Fakty i opinie

stat

Gdynia spróbuje sprzedać Maxima. 23 mln za działkę w Orłowie

Najnowszy artukuł na ten temat

Gdynia: przetarg na sprzedaż terenu z Maximem odwołany

Teren po Maximie przeznaczony na sprzedaż


Na 31 stycznia zaplanowano przetarg na sprzedaż działek przy ul. Orłowskiej 13-15 w Gdyni, czyli terenu po Maximie, gdzie stoi także zabytkowy budynek Czerwony Dwór. W zeszłym roku radni zgodzili się, by powstała tu zabudowa wielorodzinna. Cena wywoławcza za działki o powierzchni 7,7 tys. m kw. to 23 mln zł.Czy teren po Maximie znajdzie nabywcę?

tak, w pierwszym podejściu 32%
tak, ale jeszcze nie teraz, cena jest za wysoka 34%
nie, jeszcze długo będzie straszyć 34%
zakończona Łącznie głosów: 2729
Maxim był lokalem legendarnym nie tylko w Gdyni. Klub rozsławiony m.in. przez zespół Lady Pank i przebój "Tańcz, głupia tańcz" z pierwszym wersem: "U Maxima w Gdyni" do dziś skrywa wiele nieodkrytych tajemnic czasów PRL, kiedy to był miejscem zabawy zarówno dla bohemy, jak i półświatka.

Od wielu lat to ruina, o zabezpieczenie której niejednokrotnie występowali mieszkańcy.

graf. Trojmiasto.pl

Maxim: próba sprzedaży po latach i zmianie planuW przeszłości próby sprzedaży nie powiodły się, mimo szerokiej kampanii reklamowanej. Urzędnicy uznali, że teren łatwiej będzie sprzedać, gdy dopuści się tu budowę nie tylko hotelu, ale i mieszkań.

O działaniu lokalu przypominają m.in. detale na ogrodzeniu.
O działaniu lokalu przypominają m.in. detale na ogrodzeniu. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl
Choć pomysł próbowano wprowadzić do planu już w 2016 roku, ówczesną decyzję radnych unieważnił Naczelny Sąd Administracyjny w 2017 r.

Zmiany w planie miejscowym mimo protestówPo ponownym wyłożeniu planu, w maju 2019 roku, podczas sesji rady miasta odbyła się debata na temat przyszłości działki w Orłowie. Głos w tej sprawie zabierali architekci, m.in. prof. Jolanta Sołtysik, znana i ceniona architekt oraz historyk architektury z Politechniki Gdańskiej, autorka książek na temat gdyńskich pereł architektonicznych.

- Od lat walczymy o to, aby teren pozostał miejskim parkiem dla mieszkańców i terenem spacerowym. Usługi turystyki znalazły się w planie dla tego terenu nie bez powodu i powinny pozostać tam nadal - mówiła.
Plan został uchwalony ponownie. Tym razem ta decyzja nie została podważona.

Radni zgodzili się na mieszkania, pod pewnym warunkamiChoć radni zgodzili się, by w tym miejscu pojawiły się nowe mieszkania, to postawili szereg obostrzeń.

- Uznaliśmy, że zabudowa wielorodzinna nie może być intensywna. Na części terenu będzie możliwa tylko funkcja turystyczna i kulturalna. Zostawiamy też spory teren zielony za placem zabaw, a w dalszej części, bliżej morza, odseparujemy drogę rowerową od promenady, by nie było miejsc konfliktowych - podkreślał Andrzej Bień, radny z Samorządności.
Tłumaczył, że wieloletnie poszukiwanie chętnego na zagospodarowanie tego terenu pokazało, że funkcja mieszkaniowa jest najbardziej pożądana.


23 mln zł za 7,7 tys. mkw. nad morzemTeraz Gdynia wystawiła działki przy ul. Orłowskiej 13-15 o powierzchni 7 tys. 736 mkw. na sprzedaż. Cenę wywoławczą ustalono na 23 mln zł, do czego trzeba jeszcze doliczyć VAT.

Sprzedane zostaną:

  • budynek przy ul. Orłowskiej 13, z obowiązkiem rozbiórki (dawny Maxim)
  • budynek przy ul. Orłowskiej 15 (Czerwony Dwór) - wpisany na listę zabytków.

Czytaj też: Mieszkańcy chcą więcej miejsca dla pieszych w Orłowie

Otoczenie parku w Orłowie nie znalazło nabywcyCzy teren znajdzie nabywcę, okaże się 31 stycznia. O tym, że nie jest to wcale pewne, pokazuje przykład próby sprzedaży otoczenia parku w Orłowie, na którym stoi m.in. hotel Quadrille.

Blisko dwuhektarowy teren u zbiegu ulic Wrocławskiej i Folwarcznej w Orłowie, gdzie została dopuszczona kameralna zabudowa mieszkaniowa, w budynkach zawierających nie więcej niż osiem mieszkań, nie znalazł nabywcy. Cena wywoławcza wynosząca 26 mln zł mogła odstraszyć potencjalnych nabywców, bo do przetargu nikt się nie zgłosił.

Mieszkania w Orłowie: sprzedaż i wynajem