mam materiały z tych wszystkich spotkań, były nawet pewne ustalenia władz na czele z Adamowiczem, ale ciągle stoimy w miejscu jak ta sławna "Wyspa''.

    • 17 7

  • To już zabytek panowie !!!! (2)

    W gdańsku architektura modernistyczna jest bardzo zaniedbana. Mało osób ją broni i docenia. Wyjątkiem jest miasto Gdynia i kilku wykładowców na trójmiejskich uczelniach. Uważam, że budynek lotu powinien być zmodernizowany podobnie jak Cristal we Wrzeszczu i ocalony od wyburzenia. Jak będziemy tylko burzyć nasze miasto będzie wspaniałą wydmuszką. Uważam, że taka architekturę będącą świadkiem historii miasta i sztuki polskiej powinna być chroniona. Projekt Szneidra jest okropny!!!!!!, przestarzały, monstrualny. Jeden z internautów słusznie porównał ją do projektów Speera. To nie Germania ludzie. Współczesna architektura otoczona zabytkami nie powinna dominować!!!!!!. Odbudowywanie Danziger Hofu również nie popieram współczesne aranżacje z detalem architektonicznym ze styropianu są masakryczne.

    • 17 12

    • Przecież budynek LOTu to zabytek klasy zero, który jedynie NAWIĄZUJE bryłą do projektów modernistycznych, ale przez pryzmat zwulgaryzowanego marksizmu, stali i szkła, socjalistycznych koncepcji.

      • 2 6

    • to niech Gdynia będzie modernistyczna

      a Gdańsk klasyczny i zabytkowy (przynajmniej Starówka); wraz z kurortem sopockim utworzy to doskonałą całość.
      a Cristal jest paskudny, wygląda gorzej niż przed renowacją.

      • 0 0

  • ale lans

    umieszczać o samym sobie artykuł...hmm czysty narcyzm

    • 14 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane