• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rocznica wybuchu II wojny światowej

msz
1 września 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Obchody 68. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się w asyście honorowej Kompanii Marynarki Wojennej. Obchody 68. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się w asyście honorowej Kompanii Marynarki Wojennej.

68 lat temu, 1 września 1939 roku niemiecki pancernik Schleswig-Holstein ostrzelał Westerplatte. Bombardowana z powietrza i ostrzeliwana przez niemieckie działa i moździerze, polska załoga broniła się przez siedem dni. Wobec zdecydowanej przewagi nieprzyjaciela i wyczerpania, załogi major Henryk Sucharski podjął decyzję o kapitulacji. Tak rozpoczęła się II wojna światowa. W sobotę mieszkańcy całego Wybrzeża obchodzą rocznicę tego pamiętnego dnia.

W głównych obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte weźmie udział Prezes Rady Ministrów Jarosław Kaczyński. Uroczystości rozpoczyną się przy dźwiękach syren portowych o godz. 4.45 nad ranem. Po wysłuchaniu hymnu państwowego w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej zgromadzeni zostaną powitani przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, a następnie wysłuchają krótkiego przemówienia premiera Kaczyńskiego i słowa metropolity gdańskiego, ks. arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego.

Po wystąpieniach zaplanowano program artystyczny "Obrońcy naszych snów" w wykonaniu współgospodarzy uroczystości - harcerzy ZHP z hufca "Gdańsk Portowa", apel pamięci oraz uroczyste złożenie wieńców pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Poranne obchody zakończy odegranie "Hymnu do Bałtyku" przez Orkiestrę Reprezentacyjną Marynarki Wojennej, a o godz. 13.20 po raz pierwszy od zakończenia wojny zostanie otwarta dla zwiedzających odrestaurowana "Placówka Fort".

Uroczystości upamiętniające ofiary agresji Niemiec hitlerowskich na całym Wybrzeżu odbędą się w asyście honorowej Kompanii Marynarki Wojennej. W miejscach pamięci narodowej w Gdyni, w Sopocie, Rumi i w Sztutowie marynarze, funkcjonariusze Straży Granicznej oraz harcerze wystawią posterunki honorowe, a delegacje Marynarki Wojennej złożą kwiaty i oddadzą hołd bohaterom walk.

Dzień później, w niedzielę 2 września o godz. 16, pod pomnikiem Tym co za Polskość Gdańska przy Podwalu Staromiejskim odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca Polaków gdańskich pomordowanych w latach 1939 - 1945. Inskrypcje umieszczono na granitowym cokole pomnika.

Program uroczystości 1 września w Trójmieście:

Gdańsk - Westerplatte

Część I
od godz. 4.30 - zbiórka wszystkich uczestników uroczystości u stóp pomnika Obrońców Wybrzeża
od godz. 4.45 - rozpoczęcie uroczystości przy dźwięku syren portowych, następnie kolejno: odegranie hymnu państwowego, wystąpienie Prezydenta Miasta Gdańska, Pawła Adamowicza, wystąpienie premiera Jarosława Kaczyńskiego, słowo Ks. Arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego, Metropolity Gdańskiego, program artystyczny przygotowany przez Hufiec ZHP Gdańsk-Portowa im. Obrońców Westerplatte, pt. "Obrońcy naszych snów", apel pamięci, salwa honorowa, złożenie wieńców pod pomnikiem, odegranie "Hymnu do Bałtyku"
od godz. 5.35 - zakończenie uroczystości i poczęstunek z kuchni polowej

Część II
od godz. 12 - Msza Święta odprawiana przez Ks. Arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego, Metropolitę
Gdańskiego przy grobach mjr Henryka Sucharskiego i Obrońców Westerplatte
od godz. 12.50 - złożenie wieńców i kwiatów przy grobach mjr Henryka Sucharskiego i Obrońców Westerplatte
godz. 13.10 - zakończenie uroczystości


Gdynia

od godz. 12 - skwer Kościuszki w Gdyni - ceremonia złożenia kwiatów na Płycie Marynarza Polskiego, pod Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej i Pomnikiem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie; odczas uroczystości odczytany zostanie apel poległych, a Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej wykona salwę honorową
od godz. 13 - Cmentarz Wojenny w Gdyni Redłowie - ceremonia złożenia kwiatów połączona z modlitwą ekumeniczną

Sopot

od godz. 10.30 - ul. Kościuszki - ceremonia złożenia kwiatów połączona z modlitwą pod Pomnikiem Martyrologii Mieszkańców Sopotu;

Rumia

od godz. 17 - uroczystość złożenia kwiatów na Cmentarzu Wojennym w Łężycach
od godz. 17.45 - złożenie kwiatów przy kwaterze Żołnierzy Września 1939 r. na cmentarzu parafialnym w Rumi (ul. Świętopełka)
msz

Opinie (112) ponad 10 zablokowanych

  • Niemcy probuja zafalszowac historie

    Zeby bylo jasne, jestem za wybaczeniem win i nic do Helmutow nie mam. Czesto jezdze do nich, mam tam wiele przyjaciol i ogolnie szanuje, choc to nie moj typ czlowieka.

    Denerwuje mnie tylko troche jak powoli, subtelnie staraja sie przekrecic historie. Otoz od dluzszego czasu mamy wysyp teorii, ze Hitler byl tylko zwyklym glupkiem ktoremu biedni Niemcy uwierzyli, a tak w ogole to tylko mala ich czesc ktora byla jeszcze do tego zmuszona. Zobaczcie, ze coraz wiecej sie slyszy o tym, ze Niemcy tez doznali strasznych krzywd podczas wojny. Ile caly czas jest pieprzenia o barbarzynskim bombardowaniu miast biednych Helmucikow...

    To samo robi tez Steinbach z tym swoim smiesznym zwiazkiem przeciw wypedzeniom. Niemcy krzycza coraz glosniej o tym aby uznac ich krzywdy wojenne i zobaczycie, ze niedlugo bedziemy ich przepraszac, bo oni sa w tym skuteczni, a nam jakos chyba nie zalezy na tym aby prawdziwa historia przetrwala.

    Prawda jest taka, ze w wielkiej wiekszosci narod niemiecki doskonale wiedzial na co sie pisze i co Hitler ma zamiar zrobic. Pieknie im to wytluszczyl i przedstawil. A te ich argumenty o wypedzeniach i bombardowanich sa smieszne, to tak jakby ktos wszedl do twojego domu zeby ci zabic rodzine i zgwalcic corke, a na wyjsciu sie potknal, rozbil sobie glowe i teraz rzada odszkodowania bidulek.

    • 0 0

  • Ależ bombardowania Niemiec

    były straszliwą tragedią. To samo zatopienie "Gustloffa" i "Goyi".

    Z tym że ogromna większość niemieckich artykułów i wypowiedzi opatrzona jest zastrzeżeniem, że winę za to ponosi Hitler i Niemcy...

    Tragedia II wojny światowej była także tragedią Niemców. Ponieśli niewyobrażalne ofiary na skutek zaślepienia wielu z nich.
    I chciałbym zobaczyć jak ktoś udowadnia, że kilkumiesięczne niemowlę upieczone żywcem w schronie w Hamburgu czy zamarznięte w Bałtyku ponosi odpowiedzialność za śmierć kilkumiesięcznego niemowlęcia zasypanego w gruzach Warszawy czy spalonego w Rotterdamie czy Londynie.

    • 0 0

  • michael palin

    To jest oczywiste, o czym mówisz, przynajmniej dla mnie.

    • 0 0

  • "Ależ bombardowania Niemiec

    były straszliwą tragedią. To samo zatopienie "Gustloffa" i "Goyi"."

    tragedią mój panie było bombardowanie otwartych miast, krwawa niedziela w bydgoszczy, rozstrzelanie uczonych ze lwowa i krakowa, lotnicze ataki na ludność cywilną, zniszczenie naszej stolicy, Katyń, Miednoje, Piaśnica, Sztutof, Oświęcim, Brzezinka, masowe mordy na rosjanach, eksperymenty medyczne nawet na dzieciach, łapanki, wywózki, rozstrzeliwania zakładników, getta ... mógłbym wyliczać do jutra
    zaś bombardowanie niemiec gustlof i inne TO ZWYKŁA I USPRAWIEDLIWONA KONSEKWENCJA WYWOŁANIA KONFLIKTU ZBROJNEGO W KTÓRYM POLEGŁO 50 MILIONÓW LUDZI, w tym 22 miliony obywateli rosyjskich i 6 milionów obywateli polskich w tym eksterminacja ludności żydowskiej

    • 0 0

  • II WW stworzyła dwa pojecia nieznane dotąd w takiej skali - ludobójstwo i wojna totalna łącznie z mordowaniem niewinnych kobiet

    i dzieci

    • 0 0

  • Jest jeszcze zwykłe ludzkie prawo do samoobrony

    Kiedy mi bandyta nachodzi w nocy dom, to w obronie własnej mam prawo zabić go jak psa.
    Trzeba znać proporcje, bo inaczej dramat "Gustlofa" ma taki sam wymiar jak np. mordy w Piaśnicy.

    • 0 0

  • slowa mojego wojka

    "...Seit 05:45 wird zurückgeschossen Von nun an wird Bombe mit Bombe vergolten"

    • 0 0

  • Przebierańcy

    Autor tego artykułu mógłby się bardziej postarać i umieścić zdjęcie Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej( jeżeli podaje taką informację pod zdjęciem).Ci żołnierze na zdjęciu to przebierańcy z Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego z Warszawy a to zdjęcie pochodzi z obchodów rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej sprzed dwóch lat.Nasi(czyt.gdyńscy) marynarze mają zawsze białe rękawiczki, ale nie wszyscy muszą to wiedzieć.

    • 0 0

  • GM

    mord w Piaśnicy był tragedią i zbrodnią wojenną, zaplanowanym mordem tysięcy znanych i zasłużonych Polaków, próbą eksterminacji polskiej elity, przed którą ledwie uszedł mój pradziadek.

    Zatopienie "Gustloffa" było tragedią tysięcy cywilów, uciekających z całych Prus Wschodnich przed armią czerwoną. Nie była to jednak zbrodnia wojenna - "Gustloff" był okrętem Kriegsmarine, a w dodatku był eskortowany, więc można było go w myśl prawa międzynarodowego zatopić bez ostrzeżenia.

    To, że uważam śmierć także i niemieckich cywilów za tragedię, nie oznacza, że tragedie te zrównuję i zapominam o tym, kto za to wszystko ponosi w ostatecznym rozrachunku odpowiedzialność.

    • 0 0

  • g:-)

    Zgadzam sie w pelni. To Niemcy podczas II WW wyznaczyli "nowe standardy" w okrucienstwie i barbarzynstwie, a smutne, ze to sie powoli zaciera i ludzie o tym zapominaja. Uwazam, ze starania rzadu o to aby uzywanie zwrotu "polskie obozy zaglady" bylo karalne to inicjatywa jak najbardziej sluszna, a tyle bylo przeciw temu szumu... Gdyby rzadzil kwachu juz dawno bysmy Niemcow na kolanach przepraszali za wojne.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane