• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rodzice maluchów jednak wjadą do centrum Gdańska

ms
24 stycznia 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 

Rodzice dzieci, które chodzą do przedszkoli na terenie strefy ograniczonej dostępności w centrum Gdańska, będą mogli do niej wjeżdżać na podstawie "wjazdówki", którą otrzymają w przedszkolu.



Wczoraj opublikowaliśmy list pani Anny, mamy dziecka uczęszczającego do przedszkola przy ul. Ławniczej zobacz na mapie Gdańska, a więc w centrum Gdańska i na terenie tzw. strefy ograniczonej dostępności. W artykule pt. "Rodzice przedszkolaków, klienci drugiej kategorii?" opisywała ona problem, jaki od 1 lutego, czyli po wprowadzeniu ograniczeń w poruszaniu się samochodami po centrum Gdańska, stanie się udziałem jej i rodziców dzieci dowożonych autami do przedszkola.

"Czym różni się właściciel przedszkola od właściciela hotelu? Jeden i drugi prowadzi działalność gospodarczą, jeden i drugi utrzymuje miejsca pracy, obaj płacą podatki, w końcu obaj starają się dbać o swoich klientów. To dlaczego jednemu władze miasta pomagają [pozwalając na wjazd do strefy - dop. red.] , a drugiemu utrudniają troszczenie się o swoich klientów [brak wjazdówek dla rodziców przedszkolaków - dop. red.]?" - pytała nasza czytelniczka.

Z jej relacji wynika, że sprawa problemów z wjazdem do przedszkola była głównym tematem rozmów rodziców z dyrekcją przedszkola od wielu dni. Dyrektor rozkładała ręce, twierdząc że nie ma wpływu na władze miasta.

Po publikacji artykułu opisującego ten problem, otrzymaliśmy informację, że rodzice przedszkolaków i maluchów ze żłobka jednak będą mogli wjeżdżać do strefy.

- Dla rodziców dowożących dzieci do przedszkola przy ul. Ławniczej i żłobka przy ul. Pocztowej wjazd będzie odbywał się na podstawie bezpłatnych identyfikatorów, tzw. GM. Formalności związane z pozyskaniem identyfikatorów załatwiają placówki oświatowe - poinformował nas Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Gdańska.

- Bardzo się cieszę, że podjęto taką decyzję. Miasto powinno jednak zadbać o rozpowszechnienie tej informacji, bo do dziś (piątek, 24 stycznia) nie dotarła ona do pracowników i rodziców przedszkola przy ul. Ławniczej - mówi pani Anna i na dowód wysyła zdjęcie, które wykonała po godz. 10 rano w przedszkolu.

Przypomnijmy jeszcze raz wszystkie zasady wjazdu do strefy ograniczonej dostępności w centrum Gdańska od 1 lutego.

Identyfikatory

O identyfikatory wjazdowe do strefy, oznaczone symbolem GM, wystąpić mogą:

- mieszkańcy SOD,
- właściciele i najemcy lokali usytuowanych w SOD,
- służby komunalne,
- instytucje kultury,
- placówki oświatowe usytuowane w SOD,
- służba zdrowia,
- media,
- firmy kurierskie i pocztowe,
- zaopatrzenie SOD (wjazd w sezonie letnim w godz. 22.00-9.00, poza sezonem w godz.
17.00-9.00.).

Uprawnionymi do wjazdu do strefy bez identyfikatorów są od 1 lutego:

- autobusy komunikacji miejskiej,
- pojazdy służbowe Policji i Straży Miejskiej,
- karetki pogotowia,
- taksówki,
- samochody gości hotelowych (na podstawie ważnej wydrukowanej rezerwacji),
- rowery

Bezpłatne identyfikatory GM uprawniające do wjazdu do strefy ograniczonej dostępności wydawane są przez Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku przy ul. Partyzantów 36 (budynek B) w poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek w godz. 7 - 14.15 a w środę w godz. 7 -
16.15. Tel.(58) 55-89-571

Opłaty

Ponieważ strefa ograniczonej dostępności znajduje się wewnątrz strefy płatnego parkowania, identyfikatory GM nie zwalniają z obowiązku płacenia za parkowanie na drogach publicznych (poza drogami publicznymi nie ma takiego obowiązku).

Opłaty wnoszone są:

- w parkomatach umieszczonych przed wjazdami do strefy ograniczonej dostępności,
- za pomocą SMS (po założeniu konta na stronie www.skycash.com)
- za pomocą abonamentów (na konkretny pojazd - mieszkańcy - 30 zł/ m-c, pozostali - 500 zł/ m-c)

Osoby niepełnosprawne

Osoby posiadające Kartę Parkingową Osób Niepełnosprawnych Wzoru Europejskiego (niebieska), mogą wjeżdżać poza znak B-1 'Zakaz ruchu w obu kierunkach' (to znak graniczny strefy ograniczonej dostępności). Karty nie zwalniają jednak z obowiązku opłacenia postoju pojazdu na drodze publicznej. Natomiast w przypadku zaparkowania pojazdu poza drogą publiczną (np. na podwórku) opłata nie musi być wnoszona.

Osoby posiadające Kartę Zerowej Stawki Opłat N+ (żółta) osoby niepełnosprawnej nie muszą występować o Identyfikator GM umożliwiający wjazd do strefy ograniczonej dostępności. Posiadacze Karty N+ nie muszą opłacać postoju na drogach publicznych w żadnym sektorze strefy płatnego parkowania (w tym strefy ograniczonej dostępności na Głównym Mieście). Wyłożenie przez osobę uprawnioną gdańskiej Karty Zerowej Stawki Opłat N+ w pojeździe, na który ta karta jest wydana traktowane będzie tak samo jak w przypadku wyłożenia Karty Parkingowej (niebieskiej) lub Identyfikatora GM. Wydawaniem Kart Parkingowych i Kart Zerowej Stawki Opłat N+ zajmuje się Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku, ul. Partyzantów 36, budynek B (wejście od szczytu) pokój nr 9.

Rodzice dowożący dzieci do przedszkola (ul. Ławnicza) i żłobka (ul. Pocztowa)

Wjazd na podstawie bezpłatnych identyfikatorów GM. Parkowanie poza drogami publicznymi. Formalności związane z pozyskaniem identyfikatorów załatwiają w/w placówki oświatowe.

Goście hoteli usytuowanych w SOD

Wjazd bez identyfikatora, wymagane posiadanie przy sobie ważnej rezerwacji. Po dojeździe do hotelu - rozpakowanie bagaży i zaparkowanie pojazdu na miejscu przeznaczonym wyłącznie dla hotelu lub wyjazd poza strefę.

Opiekunowie osób starszych

Jeśli nie są mieszkańcami SOD, muszą parkować poza strefą. W razie konieczności zabrania osoby starszej na niezbędne badania lekarskie, wydawane będą im specjalne jednorazowe identyfikatory. Przed wydaniem konieczne jest skontaktowanie się z Działem Parkowania ZDiZ. Tel.(58) 55-89-571.

Przeprowadzki, dowóz mebli, inne sytuacje

Wydawane będą specjalne jednorazowe identyfikatory. Przed wydaniem konieczne jest skontaktowanie się z Działem Parkowania ZDiZ. Tel.(58) 55-89-571.
ms

Miejsca

Opinie (114) 6 zablokowanych

  • za wysokie abonamenty (6)

    Nie bardzo rozumiem dlaczego opłata dla mieszkańca za miesiąc wynosi 30zł a dla najemcy lokalu 500zł . To lekka przesada, dlatego że prowadzę w tym miejscu działalność mam płacić 500zł , płacę czynsz jak każdy inny mieszkaniec tego budynku , to lekka przesada . Nie dojść że koszty prowadzenia działalności są ogromne to jeszcze miasto zamiast wspierać to dorzuca kolejne opłaty . To miasto to totalna porażka , dbają tylko o swoje interesy a mieszkańców maja gdzieś .
    Poczekajcie do wyborów , już wyborcy wystawią wam rachunek !!!

    • 19 8

    • (2)

      Poszukaj artykułu tu na 3miasto.pl o budowie parkingów podziemnych, podziel kwotę tej inwestycji, na min. 5% rocznie stopy zwrotu, na 1800 miejsc i wyjdzie sam zwrot na poziomie 520 zł/m-c, za jedno miejsce bez kosztów eksploatacji. To przygotowywanie podłoża pod ceny jakie będa obowiązywać gdy parkingi zbudowane będą.
      TyPOwe POdejście Lisickiego, małymi kroczkami i sytuacjami bez wyjścia, osiąga swe cele.

      • 3 2

      • całe szczęście, że parkingi nie będą z moich podatków (1)

        budowa parkingów w centrum zwiększa i tak już zbyt duże korki na dojazdach do niego. Miasto nie tylko dla korzystających z samochodów.

        • 2 3

        • stereotyp

          patrz: parkingi w centrum starego Wiednia + komunikacja publiczna (metro i tramwaje) -wszystko sie uzupelnia i dziala b. dobrze

          • 1 0

    • Srodmiescie nigdy nir bedzie centrum (1)

      przy takiej polityce "waadzy". Ograniczanie dostepu i dowalanie oplat najemcom lokali....

      • 2 1

      • Centrum rozrywkowe Trójmiasta to Sopot, zaś w Gdańsku prawdziwym centrum jest Wrzeszcz.
        To co zowie się tu i ówdzie city, zostało w Gdańsku zniweczone jeszcze w końcu XIX wieku, przy okazji likwidacji wałów obronnych. Są świetnie udokumentowane prace w temacie i jakby nie było ponad 100-letnie doświadczenia.

        • 0 1

    • jesteś w "dzielnicy prestiżu", a to zobowiązuje :o)

      płać, nie narzekaj

      • 1 0

  • as. (4)

    a ja pytam co z moimi teściami będzie jak są bardzo schorowani i nie mogą chodzić. Na plecach ich będziemy nosić do lekarza czy przychodni?
    Z tego co wyczytałam to trzeba będzie jednorazowe karty pobierać.
    Ich choroby nie można zaplanować , często trzeba w nocy jechać coś pomóc.

    • 17 3

    • (3)

      jeżli ktoś decyduje się na starówkę, musi myśleć także o kłopotach, hałsie itp.
      pomyśl zanim kupisz - tak na przyszłość

      • 2 9

      • jak mieszkasz na Głownym Mieście od kilkudziesięciu lat

        to o niczym nie teraz nie decydujesz, teraz decyduja za Ciebie...
        Pos..ne pomyłsy, tylko po to , żeby sobie jakis Michał mógł wydac głos...
        Zrób sobie takie zasady po domem i daj znac jak Ci z tym wygodnie...

        • 6 3

      • bezedura

        • 1 1

      • a.s.

        na starówkę zdecydowali się moi teściowie 60 lat temu .

        • 2 1

  • bez ograniczeń?? (1)

    hmm....jakoś nie ma podanego ograniczenia "w godzinach pracy placówki', albo "zaparkowanie, odprowadzenie/przyprowadzenie dziecka, odjazd"...rozumiem, że można też podjechać pod knajpkę o 21?

    to mamy hotele i przedszkola, a czym się różni właściciel restauracji?a sklepiku? klienci też powinni mieć identyfikatory GM ;)

    • 9 1

    • znaczy, warto pomyśleć o opłatach za wjazd do miasta

      Londyn odżył dzięki temu

      • 2 1

  • Przeprowadzki, dowóz mebli, inne sytuacje.. (3)

    "Wydawane będą specjalne jednorazowe identyfikatory. Przed wydaniem konieczne jest skontaktowanie się z Działem Parkowania ZDiZ. Tel.(58) 55-89-571."
    Super, trzeba będzie po każdym dokonanym zakupie i z planowaną przeprowadzką udać się po błogosławieństwo do ZDiZ
    Inne sytuacje np. choroba będą oczywiście ściśle planowane, żeby zdążyć w godzinach urzędowania...

    • 13 4

    • jak jesteś chory, weź taksówkę llub wezwij karetkę (1)

      • 1 5

      • Karetkę?

        Chcesz, żeby się przekręcił?

        • 2 1

    • bzdury jak z Orwella

      do czego to dochodzi !

      • 1 1

  • Normalnie wielkie dzięki.

    Dawać mi tu tego co jest za to odpowiedzialny to mu wytłumacze po swojemu.

    • 5 3

  • To wcale nie Wasza interwencja.

    Przed artykułem już było wiadomo, żę rodzice dostaną wejazdówki.

    To nie Wasza zasługa.

    • 7 1

  • Przedszkole przy Ławniczej na Starym Mieście?

    Dyrekcja przedszkola chyba nie ma pojęcia w jakiej części miasta się znajduje, skoro w sfotografowanym piśmie odnoszą się do strefy ograniczonego ruchu na Starym Mieście...

    No chyba, że te pijane, sprejujące studentki ASP zgodnie z obietnicą poprzestawiały kamienice tak, ze to nie jest już Główne Miasto. :D

    • 5 3

  • Tak po prawdzie to właśnie przez te lekką ręką wydawane identyfikatory (1)

    m.in. dla rodziców dzieci dowożących do przedszkoli, szkół itp. KOSZTEM MIESZKAŃCÓW wprowadzono bardzo restrykcyjne ograniczenia.
    Napiszę krótko zwykłe wozidoopstwo.
    Możecie sobie nawet minusować do 1000 albo i więcej głosów, nie zmieni to mego zdania o wyjątkowym lenistwie pewnych grup.

    • 17 7

    • Woziłabym dziecko komunikacją, gdybym nie miała autobusów co 20 minut (w szczycie się spoźniaja, czasem czekam ok 40 minut - na mrozie i śniegu z maluchem...wspaniale nie?), wsiadanie przy Bramie Wyżynnej- w autobusie juz brak miejsc, jak się zmieszczę będzie dobrze, małe dziecko może zostać stratowane, bo pchajacy się ludzie nie będa patrzeć pod nogi, na ręce nie wezmę, bo jakoś muszę się trzymać...miejsca nikt nie ustępuje, w wózku- do pokonania tunel, gdzie pochylnia ma zupełnie inną szerokość niż rozstaw kół w wózku, poza tym ośnieżona) jednym zdaniem z małym, zmęczonym dzieckiem powrót do domu-katorga...niestety w okolicy Maćkowy, Lipce,Orunia BRAK państwowych żłobków,a prywatnych również niewiele,no i to tyle co do mojego wyjątkowego lenistwa...

      • 0 0

  • Wybory idą panie dzieju pierdziela mamy sporego !

    • 4 1

  • Co za łacha.Przepisuję dziecko do innego przedszkola. (2)

    Jak trzeba będzie to do sopotu lub gdyni nawet kosztem przeprowadzki.Dosyć mam tego gdańskiego syfu.Mamy 2014 rok. Z kogo oni idiotów robią.

    • 13 4

    • Idiotów robią z wszystkich (1)

      a z mieszkańców Głównego Miasta najbardziej.

      • 6 2

      • mam wrażenie że idioci sami z siebie robią idiotów, nawet o tym nie wiedząc

        po mieście naprawdę można poruszać się na różne sposoby. to nie jest trudne do sprawdzenia i zrozumienia.

        • 2 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane