• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nie tylko Zatoka Sztuki. Dawne Łazienki Północne kontrowersje budzą od trzech dekad

Piotr Weltrowski
14 stycznia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (315)
Zatoka Sztuki powstała na terenie Łazienek Północnych na przełomie 2010 i 2011 roku. Zatoka Sztuki powstała na terenie Łazienek Północnych na przełomie 2010 i 2011 roku.

Zatoka Sztuki stała się w ostatnich latach synonimem patologii trawiącej nocne życie Sopotu. Tak naprawdę jej historia po prostu wpisała się w całą współczesną historię Łazienek Północnych, czyli miejsca, które od trzech dekad kojarzy się głównie z kolejnymi aferami i skandalami.



Co powinno w przyszłości powstać na terenie Łazienek Północnych?

Pierwsze Łazienki Północne wzniesiono przy plaży w okolicy dzisiejszej ul. MamuszkiMapka na samym początku ubiegłego wieku. Obiekt nie przetrwał jednak wojny i przez ponad dwie dekady po niej spacerowiczów i turystów straszyły jego ruiny.

Współczesna historia Łazienek Północnych zaczyna się w roku 1967, gdy rozpoczęto wznoszenie nowego kompleksu, który ostatecznie otwarto w roku 1972.

Praktycznie do końca epoki PRL-u pełnił on funkcję przyplażowej gastronomii. Wraz z przyjściem transformacji zamienił się zaś w wizytówkę Sopotu, choć wizytówkę zdecydowanie negatywną. Poniżej przybliżamy pełną skandali historię kolejnych klubów, które mieściły się w tym miejscu.

Kto pamięta te imprezy w Zatoce Sztuki? Kto pamięta te imprezy w Zatoce Sztuki?

Mokre podkoszulki i gangsterskie porachunki



Już pierwszy po transformacji ustrojowej klub, który powstał w Łazienkach Północnych, wytyczył niezbyt chwalebny szlak dla kolejnych lokali, które pojawiały się w tym miejscu. Mowa o klubie Joker, który otworzono w 1992 roku.

Prowadził go Marek O., czyli osoba mocno związania z trójmiejskim półświatkiem. Uchodził za człowieka Nikodema S., czyli popularnego "Nikosia" - w owym czasie głównego trójmiejskiego bossa. Zanim zajął się prowadzeniem klubu... dał się np. schwytać policji podczas demolki urządzonej w agencji towarzyskiej Menuela w Gdyni, tej samej, w której - gdy nazywała się już Las Vegas - kilka lat później zastrzelono "Nikosia".

Do samego O. również strzelano. To właśnie po awanturze zakończonej pięciokrotnym postrzeleniem O., do której doszło w 1994 roku w restauracji hotelu Bałtyk w Gdyni, z Polski musiał uciekać inny słynny trójmiejski gangster - Wiesław K. ps. "Schwarzenegger".

"Kobiecy boks" w klubie Joker w Sopocie. "Kobiecy boks" w klubie Joker w Sopocie.
Jaki pan, taki kram - działalność klubu Joker zdecydowanie wpisywała się w ten mafijny krajobraz. Głównymi atrakcjami były pokazy mokrego podkoszulka, a nawet zawody bokserskie roznegliżowanych kobiet. Przynajmniej głównymi legalnymi atrakcjami.

Kapitał z USA, ale remontu brak



Joker nie istniał na szczęście zbyt długo. W połowie dekady miasto wypowiedziało O. dzierżawę i poszukało nowych najemców, tym razem światowych. Lokal trafił w ręce dwóch Amerykanów prowadzących w Warszawie słynną dyskotekę Ground Zero. I to właśnie jako jej filia - później przemianowana na Atomic Beach Club - przez trzy kolejne lata działał lokal w Łazienkach Północnych.

Zagraniczny kapitał, sponsor w postaci telewizji muzycznej, do tego zapowiedzi remontu nadgryzionego już zębem czasu obiektu - miała być sielanka, ale - po raz kolejny - skończyło się raczej tragifarsą.

Przez trzy lata remont Łazienek Północnych, do przeprowadzenia którego nowi dzierżawcy się zobowiązali, nawet się nie rozpoczął. Zamiast tego piętrzyły się skargi okolicznych mieszkańców o ustawiczny nocny hałas i awantury wywoływane przez klientów lokalu.

W ten sposób, po raz kolejny w atmosferze skandalu, miasto musiało wypowiedzieć umowę najemcy Łazienek Północnych.

Policyjne naloty i darkroom na zapleczu



Po inwestorach z dalekiej Ameryki postawiono na inwestorów lokalny, sopockich. To oni stali się kolejnymi najemcami budynku i stworzyli w nim kolejny klub - Galaxy.

Tym razem remont obiektu w teorii się rozpoczął, jego skala jednak daleka była od oczekiwań miasta. Wyburzono tylko kabiny znajdujące się na kolumnadzie obiektu i wygłuszono główną salę.

Sam klub stał się z kolei jedną z głównych nocnych atrakcji miasta, choć nie do końca była to taka atrakcja, o jakiej myślały władze Sopotu. Imprezy, szczególnie te weekendowe, ściągały prawdziwe tłumy, co przekładało się jednak na niezadowolenie okolicznych mieszkańców.

Dyskoteki w Galaxy ściągały tłumy. Ściągały także policję, która regularnie organizowała naloty na klub. Dyskoteki w Galaxy ściągały tłumy. Ściągały także policję, która regularnie organizowała naloty na klub.
Media zaś donosiły głównie o kolejnych awanturach, nalotach policji szukającej w klubie narkotyków oraz nielegalnego alkoholu, a nawet strzelaninie, do której dojść miał w lokalu.

I choć przez kolejne lata zmieniał się skład osobowy spółki prowadzącej lokal, a nawet jego nazwa (przez dwa sezony klub działał jako Curacao), to niewiele zmieniało się jeżeli chodziło o charakter organizowanych tam imprez.

Już w 2004 roku miasto postanowiło o odzyskanie lokalu zawalczyć w sądzie. Ostatecznie udało się to dopiero w 2008 roku. Oficjalnie: ze względu na hałas i zaległości czynszowe.

Nieoficjalnie? Cóż, tuż po odzyskaniu przez miasto lokalu urzędnicy nieoficjalnie zaprosili do środka dziennikarzy i pozwolili im obejrzeć jego wnętrze, w tym np. tzw. darkroom, czyli ukryte pomieszczenie wyposażone w weneckie lustra i ozdobione erotycznymi malunkami na ścianach.

Lekiem na całe zło miała być Zatoka Sztuki



W tym samym czasie rozpoczęto poszukiwania nowego dzierżawcy. Tym razem miało być spokojnie, kulturalnie, bez żadnych skandali. I wtedy właśnie na horyzoncie pojawiła się spółka Art Invest, która stworzyć miała w tym miejscu nowoczesne centrum kulturalne - Zatokę Sztuki.

W ostatnich tygodnia dawny budynek Zatoki Sztuki był przeszukiwany przez policjantów z krakowskiego Archiwum X badających sprawę zaginięcia Iwony Wieczorek. To kolejna ciemna karta w historii tego miejsca. W ostatnich tygodnia dawny budynek Zatoki Sztuki był przeszukiwany przez policjantów z krakowskiego Archiwum X badających sprawę zaginięcia Iwony Wieczorek. To kolejna ciemna karta w historii tego miejsca.
Na początku zresztą wydawało się, że dawny teren Łazienek Północnych swoje najciemniejsze karty w historii faktycznie ma już za sobą. Budynek w końcu przeszedł prawdziwy remont, a Zatoka Sztuki, przynajmniej na początku, faktycznie bardziej przypominała swoją działalnością centrum kulturalne, a nie nocny klub.

Sielanka nie trwała jednak długo. Zaczęło się od kolejnych skarg ze strony mieszkańców i konfliktu Art Invest z miastem. Urzędnicy zarzucili spółce zakłócanie ciszy nocnej i organizację nielegalnych koncertów.

Później już wydarzenia potoczyły się szybko: najpierw nagłośniono sprawę Krystiana W., czyli "Krystka", powiązanego z klubem "łowcy nastolatek". Później zaś zarzuty dotyczące molestowania nieletnich usłyszał również współwłaściciel Zatoki Sztuki - Marcin T. ps. "Turek".

Nowa Zatoka, stare zakończenie



W grudniu 2019 roku spółka zarządzająca budynkiem zmieniła właścicieli, zaś sam lokal zmienił nazwę. Z Zatoki Sztuki stał się Nową Zatoką.

Co prawda miasto nadal stało na stanowisku, że okres dzierżawy budynku powinien zostać skrócony (sprawa trafiła do sądu), to nowy właściciel spółki - Łukasz M. - zdawał się robić wszystko, aby zdjąć odium z klubu.

Zakończyło się jednak jak zwykle - skandalem. W 2021 roku Łukasza M. zatrzymali policjanci z CBŚP. Powód? Zarzuty o przekręty podatkowe.

W ostatnich miesiącach budynek jest zamknięty. Pod koniec grudnia zaczęli go przeszukiwać policjanci i prokuratorzy badający sprawę zaginięcia Iwony Wieczorek.

Opinie (315) ponad 50 zablokowanych

  • prawda

    Rok wyborczy zasłona dymna a wyników zero dosłownie zero.
    Nieudolnosci Policji nie ma końca.
    Wyrazy współczucia dla Matki

    • 6 16

  • To były fajne czasy. W Galaxy się nie raz bawiłam i nigdy nic podejrzanego nie widziałam ;)
    Obok było kilka innych klubów, np. Viva. Też fajne imprezy ;)

    • 18 10

  • (3)

    Szkoda że wyburzono łazienki i ślimaka, można to było odnowić, zrobić np. hotel, u góry promenadę widokową, kawiarnie. Kto na to pozwolił ? To była w l.70 i 80 atrakcja Parku Północnego. Teraz można tylko zapłakać.

    • 316 18

    • 3 dekady...

      od 25-lat Sopot jest źle prowadzony i takie są efekty.

      • 43 2

    • Odnowić? To była absolutna ruina, jak już to odbudować od zera.

      • 10 2

    • Pamiętam jak to budowali.

      Stary już jestem...

      • 10 0

  • Zatoka Ptologii a nie sztuki?

    • 27 3

  • Te laski w rękawicach bokserkich z czarno-białego zdjęcia, zasilają obecnie brygady moherowych beretów. (1)

    Czas nie stoi w miejscu...

    • 36 13

    • Czasami mozna spotkac podstarzale bezzebne babcie,prostytutki

      Sopockie, pochodzace z różnych polskich prowincji

      • 2 2

  • Tylko raz byłam w tym klubie kiedyś. Nic specjalnego z tego co pamiętam.

    • 10 2

  • Akcja klin

    Co kilka dni nalot na te obiekty badania na narkotyki i wiek kobiet co drugi d,ien jak zaginie jakąś dziewczyna też nalot aż do skutku

    • 16 3

  • ??? (1)

    Czy dobrze zrozumiałam, że autor artykułu ma marzenie, żeby wstęp na potańcówki miały tylko osoby że świadectwem moralności od proboszcza, żeby pito tylko wodę, najlepiej święconą, żeby wszyscy poruszali się powoli i dostojnie, żadnych podskoków itp, aha, i wstęp tylko dla osób we włosiennicach. I jeszcze jedna uwaga, Sopot, jak tylko zdobył popularność, był miejscem rozrywki, czyli plażowania, szpanowania, tańców i nałogów (hazard, alkohol, narkotyki i co tam już i jeszcze ludzie wymyślą). W galeriach malarstwa pustki, a na dyskotekach pełno. I chwała Bogu, bo bez rozrywki Sopot zamieniłby się w umierające miasto.

    • 17 26

    • Pfff

      Źle zrozumiałaś.

      • 8 0

  • Powiem tak

    Jaki prezydent taka kultura w tym pseudokurorcie

    • 42 10

  • O ile

    Pamietam obok był klub viva,wejscie chyba 15 zł,a to byly czasy ze na godzine zarabiało sie niecałe 5 zł,to tak jakby dzisiaj za wejscie buliło sie z 60 ale czad

    • 26 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane