• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dariusz Chmielewski, nowy wojewódzki konserwator zabytków zaczyna pracę

Ewelina Oleksy
5 lutego 2024, godz. 07:00 
Opinie (205)
aktualizacja: godz. 09:42 (5 lutego 2024)
Dariusz Chmielewski już oficjalnie obejmuje urząd pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Dariusz Chmielewski już oficjalnie obejmuje urząd pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Dariusz Chmielewski, w poniedziałek, 5 lutego, został oficjalnie powołany na stanowisko pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków i może zaczynać pracę. Nominację wręczyła mu wojewoda pomorska.

Aktualizacja, godz. 9:42

Wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz powołała na stanowisko pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków Dariusza Chmielewskiego.

- Czekaliśmy na tę chwilę ponad miesiąc. Jest to niezwykle ważny urząd w naszym województwie, nie tylko na renomę, którą trzeba odbudować, ale również na sprawy, którymi trzeba się zająć jak najszybciej - to jest kontakt z samorządami, ale również z biznesem. Trzeba spowodować, żeby ten urząd znowu działał i miło mi, że pan Dariusz Chmielewski przyjął propozycję zostania konserwatorem zabytków. To osoba znana w środowisku, sprawna i kompetentna - powiedziała wojewoda.
Wojewoda pomorska wręczyła powołanie na stanowisko Dariuszowi Chmielewskiemu. Wojewoda pomorska wręczyła powołanie na stanowisko Dariuszowi Chmielewskiemu.
Chmielewski podziękował za zaufanie.

- Dla mnie była to decyzja niełatwa, żeby wejść drugi raz do tej samej wody, ale czuję się przygotowany do pełnienie tej funkcji. Wiem, jak wiele wyzwań czeka w tym urzędzie, ponieważ byłem jego klientem, jako firma zajmująca się renowacją zabytków. Na początku najważniejsze będą sprawy organizacyjne: uporządkowanie funkcjonowania urzędu i doprowadzenia do sprawniejszej realizacji zadań, do wydawania decyzji w terminie - powiedział Chmielewski.
Pytany o konkretne sprawy, którymi chce się zając w pierwszej kolejności, konserwator powiedział:

- Proszę dać mi moment na zapoznanie się z tym, co mnie czeka w urzędzie. Na pewno pierwszy miesiąc to będzie rozpoznanie spraw. Na pewno potrzebny będzie audyt, żeby zorientować się, co po latach nieobecności zastałem w urzędzie.
Wspomniał jednak o tym, że bliski jest mu m.in. temat objazdu Bramy Nizinnej, który poprzedni konserwator zablokował. Dodał, że realizacja tej inwestycji jest kluczowa dla ratowania tego zabytku.Czy uważasz, że Dariusz Chmielewski będzie skutecznym wojewódzkim konserwatorem zabytków?

O tym, że to właśnie Dariusz Chmielewski będzie nowym wojewódzkim konserwatorem zabytków, poinformowaliśmy jako pierwsi już 17 stycznia.

Od tamtej pory trwały ministerialne i urzędowe procedury. Sprawy się przedłużały, bo Chmielewski, by móc objąć urząd, musiał zakończyć dotychczasową działalność zawodową.

W poniedziałek, 5 lutego, w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim nastąpi jednak w końcu jego oficjalne powołanie na stanowisko wojewódzkiego konserwatora zabytków.

O godz. 8:30 wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz wręczy mu nominację, co będzie równoznaczne z objęciem urzędu przez Chmielewskiego.Chmielewski już był konserwatoremDariusz Chmielewski stanowisko obejmuje po raz drugi w swojej karierze zawodowej. Pomorskim wojewódzkim konserwatorem zabytków był już w latach już w latach 2012-2016.

To zawodowy konserwator zabytków, absolwent Wydz. Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 2007 r. prowadził firmę świadczącą usługi ochrony zabytków.W przeszłości był zatrudniony m.in. na stanowisku inspektora wojewódzkiego w Państwowej Służbie Ochrony Zabytków w Toruniu. Pracował też w biurze miejskiego konserwatora zabytków w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Był również pełnomocnikiem prezydenta miasta Gdańska ds. odbudowy kościoła św. Katarzyny po pamiętnym pożarze w 2006 r.

Negatywne wyniki kontroliDo jego pracy na stanowisku wojewódzkiego konserwatora zabytków w latach 2012-2016 zastrzeżenia miała Najwyższa Izba Kontroli i ówczesne Ministerstwo Kultury.Wyniki przeprowadzonych wtedy kontroli były negatywne. Chmielewskiemu zarzucano m.in. dopuszczenie do zniszczenia części sklepienia w Zbrojowni, brak właściwego nadzoru nad miejskim konserwatorem i ochrony terenu w Stoczni Gdańskiej oraz wkroczenie konserwatora w kompetencje planistów przy miejscowym planie dla Rajskiej.

NIK zarzucała mu z kolei "nieskuteczny nadzór nad zabytkami", zły nadzór nad spichlerzem Woli Łeb, co w efekcie doprowadziło do jego rozbiórki, oraz zaniedbania obowiązków przy wywozie "Sądu Ostatecznego" z Gdańska na wystawę do Włoch.

Opozycja domaga się odpowiedzi na 10 pytańJeszcze przed oficjalnym objęciem stanowiska przez Chmielewskiego, 18 stycznia, opozycyjni radni PiS skierowali do niego list z 10 pytaniami, na które oczekują odpowiedzi.

10 pytań do nowego wojewódzkiego konserwatora zabytków 10 pytań do nowego wojewódzkiego konserwatora zabytków

Radni chcą się dowiedzieć, jaki ma pogląd na konkretne sprawy w zakresie ochrony zabytków i planowania przestrzennego.

- Dariusza Chmielewskiego znamy z wielu działań na tym stanowisku w latach ubiegłych, stąd szereg pytań i zastanawiamy się, czy jego nowa kadencja to nadal będzie spolegliwe działanie dla imperium deweloperów, czy jednak merytoryczne decyzje w kwestii opieki nad zabytkami - mówił Kazimierz Koralewski, szef Klubu PiS.
Po zmianie rządu ze stanowiskiem wojewódzkiego konserwatora zabytków pożegnał się Igor Strzok. Po zmianie rządu ze stanowiskiem wojewódzkiego konserwatora zabytków pożegnał się Igor Strzok.

Zastąpi Igora Strzoka, który zostawił spory bałaganDariusz Chmielewski na stanowisku zastąpi Igora Strzoka, który pożegnał się z posadą konserwatora po zmianie rządu.

Strzok, zdaniem wielu, w tym także swoich podwładnych, zostawił po sobie spory bałagan w urzędzie.Za jego kadencji dochodziło do gigantycznych opóźnień w wydawaniu decyzji. Skutkowało to blokowaniem wielu spraw.

Blokowanie inwestycji, ciężka współpracaPrzez opieszałość byłego konserwatora nadal do skutku nie doszła m.in. modernizacja przepompowni ścieków Ołowianka. Do sądu trafiła w tej sprawie skarga spółki GIWK na bezczynność konserwatora w tej sprawie. 12 lipca 2023 r. zapadł wyrok zobowiązujący PWKZ do rozpoznania wniosku GIWK w terminie jednego miesiąca od dnia zwrotu akt. Mimo tego do tej pory nie zapadła decyzja w tej sprawie.

Inwestycja blokowana przez konserwatora w końcu ruszy? Inwestycja blokowana przez konserwatora w końcu ruszy?

Na fatalną współpracę ze Strzokiem głośno żaliły się władze Gdańska, zarzucając mu to, że wręcz paraliżuje procesy inwestycyjne i planistyczne w mieście. Przykładem jest np. objazd Bramy Nizinnej.

Poprzedni konserwator, Igor Strzok, zablokował budowę objazdu Bramy Nizinnej. Poprzedni konserwator, Igor Strzok, zablokował budowę objazdu Bramy Nizinnej.
Inwestycja była przygotowana, robotnicy weszli na budowę, ale prace trzeba było przerwać, bo Strzok cofnął uzgodnienie konserwatorskie.

Władze Gdańska narzekają na współpracę z konserwatorem Władze Gdańska narzekają na współpracę z konserwatorem

Negatywnie pracę Igora Strzoka oceniał nawet jego przełożony, były już wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

Załatwianie spraw z opóźnieniem, bałagan i braki w dokumentacji, uchybienia w procesie decyzji o dotacjach i przy zatrudnianiu oraz nagradzaniu pracowników - to tylko niektóre z zarzutów, jakie w toku zakończonej w 2022 r. kontroli sformułował Drelich wobec Strzoka.

Lista wykrytych nieprawidłowości była długa i liczyła blisko 60 punktów. Mimo tego Drelich nie odwołał Strzoka ze stanowiska.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (205)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane