Fakty i opinie

Obwodnica pęka w szwach. Nowa ekspresówka potrzebna jak nigdy

Korki na obwodnicy to dzisiaj smutna codzienność.
Korki na obwodnicy to dzisiaj smutna codzienność. mat. GDDKiA

Ogromny ruch, a co za tym idzie wypadki, kolizje, korki i mnóstwo straconego czasu, to codzienność na trójmiejskiej obwodnicy. Utrudnienia rozlewają się na sąsiednie drogi i całe Trójmiasto grzęźnie w zatorach. Receptą jest budowa Obwodnicy Metropolitalnej, ale musi się to dziać tu i teraz. Winni temu co dzieje się na obwodnicy są też sami kierowcy - pisze Maciej Naskręt.Czy budowa Obwodnicy Metropolitalnej odkorkuje istniejącą obwodnicę?

tak, kierowcy zyskają alternatywę, nie będą stali w korku 53%
tak, ale efekt nie będzie znaczący 28%
nie, tylko rozbudowa istniejącej obwodnicy może to zmienić 19%
zakończona Łącznie głosów: 4122
Zanim podejmę decyzję o wjechaniu na obwodnicę kilkukrotnie sprawdzam sytuację w naszym Raporcie z Trójmiasta. Pozwala mi to ocenić, z jakimi utrudnieniami będę musiał się zmierzyć. Niestety od roku jeździ się tam coraz gorzej, bowiem ruch stale rośnie, więc każde zdarzenie na obwodnicy sprawia, że w korku stoi się dłużej.

Jeszcze dwa lata temu poważny zator na obwodnicy miał miejsce dwa lub trzy razy w tygodniu. Dzisiaj to już codzienność. Najgorzej jest gdy pada deszcz, wtedy stłuczka goni stłuczkę, a korki potrafią tworzyć się w kilku miejscach naraz. W korkach kierowcy stali w środę rano, we wtorek popołudniu, czy w poniedziałek.

Jak zatem zapobiec tej sytuacji?

Bez Obwodnicy Metropolitalnej czeka nas paraliżNie ma żadnego pośredniego rozwiązania. Niedawno informowaliśmy o tym, że Obwodnica Trójmiasta jest trzecią najmniej bezpieczną ekspresówką w Polsce. Średnio dochodzi na niej do 40 kolizji i wypadków w ciągu roku, na każdym kilometrze drogi.

Dlatego proponowaliśmy wymalowanie pasów zachęcających do zachowania odstępu, sugerowaliśmy zasadzenie krzewów, by kierowcy nie oglądali tego, co dzieje się po przeciwnej stronie drogi.

Obwodnica Trójmiasta jest bowiem drogą, poza drobnymi wyjątkami, przystosowaną do obsługi ruchu z końca lat 90. ubiegłego wieku. Droga nie ma pasów awaryjnych, miejsc obsługi podróżnych, czy tablic zmiennej treści z informacjami o korkach na drodze.

Sytuację może rozwiązać jedynie budowa Obwodnicy Metropolitalnej - drogi ekspresowej z Chwaszczyna do Południowej Obwodnicy Gdańska, po drodze mijającej Żukowo. Potrzeba na nią nieco ponad 2 mld zł. Rząd chce ją zbudować w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Nowa trasa będzie dawała kierowcom alternatywę. Będą mogli ominąć korek na Obwodnicy Trójmiasta.

Sęk w tym, że z powodu odsuwającego się w czasie uprawomocnienia decyzji środowiskowej nie można ruszyć z inwestycją. Jej wydanie zaskarżyło do sądu pięć podmiotów. Wśród nich byli: Genowefa Zasada, sołtys Glincza, która odwołanie złożyła wspólnie z Bartoszem Radko, Eugeniusz Patoka - przedsiębiorca z gminy Kolbudy, wójt gminy Kolbudy, czyli Leszek Grombala, a także Małgorzata Mejer z okolic Żukowa.

Obecnie już tylko dwie osoby skarżą decyzję. W sprawie drugiego już wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na postępowanie o wydanie decyzji środowiskowej na Obwodnicę Metropolii Trójmiejskiej wpłynęły dwie skargi kasacyjne. Pierwszą z nich wniosła osoba z Glincza, a drugą ‒ osoba ze Straszyna.

Osoba skarżąca z Glincza podnosi m.in. zarzut umieszczenia w raporcie prognoz hałasu i ruchu w rejonie węzła Glincz przy założeniu istnienia obu łącznic węzła, podczas gdy planuje się początkowo budowę tylko jednej z nich. Zarzut jest nietrafiony bo oddziaływanie musi być przedstawione w zakresie docelowym. Budowa połączenia drogi krajowej nr 20 z włączeniem do Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej w okolicy miejscowości Glincz może zostać zatem wykonana właśnie w etapach, a więc poprzez wybudowanie początkowo jednej łącznicy a następnie drugiej.

W przypadku drugiej kasacji osoba ta nie była uczestnikiem postępowania odwoławczego, które toczyło się wcześniej.

Harmonogram (wstępny) budowy Obwodnicy Metropolitalnej:
 1. planowany termin podpisania umowy z wykonawcą robót w systemie "projektuj i buduj" - styczeń 2019 r.
 2. planowany termin wykonania projektu budowlanego - listopad 2019 r.
 3. planowany termin uzyskania Decyzji ZRID - kwiecień 2020 r.
 4. planowany termin rozpoczęcia robót - maj 2020 r.
 5. planowany termin oddania do ruchu - sierpień 2022 r.


Przebieg Obwodnicy Metropolitalnej.
Przebieg Obwodnicy Metropolitalnej. graf. Trojmiasto.pl

A może rozbudowa obwodnicy? Tak, ale nie terazPojawiają się też opinie, że w pierwszej kolejności należy rozbudować istniejącą obwodnicę. Zgadzam się z tym, ale połowicznie. Owszem należy rozbudować obwodnicę, ale dopiero po otwarciu Obwodnicy Metropolitalnej.

Sytuacja, z którą spotykamy się podczas tych wakacji pokazuje, że jakiekolwiek prace prowadzone na jezdni obwodnicy wywołują ogromny paraliż. Z tego powodu za dnia gdański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad nie planuje żadnych napraw. Nie zlecają nawet tych najpilniejszych robót wiedząc jakie korki może to wywołać.

Zwężenie obwodnicy na czas prac w jakimkolwiek miejscu przy obecnym natężeniu ruchu wynoszącym średnio 70-100 tys. aut na dobę spowoduje, że część z tych kierowców wybierze objazdy. W efekcie sparaliżowane będą drogi dojazdowe do obwodnicy, jak i główna droga z centrum Gdańska do centrum Gdyni.

Ponadto przebudowa Obwodnicy Trójmiasta to nie praca na wakacje, czy pół roku, ale na pewno na dwa lub trzy lata. Poza tym samo przygotowanie dokumentacji do rozbudowy może zająć kilka lat.

Klasyczna sytuacja na obwodnicy. Wypadek po wjechaniu w tył samochodu jadącego lewym pasem.
Klasyczna sytuacja na obwodnicy. Wypadek po wjechaniu w tył samochodu jadącego lewym pasem. fot. czytelnik/Trojmiasto.pl

Kierowcy wciąż popełniają te same błędyNie jest jednak tak, że ze wszystkich kłopotów wyprowadzi naszą aglomerację nowa obwodnica. Problem leży też po stronie kierowców z ułańską fantazją, którzy zapominają, że obwodnica to nie jest tor wyścigowy.

Wspólnym mianownikiem wszystkich wypadków jest brak koncentracji i wyobraźni kierowców. Klasycznym tego przykładem jest jazda "na zderzaku" przy prędkości 120 km/h. Zapominamy, że auta po naciśnięciu pedału hamulca nie zatrzymują się w miejscu.

W efekcie mamy najechania na tył pojazdów i to na lewym pasie. Wtedy pojawiają się kierowcy-rzeczoznawcy, którzy powoli przejeżdżają w rejonie wypadku, by ocenić rozmiar strat. To sprawia, że tworzą się wielokilometrowe korki i to w obu kierunkach.

Jeśli wiesz jak usprawnić ruch na obwodnicy, masz pomysł, jak tanim kosztem tego dokonać napisz do mnie na adres m.naskret@trojmiasto.pl. Najbardziej interesujące propozycje przedstawimy drogowcom.

Opinie (501) ponad 20 zablokowanych

 • Roszczeniowi kierowcy znowu chcą pieniędzy (41)

  A płacić na tę drogi nie ma komu...

  • 149 301

  • Dokładnie, a to są te pękające obwodnicze szwy na leniwych, rozdętych tyłkach blachośmierdzieli (2)

   co przecież dowożą żywność i art. pierwszej potrzeby do centrów miast.
   Bez nich cały świat zatrzymałaby się w miejscu, a nawet cofnął do ery przedindustrialnej.

   • 25 70

   • Zawsze ten argument od czapy (1)

    Gdyby to dostawcy jeździli obwodnicą, nie byłoby korków, ani wypadków, bo wszyscy śmigaliby równo ze swoimi kagańcami na 90km/h.

    Osobówki stanowią większość, nie wożąc nic poza tłustym tyłkiem kierowcy...

    • 18 12

    • O wypraszam sobie!

     Mam zgrabną i przytulną d-peczkę, a nie tłusty tyłek.

     • 16 6

  • przecież każdy płaci podatek drogowy w paliwie plus kilka czy kilkanascie innych podatków w paliwie, a drogi w tej okoli z czasów 2 wojny światowej, no i obwodowa dzięki Gierkowi

   • 60 10

  • Hmmm skończyła/e-ś podstawówkę? (8)

   "Przedsiębiorczość to zdolność do kreowania i zaspakajania swoich i cudzych potrzeb. Siłą napędową przedsiębiorczości są niezaspokojone potrzeby człowieka. Osoba przedsiębiorcza , niezależnie od warunków jakie stwarza mu otoczenie , potrafi dostrzegać i zaspakajać potrzeby swoje i swoich bliskich. Wykorzystuje szansę , które pojawiają się w jego otoczeniu i przekształca je w sukces.

   Potrzeba jest odczuwalnym stanem braku czegoś , co jest , mu niezbędne do życia lub rozwoju.
   Potrzeby dzielimy na:
   A/ niższego rzędu - potrzeby podstawowe, które człowiek musi zaspokoić aby przeżyć(np. potrzeba jedzenia, snu, bezpieczeństwa ,dachu nad głową)
   B/ potrzeby wyższego rzędu pozostawiam puste. jak się z nimi zapoznasz, z r o z u m i e s z! i potrafisz zinterpretować napisz następny komentarz

   • 10 13

   • (7)

    Wykreowano więc potrzebę poruszania się wszędzie samochodem to są i korki. Naiwny ten kto mysli, ze nowa ekspresówka załatwi problem. Przecież ona tylko zachęci kolejne osoby do poruszania się samochodem. Ilość samochodów nie jest stała, że wystarczy rozładować ruch nową droga.

    • 24 19

    • ceny paliwa trzeba podnieść x2 (5)

     korki rozładują się w sposób naturalny a budowa nowej obwodnicy nie będzie konieczna

     • 9 18

     • (4)

      Podnieść ceny paliwa x 2? Ale cen żywności (i nie tylko) pewnie ju z nie chciałbyś, żeby podnosili. Jedno łączy się z drugim niestety, a wielcy przeciwnicy samochodów tego nie rozumieją.

      • 24 3

      • Podnieść VAT na paliwo do 300% (2)

       I z bani.
       Transport sobie odliczy, Janusz w gruzie zastanowi się, czy może nie pojechać lepiej pociągiem.

       • 6 10

       • (1)

        Geniusz ekonomiczny! Szkoda, że Nobla w ekonomii nie przyznają bo bym Cię zgłosił.

        • 13 2

       • Nobel

        dokształcamy się...
        Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii przyznaje się od 1969 roku :-)

        • 5 0

      • Żadnego ręcznego sterowania. Społeczeństwo musi po prostu do tego dojrzeć.

       • 1 2

    • oświeć nas

     czym jechać z Gdyni Redłowo/Orłowa/Sopotu do Miszewa, Kokoszek przemysłowych, Banina, Klukowa, itp.?
     Mam na myśli transport krótszy niż 2 godziny jazdy w jedną stronę z 5 przesiadkami.
     Dla utrudnienia - zimową porą.

     • 3 0

  • A Lysemu nie chciało się dzisiaj robić...

   I dekoncentrowal innych :).. Taaaki z niego Typ

   • 4 1

  • stać i gnić (2)

   kupiłeś smroda to gnij

   • 14 43

   • Idź brodę przyciąć...

    Nakarm kota i przemaluj europalety

    • 48 10

   • Zawistne zero :)

    • 4 1

  • ty biedny idioto (3)

   bangladesz to twoje miejsce, gdzie transport rowerowy to podstawa. Precz

   • 38 22

   • dawno nie byłeś w Bangladeszu widać (2)

    Bangladesz już dawno przegonił Polskę

    • 10 18

    • Ty też dawno nie byłeś.

     Bangladesz nie przegonił Polski.

     • 15 7

    • Chyba w ilości taniej siły roboczej debilu

     Jak myślisz dlaczego wszystkie najgorsze szmaty które kupujesz z lpp pochodzą z Bangladeszu?

     • 20 5

  • podatki z paliw i vatu na paliwa (9)

   pokrywaja wydatki na drogi koleje panstwowe i jeszcze troche zostaje co rzad wydaje na cos innego

   wiec przestan klamco pie...c ze placic nie ma komu

   • 19 6

   • Zarzuciłeś kłamstwo bez dowodu (7)

    Czy mogę poprosić o przedstawienie kwoty, jaka wpływa do budżetu centralnego z podanych przez Ciebie podatków na paliwo?

    Prócz tego należałoby zestawić tę kwotę z ilością pieniędzy przeznaczanych na drogi krajowe.

    Gdy wyjdzie, że kierowcy więcej płacą niż Polska wydaje na drogi to można uznać Twoje pretensje za słuszne. Bez tego nie. To tyczy się także wypowiedzi o tym, że nie ma komu płacić.

    • 7 15

    • Poszukaj sobie chłopie raportów, bo przedmówca ma rację

     Kierowcy dopłacają do interesu i jeszcze zostaje trochę na 500+ i zasiłki dla takich jak Ty

     • 19 7

    • (5)

     w 2016 roku z akcyzy paliwowej wpłynęło prawie 27 mld zł, na drogi w 2016 KFD miał budżet ponad 3 mld

     dziękuję

     • 16 2

     • (2)

      I oczywiście KFD jest jedynym sposobem wydawania pieniędzy na drogi? Same wydatki na budowę dróg krajowych wyniosły w zeszłym roku 23 mld zł. A utrzymanie? A drogi wojewódzkie i gminne? Uwielbiam takich statystyków amatorów.

      • 8 6

      • (1)

       nawet jeśli to 23 +3 mld to wychodzi 26 mld, czyli wszystko sobie kierowcy sami finansują ,
       dziękuję

       • 4 0

       • Szanowny Matematyku, dziękujemy Ci za udowodnienie starej informacji, że kierowcy finansują wyłącznie drogi krajowe za to 100% dróg innych jest dotowanych. W Twoim równaniu zabrakło utrzymania dróg krajowych, kosztów pomocy ofiarom wypadków, kosztów budowy i utrzymania dróg niższych klas itp. Ale to już ktoś przed Tobą policzył i wyszło, że paliwo powinno kosztować 10 zł/l żeby się infrastruktura spinała. Więc jeśli chcesz zarzucać, że kolej jest dotowana, to zauważ, że drogi dotowane są jeszcze bardziej. Dziękuję.

        • 2 0

     • Koszt wypadków drogowych w Polsce w 2015 - 48,3 mld zł (1)

      źródło - Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

      OC pokrywa tylko niewielką ich część (dlatego stale rośnie i rosnąć będzie dopóki kierowcy przestaną jeździć "szybko i bezpiecznie")

      dziękuję

      • 6 10

      • OC to inna opłata, dziękuję

       • 2 3

   • wpływy z akcyzy ze sprzedaży paliw, vat i podatek pobierany przy kupnie samochodów

    pokrywają jedynie ułamek kosztów ponoszonych na budowę i utrzymanie dróg

    W USA nie dają rady z utrzymaniem istniejącej, przewymiarowanej infrastruktury drogowej.

    • 3 6

  • Obwodnica

   Roszczeniowi kierowcy? Ciekawe, skąd u Ciebie takie hasło,,?My kierowcy płacimy podatek drogowy w paliwie, ciężarówki jeszcze viatoll.co jeszcze?Im więcej róż(...)anych dróg tym lepiej dla samorządów,rządu idt.Ile w Polsce jeździ samochodów?Im gorsza droga ,im większe korki tym lepiej dla rządu (samochody więcej palą)akcyza vat .jeżeli każdy samochód ma chociaż raz w roku naprawiane zawieszenie,to ile jest z tego podatków?VAT,dochodowy z warsztatów?Kręci się?A np.rowerzyści,hybrydy może połowę elektryki za darmo? Dlaczego?

   • 16 8

  • Roszczeniowemu komentatorowi chyba szczędzi jego żona, o ile znalazła się taka która nad nim się zlitowała za jego istnienie..

   • 8 0

  • (3)

   Roszczeniowi kierowcy znowu chcą pieniędzy (17)
   A płacić na tę drogi nie ma komu

   Zastanów co piszesz zanim coś napiszesz !!! Najwięcej podatków płacą kierowcy w paliwie i nie pitol takich głupot . Drogi są potrzebne i trzeba budować !!!!

   • 9 8

   • Potrzebna jest teleportacja, drogi to XX wieczny zabytek.

    • 9 0

   • Kierowcy w paliwie nie płacą nawet tyle, co akcyza za alkohol

    Więc sprawdź zanim zaczniesz gadać głupoty

    • 5 5

   • Każdy płaci za opłaty w paliwie, nawet jak nie ma auta

    Przecież uciemiężeni dostawcy produktów naszej pierwszej potrzeby pobierają niemało za swoje usługi. Wszyscy zrzucamy się więc na ich paliwo -> płacimy akcyzę, podatek drogowy etc

    • 1 2

  • Zamilcz rowerowy chamie!

   • 3 8

  • Wymalujmy na obwodnicy buspasy!

   Wierzcie mi, znam się na tym.

   • 1 3

  • Ponad 50% ceny paliwa to podatki, które teoretycznie powinny być przeznaczane na drogi. Ale nie są. Więc argument o "bezpłatnych" drogach i o niepłaceniu za drogi to mit.

   • 5 1

  • Najpierw sprawdz glowne dochody panstwa. Jednym z nich jest akcyza za paliwo, a kto ja w znacznym stopniu oplaca? No wlasnie.... wiec co jak co kasa na drogi powinna byc, bo inne grupy jakos nie placa ekstra podatkow. A zeby gospodarka szla rownomiernie do przodu dobra instratruktura jest niezbedna!

   • 2 0

 • (25)

  Janusze drajwerzy tez winni, zobacza wypadek na przeciwnej stronie to potem opowiadaja wszystkim znajomym co widzieli. I kopco co raz wiecej, powycinajo dpfy w swoich paseratti i innych :)

  • 248 20

  • Kiedyś wypadek był na drodze równoleglej do obwodnicy na Owczarni, a obydwa pasy były zakorkowane na dobre 5km w każdą że stron. Właśnie przez takie gapiostwo.

   • 22 0

  • przykład... (12)

   Jadę 80 / 90 lewym pasem na drodze gdzie dozwolone jest 50 momentami 70, wyprzedzam samochody które jadą pasem prawym a intelygent w audi w tablicy Pk cały czas na tyłku.... w końcu przed radarów zwalniam do 50 on na prawym pasie mnie dodania i wygłasza swoje sfrustrowanie że pas mu blokuje. czy faktycznie na 50 mozna jechac 100? Czy 50

   • 32 4

   • lewy pas jest do wyprzedzania głupi ch**u a nie żebyś sobie 50tką jechał (11)

    • 5 38

    • A ile mial jechac na 50 baranie niedorobiony z kartuz ?

     • 25 5

    • Przed radarem z ograniczeniem do 50 (4)

     Matole

     • 3 3

     • Gdzie ty masz radary na obwodowej (3)

      Chyba w d*pie hehe

      • 3 12

      • Naucz się czytać ośle (2)

       Pisze o sytuacji na innej drodze.
       Nie tylko obwodnica trójmiasta jest dwupasmówką.

       • 13 1

       • Artykuł jest o obwodnicy czopie (1)

        A Gdzie masz radary na dwupasmówce? Na jakiej?

        • 2 1

       • 13:41 Artykuł jest o obwodnicy czopie A Gdzie masz radary na dwupasmówce? Na

        np czopie na drodze do wejherowa :-) ale ty pewnie jestes z oruni

        • 1 0

    • (3)

     Przez takich głupców jak Ty codziennie jest paraliż na obwodowej. Jeśli ktoś wyprzedza lewym pasem z maksymalną dozwoloną prędkością inne pojazdy z pasa prawego to na UJ mu siedzisz na zderzaku, poganiasz światłami czy kierunkiem. A skoro się tak niesamowicie śpieszysz to po kolejny UJ zwalniasz i wylewasz swoje frustracje pajacu.

     • 25 1

     • Paraliż jest właśnie przez takie pi*dy które lewym pasem jadą 50 na godzinę (2)

      I myślą że wyprzedzają

      • 2 20

      • Przestań trollować jak nie masz prawa jazdy (1)

       a obwodnicę znasz z opowiadań.
       Przy obecnym natężeniu ruchu nie ma szans jeździć lewym pasem 50.
       Ja takich nie widzę.

       • 9 1

       • O czym ty bełkoczesz?

        Wiesz co to jest obwodnica? Może myli ci się z grunwaldzką?

        • 1 1

    • ...czytaj ze zrozumieniem dzieciaku

     sfrustrowany cebulak :-)

     • 2 0

  • jest rozwiązanie (5)

   Wprowadzić opłaty dla obcych w całym 3M. Jak zapłaci podatek i ubezpieczenie w 3M to niech jeździ. A tak to jeżdżą te gka itp złomy i cały czas powodują wypadki. Podobne rozwiązanie jest w Londynie i wiocha nie przyjeżdża tyko zostawić samochody gdzieś u siebie

   • 20 12

   • (1)

    Czy Ty zwróciłeś uwagę jakie wozy się rozbijają? Większość trójmiejskie blachy

    • 9 5

    • No ale o jakie blachy się rozbijają?

     • 4 2

   • To w innym województwie/mieście ty zapłacisz jako "obcy" (2)

    • 7 4

    • (1)

     no i ile razy w roku wyjeżdża przeciętny kowalski do "obcych"? :D raz?

     • 1 2

     • chyba żartujesz

      Raz w roku przekraczasz rogatki Gdańska?
      Pewnie prawka brak.

      • 1 0

  • Ja mu depnę a Ty patrz czy dymi

   • 6 1

  • (1)

   Trzeba ustawić ekrany zasłaniające przeciwne kierunki ruchu to się nie będą gapić

   • 14 1

   • Ja proponuje jeszcze ekrany pomiędzy pasami w tym samym kierunku

    • 6 0

  • (1)

   co Wy z tymi passerati, teraz nawet benzyny mają dpfy, wszystkich marek i wszyscy tną równo a jeśli się czepiacie starych popularnych B4 i B5 to one dpfa nie posiadały (w B5FL dopiero pod koniec je montowali w większych silnikach)

   • 0 6

   • Tak jak 10 lat temu każdy śmiał sie z kierowców golfów ( najbardziej wersji 3 ) tak teraz każdy śmieje sie z posiadaczy passeratti :)
    Widać progres w luksusie ;)

    • 7 0

 • Osoba skarżąca z Glincza decyzję dla OMT (19)

  Może Tobie teraz zrobimy blokadę dojazdu do drogi publicznej, wstyd mi za Panią Soltys i pana Radko. Spotykam was w sklepie i zastanawiam się co Wami kieruje :( takie uparte blokowanie inwestycji. Odpiszcie mi tutaj proszę.

  Gdybyście jeszcze bronili swoich chałup, to rozumiem - ojcowizna i te sprawy, ale nie, Wy robicie jawną g*wnoburzę dla zasady - wasze argumenty to nie jest walka o lepszą jakość życia przy drodze a po prostu o zablokowanie całej drogi. Ehhhh

  Wszystkim polecam zapamiętać tych Państwa.

  • 401 48

  • mają prawo do oprotestowania to ich decyzja czy protestować (6)

   a co to za urządzanie nagonki. Może jeszcze swoje bojówki z łódzkiego PO naślijcie

   • 36 160

   • Ty wszechpolaku wyklęty z bojówki pisowskiej

    • 65 30

   • (3)

    Nie mają prawa utrudniać życia tysiącom ludzi! Karma wraca!

    • 95 13

    • Wybudować obwodnice na plaży zatoki gdańskiej od Sobieszewa po Babie Doły!!!

     4 pasy w każdym kierunku załatwią sprawę!

     • 14 21

    • (1)

     Mają prawo - jeżeli budowa nowej obwodnicy będzie dla nich uprzykrzeniem, bo np. wyrośnie za ich domem.
     Tobie jak by powiedzieli że za Twoim płotem budujemy nową oczyszczalnie ścieków to rozumiem byś przyklasnął w ręce i się ucieszył?

     • 12 23

     • nieprawda

      nie jest za ich płotem

      • 4 0

   • A my mamy prawo krytykować ich protest, ot i wszystko, wszechpolaku.

    • 3 1

  • (2)

   Oby utknęli w tych korkach wtedy,gdy bardzo pilnie będą potrzebować sprawnego przejazdu!!!

   • 88 9

   • Piękna klątwa! (1)

    • 19 0

    • Klątwa? Wiesz może jak ciężko przedostać się z jednej strony Żukowa na drugą stronę z chorym dzieckiem do ośrodka zdrowia? Codziennie odwożąc dzieci i stojąc godzinę w żukowskich korkach bardzo ''ciepło'' myślę o tych co blokują OMT! Pan Bóg nierychliwy,ale sprawiedliwy-nie tylko dobro wraca-zło też..

     • 16 3

  • (3)

   Kaszubska natura
   Taka jest

   • 88 15

   • Trafione w 10!

    • 16 3

   • Szufladkujesz ludzi...

    • 3 1

   • a ja znam sporo Kaszubów, którzy CHCĄ tej inwestycji i popierają rozwój infrastruktury drogowej. Tak więc nie szufladkuj, proszę...

    • 2 0

  • pewnie działeczki w okolicy budowy mają, boją się że wartość spadnie

   oto cały protest

   • 92 7

  • w 2000roku

   obwodnica była gruntownie remontowana, trzeba było przygotować miejsce pod dodatkowe pasy i po problemie , ciekawe jak dojedziesz do tej metro obwodnicy zamkniętą słowackiego ,Spacerową i Oliwską w Osowej Kartuską to kpina.

   • 33 2

  • Jak ich spotykasz w sklepie, to spytaj co nimi kieruje.

   • 23 1

  • 2022?!

   Chryste ludzie.. Coraz więcej chcą turystów a tu nawet w zimę korki.. W telewizji nie ma lepszych wrażeń a tu na żywo obok Ciebie to jak tu się nie gapić ludziom :P

   • 1 1

  • paż

   Odebrać samochody i niech pedałują na piechotę ,ale pewnie na podwórku stoi z trzy samochody ,a może więcej , dożywotni zakaz używania samochodu!

   • 1 0

 • (14)

  Proste. Odcinkowy pomiar prędkości. I ruch będzie 10x płynniejszy, wypadków będzie 20x mniej. Bez wyprzedzania nie ma zatorów i kolizji.

  • 379 80

  • I większą obecność policji...

   • 66 5

  • Ponoć są już prace nad określeniem w przepisach (8)

   konkretnych odległości jakie muszą zachować kierowcy miedzy samochodami na ekspresówkach i autostradach. Oby szybko to wprowadzili, a policja równie szybko kupiła odpowiedni sprzęt, taki jak jest w niemczech, aby wyłapywać zderzakowców.

   • 66 0

   • Przepisy przepisami ale przecież u nas jeden kierowca lepszy od drugiego i w nosie ma zasady ruchu drogowego

    • 40 0

   • (3)

    Jak jest przestrzegane ograniczanie prędkości to nikt nie wyprzedza bo wszyscy jadą lewym pasem z przepisową prędkością. A nawet jak wyprzedza to nie na wariata.

    • 27 1

    • przepisowo powinni jechać prawym pasem. (2)

     • 9 16

     • Jeśli jest wolny

      A ten tak się składa prawie nigdy na obwodnicy nie jest wolny

      • 13 2

     • Ok to doprecyzuję

      Wyprzedzający lewym pasem będą jechać raczej stałą, zbliżoną do dozwolonej, prędkością. Nie będzie nerwowego wyprzedzania osoby która np wyprzedza ciężarówkę przez kogoś kto koniecznie musi cisnąć 150. Wszyscy wyprzedzający na lewym pasie będą mieli tę samą prędkość.

      • 14 0

   • to lobby producentów nowych zabawek. (1)

    wystarczy karać mandatami łamiących obecnie obowiązujące przepisy. #lewy #pas #tylko #wyprzedzanie !!

    • 9 5

    • Ale takiego przepisu nie ma

     Zapis w PoRD brzmi zupełnie inaczej i dobrze o tym wiesz. A jak nie wiesz, to może lepiej oddaj prawko.

     • 8 3

   • No i co z tego? Wystarczyłoby egzekwowanie isniejących już przepisów. Nowe przepisy nic nie dadzą jak nie będą przestrzegane.

    • 6 0

  • Tylko odcinkowy pomiar i problem znika. (3)

   W czym jest ciągle problem ?? 10 fotoradarów nie mozna zamomtowac ?

   • 31 6

   • Można, ale nikt nie chce się narażać tzw opini publicznej... (2)

    I za bardzo nie ma komu tego ogarnąć. Gdyby zamontowano odcinkowy pomiar prędkości na obwodnicy to jutro wystawiono by jakieś 10 000 mandatów (ostrożnie zakładając, że tylko 10% kierowców przekracza prędkość). Z dokładnie tych samych powodów odcinkowy pomiar prędkości nie działa na Słowackiego, mimo, że został zainstalowany dawno temu i działa. Niestety lobby Januszów "jeżdżę szybko, ale bezpiecznie" w tym kraju jest tak silne, że jeszcze długie lata codziennie będzie ginąć na drogach 8 osób, kilkadziesiąt zostanie kalekami, a miliony będą stać korkach.

    • 18 3

    • Drobna a istotna różnica (1)

     Słowaka to droga miejska, obwodnica to droga krajowa.
     Na Słowaka włodarze musieli by podjąć taką decyzję. Na obwodnicy GDDKiA - a tym jak niedługo przytną budżet z powodu rozdawnictwa krajowego, to zaczną szukać kopalni kasy. Bo właśnie tym jest nasza obwodnica - kopalnią kasy z mandatów i wykroczeń. A brak pasa awaryjnego oraz MOP'ów może być jedną z przyczyn dlaczego Policja tak niechętnie łapie na obwodnicy: nie ma gdzie zjechać by wystawić kwita, bez ryzykowania własnego życia.

     • 10 1

     • Żadna różnica. Powód jest ten sam.

      Akurat Słowackiego to droga wojewódzka. BTW pisząc miejska masz na myśli gminną czy powiatową? Zresztą bez różnicy - miasto i policja chce uruchomienia systemu, inaczej po co by go instalowali? Z tym, że obsługiwać go nie chce GITD (a tylko oni mogą to robić) nieoficjalnie przyznając, że boją się fali mandatów. Było o tym na trojmiasto.pl nie raz.

      • 2 0

 • (6)

  To że za duży ruch wiadomo...
  Ale większy problem to idioci którzy w nim uczestniczą...
  Jak zima to standardowo wszystko wina drogowców, a jak lato to Co?
  Nie każdy musi jeździć samochodem...

  • 160 10

  • niestety marketingowcy wkładają ludziom do głowy hasła typu "musisz mieć..."

   no i ludzie mają, chociaż nie zawsze mają predyspozycje. O ile zakup drogiego sprzętu audio przez osobę głuchą czy sprzętu foto przez beztalencie to jedynie niegroźna fanaberia - to posiadanie samochodu przez osobę niebędącą w stanie skupić się na drodze jest śmiertelnym zagrożeniem

   • 29 2

  • Ale pis woli budowac cia wiocha na scianie wschodniej

   • 6 7

  • (1)

   Ile razy tak mialem ze jadac prawym pasem 110 zblizajac sie do zjazdu np na karczemki gosciu jadacy za mna nagle wyprzedza i zjezdza. Logika jest nieublagana.

   • 26 0

   • To jest nagminne.

    Badania obowiązkowe zrobić.
    Na psychotestach są testy psych. od razu będzie odsiew agresywnych, niedojrzałych, psychopatów i innych zaburzonych.

    • 17 1

  • Jak jednak zweryfikujesz tych którzy muszą?Klasą ,kasą,pojemnością cm3,przynależność partyjną,religią no jak?

   • 0 0

  • A lato to deszcz

   Ale masz rację. Ilość kretynow i powodowanych przez nich wypadków przeraża. Duży ruch tego nie tłumaczy.

   • 0 0

 • Korki na obwodnicy (6)

  W dużej mierze winę za korki ponosi fakt posiadania telefonów komórkowych którymi kręci się filmiki i umieszcza na portalu Trójmiasto.pl obserwuje to prawie codziennie korek z niczego a każdy w łapie telefon

  • 231 12

  • Dziwię się, że portal pozwala umieszcza te filmiki

   • 44 1

  • Asd

   Brawo , słuszna opinia
   Trójmiasto.pl samo przyczynia się do korków zachęcając do robienia zdjęć i umieszczania ich na stronie Janusze z Grazynami myślą że reporterami zostaną i robią zdjęcia filmy blokując obwodowa

   • 41 0

  • Nie trójmiasto, a idioci wrzucający fake newsy. Bez zdjęcia nie wiesz czy to poważne czy nie.

   A zdjęcie może zrobić pasażer, policjant na miejscu, strażak, czy sprawca wypadku.

   Choć nie przecze, że trzeba kierowcow którzy robią zdjęcia karać wysyłając dane osoby na policję. Ale to w skrajnych przypadkach

   • 5 5

  • Korki to wina dużych odstępów między pojazdami! (1)

   Trzeba robić jak najmniejsze odstępy - im mniejsze odstępy tym więcej samochodów zmieści się na obwodnicy i tym mniejsze korki w miastach!

   • 4 17

   • Zgadzam się z przedmówcą.

    Do tego zbyt wolna jazda. Ja zawszę jadę jak najszybciej, wtedy zostawiam za sobą dużo wolnego miejsca i korki się nie robią..

    • 4 5

  • Męczący..

   .. bo to prawdopodobnie najciekawsze wydarzenie jakie w ich życiu miało miejsce :)

   • 2 0

 • (1)

  Obwodnica od dawna nia nie jest. Zapchane oba pasy, wariaci siedzacy na zderzaku i predkosc czesto nie przekracza 70km/h. Do tego brak poboczy wiec przy byle stluczce korek gwarantowany

  • 146 5

  • Za to powstanie via viocha na scianie wschodniej

   S6 do koszalinia lipa, obw metro lipa. W zach pom buduja S6 i S10 ma byc bo troglodyta brudzinski z pisu ma wplywy.

   Judasz Sniadek tylko szykanuje lokalnych i tyle potrafi

   • 17 4

 • prezesi z pobliskich wiosek którzy pędzą i siedzą na d*pie

  • 94 11

 • (5)

  Jeśli mistrzowie prostej nie zrozumieją, że praw fizyki nie oszukają I siedzenie na zderzaku gwarantuje stłuczke, a od przewoźnikow wiecznie zepsutych ciężarówek nie zacznie się egzekwować opłat za expresowe odcholowanie, to utkniemy na tej obwodnicy na amen.

  • 209 10

  • jak amen w pacierzu nie miałeś(-aś) zderzenia ze słownikiem ortograficznym - wyHamowałaś(-eś) (3)

   • 8 12

   • stól

    Pysk

    • 3 8

   • no człowieku, że Ty masz czas i energie na coś takiego, znaczenie to samo, czepialstwo lever hard ;) miłego dnia purysto językowy!

    • 1 1

   • ale on o holowaniu, a nie hamowaniu

    • 0 0

  • i tak utkniemy więc w czym problem?

   • 1 2

 • (7)

  proponuje zaorac i zrobic deptak

  • 151 14

  • a do osiedli przy obwodnicy najlepiej dojezdzac powozem konnym przez lesne sciezki

   • 15 1

  • wrócić do zwykłych skrzyżowań ze świtłami jek na początku było na obwodnicy. (5)

   • 7 5

   • genialne w swojej prostocie

    jesteś bezwzględnie inteligentny

    • 5 1

   • Panie inżynierze.

    Proszę podzielić się swoimi obliczeniami przepustowości

    • 3 1

   • (2)

    Na początku nawet świateł nie było

    • 6 0

    • na początku to nawet asfaltu nie było (1)

     i też dobrze było, muwie ci Pjoter

     • 4 0

     • Na początku był chaos - to wg niewierzących

      lub na początku było Słowo - to wg wierzących

      • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.