• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Św. Ducha: będzie ładna, ale niewygodna dla pieszych

Krzysztof Koprowski
8 kwietnia 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
Wizualizacja wyremontowanej ul. św. Ducha na odcinku, gdzie będzie dominował bruk. Wizualizacja wyremontowanej ul. św. Ducha na odcinku, gdzie będzie dominował bruk.

Wydawać by się mogło, że ostatnie remonty chodników w Śródmieściu Gdańska wyznaczą nowy standard w ruchu pieszym: wygodne i trwałe płyty kamienne. Niestety zrezygnowano z nich na ul. Św. Ducha zobacz na mapie Gdańska. Trudno uwierzyć w zapewnienia urzędników, że zastosowana kostka będzie równie wygodna.



Czy należy budować chodniki z kostki brukowej?

W marcu Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosiła przetarg na wykonawcę kompleksowej przebudowy tej ulicy. W projekcie uwzględniono wprawdzie kamienne płyty, ale tylko na krótkim odcinku Złotników zobacz na mapie Gdańska - Grobla I zobacz na mapie Gdańska (oraz na wysokości dawnych ław mięsnych zobacz na mapie Gdańska).

Dalej, aż do bramy nad Motławą, dla pieszych przewidziano kostkę kamienną O tym, że spacer po niej nie jest niczym przyjemną wiedzą nie tylko panie na szpilkach oraz posiadacze butów na cienkiej podeszwie.

Dlaczego po raz kolejny postanowiono oszczędzać na komforcie pieszych?

- Dawne zdjęcia tej ulicy wskazują, że funkcjonowały tam pasy z kostki kamiennej o różnym układzie i formacie. Dlatego też, nawiązując do zabytkowego charakteru ulicy, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni określił właśnie takie materiały dla nawierzchni chodników - wyjaśnia Agnieszka Zakrzacka z Zespołu ds. Komunikacji Społecznej DRMG.
Tylko czy nawiązanie do zabytkowego charakteru ulicy i do czasów, gdy kostka była łatwym do pozyskania i ułożenia budulcem zapobiegającym grzęźnięciu w błocie, ma jeszcze sens? Przecież nawet przed wojną stosowano wygodniejsze płyty kamienne na chodnikach. Ich fragmenty zachowały się np. w obrębie Targu Maślanego zobacz na mapie Gdańska czy na Dolnym Mieście.

Kostka na ul. Św. Ducha będzie identyczna, jak na alejkach Skweru Świętopełka. Kostka na ul. Św. Ducha będzie identyczna, jak na alejkach Skweru Świętopełka.
- Określona w zamówieniu kostka, cięta od góry i płomieniowana, posiada nawierzchnię płaską jak płyta chodnikowa. Planowana kostka jest tak samo wygodna, jak płyty kamienne i nie wpływa negatywnie na komfort pieszych - przekonuje Zakrzacka.
Urzędnicy jako przykład podobnej nawierzchni wskazują m.in. alejki wewnątrz odnowionego niedawno Skweru Świętopełka zobacz na mapie Gdańska. Tam jednak szczeliny pomiędzy kamiennym budulcem są na tyle duże, że bez problemu zmieści się w nich obcas buta.

Kamienne płyty przy Targu Maślanym. Kamienne płyty przy Targu Maślanym.
Czy zatem nie da się poprawić projektu z ul. Św. Ducha? Przykład Wrocławia pokazuje, że nawet stosując kostkę można minimalizować nierówności i odstęp między nimi. W stolicy Dolnego Śląska identyczny budulec, jak na ul. Św. Ducha, nakazał zastosować konserwator zabytków podczas budowy tzw. szpilkostrady na rynku.

- Tworząc tzw. szpilkostradę kostki były na placu budowy dodatkowo docinane i dobierane ręcznie przez brukarzy. Szczeliny między kostkami zostały zalane zaprawą i sklejone - objaśnia Ewa Mazur, rzecznik wrocławskiego Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.
W efekcie uzyskano nawierzchnię płaską i wygodną dla każdego użytkownika - zarówno dla pań na szpilkach, jak i osób niepełnosprawnych, z wózkami dziecięcymi czy poruszających się o kulach.

Tzw. szpilkostrada na rynku we Wrocławiu. Tzw. szpilkostrada na rynku we Wrocławiu.
W Gdańsku w ostatnich latach realizowany jest program kompleksowego remontu chodników we wszystkich dzielnicach. Najbardziej cieszą się z niego kierowcy, którzy zyskali wygodne miejsca parkingowe na chodnikach, zmuszając pieszych do lawirowania między autami lub chodzenia... jezdnią.

W Śródmieściu nowej nawierzchni chodników z płyt kamiennych doczekały się m.in. ul. Stągiewna zobacz na mapie Gdańska, Grobla II - III - IV zobacz na mapie Gdańska oraz tereny wokół osiedla Brabank zobacz na mapie GdańskaEuropejskiego Centrum Solidarności zobacz na mapie Gdańska.

  • Nowy chodnik przed budynkiem mieszkalno-usługowym na ul. Św. Ducha.
  • Nowy chodnik przy Muzeum II Wojny Światowej (po prawej).
  • Nowy chodnik z płyt kamiennych na ul. Świętojańskiej.
  • Nowy chodnik na ul. Grobla III.
  • Chodnik z płyt kamiennych na ul. Chmielnej tuż przy ul. Stągiewnej.
Jednocześnie z nierównej kostki brukowej wykonano m.in. nawierzchnię wokół Muzeum II Wojny Światowej zobacz na mapie Gdańska, bulwar nad Nową Motławą na Wyspie Spichrzów zobacz na mapie Gdańska, chodniki ul. Chmielnej zobacz na mapie Gdańska w południowej części Wyspy Spichrzów, a nawet... przestrzeń dla pieszych przy nowej inwestycji zobacz na mapie Gdańska na ul. Św. Ducha.

Czytaj też: Jak należy projektować chodniki w Trójmieście?

Miejsca

Opinie (165) 6 zablokowanych

  • Bruk

    Bruk nadaje się do stajni .Bruk jest zły, twardy , krzywy , śliski , nie dla ludzi . Wiem,że sporo ludzi sprowadziło się ze wsi i tęsknią za brukiem , ale to jest XXI wiek !!! Czy mamy też na ulicach lampy gazowe stawiać , bo tak było onegdaj. Ludzie przede wszystkim zdrowie !!!! Nie żadne paniusie , bo paniusie tam nie pójdą tylko zwykli ludzie już nie chcę dawać przykładów jak to jest gdzie indziej ,Twarde podłoże jest szkodliwe , jak się mają wasze kolana? Pozdrawiam

    • 16 3

  • (1)

    na ten kretyński pomysł z brukiem wpada też developerka na nowych osiedlach np hossa na garnizonie - nie jest to żadne stare miasto i zamiast położyć ładne duże, kamienne płyty wszystkie chodniki nie wiadomo w imię jakiej idei wybrukowali

    jako pamiątka po kawalerii pruskiej? tęsknota za stukotem kopyt po bruku?

    • 23 3

    • na pewno żadna kawaleria po takim śmieciu nie jeździła

      to jest kompromitacja, ale wiadomo, jest pęd na rozwiazania z castoramy

      • 5 0

  • Gdzie konsekwencja w myśleniu i działaniu ? Prezydencie Adamowicz (1)

    ,, Dawne zdjęcia tej ulicy wskazują, że funkcjonowały tam pasy z kostki kamiennej o różnym układzie i formacie. Dlatego też, nawiązując do zabytkowego charakteru Gdański Zarząd Dróg i Zieleni określił właśnie takie materiały dla nawierzchni chodników - wyjaśnia Agnieszka Zakrzacka z Zespołu ds. Komunikacji Społecznej DRMG.''
    Trzymanie się historyczności jeśli chodzi o nawierzchnię jest śmieszne bo jakoś gdy chodzi o odbudowę kamienic na takie jakie były przed wojną jest to wyśmiewane. Kostka w Gdańsku jest byle jaka widać chociażby po zamieszczonym zdjęciu ul Św. Ducha !!!
    We Wrocławiu w Krakowie nawet w Warszawie potrafią położyć wygodną, estetyczną równą trwałą kostkę w Gdańsku nie !!!
    Proponuję by prezydent ze swoją ekipą urzędników ubrali się w eleganckie buty i pospacerowali wszystkimi ulicami Głównego i Starego Miasta tak przez 2 godziny. Spojrzeli jak dziwnie na wielu odcinakach wygląda kila rodzajów kostek na jednej ulicy jak mało jest płyt chodnikowych na Grobli i jak dominuje krzywa kostka

    • 16 3

    • Musi być krzywa

      Bo gduńsk to stolica kaszebszczi

      • 3 0

  • Uczmy się !!

    W Petersburgu kładą solidne duże kamienne płyty i małą równo o śliskiej powierzchni (równej ) kostkę !!!

    • 9 1

  • TRUDNO!

    Ja sie i tak mega ciesze, że wreszcie usuną ten syfiasty asfalt. Wstyd przed turystami, że dopiero teraz zmieniamy tą nawierzchnie! cieszmy sie, a nie lamentujmy, że niewygodna.

    • 6 9

  • Asfalt

    To nie jest "straszny" materiał, a wręcz przeciwnie, ma wiele zalet.
    Przecież można odwrócić proporcje i w posadzce zgrabnie połączyć pasy asfaltu, pasy kostki - aby było "zabytkowo" a jednocześnie funkcjonalnie.
    Asfalt może mieć różne kolory a zdolny projektant może wyczarować z tych materiałów piękna posadzkę.
    To jednak przechodzi wyobrażenia ZDIZ, co z powodzeniem projektują developerzy.
    Jednak co miejskie to jakieś takie nieporadne w najlepszym razie, częściej głupie ....

    • 10 5

  • Gdzie rozsadek wladz miasta

    Przyjdzie sezon odremontowane chodniki i ulice starego miasta zostana zdewastowane przez samochody turystow i kramarzy jarmarku dominikaskiego jarmark wywalic na plac zebran lub tereny mlodego miasta kiedy nieroby ze strazy miejskiej wezma sie sie za samochody parkujace na odremontowanych chodnikach i trawnikach bezkarnosc deprawuje

    • 14 1

  • (3)

    Wystarczy jak lokalne gwiazdy w szpilkach lansować się będą na Długiej lub Długim Pobrzeżu.
    Naprawdę nie widzę problemu w próbie odtworzenia pierwotnej nawierzchni ul. Św. Ducha.
    Licznym Krytykom proponuje mały rekonesans w czeskiej Pradze...

    • 10 17

    • (1)

      Przecież nie o panisie chodzi, są kaleki o kulach na wózkach i inni którym nie sposób chodzić po bruku

      • 9 0

      • problemem większości komentatorów jest totalny brak empatii - znaczy myślą tylko o problemie z punktu widzenia zdrowego 30-latka
        to za duży wysiłek umysłowy wczuć się w rolę niepełnosprawnego

        • 10 2

    • problemem jest brak myslenia. W artykule masz czarno na białym że dostaniemy ersarz zamiast

      wygodnej i nowoczesnej kostki. Over grzelakowe xuje !!!!!

      • 1 1

  • Chciałabym

    zwrócić uwagę że ludzie zawsze chcieli mieć gładkie drogi na ile to było możliwe.
    Gdyby w XVII w. istniał asfalt to wszystkie ulice byłyby gładkie jak stół. Ale my wolimy łamać nogi + huk przejeżdżających po kostce samochodów, byle było "historycznie". Spróbujcie iść o kulach, albo w butach na obcasie. Nie wszystkie kobiety chcą chodzić w traktorach.

    • 16 3

  • Piesi

    Ludzie dajcie już spokój z tymi pieszymi. Dobry Boże sam często spaceruje po Gdańsku. Przeważnie w butach o płaskiej podeszwie i na prawdę rozpatrywanie tego czy nawierzchnia będzie z płyt czy z kostki jest poniżej krytyki. Ta uliczka nie ma 10 kilometrów i nie jest głównym ciągiem komunikacyjnym aby cały artykuł poświęcać na dywagacje odnośnie nawierzchni... szkoda że auto zapomniał wspomnieć o innych aspektach odnowienia tej uliczki. Czy powstanie mała architektura? Jeśli tak to w jakim stylu? Itp. Na tym portalu bardzo mocno widać tendencje lobby pieszo-rowerowego. Niestety nas zmotoryzowanych się tu nie oszczędza, robiąc z nas morderców chodników i przydrożnych klombów.

    • 6 16

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane