• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dialog urzędników z portem ws. pyłu nad Gdańskiem

Maciej Korolczuk
3 maja 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (374)
Do spotkania władz Gdańska z przedstawicielami portu doszło we wtorek 2 maja. Do spotkania władz Gdańska z przedstawicielami portu doszło we wtorek 2 maja.

Mycie ulic nie tylko na terenie portu, monitorowanie jakości powietrza z uwzględnieniem pyłów PM40, raportowanie działań na składowiskach i reakcja na pojawiające się wokół portu insekty - to oczekiwania miejskich urzędników wobec zarządu gdańskiego portu w celu zminimalizowania pyłu węglowego nad miastem.



Jakość powietrza nad Trójmiastem jest:

Do spotkania władz Gdańska z przedstawicielami gdańskiego portu doszło we wtorek 2 maja. Rozmowa miała na celu wypracowanie rozwiązań, minimalizujących problemy związane z pyłem, unoszącym się nad sąsiadującymi z portem dzielnicami.

W spotkaniu na terenie portu udział wziął Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych. Port Gdańsk reprezentował nowy prezes Łukasz Malinowski oraz Kamil Tarczewski, wiceprezes zarządu ds. infrastruktury. W spotkaniu uczestniczył także Kamil Rychlak, przewodniczący Rady Dzielnicy Nowy Port.

Sprawdź jakość powietrza w Trójmieście



Władze Gdańska przyznają, że dotychczasowe działania portu ws. zminimalizowania uciążliwości pylenia nad miastem są niewystarczające. Władze Gdańska przyznają, że dotychczasowe działania portu ws. zminimalizowania uciążliwości pylenia nad miastem są niewystarczające.

Dotychczasowe działania są niewystarczające



- Podczas spotkania zaraportowane zostały dotychczasowe działania, mające zminimalizować uciążliwości transportowe - informuje Joanna Bieganowska z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

To m.in.

  • strefy buforowe dla transportu przewożącego węgiel,
  • mycie ulic portu specjalnymi pojazdami,
  • zakrywanie ciężarówek przewożących surowiec oraz zraszanie węgla specjalną mieszanką, dzięki której zmniejszają się uciążliwości związane z pyleniem.

Zdaniem miejskich urzędników to jednak działania niewystarczające. Władze Gdańska oczekują, że port dopuści i umożliwi większą kontrolę społeczną podjętych działań i z uwagi na wzrastający poziom uciążliwości zwróciły uwagę na konieczność rozszerzenia działań.



Miasto oczekuje od portu mycia ulic nie tylko na terenie portu, ale także na terenie dzielnic sąsiadujących tj. Nowego Portu, Letnicy, Przeróbki czy Stogów. Magistrat chciałby też, by zarząd portu na bieżąco raportował działania wokół hałd surowca. Nowością ma być również rozszerzenie przez port urządzeń do monitorowania jakości powietrza o urządzenia PM40 (z wyższą skutecznością monitorowania niektórych rodzajów pyłów), a także reakcja portu na zgłaszany przez mieszkańców problem, pojawiających się w dzielnicy insektów.

- Władze portu zapewniły, że hałdy węgla polewane są wodą oraz specjalnym płynem, który ma zmniejszać uciążliwości związane z pyleniem, ale dostrzega, że ten problem nadal jest i wspólnie z operatorami będzie szukał kolejnych rozwiązań - dodaje Bieganowska.
  • Skutki pylenia węgla z hałd na terenie portu w Gdańsku.
  • Skutki pylenia węgla z hałd na terenie portu w Gdańsku.
  • Skutki pylenia węgla z hałd na terenie portu w Gdańsku.
  • Skutki pylenia węgla z hałd na terenie portu w Gdańsku.
  • Skutki pylenia węgla z hałd na terenie portu w Gdańsku.
  • Skutki pylenia węgla z hałd na terenie portu w Gdańsku.

Jeszcze w maju myjnia na terenie portu



W maju na terenie portu ma stanąć specjalna myjnia, w której samochody, przewożące węgiel, będą dokładnie doczyszczane. Kwestią insektów zajmuje się z kolei Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Przypomnijmy, że wcześniej ws. pyłu węglowego nad Gdańskiem interweniowała m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz (wystosowała w tej sprawie pismo do premiera Mateusza Morawieckiego), rada dzielnicy, której radny Jarosław Sobolewski o sprawie poinformował Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska.



Stanowczy głos zabrał też radny miasta Cezary Śpiewak-Dowbór, domagając się śledztwa prokuratury, a także posłanka Lewicy Beata Maciejewska, która przeprowadziła w porcie kontrolę poselską. Po doniesieniach od mieszkańców i nagłośnieniu sprawy w mediach kontrolę na terenie portu prowadzi też Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

10:53 10 MAJA 23 (aktualizacjaakt. 17:09)

Pył w Nowym Porcie (245 opinii)

Tak się pyli węgiel dziś w Nowym Porcie, wszystko leci na ul . Marynarki Polskiej ,na działki i osiedla.A wczoraj był smròd coś jak ropa i trzeba było okna pozamykać
Tak się pyli węgiel dziś w Nowym Porcie, wszystko leci na ul . Marynarki Polskiej ,na działki i osiedla.A wczoraj był smròd coś jak ropa i trzeba było okna pozamykać

Miejsca

Opinie (374) ponad 20 zablokowanych

  • Miasto dało decyzję środowiskowe na składowanie węgla na powstałych w porcie nowych placach składowych? Wystarczy, że to tylko sprawdzić i może oddać sprawę do prokuratury.
    Czy Portu wybudował te place zgodnie z prawem budowlanym?
    Czy użytkuje je zgodnie z decyzjami WIOŚ?
    Wystarczy to sprawdzić a nie bić pianę.
    Żadna z instytucji uprawnionych do kontroli nie chcę zajmować się tym tematem od WIOŚ po WINB.
    Wszyscy dobrze wiedzą, że place
    które powstały to tylko utwardzenia terenu bez funkcji użytkowej.

    • 0 0

  • Ale skąd ten pył węglowy skoro węgla nie ma??

    • 0 0

  • W Nowym Porcie powietrze jest zanieczyszczone. Parapety czarne, codziennie wycieram kurze z mebli i szmatką jest czarna, jeszcze pojawił się dziwny kaszel.

    • 0 0

  • Fajna szopka

    Nagle port zaczął pylić przed wyborami, koń by się uśmiał

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane