• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Żarnowiec za płytki na atomówkę? Da się temu zaradzić

Robert Kiewlicz
16 lipca 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
Już w 2016 roku może rozpocząć się budowa pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. Mimo problemów z wodą Żarnowiec zajmuje pierwsze miejsce na liście potencjalnych lokalizacji inwestycji. Już w 2016 roku może rozpocząć się budowa pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. Mimo problemów z wodą Żarnowiec zajmuje pierwsze miejsce na liście potencjalnych lokalizacji inwestycji.

Trójmiejskie media alarmują, że Żarnowiec może stracić swoją pozycję lidera w wyścigu o budowę pierwszej w Polsce elektrowni atomowej. Powód? W jeziorze Żarnowieckim ma być za mało wody do chłodzenia reaktorów.



W mediach pojawiły się informacje oparte na wypowiedziach anonimowych ekspertów, którzy sugerują, że maleją szanse Żarnowca i rosną szanse zachodniopomorskiego Kopania na pierwszą w kraju elektrownię jądrową. Dlaczego? Ich zdaniem w jeziorze Żarnowieckim jest za mało wody do chłodzenia reaktorów.

Do informacji krytycznie podchodzi Teresa Kamińska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, na terenie której ma powstać elektrownia, oraz członek zespołu ds. przygotowań województwa pomorskiego do budowy elektrowni jądrowej. - Jeśli ktoś jest ekspertem w swojej dziedzinie, to czemu boi się występować pod swoim nazwiskiem? - pyta.

Jednak argumenty o zbyt małej ilości wody w jeziorze Żarnowieckim, mającej chłodzić reaktory, potwierdzają eksperci, z którymi rozmawialiśmy. - Jest w tym sporo prawdy, ponieważ ocena zdolności chłodzących jeziora była obliczana dla elektrowni, jaka miała powstać w Żarnowcu w latach 80. - mówi w rozmowie z portalem trojmiasto.pl Andrzej Strupczewski z Instytutu Energii Atomowej. - Chłodzenie nowej elektrowni będzie trudniejsze.

Myliłby się jednak ten, kto uznałby, że ilość wody w jeziorze zmniejszyła się z dnia na dzień. Problem z wodą w Żarnowcu nie jest niczym nowym. Zwracano na niego uwagę już w rankingu lokalizacji dla elektrowni, jaki w marcu ogłosiło Ministerstwo Gospodarki. Choć wygrał go Żarnowiec (z 65,6 pkt), to za bliskość "wody chłodzącej" dostał 0 pkt. Położony nad morzem Kopań, który zdaniem cytowanych przez media ekspertów ma wyrastać na lidera rywalizacji, w tej samej kategorii zyskał maksymalną notę - 5 pkt.

Ta słabość wcale jednak nie wyklucza Żarnowca z walki o elektrownię. Eksperci od energii jądrowej wyliczają sposoby, dzięki którym można sobie poradzić z tym problemem.

- Po pierwsze można zastosować tzw. chłodzenie kominowe, służące do schładzania wody w zakładach, które nie mają możliwości użycia do chłodzenia wody z rzeki, morza czy jeziora. Działają one w systemie zamkniętym - tłumaczy Andrzej Strupczewski z Instytutu Energii Atomowej.

Po drugie w Żarnowcu planuje się budowę kanału, który dostarczałby do elektrowni wodę bezpośrednio z morza. Tę informację potwierdza też Teresa Kamińska.

Według Strupczewskiego, przy zastosowaniu takich rozwiązań lokalizacja elektrowni w Żarnowcu może być nadal najlepszym miejscem w Polsce.

Teresa Kamińska przyznaje, że Pomorze powinno jak najszybciej zacząć się promować, pokazując wszystkie zalety lokalizacji elektrowni w Żarnowcu. - Widać, że uzyskanie przez Żarnowiec pierwszego miejsca na liście najlepszych lokalizacji nie wystarczy, inne regiony też prowadzą walkę o elektrownię atomową - mówi prezes PSSE.

Rozpoczęcie budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce planowane jest na 2016 rok. Jeśli budowa odbędzie się planowo, pierwszy blok zostanie oddany do użytku w 2020 roku. Ostateczną decyzję o lokalizacja elektrowni ma podjąć rząd do końca 2012 roku.

Miejsca

  • PSSE Gdańsk, Trzy Lipy 3

Opinie (190) 7 zablokowanych

  • za bliską granicą

    Elektrownie jądrowe u sąsiadów: Niemcy-21, Szwecja-12, Ukraina -15, Słowacja-4, Czechy-4. Co ma wisieć nie utonie.

    • 0 2

  • będzie praca :)

    • 1 1

  • Gołym okiem widać, że polski rząd w ostatnich latach wykazuje gorączkową aktywność w poszukiwaniu źródeł energii. Ta aktywność zbiega się w czasie z rozpoczęciem budowy gazpromowego gazociągu pod Bałtykiem.
    Najszybszym rozwiązaniem byłby gazoport. Budowa elektrowni atomowej jest długotrwała i kosztowna (Francuzi to dobrzy rachmistrze). Zagraniczna technologia w dodatku spowoduje wieloletnie uzależnienie-tym razem od francuskiego wykonawcy.

    • 3 0

  • Szaleństwo

    Niby dlaczego w naszym pieknym zakatku, kilkadziesiat km od Trojmiasta, ma ktos elektrownie atomowa zbudowac. To by dopiero było szaleństwo. Jesli juz mamy instalowac ta przestarzala technologie w naszym kraju, to może w innym miejscu, nie chcialbym być zlosliwy i proponowac Warszawy... ale jest troche innych miejsc

    • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane