• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trzy atrakcje w Orłowie. Zwiedzamy Trójmiasto

Arnold Szymczewski
6 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 

Podróż meleksem, spacer po moloMapka, wspinaczka na klifMapka i zwiedzanie zakończone kawą w domu Stefana ŻeromskiegoMapka - pokazujemy trzy atrakcje w Gdyni Orłowie, które odwiedziliśmy w drugim odcinku naszego cyklu znanych atrakcji w Trójmieście. W pierwszej części prezentowaliśmy ciekawe miejsca w Oliwie.



Gdynia Orłowo - co warto zobaczyć?



Kiedy ostatni raz byłe(a)ś na klifie w Orłowie?

Orłowo to nadmorska dzielnica Gdyni, która do granic miasta została włączona w 1935 r. Na powierzchni nieco ponad 5 km kw. znajdują się takie atrakcje jak: plaża i molo, klif, opuszczone sanatorium, zespół pałacowo-parkowy, stadnina koni - Kolibki, dom Stefana Żeromskiego, były zajazd Adlerówka czy scena letnia Teatru Miejskiego w Gdyni.

Ponadto, przez wiele lat przy ul. Orłowskiej 13Mapka istniał jeden z najbardziej znanych klubów w Trójmieście - Maxim, który m.in. spopularyzował zespół Lady Pank piosenką pt. "Tańcz głupia, tańcz", rozpoczynającą się tekstem - "U Maxima w Gdyni". A obok pozostałości klubu niszczeje obiekt dawnego Czerwonego Dworu.

W naszym cyklu odwiedzamy trzy najpopularniejsze miejsca, czyli molo, klif i dom Stefana Żeromskiego.

Jak dojechać na Klif Orłowski?



Na wstępie warto zaznaczyć, że w rejon mola w Orłowie dojechaliśmy darmowym meleksem. Pojazd wozi pasażerów na trasie C.H. KlifMapka - Molo Orłowo w godzinach 10-20, co 10-15 minut do końca sierpnia.

Podróż meleksem z C.H. Klif do Orłowa trwa 10 minut. Podróż meleksem z C.H. Klif do Orłowa trwa 10 minut.

Molo w Gdyni Orłowie - jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Trójmieście



Naszą podróż rozpoczynamy od mola w Orłowie, które naszym zdaniem jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc na mapie Trójmiasta - zwłaszcza o zachodzie słońca.

Dzisiejsze molo ma 180 m długości, ale mało kto wie, że w 1934 r. obiekt miał aż 430 m. Po rozbudowie orłowskie molo było przystosowane do cumowania statków białej floty. W tym czasie, w celu podniesienia komfortu pobytu plażowiczów, zbudowano też nieopodal Łazienki, które zostały zburzone w 2012 r.

Co ciekawe wstęp na molo - podobnie jak w Sopocie - był płatny.

Zimą 1949 r. potężny sztorm zdewastował ponad połowę konstrukcji. W 1953 r. odremontowano pozostałą część mola.

Molo w Orłowie jest bardzo urokliwe. Molo w Orłowie jest bardzo urokliwe.

Klif w Orłowie - widok, który pozostanie na długo w pamięci



Klif w Orłowie znają wszyscy. Ogromna skarpa rozciąga się na długości około 650 m i zbudowana jest głównie z gliny morenowej, piasków gliniastych oraz żwirów pochodzenia lodowcowego.

Przyglądając się uważniej klifowemu urwisku dostrzec można również rdzawe nacieki związków żelaza i obecność węgla brunatnego. Niemal pionowe zbocze ma różne wysokości, a największe przewyższenie dochodzi do 40 m ponad poziom wody w Zatoce Gdańskiej.

Z roku na rok klif o metr zmniejsza swoją powierzchnię i przewiduje się, że przy obecnym tempie erozji za kilkadziesiąt lat możemy już go nie zobaczyć.

Na klif najlepiej dotrzeć od strony plaży. Gdy miniemy opuszczone sanatorium, wystarczy pójść w lewo do lasu, gdzie znajdziemy schody, które doprowadzą nas prosto na szczyt klifu.

Wejście na klifu zajmuje chwilę, ale widoki zwalają z nóg. Wejście na klifu zajmuje chwilę, ale widoki zwalają z nóg.

Atrakcje w Gdyni Orłowo - domek Żeromskiego



Orłowo jest dzisiaj bardzo zamożną dzielnicą i nie brak tu przepięknych willi oraz domów. Co ciekawe, przez kilka miesięcy w 1920 r. mieszkał tutaj Stefan Żeromski. Dziś w jego domu mieści się nie tylko muzeum, ale i kawiarnia.

Podczas pobytu pisarz interesował się budową Gdyni, odbywał liczne wycieczki po okolicy, spotkał się również z Janem Kasprowiczem, Janem Lechoniem, Antonim Abrahamem, Bernardem Chrzanowskim oraz Jakubem Mortkowiczem. Podczas pobytu w Orłowie powstał utwór pt. "Sambor i Mestwin".

Do 1985 r. budynek pełnił funkcje mieszkalne. Następnie, do 1989 r. stał opuszczony. Wówczas rozpoczął się w nim remont, prowadzony z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Orłowa. Placówka została otwarta 26 kwietnia 1997 r. Natomiast ekspozycja muzealna, poświęcona pisarzowi, została udostępniona zwiedzającym w listopadzie 2000 r.

  • Stefan Żeromski mieszkał w Orłowie w 1920 r.
  • Stefan Żeromski mieszkał w Orłowie w 1920 r.
Wystawa muzealna pt. "Życie i twórczość Stefana Żeromskiego" umiejscowiona jest na piętrze budynku. W jej ramach prezentowane są pamiątki poświęcone pisarzowi: fotografie, kopie rękopisów, listy, dokumenty oraz plansze informacyjne.

Znajduje się tu również biblioteczka, zawierająca stare wydania dzieł Żeromskiego. Całość uzupełniają meble i wystrój w stylu epoki. W urządzonej na parterze kawiarni prezentowana jest wystawa archiwalnych fotografii Orłowa i Gdyni oraz plansze z życiorysem i portretami pisarza.

W pierwszym odcinku pokazaliśmy wam kilka znanych i lubianych miejsc w Oliwie, które warto odwiedzić. Zapraszamy na kolejny odcinek, w którym odwiedzimy Sopot i pokażemy wam, jak ciekawie można spędzić dzień w kurorcie.

Opinie (75) 5 zablokowanych

  • Gdynia tragedia (1)

    Na czym polega metoda na Szczurka?

    Aby wam to wyjaśnić muszę zrobić krótkie wprowadzenie.

    Czym jest tzw. władztwo planistyczne gminy?

    Naczelny Sąd Administracyjny, w swoim wywodzie opisał to w następujący sposób;
    Gmina to wspólnota mieszkańców, a jej zadaniem podstawowym jest zaspokajanie potrzeb tej wspólnoty (art. 166 ust. 1 Konstytucji RP). Oznacza to, że prowadząc konkretną politykę w ramach przyznanych kompetencji, w tym planistyczną, gmina jest zobowiązana zwracać uwagę na potrzeby wszystkich mieszkańców. Każdy bowiem mieszkaniec gminy, członek wspólnoty samorządowej, ma prawo oczekiwać, że jego interesy będą brane pod uwagę w działaniach gminy. Na gruncie planowania przestrzennego konieczne jest zatem takie wyważenie interesów, aby w jak największym stopniu zabezpieczyć i rozwiązać potrzeby wspólnoty, jednak w jak najmniejszym naruszając prawa właścicieli nieruchomości objętych planem

    A jak to wygląda w Gdyni?

    Nasz Prezydent jedyne co waży, to co mu się opłaci. Co zapewni jemu i jego ugrupowaniu wygraną w kolejnych wyborach. I uwierzcie mi, Szczurek naprawdę ma w nosie wspólnotę.

    Będzie to pewne uproszczenie, ale w Gdyni wygląda to tak.

    Forum Kultury? nie pykło,
    lotnisko? nie pykło,
    mityczny już tunel czy wiadukt na Puckiej? nie pykło,
    lodowisko? nie pykło,
    basen olimpijski? nie pykło.
    I można mnożyć te przykłady.

    Dlaczego nie pykło?

    Z powodu arogancji naszej władzy oraz absolutnego braku strategii i planowania.
    W Gdyni, władze działają doraźnie i gonią króliczka pod kolejną kadencję, w sposób nietransparentny robią interesy z grupą uprzywilejowanych i wpływowych biznesmenów.
    I robią to w coraz bardziej perfidny sposób.

    Powodem jest m.in. katastrofalny stan finansów Gdyni i zbliżający się schyłek ery Szczurka.
    Prezydent zwyczajnie próbuje uratować Samorządność i siebie przed klęską wyborczą.
    Szczurek nie ma już pieniędzy aby nadal kupować lojalność armii urzędników, dlatego swoimi decyzjami probuje kupować sobie lojalność potencj

    • 19 0

    • Gdynia

      To bankrut !!!!!!!!!!!

      • 5 0

  • Szczerze

    Tawerna na średnim poziomie w takim miejscu,straszydło dawne Sanatorium a mogła by być przepiękna restauracja jedna duża lub ze dwie mniejsze z pięknym widokiem na ostatnim piętrze na morze aż się prosi bo takiego czegoś Gdynia nie ma i nie chwalcie restauracyjek przy ulicy wielkości toalety.
    Wejście drewniane schody na Klif za Taverną aż się prosi o dopracowanie i dopieszczenie tego placyku tam na dole tyle możliwości a zero czego kolejek zrobienia wiadomo zawsze chodzi o kasę cóż można czekać jeszcze następnych 20 lat tylko czy my będziemy.

    • 17 0

  • Nie piszcie, że w klifie jest węgiel brunatny, bo do przyszłej wiosny już go nie będzie

    • 7 1

  • Kiedyś było tam fajnie, ale teraz hołoty pełno.

    • 12 0

  • Hajda na orłowo bedzie nam różowo

    • 3 0

  • nie dziekuje wole spacer , dom Zeromskiego poogladam z zewnatrz ,na szcescie na molo mozna jeszce wejsc za darmo

    jakos tak autor szasta moja kasa nie zastanawiając się ile to by kosztowało

    • 10 0

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Zwiedzamy Trójmiasto.Trzy atrakcje w Orłowie.

    i ja tam byłem

    miód i wino piłem...

    • 0 0

  • Przepiękne miejsce

    niezależnie od pory roku. Byłam tam 3 tygodnie temu, na klifie usłyszałam rozmowę oburzonych turystów: ale dlaczego nie ma tutaj barierek? Ano nie ma bo wtedy nadwyrężyłoby to tzw konstrukcję klifu który runąłby z kretesem. Tam na górze jest pięknie i magicznie. Widok na dwa półwyspy bezcenny

    • 4 0

  • plac zabaw

    Jestem czasami - ostatnio byłem z córką na placu zabaw i niestety szybko uciekliśmy bo był dosłownie nalot palaczy - na niewielkim placu zabaw dla dzieci około 10 osób paliło !! W Wejherowie jest duży park gdzie co chwila są zakazy palenia i wydzielone stanowisko dla palaczy a bulwary oraz molo w Gdyni to jakieś średniowiecze pod tym względem. Na placu zabaw na Bulwarze jest zakaz palenia ale trafiają się ludzie którzy potrafią stanąć 3 m dalej i palić..

    • 5 0

  • Prawda jest inna.

    Orłowo jest pierszą dzielnicą znienawidzoną przez władze Gdyni.Traktują to miejce jak kopalnię pieniędzy dla swoich tłustych tyłków.

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane