• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak będzie wyglądać otoczenie Nowej Politechnicznej? Możliwe zmiany

Krzysztof Koprowski
23 listopada 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (150)
Plac w rejonie DH Jantar (tzw. pl. Grunwaldzki) był rozpatrywany w dwóch wariantach nowej zabudowy. Plac w rejonie DH Jantar (tzw. pl. Grunwaldzki) był rozpatrywany w dwóch wariantach nowej zabudowy.

Kilka dodatkowych wytycznych w sprawie zagospodarowania przestrzeni wzdłuż ul. Do StudzienkiMapka zgłosili mieszkańcy w trakcie warsztatów dotyczących trasy Nowa Politechniczna. Nowa zabudowa powinna powstać w skali dopasowanej do otoczenia, choć proponowane są różne układy budynków. Postulowane rozwiązania będą szczegółowo analizowane na etapie nowego planu, choć na jego opracowanie trzeba jeszcze poczekać.



Jaka zabudowa powinna dominować wzdłuż ul. Do Studzienki?

O planowanych zmianach istniejących założeń planistycznych wzdłuż ul. Do Studzienki informowaliśmy kilkakrotnie w ostatnich tygodniach.

Głównym przyczynkiem do dyskusji była uchwała Rady Dzielnicy Wrzeszcz Górny, która nie chce dopuścić do pozostawienia niezagospodarowanej rezerwy terenowej pod rozbudowę układu drogowego. Inwestycja ta nie ma bowiem żadnych szans na realizację ze względu na ogromne koszty, opór społeczny, szkody środowiskowe czy ochronę konserwatorską.

  • Wariant 1 grupa A (Zgodna) - pl. Grunwaldzki i pl. Fiszera
  • Wariant 1 grupa B (Generałów) - pl. Grunwaldzki i pl. Fiszera
  • Wariant 1 grupa C (Zielonych) - pl. Grunwaldzki i pl. Fiszera

Miejska zabudowa dopasowana do otoczenia



W poniedziałek (21 listopada) w gmachu Hydromechaniki Politechniki GdańskiejMapka odbyły się ostatnie warsztaty zorganizowane przez Biuro Architekta Miasta, podsumowujące dotychczasowe rozmowy z mieszkańcami. Zaprezentowano na nich także wynik prac dotyczący pożądanej przez uczestników formy zagospodarowania przestrzeni między al. GrunwaldzkąMapkaul. TrauguttaMapka.

Wśród wspólnych postulatów trzech grup warsztatowych należy wymienić:
  • wprowadzenie zabudowy o miejskim charakterze i skali dopasowanej do otoczenia,
  • przeznaczenie najniższych kondygnacji na usługi i handel,
  • potrzebę poprawy warunków ruchu pieszego wzdłuż ul. Do Studzienki poprzez wycofanie od ulicy nowej zabudowy lub zastosowanie podcieni i arkad,
  • intensywną zabudowę od strony al. Grunwaldzkiej i stopniowe jej "rozrzedzenie" w kierunku ul. Traugutta.

  • Wariant 2 grupa A (Zgodna) - pl. Grunwaldzki i pl. Fiszera
  • Wariant 2 grupa B (Generałów) - pl. Grunwaldzki i pl. Fiszera
  • Wariant 2 grupa C (Zielonych) - pl. Grunwaldzki i pl. Fiszera

Różny sposób kształtowania przestrzeni i powiązań



Różnice polegały natomiast m.in. na:
  • wariantowaniu zabudowy od strony al. Grunwaldzkiej (tzw. pl. Grunwaldzki): brane są pod uwagę rozwiązania z dużym skwerem z fontanną i zabudową wzdłuż ul. Politechnicznej lub (to pomysł forsowany przez Biuro Rozwoju Gdańska) wprowadzenia kubatury w centralnej części, tworząc w ten sposób dwa rozdzielone obszary zieleni,
  • sposobie ukształtowania narożnika Do Studzienki - Fiszera: w formie placu domkniętego zabudową lub pozbawienia tego miejsca zabudowy,
  • podejściu do nowego placu od strony ul. Traugutta, gdzie dwie grupy optowały za miejską zabudową wokół planowanego przystanku tramwajowego, zaś jedna pozostawiła tę przestrzeń jako niedomkniętą aż do istniejących obiektów kampusu Politechniki Gdańskiej,
  • przeznaczeniu wyższych kondygnacji w budynkach: w pełni na usługi lub dopuszczeniu także funkcji mieszkaniowej (w tym akademików).

  • Grupa A (Zgodna) - pl. Traugutta
  • Grupa B (Generałów) - pl. Traugutta
  • Grupa C (Zielonych) - pl. Traugutta

Rezerwa terenowa czeka na nowy plan zagospodarowania



Postulaty mieszkańców będą docelowo wzięte pod uwagę przy sporządzeniu nowego planu zagospodarowania. Kiedy to nastąpi? Trudno dzisiaj wyrokować. Niewykluczone, że w pierwszej kolejności nastąpi budowa trasy tramwajowej.

Rada Dzielnicy Wrzeszcz Górny na ostatniej sesji podjęła uchwały z wnioskami o zmianę obowiązującego planu zagospodarowania oraz studium Gdańska. Dokumenty te obecnie czekają na rozpatrzenie przez władze miasta.

Należy jednocześnie pamiętać, że zdecydowana większość gruntów w granicach opracowania należy do gminy, a to oznacza, że działania na poziomie planistycznym nie wymagają działań pod presją czasu ze względu na stosunkowo niewielkie ryzyko zabudowy niezgodnej z nową koncepcją zagospodarowania.

Część osób obecnych na spotkaniu, w tym politycy PiS, negowało sposób prowadzenia dialogu z mieszkańcami. Wyszli jednak z sali przed prezentacją wyników podjętych ustaleń. Część osób obecnych na spotkaniu, w tym politycy PiS, negowało sposób prowadzenia dialogu z mieszkańcami. Wyszli jednak z sali przed prezentacją wyników podjętych ustaleń.

Sprzeciw wobec konsultacji, które nie są konsultacjami



Poniedziałkowe spotkanie rozpoczęło się od godzinnej dyskusji nad formalnym aspektem warsztatów. Obecni na sali: poseł PiS Kacper Płażyński, radny miejski z PiS Andrzej Skiba oraz radni dzielnicowi: Michał Błaut z Wrzeszcza Górnego oraz Roger Jackowski z Wrzeszcza Dolnego przekonywali, że używanie określenia "konsultacje społeczne" jest niezgodne w kontekście uchwały Rady Miasta Gdańska o prowadzeniu dialogu z mieszkańcami w tej formule. Dopytywali też kto podjął decyzję o zastosowanej formie rozmów.

- W sensie formalnym, nie mamy co do tego wątpliwości, nie są to faktycznie "konsultacje społeczne" - przyznał prof. Piotr Lorens, architekt miasta Gdańska - Decyzję o przeprowadzeniu procesu konsultacyjnego w zakresie ul. Do Studzienki [poprzedzającego sporządzenie planu - dop. red.] podjął Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji. To jest podstawa prawna naszego działania.
W momencie, gdy doszło do prezentacji wyników dotychczasowego efektu prac, wspomniane osoby opuściły salę. Do podobnej sytuacji doszło już na wcześniejszych warsztatach, kiedy to część uczestników spotkania manifestacyjnie wyszła ze spotkania po deklaracji, że nie będzie prowadzona dyskusja na temat przebiegu tramwaju przez ul. Boh. Getta WarszawskiegoMapka.

Pierwotne warianty zabudowy wzdłuż trasy Nowa Politechniczna


Potencjalne możliwe warianty zmian na ul. Boh. Getta Warszawskiego


Piecki-Migowo (Morena). Powstaje plan strategiczny dla dzielnicy Piecki-Migowo (Morena). Powstaje plan strategiczny dla dzielnicy

Miejsca

Opinie (150) 6 zablokowanych

  • więcej bloków mniej zieleni

    więcej bloków, mniej zieleni ... betonować wszystko ...

    • 1 1

  • Z powodu planowanego poszerzenia przystanku na Grunwaldzkiej zniknie lewoskręt w "Do Studzienki" - korkowanie na maksa

    Gdyby poprowadzić tramwaj prosto na "Do Studzienki" to nie trzeba poszerzać przystanku, bo przystanek byłby na placu przed DT Jantar - no ale to teren obiecany deweloperom pod blokowisko.

    • 6 1

  • Do Studzienki a "Nowa Politechniczna"

    Warsztaty jak warsztaty, coś tam sie wykluło. Niezbyt wyraźnie jednak opisano w artykule podstawowe założenia.
    Rozumiem, że miasto zrezygnowało z doprowadzenia projektowanej nowej ulicy "Nowej Politechnicznej" do skrzyżowania z Grunwaldzką po śladzie ulicy Do Studzienki? W związku z budową tej ulicy miały ulec likwidacji wszystkie budynki po lewej stronie pierzei ulicy Do Studzienki (pod poszerzenie ulicy do dwujezdniowej).
    Tymczasem w warsztatach jednym z głównych problemów jest ustawienie budynków w tej pierzei. W związku z tym pytanie: w jaki sposób Nowa Politechniczna będzie się włączać do Grunwaldzkiej, bo przez Traugutta też nie bardzo, ani przez Smoluchowskiego...

    • 5 0

  • niech wkońcu zrobią ten tramwaj , najlepiej getto , siedlicka i działki na sobieskiego...

    • 0 0

  • Niestety mamy w urzędzie miejskim ludzi zajętycg głównie soba -kompletnie ignorujacych mieszkańców !!!!!!!!

    Nawet nie próbuja sprawdzić jak działały by proponowane przez mieszkańców przebiegi tej trasy tramwajowej , nie analizowano pozytywnych jak i negatywnych relacji takich rozwiazań . Mam wrażenie że to pan Grzelak jest jednoosobowo pomysłodawca , projektantem , inżynierem , architektem i urbanista Tworzacym ten projekt . Prosiłbym o napisanie artykułu poruszajacego ten temat z takiego punktu widzenia z wyszczególnieniem zawodowych kompetencji pana Grzelaka jak i jego wykształcenia w tych kierunkach !!!!!!!!!!

    • 0 1

  • ilosc zieleni

    Zawsze mnie rozśmiesza ściema z zielenią, dachy zielone, tramwaj po trawie, drzewa kilkudziesięcioletnie na chodniku. Byle pięknie wyglądało!!!!! czy ktoś kiedyś rozliczy taki projekt czym po nigdy to tak nie wygląda? Zieleń kosztuje w tej wizualizacji drugie tyle co beton!

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane