• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rocznica wybuchu II wojny światowej

msz
1 września 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Obchody 68. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się w asyście honorowej Kompanii Marynarki Wojennej. Obchody 68. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się w asyście honorowej Kompanii Marynarki Wojennej.

68 lat temu, 1 września 1939 roku niemiecki pancernik Schleswig-Holstein ostrzelał Westerplatte. Bombardowana z powietrza i ostrzeliwana przez niemieckie działa i moździerze, polska załoga broniła się przez siedem dni. Wobec zdecydowanej przewagi nieprzyjaciela i wyczerpania, załogi major Henryk Sucharski podjął decyzję o kapitulacji. Tak rozpoczęła się II wojna światowa. W sobotę mieszkańcy całego Wybrzeża obchodzą rocznicę tego pamiętnego dnia.

W głównych obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte weźmie udział Prezes Rady Ministrów Jarosław Kaczyński. Uroczystości rozpoczyną się przy dźwiękach syren portowych o godz. 4.45 nad ranem. Po wysłuchaniu hymnu państwowego w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej zgromadzeni zostaną powitani przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, a następnie wysłuchają krótkiego przemówienia premiera Kaczyńskiego i słowa metropolity gdańskiego, ks. arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego.

Po wystąpieniach zaplanowano program artystyczny "Obrońcy naszych snów" w wykonaniu współgospodarzy uroczystości - harcerzy ZHP z hufca "Gdańsk Portowa", apel pamięci oraz uroczyste złożenie wieńców pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Poranne obchody zakończy odegranie "Hymnu do Bałtyku" przez Orkiestrę Reprezentacyjną Marynarki Wojennej, a o godz. 13.20 po raz pierwszy od zakończenia wojny zostanie otwarta dla zwiedzających odrestaurowana "Placówka Fort".

Uroczystości upamiętniające ofiary agresji Niemiec hitlerowskich na całym Wybrzeżu odbędą się w asyście honorowej Kompanii Marynarki Wojennej. W miejscach pamięci narodowej w Gdyni, w Sopocie, Rumi i w Sztutowie marynarze, funkcjonariusze Straży Granicznej oraz harcerze wystawią posterunki honorowe, a delegacje Marynarki Wojennej złożą kwiaty i oddadzą hołd bohaterom walk.

Dzień później, w niedzielę 2 września o godz. 16, pod pomnikiem Tym co za Polskość Gdańska przy Podwalu Staromiejskim odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca Polaków gdańskich pomordowanych w latach 1939 - 1945. Inskrypcje umieszczono na granitowym cokole pomnika.

Program uroczystości 1 września w Trójmieście:

Gdańsk - Westerplatte

Część I
od godz. 4.30 - zbiórka wszystkich uczestników uroczystości u stóp pomnika Obrońców Wybrzeża
od godz. 4.45 - rozpoczęcie uroczystości przy dźwięku syren portowych, następnie kolejno: odegranie hymnu państwowego, wystąpienie Prezydenta Miasta Gdańska, Pawła Adamowicza, wystąpienie premiera Jarosława Kaczyńskiego, słowo Ks. Arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego, Metropolity Gdańskiego, program artystyczny przygotowany przez Hufiec ZHP Gdańsk-Portowa im. Obrońców Westerplatte, pt. "Obrońcy naszych snów", apel pamięci, salwa honorowa, złożenie wieńców pod pomnikiem, odegranie "Hymnu do Bałtyku"
od godz. 5.35 - zakończenie uroczystości i poczęstunek z kuchni polowej

Część II
od godz. 12 - Msza Święta odprawiana przez Ks. Arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego, Metropolitę
Gdańskiego przy grobach mjr Henryka Sucharskiego i Obrońców Westerplatte
od godz. 12.50 - złożenie wieńców i kwiatów przy grobach mjr Henryka Sucharskiego i Obrońców Westerplatte
godz. 13.10 - zakończenie uroczystości


Gdynia

od godz. 12 - skwer Kościuszki w Gdyni - ceremonia złożenia kwiatów na Płycie Marynarza Polskiego, pod Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej i Pomnikiem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie; odczas uroczystości odczytany zostanie apel poległych, a Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej wykona salwę honorową
od godz. 13 - Cmentarz Wojenny w Gdyni Redłowie - ceremonia złożenia kwiatów połączona z modlitwą ekumeniczną

Sopot

od godz. 10.30 - ul. Kościuszki - ceremonia złożenia kwiatów połączona z modlitwą pod Pomnikiem Martyrologii Mieszkańców Sopotu;

Rumia

od godz. 17 - uroczystość złożenia kwiatów na Cmentarzu Wojennym w Łężycach
od godz. 17.45 - złożenie kwiatów przy kwaterze Żołnierzy Września 1939 r. na cmentarzu parafialnym w Rumi (ul. Świętopełka)
msz

Opinie (112) ponad 10 zablokowanych

  • JJJ

    Nie wiem, do kogo piszesz "jesteście pocieszni, dajecie sobie wmawia bzdury'. Przecież nie ja te bzdury powtarzam z przekonaniem! Nie zrozumieliśmy się. Nie znam forum miłośników rzeszy, Steinbach i jej podobnych. Nie przeceniam baby. W ogóle mnie nie interesuje. Mogę życzliwie dla Niemców założy, że jest wyjątkiem. Mogę. Ale...
    Ale jest pewna określona mentalna atmosfera. Prosiłeś o przykład i dostałeś. Kwintesencję.

    • 0 0

  • Jaka mentalna atmosfera? Gdzie? Kto? Kiedy? Kto mówi, że Polacy wywołali wojnę? Nie podałeś żadnego poważnego przykładu. Nic. Zero. Null.
    Natomiast podsycanie antyniemieckich obaw i stymulowanie zdawałoby się na szczęście umarłych resentymentów widziałem i słyszałem wielokrotnie. Włącznie z oskarżaniem Niemców o roszczenia wobec "Ziem Odzyskanych" wyłącznie na podstawie roszczeń osób, które nie uciekły w 1945 r., ale wyemigrowały z PRLu! I oskarżenia, że przedstawiciele władz niemieckich przez swoją obecność na spotkaniach "wypędzonych" rzekomo popierają roszczenia do polskiej ziemi, podczas gdy ci właśnie niemieccy politycy na tychże spotkaniach wypowiadali się PRZECIWKO tym roszczeniom!

    • 0 0

  • Marynarz

    Też będę takim marynarzem :)

    • 0 0

  • JJJ

    Co dla Ciebie jest poważnym przykładem? Artykuł z renomowanej "poważnej" gazety, podpisany imieniem i nazwiskiem, pt. "Jutro po sniadaniu zbrojnie zajmiemy Gdańsk"?
    Steinbach zwraca tylko na siebie uwagę, ale ona nie jest groźna (tak mi się przynajmniej zdaje). Groźna jest bezszelestna piąta kolumna, która zmienia historię II wojny w świecie. A cwiercmozdzki powtarzaja.
    Przeciętny Niemiec w ogóle się tym nie zajmuje, nie wie i ma to w nosie.

    • 0 0

  • dziel i rządź to stara zasada, tak samo jak stosowanie tematów zastępczych, podsysanie strachu przed niemcami i mówienie że Gdańsk jest pro niemiecki to śmieszne, a to że premier przypnie parę orderów byłym kombatantom to jeszcze nie dbałość o przywracanie historii, o tamtych czsach powinniśmy a nawet musimy pamiętać ale nie można żyć tamtymi czasami

    • 0 0

  • Brawo rodacy !

    1 września 39 ! Data pamiętna i pewnie jakaś okazja do refleksji, zamiast tego co widzę? Dalszy ciąg pseudo politycznej awantury, jakieś dziwne dość niewybredne dowcipy (nie chcę anonimowego internautę posądzać o gloryfikowanie faszyzmu), no i oczywiście kwintesencję tego portalu w postaci osobistych wycieczek i obraz nadzwyczajnych. W tym stanie rzeczy nie ma się co dziwić moderacji że tnie ten chłam (brzydko mówiąc) wywołując falę oskarżeń o cenzurę itd. Jeżeli na tym ma polegać cenzura to jestem za.
    Pytam patriotów (a przynajmniej tych którzy za takowych się uważają) czy kiedykolwiek byliście na Westerplatte z własnej nieprzymuszonej woli a nie ze szkolną wycieczką lub z okazji jakiejś rozdętej imprezy? Czy znacie choć trochę historii tego miejsca, innej od oficjalnie zapodawanej przez media, i historię ludzi, którzy tam walczyli w 39? Czy znacie ideę powstania tego monumentu (który tam wzniesiono) i co tak naprawdę przedstawia? Czy wiecie jak skończyła się próba pojednania obrońców półwyspu z członkami załogi niemieckiego pancernika (nie pamiętam dokładnie daty - lata 90)?
    Macie przed sobą narzędzie (w postaci komputera z dostępem do internetu) o jakim jeszcze niedawno można było pomarzyć więc zróbcie wreszcie z tego jakiś pożytek w pozytywnym sensie.
    Nie samą polityką żyje człowiek chyba że jest to ktoś bardzo ubogi duchowo (wiek tego nie tłumaczy). Łatwo być patriotą za ekranem monitora z rękami na klawiaturze.
    I na koniec ostrożnie ze szkalowaniem imienia mjr Sucharskiego?

    • 0 0

  • Mała nieścisłość

    "Rumia
    od godz. 17 – uroczystość złożenia kwiatów na Cmentarzu Wojennym w Łężycach
    od godz. 17.45 – złożenie kwiatów przy kwaterze Żołnierzy Września 1939 r. na cmentarzu parafialnym w Rumi (ul. Świętopełka)"

    Informuje wszystkich, że Łężyce nie są w Rumi a Rumia jest w Łężycach.

    • 0 0

  • vb

    w jakiej gazecie ukazał się ten artykuł? Gdzie go można przeczytać?

    I o jakiej V kolumnie piszesz? Nigdy się nie spotkałem z ani jednym jej przejawem...

    • 0 0

  • JJJ
    W żadnej się nie ukazal i nie ukaże

    zdziwiona
    Nie boję się Niemców. Boję się glupoty. tutaj.

    • 0 0

  • Co do załąmania Sucharskiego

    To nie ma na to żadnych ale to żadnych dowodów. Dziennikarz który miał jakoby dowiedzieć się o tym od Dąbrowskiego nawet nie zarejestrował tej rozmowy na magnetofonie. A wtedy były to juz urządzenia powszechnie dostępne.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane