• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

PG myśli dla Airbusa

msz
3 lipca 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Nad nowym, przyjaznym środowisku modelem samolotu pracują między innymi naukowcy z PG. Nad nowym, przyjaznym środowisku modelem samolotu pracują między innymi naukowcy z PG.
Inżynierowie z Politechniki Gdańskiej biorą udział w projekcie, który ma zaowocować nowym typem bardziej niezawodnego i ekonomicznego samolotu.

Politechnika Gdańska jako jedyna uczelnia z nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej została zaproszona do udziału w międzynarodowym projekcie MOET More Electric Commercial Aircraft.

Zespół składający się z ponad 60 uczelni i firm z 14 krajów UE, pracuje nad nowym samolotem komercyjnym, który w większym niż dziś stopniu korzystałby z energii elektrycznej.

- Idea "bardziej elektrycznego" samolotu polega na zastąpieniu urządzeń o zasilaniu pneumatycznym i hydraulicznym przez urządzenia elektryczne. Dzięki temu zamiast trzech różnych systemów wytwarzania i dystrybucji energii: pneumatycznego, hydraulicznego i elektrycznego, wystarczy system elektroenergetyczny - opowiada dr hab. inż. Janusz Nieznański, wraz z prof. Piotrem Chrzanem koordynujący politechniczny zespół. - Korzyści z zastosowania rozwiązań elektrycznych są oczywiste. Samolot jest bardziej niezawodny, spadają koszta jego eksploatacji, ogranicza się emisję szkodliwych substancji.

Koordynatorem projektu jest Airbus. W konsorcjum projektowym siły połączyli naukowcy i potentaci przemysłu lotniczego, jak m.in. Rolls-Royce, SAAB, Alenia czy Eurocopter. Budżet kończącego się w 2009 roku projektu wynosi 75 mln euro i jest pokrywany w połowie przez Komisję Europejską.

Weź udział w seminarium

Seminarium, podsumowujące pierwszy etap realizacji europejskiego projektu MOET, odbędzie się w dniach od 3 do 5 lipca w gmachu Politechniki Gdańskiej przy ul. Gabriela Narutowicza 11/12. Początek seminarium we wtorek o godz. 9.30 w Auli PG. W tym samym miejscu 4 lipca (w środę) w godz. 14.00-16.00 odbędzie się otwarta prezentacja Doliny Lotniczej, czyli stowarzyszenia przedsiębiorców przemysłu lotniczego z południowo-wschodniej Polski.
msz

Miejsca

Opinie (77) ponad 10 zablokowanych

  • Ana

    Twoje podatki w marnej części pokrywają koszty dydaktyki, PG jest natomiast placówką dydaktyczno-badawczą i na badania uzyskują środki samemu, np. finansuje ich Airbus ale nie tylko, na WILiŚ mam pełno sal sponsorowanych przez firmy - nowe wyposażenie w zamian za logo na drzwiach i gabloty z informacjami o firmie (tylko firmy techniczne o profilu studiów).
    Dobra robota PG, tylko nie podchodźcie do tego tak jak zwykle, bo skończy się "tak jak zwykle".
    Jeżeli ktoś uważa, że poprzez współpracę z dużymi koncernami osłabia się gospodarkę ... no cóż, zalecam powtórną edukację.

    • 0 0

  • o poparciu i zachwycie co sądzić mozna

    patrzac na powyższe opinie całościowo to ciekawe wnioski
    sie krystalizują.
    Prostaki zazwyczaj z miejsca zachwycają czymś czego nie rozumieją. Podobnie czynią głupcy i egoiści.
    Dobrze zeby jednak znależć takie wypowiedzi jak ta.

    "cieszę się, żę gdańska uczelnia bierze udział w takim projekcie, ale nie mogę oprzeć się wrażeniu, że znowu 37,5M EUR publicznych unijnych pieniędzy zostanie zmarnowane. tak się z reguły kończą inwestycje finansowane przez państwo, w tym przypadku UE. czemu nie pozostawić rozwoju techniki lotniczej w rękach prywatnych na zasadach wolnego rynku??? oni też mogą się zwrócić do uczelni po pomoc. a napewno lepiej zadbają o (swoje) pieniądze."

    ciekawy artykuł

    • 0 0

  • Slusznie Mosiek

    Im bardziej znana uczelnia,tym wiekszy budzet od sponsorow komercyjnych oplacajacych tam swoje badania.Niektorzy najwyrazniej tego i tak nie sa w stanie pojac.

    • 0 0

  • do mośka

    "..zamian za logo na drzwiach i gabloty z informacjami o firmie.."
    To prosze wykaż, ze tak nie jest. Ale nie na podstawie argumentów o darmowej reklamie dla firmy jaką ten koncern czyni sobie na salach laboratoriów.
    Bo z całym szacunkiem, to marny agrument.
    Gdyby tak było jak sądzisz (ze koncern dba o naukę) już dawno ta fabryka znalazla by się pod Gdańskiem. Jak choćby jest to z Intelem.
    Inaczej jest to zwyczajnie nieuczciwe. Korzystać zwyczajnie z czyichś kosztów oszczedzajac na kosztach, na polskim PKB, mój kochany Mośku.
    Może Mośku sam się zastanowisz czym Cię przepojono gdy oglądałeś te loga :)
    Wykaż także, ze nie ma żadnego związku z wyjeżdzjącymi z kraju i brakiem pieniędzy dla lekarzy w przyszłości. Bedziesz miał trudny orzeszek do przełknięcia.

    Pozdrawiam

    P.S. Uwazasz, że pijawki tez rozwijają przyssawodawce?

    • 0 0

  • brawo! pozdrowienia dla EiA!

    super! bardzo mila wiadomosc. sam studiowalem automaty, wiem jak bardzo studenci chca brac udzial w takich przedsiewzieciach. tam mozna sie wiele nauczyc i pomyslec o przyszlej pracy. ja aukrat "korzystam" z airbusa, czesto nim latam. jeszcze raz gratulacje od absolwenta EiA, obecnie pracujacego na off-shore.

    • 0 0

  • Widzisz Mosiek

    Ty o finansowaniu badan naukowych przez przemysl,a Ana o orzeszkach do przełknięcia i pijawkach.Badz tu madry i pisz wiersze.

    • 0 0

  • Kochana ana

    cytuje: Gdyby tak było jak sądzisz (ze koncern dba o naukę) już dawno ta fabryka znalazla by się pod Gdańskiem. Jak choćby jest to z Intelem.

    Coz, klania sie czytanie ze zrozumieniem, bo koncern nie buduje nowej fabryki, tylko poszukuje nowych rozwiazan. Takie wlasnie rozwiazania powstaja w jednostkach badawczych (a czesc z nich to wlasnie politechniki i uniwersytety). Potem te wdraza sie w juz istniejacych fabrykach. No, ale skoro dla Ciebie fabryka z robotnikami po zawodowce lub ze srednim to to samo co instytut badawczy....

    • 0 0

  • SUPER

    NIe wazne kto sie zabiera (jaki wydzial) za taki projekt, bo koncowo mowi sie ogolem o PG wiec podwyzszaja standard uczelni w oczach pozostalych kraji! PG GORA!!

    • 0 0

  • czy ta "brunetka" sie musi dalej kompromitować?

    Uczelnia taka jak politechnika nie jest przedsiewzięciem komercyjnym.
    Kompromitacja nr ? (brunetko)
    Jesli by była to co my tu jeszcze robimy ? Dlaczego nie zniosą nam od razu podatków? Dopóki zyjemy w systemie podatkowym musimy sie trzymac pewnych zasad bo może sie przydarzyć Nam, że ludzie wyjdą głodni na ulice ktoregoś dnia jak to miało miejsce przy przepompowywaniu wielkich funduszy na rozwój Niemiec przed wielkim krachem gospodarczym w tymze kraju.
    Obecne protesty są już ostrzeżenien, ze nie tak wiele brakuje.
    http : // cia.bzzz.net/film_z_protestu_pielegniarek_pod_urm
    Latwo się domyślić do czego posłuża wyniki badań w przypadku ponurego scenariusza. Przemysł wojenny nie czeka na cywilów.
    Na marginesie należy dodać. W Ameryca jakby odmiennie jest to prowadzone.
    Jak zostało zauważone nie jest to dobre dla uczelni ani tez dla systemu szkolnictwa.
    Reasumując. Jeśli robi to UE to moze byc conajwyżej kolejna wpompownia pieniędzy i srodków ku uciesze gapiów. A dobrze jest zadać pytanie o skutki w dalszej perspektywie.

    I prawdą jest, że koncerny są głodne i łatwo sie nie zatrzymuja kiedy rozpedzone ida ku "Nowej Przyszlosci" kosztem zdemoralizowania społecznych więzi. JA napewno dziękuje takim. Zachwalać może każdy głupek. Niech wie, że zostanie pogłaskany.

    • 0 0

  • MOET

    cieszy, że "Nasi" naukowcy i młode umysły biorą udział
    w takich przedsięwzięciach, ale jedna jaskólka nie czyni
    wiosny...
    Jak kadra PG będzie miała wymierny udział w powyższym projekcie, a to zaowocuje kolejnymi zaproszeniami
    lub! stałą jakkolwiek ją rozumieć współpracą ze światowymi
    koncernami wówczas owszem będzie powód do ZADOWOLENIA.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane