• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

PG myśli dla Airbusa

msz
3 lipca 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Nad nowym, przyjaznym środowisku modelem samolotu pracują między innymi naukowcy z PG. Nad nowym, przyjaznym środowisku modelem samolotu pracują między innymi naukowcy z PG.
Inżynierowie z Politechniki Gdańskiej biorą udział w projekcie, który ma zaowocować nowym typem bardziej niezawodnego i ekonomicznego samolotu.

Politechnika Gdańska jako jedyna uczelnia z nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej została zaproszona do udziału w międzynarodowym projekcie MOET More Electric Commercial Aircraft.

Zespół składający się z ponad 60 uczelni i firm z 14 krajów UE, pracuje nad nowym samolotem komercyjnym, który w większym niż dziś stopniu korzystałby z energii elektrycznej.

- Idea "bardziej elektrycznego" samolotu polega na zastąpieniu urządzeń o zasilaniu pneumatycznym i hydraulicznym przez urządzenia elektryczne. Dzięki temu zamiast trzech różnych systemów wytwarzania i dystrybucji energii: pneumatycznego, hydraulicznego i elektrycznego, wystarczy system elektroenergetyczny - opowiada dr hab. inż. Janusz Nieznański, wraz z prof. Piotrem Chrzanem koordynujący politechniczny zespół. - Korzyści z zastosowania rozwiązań elektrycznych są oczywiste. Samolot jest bardziej niezawodny, spadają koszta jego eksploatacji, ogranicza się emisję szkodliwych substancji.

Koordynatorem projektu jest Airbus. W konsorcjum projektowym siły połączyli naukowcy i potentaci przemysłu lotniczego, jak m.in. Rolls-Royce, SAAB, Alenia czy Eurocopter. Budżet kończącego się w 2009 roku projektu wynosi 75 mln euro i jest pokrywany w połowie przez Komisję Europejską.

Weź udział w seminarium

Seminarium, podsumowujące pierwszy etap realizacji europejskiego projektu MOET, odbędzie się w dniach od 3 do 5 lipca w gmachu Politechniki Gdańskiej przy ul. Gabriela Narutowicza 11/12. Początek seminarium we wtorek o godz. 9.30 w Auli PG. W tym samym miejscu 4 lipca (w środę) w godz. 14.00-16.00 odbędzie się otwarta prezentacja Doliny Lotniczej, czyli stowarzyszenia przedsiębiorców przemysłu lotniczego z południowo-wschodniej Polski.
msz

Miejsca

Opinie (77) ponad 10 zablokowanych

  • krótko mówiąc, w skali międzynarodowej zyskują kraje, które zyskują technologie, i o tym chyba mówi Ana

    • 0 0

  • Dlaczego nie?

    Hej Franz,
    Mają nalezeć do jednej grupy?
    A wytłumacz dlaczego? Może tak byś napisał coś by stało sie czwarta grupą. A potem pięć róznych by stało się Twoim marzeniem. Dlaczego nie? I dlaczego nie piszesz a sie przyglądasz?

    • 0 0

  • zsz

    Jakie akcje firmy na jakiej giełdzie maja zostajc przekazane ktorej Politechnice?
    O co tobie chodzi?I tak sie nie zrozumiemy,widocznie jestem zbyt glupia,a nie chce sie jeszcze bardziej kompromitowac.Na koniec dyskusji jeszcze jeden argument dla ciebie.
    Bedzie deszcz.Krowy nisko lataja,pewnie tu gdzies gniazdo maja.

    • 0 0

  • londyńczyk

    Przeczytaj jeszcze raz mojego posta, a potem się wypowiadaj.
    O jakich moich marzeniach piszesz? Twój wpis zakwalifikowałbym do 3 grupy, tak więc w ten sam sposób Ci odpowiem: pomyłeś już wszystkie gary, a teraz masz przerwę na papierosa?

    • 0 0

  • londyńczyk na emigracji w Gdańsku?

    czy gdańszczanin na emigracji w Londynie.

    • 0 0

  • sugestie brunetki ale bez pokrycia niestety

    brunetko, sugerujesz, że te koncerny (BMW, MERCEDES PEGOUT) nie zadbały o własne fabryczne ośrodki zeby zyskać swoją pozycje?
    Podaj mi przykłady o których Ty mowisz.
    Tak żeby naświetlić o jakie uczelnie i na jakich zasadach sie tym zajmują, bardzo Cię prosze. Wtedy dowiemy się co Nam sugerujesz.
    Sugerując że masz tyle wiedzy i nie dając przykładu kompromitujesz sie przecież. Nie rozumiem po co?
    Zaczełaś obrażać sugerując, że blondynka to nic dla Ciebie... Jak sie teraz czujesz?

    Jeszcze Jedno pytanie: A dlaczego to studenci nie mają sami wybierać ktorą gałaź gospodarki lub jaki koncern bedą wspierać sami wychodząc z takimi propozycjami praktyk. Z tą jednak róznicą. Na Własne osobiste, a nie Unijne zarządzenia. W konću mamy tu dbać o wolność (jesli mowimy o prywatnym rynku inwestycji) także w wyborze.
    Dlaczego za studenta ma decydować Rektor??!
    To jednak nazbyt korupcjogenne. Po co więc ta inicjawtywa naprawdę?

    • 0 0

  • przed nami UE odkrywa glowy inzynierowie z Airbus budowy

    aż sie smiesznie tu zrobiło ze historia kombinatów się powtarza...

    kombinat pracuje
    oddycha buduje
    kombinat to tkanka
    ja jestem komórką
    nie wyrwę się
    nie wyrwę się
    to tylko wiem
    wiem wiem wieeeeeeem

    to tylko wiem

    kombinat pulsuje
    nikt nie wie że żyje
    nic nie wiem o sobie
    mam tętno miarowe
    nie wyrwę się
    nie wyrwę się
    to tylko wiem
    wiem wiem wieeeeeeem
    to tylko wiem
    to tylko wiem
    to tylko wiem
    to tylko wiem
    to tylko wieeeeeeeeeeeeeeeeeeee...m

    to tylko wiem!

    te biurka się ciągną
    aż hen po widnokrąg
    zasypiam w szufladzie
    dokładnie wskazanej
    nie wyrwę się
    nie wyrwę się
    teraz już wiem
    wiem wiem wieeeeeeeeeeem
    teraz już wiem teraz już wiem teraz już wiem
    teraz już wiem
    teraz już wieeeeeeeeeeeeeee
    eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeem
    teraz już wiem
    teraz już wiem
    teraz już wieeeeeeeeeeeeeeeee
    eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
    eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeem...

    ...wow!

    • 0 0

  • Ana

    Nie znasz rzeczywistości panującej w nauce. Proszę nie wypowiadaj się nie mając pojęcia o czym mówisz. Tak się składa, że koncerny planując lokalizację własnego ośrodka badawczego biorą pod uwagę ile uczelni ilu jakich absolwentów może rocznie zapewnić. Takie decyzje podejmują władze uczelni i władze uczelni uczestniczą w rozmowach z koncernami. Pojedynczy studenci ich nie interesują, tu chodzi o liczby np. 1000 potencjalnych pracowników rocznie. Przykład należy brać ze Skandynawii i ośrodków badawczych Nokii. Notabene chciali brać naszych studentów ale władze regionu i uczelni nie potrafiły podać konkretnych danych liczbowych.
    Niedługo centa badawcze z Niemiec przeniosą sie do nas, dlaczego? mamy wysoki poziom absolwentów i chcemy pracować, absolwenci niemieccy po skończeniu studiów nie myślą o pracy, tradycją są kilkuletnie wyjazdy na wycieczki po całym świecie.
    Na szczęście to nie ludzie z budżetówki uważający obcy kapitał za największe zło a prywatne inicjatywy za rozkradanie państwa nie decydują w takich sprawach.

    • 0 0

  • Ana

    dbajac o wolność dajmy studentom decydować o kierunkach rozwoju uczelni,a rektor niech sie zajmie sekretarka,bo to potrafi.Kontrargumenty ciezko mi znalezc.Dzieki za rozmowe.

    • 0 0

  • odpowiedz czy liczą na głupotę?

    Mośku krotko bedzie.
    To Ty nie znasz.. Wiesz od czego sa samoloty?
    I gdzie jest ten wybór. Czy student jest głupi i sam nie potrafi odnaleść tego "ośrodka"??
    I gdzie widzisz przyszłość dla ludzi którzy już wyjadą z przymusu bo nie bedzie tu żadnej gospodarki mimo inwestowania w jej podstawy. Upieram sie, ze finansowana uczelnia z podatkow to nie to samo co prywatny osrodek badawczy firmy.
    Jak chcesz być naiwny i wierzyc w to o czym wiesz już to trudno.
    Takim ludziom zaden nowy argument na nic sie nie przyda.
    Jeśli nie wiesz na czym polega system podatkowy to brakuje Ci torche podstaw zeby dyskutować o sprawach istotnych dla przyszłości. Dziękuje
    Prawie wcale co widziałam, nie odpowiadasz na pytania istotne.
    To jednak smuci bo widać że nie wiele z tego dobrego będzie.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane